Osoby o osobowości neurotyka są bardzo przewrażliwione na swoim punkcie. Niektórzy uważają, że jest to zaleta, jednak popadają oni w przesadną skrajność. Na pierwszy rut oka mogą wydawać się partnerami idealnymi, z czasem jednak stają się zbyt zaborczy, a życie z nimi potrafi przerodzić się w prawdziwą mękę. W jaki sposób można dokładnie poznać takich ludzi? Czy uda stworzyć się z nimi dobrą relację? Jak wygląda związek z neurotykiem?
Neurotyk – kto to jest?
Osoba neurotyczna jest bardzo wrażliwa, inteligentna oraz nieodporna na cierpienie innych. Jej chęć niesienia pomocy potrzebującym jest bardzo duża, możemy więc zauważyć, że chętnie dokarmiają bezdomnych ludzi oraz zwierzęta. Gdy mamy do czynienia z osobą neurotyczną zaczynamy zastanawiać się czy nie jest on idealny. Niestety, posiada on również wiele wad, a związek z nim jest przeważnie bardzo burzliwy.
Dzieje się tak dlatego, że neurotyk jest osobą, która ma skłonności do przygnębienia oraz zamartwiania się o wszystko co go otacza. Jeśli więc niema prawdziwych problemów, bardzo szybko je sobie znajduje. Dodatkowo w sposób nadmierny przeżywa każdą sytuację w swoim życiu i kładzie duży nacisk zwłaszcza na negatywne emocje. Osobowość ta ma również skłonności do uzależnień i do chorób psychicznych. Wyróżnia się wiele cech neurotyka, są to na przykład:
- Niska odporność na stres
- Niezrównoważenie emocjonalne
- Lęki
- Częste zmiany nastroju
- Strach
- Frustracja
- Uczucie niepokoju
Wszystkie te cechy sprawiają, że neurotyk narażony jest na różne choroby i dolegliwości. Neurotycy są bardzo podatni na choroby psychiczne, depresję, zaburzenia lękowe, fobie czy ataki paniki. Bardzo często na jego stan wpływają predyspozycje genetyczne i różne sytuacje z przeszłości.
Związek z neurotykiem – czy jest to możliwe?
Jak wiadomo, neurotyk jest bardzo wrażliwy. Niestety bardzo często zdarza się również, że ich strach jest tak silny, że potrafi ich całkowicie obezwładnić. Nawet jeśli dobrze idzie im w pracy to i tak znajdą sobie powód do zamartwiania się, choćby kryzys gospodarczy, które może zaszkodzić firmie za kilka lat. Bardzo często doszukują się również problemów tam, gdzie ich nie ma i posiadają tendencje do zadręczania się negatywnymi myślami. Jego częste lęki doprowadzają do bezsenności i różnych chorób. Czy relacja neurotyczna może się udać? Oczywiście, gdy zakochujemy się w neurotyku nie zauważamy jego wad.
Ważne jest jednak, aby mieć świadomość, że nie każdy może stworzyć idealny związek z tego typu osobowością. Ich negatywne myśli odbierają im radość życia, mają częste huśtawki nastrojów i są negatywnie nastawieni do świata. Jeśli chodzi o związek to również nie wszystko wygląda idealnie, ponieważ nie wierzą w odwzajemnioną miłość, a co za tym idzie bardzo często żądają dowodów miłości i potrafią również szantażować swojego partnera w sposób emocjonalny.
Nawet jeśli związek nie jest idealny zrobią wszystko by w nim być. Należy mieć świadomość tego, że neurotyk w związku ma bardzo zmienne nastroje i nie zawsze liczy się z uczuciami drugiej osoby. Nie tylko oczekują poświęcenia od drugiej połówki, w postaci zrezygnowania z marzeń, ale również są zaborczy i wymagający. Druga połówka neurotyka powinna mieć świadomość tego w jaki sposób sobie z nim poradzić. Należy uzbroić się w dużą ilość cierpliwości i na każdym kroku udowadniać mu jak wiele jest wart i jak piękny jest świat.
Jak kocha neurotyk będący w związku?
Osobowość neurotyka z czasem może wydawać się skomplikowana i męcząca. Neurotyk boi się samotności, jest wrażliwy na odrzucenie oraz bardzo podejrzliwy. Wpływają na to jego zmienne nastroje, raz jest bardzo drażliwy innym razem ogarnia go złość, a jeszcze innym jest przesadnie szczęśliwy. Rzadko zwraca on uwagę na potrzeby i uczucia drugiej osoby, zazwyczaj skupiony jest tylko i wyłącznie na własnych potrzebach.
Posiada on bardzo niską samoocenę, co okazuje się być trudne, gdy chcemy być z drugą osobą. Bardzo ważne jest dla niego zainteresowanie oraz całkowita akceptacja. Żąda, aby na każdym kroku udowadniać mu swoją miłość, niezależnie od tego czy partner będzie przez to cierpiał, czy też nie. Nie jest to dla niego istotne, liczy się tylko jego wartość i lepsze samopoczucie. Jak kocha neurotyk w związku? Dla drugiej połówki jest w stanie zrobić dosłownie wszystko, a dokładnie nie dla niej samej, lecz po to, by zatrzymać ją przy sobie. Dąży do tego za wszelką cenę, nawet jeśli będzie musiał posunąć się do szantażu. Dodatkowo:
- Neurotyk troszczy się o rodzinę, jest nadopiekuńczy
- Ma problemy z okazywaniem uczuć
- Potrzebuje stałego komplementowania
- Nie potrafi szczerze rozmawiać
- Ma obsesję na punkcie seksu
- Ma świadomość, że jego równowaga emocjonalna jest zachwiana
- Jest bardzo dobrym obserwatorem
- Jest perfekcjonistą
- Stara się o partnera
- Jest bardzo zazdrosny
- Źle znosi krytykę
- Jest przekonany, że miłość powinna być bezwarunkowa
- Może być dominujący lub uległy
Wszystkie wymienione wyżej cechy sprawiają, że osobowość neurotyka staje się z czasem dla jego partnera męcząca i chce się on z tej relacji jak najszybciej “wyplatać”. Niestety często zdarza się, że nie jest to możliwe.
Czy da się pokochać osobę neurotyczną?
Relacja neurotyczna powinna być pełna podziwu oraz niezależności. Absolutnie nie może zdarzyć się, by partner neurotyka również miał stany lękowe. Jest on człowiekiem spokojnym, nieśmiałym, niepewnym siebie i mocno zalęknionym. Na każdym kroku trzeba udowodniać mu jego wartość i że się go szczerze kocha. W innym przypadku w jego głowie zaczną pojawiać się czarne scenariusze, a jego zmienne nastroje będą dla nas prawdziwym utrapieniem. Neurotyk w związku potrzebuje dużo wsparcia, akceptacji, jednak absolutnie nie można mu wszystkiego pobłażać.
Należy okazać mu duże wsparcie, doceniać go i chwalić. Weź pod uwagę również to, że jeśli zauważy u Ciebie nową bluzkę na pewno uaktywni się jego podejrzliwość, że masz kogoś innego. W żaden sposób nie potrafi całkowicie zaufać partnerowi, A każdy mężczyzna w naszym otoczeniu jest dla niego zagrożeniem. Związek z neurotykiem jest bardzo dużym wyzwaniem, ponieważ jest on przeczulony na swoim punkcie, jednak, jeśli uzbroisz się w cierpliwość i pomożesz mu nad sobą popracować to może okazać się on mężczyzną na wagę złota.
Podsumowanie – neurotyk w związku
Związek z neurotykiem jest trudny i zmienny. Należy przez cały czas wspierać go i pomagać mu budować obraz pozytywnego świata. Należy pamiętać, że taka relacja zazwyczaj oparta jest na lęku, komplikacjach i paradoksach. Mimo że neurotyk potrzebuje miłości i robi wszystko, by nas naprawdę kochać to potrafi zepsuć to, gdy tylko jego nastrój się zmieni. Jeśli zależy ci na relacji neurotycznej to musisz uzbroić się w cierpliwość, starać się zapanować nad jego lękiem i nauczyć go cieszyć się z tego co go otacza oraz uczuć, które do niego darzysz.
Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!