Przerwa w związku oczywiście może go uratować, może jednak również wpłynąć na jego rozpad. Niema jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy go uratuje czy nie pomoże. Wszystko zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od podejścia i nastawienia partnerów.
Przerwa w związku – jak to wygląda w praktyce?
Przerwa oznacza całkowitą separację partnerów. Chodzi zatem o zawieszenie kontaktu do ustalonego wcześniej momentu. Może być również tak, że wcześniej ustalicie, ile taka przerwa ma potrwać i kiedy się kończy. W sytuacji, gdy mieszkacie razem, jedno z was musi przeprowadzić się w inne miejsce zamieszkania. Jeśli chodzi o kontakt to powinien być on jak najbardziej ograniczony, tak byście mogli od siebie naprawdę odpocząć.
Przerwa w związku nie zawsze musi być pierwszym krokiem do rozstania. Może być to dobra decyzja, która doprowadzi do chwili wytchnienia i da wam możliwość spojrzenia na waszą relację z innej perspektywy. Z czego zatem wynika postanowienie przerwy w związku? Może wpływać na to kilka czynników:
- Trudna wiadomość
- Poczucie wypalenia związku
- Poznania kogoś innego
Jedno jest pewne – taka decyzja nigdy nie należy do najłatwiejszych. Bardzo często zdarza się, że gdy chłopak chce przerwy w związku, dziewczyna automatycznie zaczyna martwić się, że poznał on inną i jest nią zainteresowany. Spokojnie! To wcale nie musi oznaczać, że chce waszą relację całkowicie zakończyć. Istnieje wiele wad takiej decyzji, jednak znajdzie się również wiele zalet.
On lub ona chce przerwy w związku – dlaczego tak się dzieje?
Przerwa w związku jest bardzo trudną decyzją najczęściej dla obu stron. Zazwyczaj istnieje jej kilka powodów. Bardzo częstym powodem są częste kłótnie i narastające w związku problemy. Drugim powodem, nie mniej częstym jest zachwianie zaufania do partnera. W takiej sytuacji to najczęściej kobieta chce przerwy w związku. Innym nie mniej ważnym problemem są sprzeczki dotyczące finansów. Taka przerwa w związku może okazać się bardzo pomocna i pozwoli wam na spojrzenie na waszą relację z innej, szerszej perspektywy.
Bardzo często zdarza się, że w waszym związku pojawia się tak zwany lęk przed tym co nas ominęło i co jeszcze może nas ominąć. Jest to częsty dylemat, zwłaszcza, gdy zaczęli być oni ze sobą bardzo wcześnie i nie mieli okazji się “wyszumieć”. Taka przerwa w związku jest dla nich szansa na poznanie nowych ludzi i zabawę bez kontroli oraz bez konieczności tłumaczenia.
Nie rzadziej zdarza się, że po przerwie w związku para jednak chce do siebie wrócić. Bardzo często zdarza się także, że osoby, które postanowiły zrobić sobie przerwę w związku nie do końca odnajdują się „na wolności” i jest ona dla nich prawdziwą męczarnią, nawet jeśli poróżniły ich częste kłótnie.
Dobro partnerów a przerwa w związku – dlaczego jej potrzebują?
Przede wszystkim należy ustalić z jakiego powodu chcemy przerwy w związku. Najczęściej są to:
- Partnerzy czują się przytłoczeni stałym kontaktem i potrzebują czasu by odetchnąć
- Bardzo często w ich związek wkrada się rutyna i nuda
- Przerwa w związku może być dobrym rozwiązaniem dla osoby, która straciła kogoś bliskiego i chce przeżyć żałobę w samotności
- Jeden z partnerów dopuścił się zdrady
- Partnerzy nie mają dla siebie czasu, ponieważ pochłania ich całkowicie kariera zawodowa
- Partnerzy bardzo często się kłócą
Niezależnie od tego czy facet chce przerwy w związku czy jest to kobieta to może ona działać na nie korzyść. Być może okaże się, że podczas rozstania poznacie się kogoś innego lub stwierdzicie, że życie w pojedynkę jest lepsze niż było we wspólnej relacji. Dlatego też bardzo ważne jest wcześniejsze dokładne przemyślenie decyzji, ustalenie konkretnych zasad i wzięcie pod uwagę możliwości tworzenia relacji z kimś innym. Najgorszą opcją, która może się wydarzyć jest pojawienie się obojętności do partnera. Nawet krótka rozłąka może uświadomić wam, że tak naprawdę możecie żyć bez swojej połówki i jest wam bez niej dużo lepiej.
Przerwa w związku – czy faktycznie może pomóc?
Jeśli już podejmujecie decyzję, że przerwa w związku jest wam potrzebna to pamiętajcie, że musicie znać jej przyczynę. Bardzo ważne jest wcześniejsze ustalenie problemu tak by po ewentualnym powrocie znów się nie pojawił. Kolejną nie mniej istotną sprawą jest to, czy wraz z partnerem chcecie ten związek mimo wszystko ratować. Praca nad związkiem jest bardzo trudna, zwłaszcza jeśli będziecie spędzać czas osobno. Możecie wykorzystać ten czas na spojrzenie na powstałe konflikty z boku, poukładanie sobie wszystkich myśli oraz odetchnięcie od swojej połówki. Pozwoli wam to spojrzeć na waszą relację z innej perspektywy i uświadomić sobie, czy ten związek ma wspólną przyszłość. Jeśli zatęsknicie za sobą oznacza to, że jesteście do siebie bardzo ważni.
Niestety zdarza się również, że przerwa w związku przynosi korzyść tylko jednemu z was. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy to tylko jeden z partnerów chce przerwy w związku, a drugi jest zmuszony się do takiej decyzji dostosować. Pamiętaj, że taka sytuacja jest pewnego rodzaju manipulacją i nieuczciwością w stosunku do drugiej połówki. Twój partner może poczuć się pokrzywdzony i stracić nadzieję na uratowanie związku co może prowadzić do tego, że ułoży sobie w tym czasie życie całkiem inaczej.
W sytuacji, gdy dziewczyna chce przerwy, ponieważ chce się wyszaleć to warto zastanowić się jest nad tym czy faktycznie oczekujecie od związku tego samego i czy patrzycie w przyszłość w tym samym kierunku. Najczęściej zdarza się, że przerwa w związku bardziej szkodzi niż pomaga, zwłaszcza gdy:
- Partnerzy nie są pewni do tego czy chcą razem być, ale nie mają odwagi zakończyć związku
- Jedna ze stron potrzebuje samotności lub chcę się bawić, ale nie chce rezygnować z relacji na stałe
- Gdy przed rozpoczęciem przerwy nie ustaliliśmy jasno wszystkich zasad, chociażby dotyczących seksu z innymi osobami
Warto jest więc wcześniej dokładnie przemyśleć swoją decyzję i odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:
- Czy ten związek ma sens?
- Co powinniście zmienić w związku, by był on taki jak tego oczekujecie?
- Czy ten związek wymaga od was poświęceń?
- Czy sobie ufacie?
- Czy macie szansę na wspólną przyszłość?
Czy odzywać się do partnera/partnerki podczas przerwy w związku?
Wielu specjalistów uważa, że przerwa w związku powinna być „chwilowym rozstaniem” na poważnie. Podczas niej nie powinniście zatem razem mieszkać i nie powinny łączyć was żadne zobowiązania. Wykorzystajcie ten czas na odpoczynek od siebie. Specjaliści uważają, że nie należy w tym czasie dzwonić a nie pisać do partnera. Jest to jednak sprawa indywidualna i to jak będą wyglądały wasze kontakty powinniście ustalić już na samym początku. Warto jest jednak „odciąć” się od dotychczasowego związku, by móc spojrzeć na niego z innej perspektywy.
Przerwa w związku – ile czasu powinna trwać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przerwa w związku powinna trwać tak długo jak długo oboje tego potrzebujecie. Jej czas powinien zależeć od kilku czynników, zarówno od tego co wcześniej ustalicie oraz od jej powodu. Jeśli waszym powodem przerwy są częste kłótnie to zazwyczaj trwa ona około kilku tygodni. Jeśli w grę wchodzi zdradza lub kłamstwa to może potrwać nawet kilka miesięcy. Sytuacja wygląda inaczej, gdy powodem do przerwy w związku jest chęć zabawy i wyszalenia się. Należy wziąć pod uwagę, że taka przerwa może potrwać dłużej niż kilka miesięcy, jeśli partnerowi taka wolność się spodoba. Nigdy nie należy brać pod uwagę tego co doradzają nam znajomi lub rodzina, każdy związek jest inny i w innym czasie potrafi przepracować swoje emocje i problemy.
To jak długo potrwa przerwa w związku powinna zależeć przede wszystkim skala problemu. Bardzo często zdarza się, że mimo wcześniejszych ustaleń oboje już wcześniej dochodzicie do tego, że zaczynacie ze sobą tęsknić i chcecie do siebie jak najszybciej wrócić. Nie ma żadnego określonego przedziału czasowego, który mógłby określić konkretnie, ile powinna trwać przerwa w związku.
Chcecie się spotkać po przerwie? Oto czego możecie się spodziewać!
Spotkanie po przerwie w związku jest bardzo stresującym momentem dla obu stron. To właśnie w tym momencie okaże się, czy przerwa w związku pomogła czy też zaszkodziła. Moment ten wiąże się nie tylko z dużym stresem, ale również pojawia się wiele wątpliwości. Podczas takiej rozmowy przede wszystkim należy szczerze ze sobą porozmawiać, podzielić się przemyśleniami, refleksjami oraz uczuciami, które władały nami jej podczas rozstania.
Aby wasze samopoczucie było dobre wybierzcie na to spotkanie miejsce neutralne. Bardzo często zdarza się, że mimo że byliście ze sobą już kilka lat to znaleźliście się w położeniu, które jest dla was trudne. Jeśli jedno z was lub razem podjęliście decyzję o rozstaniu to nie należy obwiniać się nawzajem i wszczynać kłótni. W przypadku, gdy nadal chcecie oboje kontynuować ten związek to musicie ze sobą szczerze porozmawiać. Najlepsza będzie metoda małych kroczków, tak byście mogli się do siebie z powrotem przyzwyczaić.
Czy psycholog może pomóc znieść przerwę w związku?
Przerwa w związku jest trudnym momentem dla obu stron. Bardzo często zdarza się, że osoby, które znajdują się w takiej sytuacji decydują się na skorzystanie z fachowej pomocy. To właśnie psycholog lub terapeuta udzielą wam potrzebnego wsparcia, pomogą wam przepracować problemy i uporać się z nową sytuacją. Dzięki nim będziecie mieli możliwość spojrzenia na całą sytuację z innej perspektywy, tak by nie czuć pretensji i żalu.
Bardzo często okazuje się, że to właśnie terapia jest odpowiednią opcją dla obu stron. To właśnie w tym momencie będziecie mieli możliwość wszystko sobie na nowo poukładać, poradzić sobie z kłopotami oraz emocjami. Nie należy do takiej wizyty u specjalisty nikogo namawiać to powinna być tylko i wyłącznie indywidualna decyzja.
Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!