kobieta teskni

Tęsknota za byłym – co robić? Wróć lub zapomnij!

Niestety bardzo często nie potrafimy sobie do końca poradzić z rozstaniem. Tęsknota za byłym sprawia, że nie angażujemy się w nocy związek na 100% lub najzwyczajniej mamy problemy z zaufaniem. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak staranie się o to, by do nas wrócił, albo pogodzenie się z rozejściem.

Tęsknota za byłym – dlaczego się pojawia?

Gdy tęsknie za byłym zaczynam się zastanawiać, nad czym tak najbardziej naprawdę. Być może po dokładnym przeanalizowaniu tego uczucia okaże się, że braku jem wsparcia, obecności drugiej osoby, a samotność nas przeraża. Nie rzadko jest to najzwyklejsze przyzwyczajenie, które bierze górę nad naszymi emocjami.

Oczywiste jest, ze zaraz po rozstaniu odczuwamy smutek, cierpienie, rozczarowanie i pustkę. Jednak nie rzadziej, gdy wszystkie te emocje opadną, pojawia się tęsknota za ex parterem. Jest to normalne uczucie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że łączyły was silne uczucia, wspólny czas oraz stały kontakt. Po prostu przyzwyczajeni byliśmy do tego, że nasz partner ciągle był obok i mogliśmy liczyć na niego w każdej chwili. Gdy się rozstajemy, a złe emocje opadną, to okazuje się, że nie ma go przy nas, a my czujemy się samotni.

Dlaczego wracamy do myśli o byłych po latach od rozstania?

Mimo że może nas to delikatnie dziwić, zwłaszcza gdy jest to tęsknota za byłym po latach, to niestety mamy prawo do takich uczuć na odległość

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Nie wiem czy go kocham - 15 sygnałów, które zwiastuje rozstanie

Tęsknię za byłym, ponieważ rozstanie było spowodowane moją winą, czy nie brzmi to prawdziwie? Jest to właśnie najczęstszy powód do tęsknoty, nad którym nie potrafimy zapanować. Z biegiem czasu, po rozejściu się zaczynamy rozumieć, jak bardzo skrzywdziliśmy swojego byłego partnera oraz jak wiele straciliśmy przez swoje zachowanie. Innym powodem jest brak umiejętności odcięcia emocji. W takiej sytuacji nie potrafimy zapomnieć o tym, co przeżyliśmy z parterem i co nas łączyło. Aby tęsknota minęła, konieczne jest odcięcie się od przeszłości.

teskniaca kobieta

Tęsknota za ex – czy oznacza to, że mogło coś z tego być?

Jeśli usłyszysz od przyjaciółki „tęsknie za byłym”, wydaje ci się to szalone, jednak dla niej niestety jest to źródło cierpień i negatywnych emocji, z którymi najprawdopodobniej nie potrafi sobie poradzić. Należy zastanowić się, dlaczego uczucie tęsknoty do byłego partnera pojawia się. Może oznaczać to:

 • Że w wyobraźni ciągle widzimy się w związku
 • Uważamy, że tylko z tym partnerem możemy założyć rodzinę
 • Tęsknimy za miłością, uczuciem, że jesteśmy dla kogoś ważni
 • Były parter wspierał nas i dodawał nam siły
 • Byliśmy do niego bardzo przywiązani
 • Był naszym prawdziwym przyjacielem

Wiele z wyżej wymienionych punktów spowodowane są przywiązaniem emocjonalnym i silnymi emocjami wobec partnera. Możemy żyć nadzieją i wiarą w to, że łączyło nas uczucie na całe życie, które nic nie pokona. Wcale niestety nie musi być to ta jedyna osoba na całe życie, pamiętaj, że przecież istniała jakaś konkretna przyczyna waszego rozstania. Nie możesz wierzyć w to, że partner w ciągu tego czasu się zmienił lub że zależy mu na tobie tak bardzo, jak tobie na nim i również tęskni.

Tęsknie za byłym – napisać do niego?

Jeśli męczy cię myśl — tęsknie za byłym, to pojawia się pytanie, czy możemy zrobić coś, aby porzucić to uczucie. Wiele osób decyduje się na odnowienie kontaktu z ex, aby zorientować się, czy jest on w nowym związku i czy istnieje możliwość spotkania się. Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie, warto, jest więc dobrze to przemyśleć. Przede wszystkim pamiętajmy, że ponowny kontakt, ponowne spotkanie i rozmowa wcale nie muszą doprowadzić do ponownego stworzenia szczęśliwego związku. Grozi to wtedy rozczarowaniem, smutkiem i żalem. Utrata nadziei nigdy nie jest łatwa.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak dbać o mężczyznę? 10 sprawdzonych porad

Nawet gdy bardzo tęsknie za byłym to wcale nie należy żyć nadzieja, że napisanie do niego pod byle pretekstem sprawi, że na nowo się zejdziemy i stworzymy związek taki jak poprzednio. Napisanie do ex pod wpływem emocji lub alkoholu jak się często zdarza, może przysporzyć nam więcej problemów niż pożytku.

kobieta teskni za bylym

Co zrobić, żeby przestać tęsknić za byłym? Skuteczne sposoby

Tęsknota za byłym z biegiem czasu staje się bardzo mecząca. Nie mamy możliwości otworzenia się na nowe uczucie i w pełni zaangażowania, poprzez co na pewno nie będziemy szczęśliwi. Warto jest wiec nie poddawać się swojemu cierpieniu i zrobić wszystko, by pozbyć się tego uczucia. W jaki sposób to zrobić? Pamiętaj, że każdy człowiek jest inny i każdy w inny sposób sobie z tym poradzi. Najpopularniejszymi czynnościami, które się sprawdzą, są:

 • Przemyślenie i ustalenie, czy nasz tęsknota faktycznie spowodowana jest prawdziwą miłością
 • Wyjechanie, odcięcie się od codzienności, odpoczynek
 • Odcięcie się od byłego partnera na stałe, unikanie kontaktu, telefonów, wiadomości, przypadkowych spotkań
 • Pozbywamy się pamiątek, wspólnych zdjęć i odwiedzania miejsc, w które razem odwiedzaliśmy
 • Zajęcie się swoim hobby, zainteresowaniami
 • Spróbowanie czegoś nowego, skupienie się na tym całkowicie
 • Skup się tylko na sobie

Nie powinniśmy zapominać, że rozstanie miało swoją przyczynę, która w obecnym czasie na pewno nas zraniła i bardzo przez nie cierpieliśmy. Nie zapominajmy o tym, że nawet jeśli zejdziemy się ponownie, to wcale nie oznacza to, że uda nam się odbudować związek do takiego etapu jak przed rozstaniem. Wręcz przeciwnie, może okazać się, że nie jesteśmy już tymi samymi ludźmi, nie potrafimy zapomnieć o przyczynie naszego rozstania i zadamy sobie więcej bólu, niż okażemy miłości.

Tęsknota za ex nie jest uczuciem, które nie powinno zawładnąć naszym życiem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ponowne stworzenie związku z byłym parterem nie będzie możliwe. Uczucie to sprawi, że nie będziemy umieć otworzyć się na nowy związek, co sprawi, że nie zaznamy szczęścia.

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

View all posts by Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *