friends with benefits

Friends with Benefits – co to znaczy? Zasady, zalety i wady

Relację tą można opisać w dwóch zwrotach – brak zaangażowania i wiele korzyści. Wiele młodych osób, które się przyjaźnią decydują się na taki układ. Jest to dla nich nie tylko niezależność, ale również bezpieczeństwo i komfort. FWB co to jest? Czy jest możliwe między dwojgiem przyjaciół? Jak reaguje na taki układ społeczeństwo? Dowiedzmy się więcej.

Friends with benefits (FWB) – co to znaczy?

Skrót FWB oznacza friends with benefits i określa dwoje przyjaciół, którzy uprawiają ze sobą seks. Oczywiście nie wiąże się on z żadnymi zobowiązaniami i uczuciami. Najprościej mówiąc jest to układ, który zapewnia im niezależność i wygodę. Problem pojawia się w momencie, gdy jedna z osób zaczyna czuć coś do drugiej, a ona nie odwzajemnia jej uczuć.

Taką relację stwarzają przyjaciele, którzy dzielą wspólne pasje i bardzo często spędzają ze sobą miło czas. Taki układ jest dla nich niezobowiązujący i czerpią z niego korzyści wyłącznie seksualne i towarzyskie. Psycholodzy twierdzą, że taki układ jest niemożliwy na dłuższą metę i nie da się w żaden sposób uniknąć emocjonalnego zaangażowania. Coraz więcej osób jednak decyduje się na tego typu relację i bardzo ją sobie chwali. Szukanie partnera do związku FWB wyszło już poza granicę własnego towarzystwa. Powstają grupy w mediach społecznościowych i na stronach czatu, na których ludzie bardzo chętnie nie tylko wymieniają się doświadczeniami, ale również szukają idealnego partnera, z którym chcieliby spotkać się raz na jakiś czas całkowicie bez zobowiązań.

Związki Friends with Benefits – dlaczego do nich dążymy?

Związki FWB są to relacje między dwójką przyjaciół, a coraz częściej również obcych sobie osób, które opierają się wyłącznie na seksie. Oznacza to, że nie łączą ich żadne uczucia i nie planują wspólnego życia. Jeśli chodzi o wierność i lojalność wobec drugiej osoby to nie jest to konieczne. Układ polega na tym, że spełniają nawzajem swoje potrzeby seksualne, nie angażują się, nie tworzą emocjonalnej wspólnoty. Może on wiązać się również ze wspólnym spędzaniem czasu, wspólnymi pasjami, dzieleniem hobby i wspólnym życiem towarzyskim. Najistotniejsze jest to, że partnerzy nie oczekują od siebie dosłownie niczego i nie łączą ich żadne więzy. Mogą spotykać się z kim chcą, spędzać czas z kim chcą i nie muszą się z niczego tłumaczyć swojemu partnerowi. Relacja FWB stała się bardzo popularna, a ludzie bardzo często stawiają na wolność oraz swobodę w relacji. Najważniejsze jest dla nich skupianie swojej uwagi na karierze zawodowej nie chcę z nikim wiązać się na stałe.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Na kogo i na co lecą dziewczyny? Zobacz czy na Ciebie też!

Taki układ jest dla nich całkowicie wystarczający i bezpieczny. Nie martwią się tym, że między nimi pojawi się uczucie, raczej przekładają je na dobrą zabawę i pozbycie się napięcia seksualnego, tłumacząc, że każdy człowiek ma swoje potrzeby, a seks jest dla ludzi. Bardzo niechętnie również informują o swoim układzie inne osoby z otoczenia, które najczęściej nie rozumieją ich decyzji, a seks bez zobowiązań jest dla nich najzwyczajniej “obrzydliwy”.

zwiazek friends with benefits

Zasady związku FWB – jakie są i jak się je ustala?

Jeśli chodzi o relacje FWB to jest ona całkowicie dobrowolna i obie strony się na nią godzą. Nie musimy zawierać takiego układu z bliskim przyjacielem, ponieważ może być to zwykły znajomy z naszego grona. Tak czy inaczej chodzi w nim tylko i wyłącznie o seks.

Pierwszą i podstawową zasadą jest seks bez uczuć. Warto jest jednak pamiętać, że nie każdy potrafi wejść w taką relację. Konieczna jest wcześniejsza szczere rozmowa i ustalenie konkretnych granic. Szczerość jest bardzo ważna i pozwoli wam w przyszłości uniknąć fałszywych nadziei i odrzucenia. Należy pamiętać, że nie ma podstawowych zasad w związku FWB, ponieważ to pary ustalają je indywidualnie. Są to najczęściej:

 • Ustalenie tego jak długo trwa układ
 • Wyznaczanie granic
 • Szczera rozmowa o potrzebach
 • Czy możecie spotykać się z kimś jeszcze
 • Łączy was tylko i wyłącznie seks
 • Nie macie wspólnych planów na przyszłość
 • Nie jesteście zazdrośni
 • Nie pozwalacie sobie na tęsknotę lub inne podobne uczucia
 • Romantyczne uniesienia są zakazane
 • Nie przytulacie się i nie całujecie, poza seksem

Związek FWB – to pozytywna czy negatywna relacja?

Eksperci uważają, że związek friends with benefits nie może się udać, ponieważ po pewnym czasie jedna ze stron zaczyna darzyć drugą uczuciami. Należy dopilnować, by nie dać złudnych nadziei drugiej połówce i że na pewno w przyszłości nie przyrodzie się to w stały związek. Taki układ jest świadomą decyzją was obojga i musicie zdawać sobie sprawę zarówno z plusów jak i z minusów takiej relacji. Należy wszystko wcześniej dokładnie przedyskutować i przemyśleć, ponieważ taki związek może w przyszłości zniszczyć długoletnią przyjaźń, której nie da się już odbudować. Tak naprawdę to relacja ta nie jest prosta, ponieważ seks może wzbudzić was głębsze uczucia.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Czy on mnie kocha? 15 sygnałów świadczących o jego miłości

kobieta i mezczyzna w zwiazku fwb

Jakie są zalety i wady relacji FWB?

Oczywiste jest, że relacja FWB nie jest tradycyjnym modelem związku. Warto jest wcześniej przemyśleć dokładnie jakie są wady i zalety takiej relacji, czym się kierujemy decydując się na nią.

Zalety relacji FWB:

 • Spontaniczność
 • Nie trzeba się tłumaczyć
 • Przestrzeń
 • Brak zaangażowania
 • Seks
 • Otwartość na dwóch ludzi
 • Doświadczenie
 • Można zakończyć związek w dowolnym momencie
 • Posiadasz czas na własne potrzeby, karierę zawodową

Wady relacji FWB:

 • Brak zaangażowania
 • Szybkie zakończenie związku
 • Brak wsparcia drugiej osoby
 • Brak zasad tradycyjnej relacji
 • Niższe poczucie własnej wartości
 • Ostracyzm społeczny

Związek Friends with Benefits a akceptacja społeczna

Wiele osób dowiadując się, że ich przyjaciele tworzą związek friends with benefits czuje zgorszenie, niezrozumienie, a czasem nawet zazdrość i podziw. Należy pamiętać, że jesteśmy tylko ludźmi i mamy swoje potrzeby zarówno emocjonalne jak i seksualne. Jeśli nie jesteśmy w stałym związku to nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy weszli w taki rodzaj relacji. Jeśli chodzi o społeczeństwo to osoby, które decydują się na taki układ bardzo rzadko mówią o tym głośno i otwarcie. Zazwyczaj jest to ich „słodką” tajemnicą i bardzo cenią sobie prywatność.

Niestety społeczeństwo bardzo rzadko akceptuje takie związki, ponieważ najczęściej są one dla nich gorszące. Osoby, które się w niej znajdują traktowane są gorzej, ponieważ pojawiają się na ich temat plotki. Aby uniknąć kłopotliwej oceny ze strony osób trzecich należy owiać taką relację tajemnicą, dla własnego bezpieczeństwa, tak by nie utrudniała nam ona w przyszłości stworzenia normalnej stałej relacji. Bardzo często zdarza się, że partnerom w związku FWB przykleja się łatkę, która wpływa negatywnie nie tylko na ich życie, rodzinę, ale również prace.

przyjaciele z benefitami

Chcesz relacji FWB? Oto na co musisz uważać!

Decydując się na związek friends with benefits musisz mieć świadomość tego, że stałe związki potrafią być naprawdę skomplikowane, a dotyczy to również takiej relacji. Wchodząc w relacje FWB należy mieć świadomość, że może ona zacząć się psuć i możemy utracić przyjaciela bezpowrotnie. Relacja ta posiada wiele wyżej wymienionych zalet, ale również wad i należy o nich absolutnie pamiętać. Zanim zdecydujesz się na wejście w taki układ musisz szczere porozmawiać z partnerem i ustalić dotyczące was zasady bardzo dokładnie i szczegółowo. Jeśli jednak się na niego zdecydujesz musisz uważać na kilka rzeczy:

 • Istnieje ryzyko pojawienia się instrumentalnego podejścia do drugiej osoby
 • Mamy skrzywiony obraz relacji damsko-męskich
 • Nie zaznasz zaangażowania emocjonalnego od partnera
 • Taki związek może wpłynąć na zaniżenie poczucia twojej wartości
 • Nie możesz liczyć w każdej sytuacji na swojego partnera
 • Po seksie każdy idzie w swoją stronę i wraca do własnego życia
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  10 znaków, które świadczą, że TY i ON do siebie nie pasujecie

Bardzo często zdarza się, że jeden partnerów angażuje się emocjonalnie i darzy uczuciem drugiego. Jest to bardzo duży problem, ponieważ pojawia się zazdrość i złudna nadzieja na prawdziwy związek. Może również zdarzyć się, że nasz partner do łóżka poznaje kogoś innego i chce stworzyć z nim głębszą relację. Jeśli darzysz go uczuciem, o którym on nie wie to najprawdopodobniej pojawi się z twojej strony żal, cierpienie i uczucie niesprawiedliwości.

Relacja FWB jest to eksperyment, który wymaga od was dużej odwagi oraz samozaparcia. Nie możesz absolutnie pozwolić sobie na przekraczanie wyznaczonych granic, musicie szanować się nawzajem. Należy uważać również na ryzyko zakażenia i tymi chorobami. Pamiętaj, że nie zawsze masz stuprocentową pewność, że Twój partner jest zdrowy, nawet jeśli jest to twój wieloletni przyjaciel. Musicie używać prezerwatywy, która pozwoli wam nie tylko ochronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale również przed nieplanowaną ciążą.

Relacja Friends With Benefits może być bezpieczna i zdrowa pod warunkiem, że oboje jesteście jej pewni i świadomi konsekwencji w razie pojawienia się uczuć lub plotek pośród znajomych i rodziny. Należy pamiętać, że mimo iż my jesteśmy z niej zadowoleni to niekoniecznie osoby w naszym otoczeniu będą popierały nasza decyzję. Wzbudza ona w ludziach niezrozumienie, a czasem nawet obrzydzenie. Warto jest więc zachować taki układ w tajemnicy.

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

View all posts by Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *