mezczyzna narcyz

Czego boi się narcyz? Największe lęki narcyza

Zanim ustalimy czego boi się narcyz należy odpowiedzieć sobie kim jest narcyz i jakim jest człowiekiem. Jest to osoba zakochana w sobie. Wiele ludzi uważa ich za osoby aroganckie, egocentryczna czy oczekująca “królewskiego” traktowania. Mimo wszystko są oni uważani za wrażliwych i nie odpornych na wszelką krytykę.

Narcyzm – co to jest?

Wiele osób uważa, że narcyzm to choroba samouwielbienia. Narcyzm sam uważa się za osobę lepsza od innych, a co za tym idzie ważniejszą. Posiadają takie cechy jak:

  • Nadmierna pewność siebie
  • Nadmierna dominacja
  • Niepokój
  • Niecierpliwość
  • Zwracanie na siebie uwagi
  • Brak empatii

Uważa się, że jest on najodważniejsza osoba na świecie, jednak należy wiedzieć, że to tylko pozory. W rzeczywistości jest to wrażliwy, delikatny i kruchy człowiek o wielu lękach.

Czego najbardziej boi się narcyz? Poznaj jego słabości

Niestety osoby narcystyczne bardzo często posiadają zaburzenia osobowości. Ich chorobliwa miłość do siebie sprawia, że ludzie niezbyt chętnie przebywają w ich otoczeniu mając ich za arogantów. Ich zaburzenia osobowości najczęściej wywołane są przez kilka czynników:

  • Nadmierna krytyka
  • Brak uwagi dorosłych
  • Nadmierna kontrola
  • Trauma

Życie z narcyzem nie jest łatwe, ponieważ ich relacje z innymi zdają się być zbyt skomplikowane. Na pierwszy rzut oka wydają się być chłodni i pozbawieni wrażliwości. Ciężko jest im radzić sobie z uczuciami innych. Ich silna potrzeba kontrolowania i dominacji sprawiają, że zamiast przyciągnąć do siebie ludzi, odpychają ich.

Należy pamiętać, że narcyzm mimo tego, że lubią być w centrum zainteresowania i sprawiają, że odbiera się ich za osoby nadzwyczaj pewne siebie, wcale takie nie są. Nie są tak silne jak się nam wydaje i posiadają wiele czynników, których się po prostu boją. Jest to na przykład odrzucenie, brak akceptacji czy brak zainteresowania. Narcyz bardzo ciężko pracuje nad swoim nieprawdziwym wizerunkiem. W pewnym momencie sam zaczyna wierzyć, że jest osobą, za którą chce uchodzić.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Kiedy facet zaczyna tęsknić i żałować rozstania? Objawy tęsknoty i żalu

kobieta narcyz

Popełniając życiowe błędy narcyz nigdy nie przyzna się do porażki. Przeciwnie, szuka on osoby, którą będzie mógł obarczyć winą. Nie pozwala on sobie na takie uczucia jak wstyd, jego honor i zasady moralne nie mogą być w żaden sposób naruszone. Zrobi wszystko, by ostatnie słowo zawsze należało do niego, absolutnie nie uznaje żadnego sprzeciwu. Wiele osób ich wprost nienawidzi, jednak niema to dla nich znaczenia. Zazwyczaj jest dumny z siebie i tego, że potrafi wywołać tak silne uczucia.

Narcyz boi się również porażki, jest ona dla niego jak prawdziwa tortura. Zazwyczaj rozpamiętuje on przeszłość i martwi się przyszłością. Nie potrafi natomiast cieszyć się dniem dzisiejszym i teraźniejszością. Należy wiedzieć, że naruszając jego ego skrzywdzimy go najmocniej jak potrafimy. Najprawdopodobniej doprowadzi to do jego depresji.

Poznaj 10 największych lęków narcyz!

Niestety wiele narcystycznych osób ma problemy z okazywaniem empatii. Bardzo często ukrywają swoje lęki i nie do końca wiedzą w jaki sposób sobie z nimi radzić. Zazwyczaj starają się, by odbierano ich jako silnych, nie zależnie od tego co naprawdę czują.

1. Zaangażowanie w związku

Narcyz ma duże trudności ze znalezieniem drugiej połówki. Kiedy już jednak się to zdarzy zaczynają martwić się ty, czy mają szansę na jego utrzymanie. Czy są wystarczająco dobrzy dla partnera, czy ten go nie zostawi. Zdają sobie sprawę z tego, że musza się przed nimi otworzyć, by móc ich dobrze poznać.

2. Śmierć

Śmierci boi się nie tylko narcyz, ale każdy inny. Niestety należy wiedzieć, że jego strach dużo silniejszy niż nasz. Narcyz chce czuć się wyjątkowo i chce by w taki sposób go traktowano. Śmierć natomiast jest równa dla wszystkich, a on nie chce być na równi z innymi ludźmi. Może wydawać się to dla nas niezrozumiane i śmieszne, jednak tak właśnie działa psychika narcyza. Jest to człowiek nieodgadniony, czysta zagadka.

3. Brak uwagi

Dla narcyza bycie w centrum uwagi jest bardzo ważne. Martwi się on, że przestanie być młody, energiczny i nie będzie miał on możliwości stać na świeczniku. Jego strach przed utratą władzy i kontroli sprawiają, że narcyz czuje wzmożony lęk.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Czy on mnie kocha? 15 sygnałów świadczących o jego miłości

4. Krytyka

Narcyz bardzo nie lubi krytyki, boi się również, że ktoś bezpowrotnie się na nich obrazi. Jest osobą nadwrażliwą i bardzo często można zauważyć to w jego zachowaniu, zwłaszcza że w bardzo prosty sposób można ich skrzywdzić. Niestety czasem doprowadza do tego nawet drobnostka.

5. W głąb siebie

Wielu osobom możliwość zajrzenia w głąb siebie sprawia wiele trudności. Niestety, jeśli chodzi o narcyza to ma on z tym jeszcze większy problem. Taka czynność sprawia nim ogromny strach, po prostu boi się tego co w tej głębi zastanie. Być może okaże się, że ma on pewne słabości, których woli uniknąć. Narcyz zrobi wszystko, by do końca nie odsłonić się przed innymi ludźmi. Wolą udawać kogoś innego, silniejszego i odważniejszego niż w rzeczywistości są.

6. Utrata władzy

Jest to niestety najczęstszy czynnik wpływający na strach u osób będących narcyzem. Posiadają one nie tylko umiejętności, ale również potrzebę kontrolowania innych. Owijanie sobie ludzi wokół własnego palca nie sprawia im praktycznie żadnych trudności, potrafią w prosty sposób czerpać korzyści z każdej znajomości. Strach przed utrata takiej władzy jest dla narcyza wprost paraliżujący, to właśnie jego zdanie ma być brane pod uwagę i to on jego zdaniem powinien mieć moc podejmowania ostatecznych decyzji.

7. Konieczność okazywania wdzięczności

Wydawać by się mogło, że jest to śmieszny powód do strachu. Niestety jednak to czego boi się narcyz jest właśnie okazywanie wdzięczności. Przede wszystkim chcą być oni postrzegani jako silni ludzie mający kontrolę nad własnym życiem i wszystkim co ich otacza. Niestety najczęściej uważają, że wszystko im się należy i nie musza nikomu za nic dziękować ani być wdzięcznym.

8. Prawdziwe ja

Czego boi się narcyz? Przede wszystkim tego, że będzie zmuszony zdjąć maskę silnego, niezależnego człowieka. Całkowicie pozbawionego uczuć i mającego wszystko pod kontrolą. Ściągnięcie maski dla narcyza oznacza bowiem koniec świata. Poczułby się wtedy dosłownie “nagi”. Co gorsza ktoś mógłby to przeciwko niemu wykorzystać, a to już sprawia u niego ogromny strach. Aby się przed tym uchronić, potrafi posunąć się do naprawdę okropnych rzeczy.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Znaczenie godzin w miłości i życiu - jak je odczytywać?

9. Brak uwielbienia

Brak uwielbienia to to czego boi się narcyz. Bardzo zależy mu na tym, by go nieustannie komplementować. Jeśli traci on uwagę i podziw to niestety jego funkcjonowanie jest bardzo utrudnione. Jeśli tak się stanie to może zdarzyć się, że narcyz popadnie w stan depresyjny. Uwielbienie można porównać do uzależnienia.

10. Porzucenie

Zastanawiając się czego boi się narcyz odpowiadamy porzucenia. Zapewne dlatego tak trudno im jest nawiązać relację romantyczną i otworzyć się przed drugą osobą. Aby się przed tym uchronić robią wszystko, by ich druga połówka czuła się od nich zależna. Najprościej mówiąc stają się oni ich ofiarami. Niestety nie można się oszukiwać, ponieważ narcyz nigdy się nie zmieni, taka relacja jest po prostu toksyczna.

narcystyczna kobieta

Największe lęki narcyza – jakie można wyciągnąć wnioski?

Niestety charakter narcyza ma ogromny wpływ na jego życie. Potrafi on stworzyć maskę, która skutecznie oszukuje ludzi. Jest to prościej mówiąc tarcza obronna przed całym światem. Dzięki niej potrafią w prosty sposób manipulować innymi ludźmi. Nie należy się jednak oszukiwać, że taki człowiek się zmieni.

Czego boi się narcyz? Wielu rzeczy, a tak naprawdę prawie wszystkiego. Dokładnie nawet samego siebie, swoich emocji i swoich słabości. Bardzo obawiają się porzucenia, odtrącenia i braku zainteresowania ich osobą. Niestety często narcyz nie jest sobą, wpływa na to ich zachowanie i poczucie wyjątkowości. Z czasem wszystko staje się jeszcze trudniejsze co może doprowadzić nawet do depresji.

Aby zrozumieć narcyza należy zapoznać się dokładnie z jego lękami, działaniem i rozumowaniem. Życie z nim nie należy do najłatwiejszych i albo pogodzimy się z jego charakterem albo uciekniemy jak najdalej. Nie należy się oszukiwać, on nigdy się nie zmieni.

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

View all posts by Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *