rozstanie z narcyzem

Rozstanie z narcyzem – czego możesz się spodziewać?

Sam związek z osobą, która ma osobowość narcyza z zasady nie jest prosty, natomiast rozstanie z nim może przerodzić się w prawdziwą gehennę. Należy pamiętać, że narcyz jest osobą, która bardzo kocha, jednak tylko i wyłącznie swoją osobę i zrobi wszystko, by to właśnie jemu było jak najlepiej. Uważa on, że zasługuje na wszystko i wszystko też u się należy. Jego zdanie musi być zawsze ostatnie i nie lubi sprzeciwu. Jak rozstać się z narcyzem? Jak wygląda zachowanie narcyza po rozstaniu?

Narcyz – kto to jest?

Aby zrozumieć, jak wygląda rozstanie z narcyzem, należy przede wszystkim dowiedzieć się kim on jest i jak się zachowuje. Narcyz jest przede wszystkim osobą, która jest zakochana w swojej osobie. Uważa się za lepszego od innych pod każdym względem i jest to dla niego temat bezdyskusyjny. Oczekuje od znajomych, rodziny i partnera, aby stale go podziwiać. Wygląd jest dla niego bardzo ważny, więc najczęściej jest to człowiek, który bardzo o siebie dba, spędzając nawet kilka godzin przed lustrem, zanim wyjdzie z domu. Niestety nie posiada on empatii, co wiąże się z tym, że chętnie i w sposób naturalny wykorzystuje innych ludzi do swoich planów i celów, umiejętnie nimi manipulując. Jak rozpoznać narcyza?

  • Uwielbia być w centrum uwagi
  • Nieustannie się przechwala
  • Oczekuje ciągłego komplementowania i podziwiania
  • Przesadnie o siebie dba
  • Jego znajomi musza przynosić mu korzyści

Oczywiste jest, że cechy narcystyczne znajdziemy w każdym człowieku, jeśli jednak ten, którego o narcyzm podejrzewacie spełnia wszystkie kryteria to absolutnie należy “uciekać od niego” jak najdalej. Taka osoba nigdy się nie zmieni, niema więc na co liczyć, a co gorsza na pewno przysporzy nam wiele cierpień. Rozstanie z nią nigdy nie jest proste.

Czy narcyz potrafi kochać?

Osoby narcystyczne tworzą związki, które oparte są przede wszystkim na wielu skrajnych, nie zawsze pozytywnych emocjach, taka relacja jest prawdziwą mieszanką wybuchową. Sprzeczki, kłótnie i dramaty to codzienność, a co gorsza do prawdziwej afery może doprowadzić nawet mały drobiazg. Narcyz jest świetnym aktorem, dlatego też potrafi dobrze ukryć swoją prawdziwą osobowość. Wszystko po to, by uwieść i rozkochać w sobie potencjalną ofiarę. Gdy już uważa, że należy ona do niego, jego zachowanie diametralnie się zmienia. Zaczyna on ją poniżać, gnębić, wykorzystywać i upokarzać.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Nieszczęśliwa miłość - jak sobie poradzić z niespełnionym uczuciem?

Wyrażanie uczuć jest umiejętnością, której osoba narcystyczna nie posiada. Absolutnie nie okazuje czuje on żalu czy wyrzutów sumienia. Jeśli więc przeprasza i obiecuje poprawę to są to na pewno tylko słowa rzucone na wiatr. Jest to tylko znak, że zależy mu na czymś konkretnym, na korzyściach, które parter czy rodzina mogą mu przynieść. Jeśli więc przez kilka dni jest kochającym, ciepłym i opiekuńczym człowiekiem to jest to gra pozorów.

Jeśli zastanawiamy się czy narcyz potrafi kochać? To odpowiadamy: absolutnie! Nie posiada on żadnej wiedzy o prawdziwych emocjach i uczuciach. Nie da się go tego nauczyć, a tłumaczenie, że jego wiele zachowań jest nagannych nigdy nie przynosi żadnego skutku. Jest to człowiek toksyczny, który by uzyskać swój cel potrafi krzywdzić, szantażować, poniżać i zawstydzać swojego partnera, nawet publicznie.

Związek z narcyzem – jak to wygląda?

Jak już wspomnieliśmy narcyz jest świetnym aktorem. Na początku związku zawsze jest osobą troskliwą, czułą, namiętną i opiekuńczą, zrobi wszystko, by zdobyć partnera. Takie związki są pełne pasji, marzeń, wspólnych planów i czułości, niestety jest to tylko gra skutecznie prowadzona przez osobę narcystyczną. Jego zachowanie diametralnie zmienia się, gdy uznaje, że parter jest już nim oczarowany i zakochany i będzie mógł nim manipulować. Po co narcyzowi związek, skoro kocha tylko siebie? Ma w tym ukryty cel:

  • Chce zapewnić sobie adoracje
  • Szuka stałego podziwu
  • Chce zapewnić sobie uwagę
  • Szuka akceptacji
  • Potrzebuje komplementowania
  • Zapełnienie pustki
  • Korzyści majątkowe
  • Chce mieć nad kimś całkowitą kontrolę

Aby lepiej zobrazować jego metody działa należy zapoznać się z tym jak działa krok po kroku. Związek z osobowością narcystyczną dzieli się na kilka podstawowych faz:

1. Urok osobisty i obietnice

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, osoba narcystyczna robi wszystko, by rozkochać w sobie partnera. Prowadzi w tym celu doskonałą, manipulacyjną grę aktorską, za którą najprawdopodobniej mogłaby dostać Oscara. Wszystko po to, by uwieźć osobę płci przeciwnej i mieć nad nią całkowitą kontrolę.

2. Stopniowe wycofanie

Gdy narcyz stwierdzi, że jego partnerka darzy go już wystarczająco silnym uczuciem to zaczyna się zmieniać. Następuje stopniowe wycofywanie, czyli poświęca jej mniej uwagi. Można zauważyć, że staje się on często niedostępny oraz niema czasu na spotkanie. W sytuacji, gdy ukochana domaga się uwagi i zaczyna prosić go, by znalazł dla niej chwilę, ten jest wprost wniebowzięty.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  10 znaków, które świadczą, że TY i ON do siebie nie pasujecie

3. Pokazanie prawdziwego siebie

Gdy osobowość narcystyczna ma całkowitą pewność, że przejęła kontrolę nad swoim parterem, zaczyna pokazywać swoją twarz. Druga połówka może być tym nie tylko zaskoczona, ale może także wprowadzić to ją w prawdziwy szok. Narcyz staje się nie tylko wycofany, ale co gorsza nieustannie wszczyna kłótnie, nawet o najdrobniejsza rzecz potrafi rozkręcić prawdziwą burzę. Pojawia się także manipulacja i szantaże.

4. Obwinianie się partnera narcyza

Najczęściej zdarza się tak, że zakochany parter narcyza nie zauważa zmian w jego zachowaniu, a co gorsza tłumaczy je sobie w sposób obwiniający jego samego. Zaczyna on myśleć, że coś zrobił lub powiedział nie tak i to rozgniewało jej oprawcę. Niestety podczas walki o ten związek zaczyna również upokarzać siebie, traci do siebie szacunek i poniża się. Takie zachowanie jedynie karmią ego narcyza, on to wprost uwielbia. Jeśli jednak parter przestaje się o niego starać i nie poświęca mu już tyle uwagi i nie prosi go o spotkanie jak dotychczas to zaczyna się on nudzi i zapada decyzja o rozstaniu.

5. Rozstanie

Samo rozstanie jest bolesne jedynie dla parterki narcyza, ponieważ ten nie posiada w sobie za grosz empatii, współczucia, a już na pewno nie przywiązuje się do nikogo emocjonalnie. Samoocena kobiety po rozstaniu z narcyzem jest praktycznie zerowa i najczęściej czuje się ona winna jego rozpadowi.

Rozstanie z narcyzem -jakie są najczęstsze powody?

Jak już wcześniej powiedzieliśmy związek z osobowością narcystyczną jest nieprawdziwy i bardzo burzliwy. Niestety najczęściej jego partner jest w całkowitej rozsypce psychicznej i obwinia o wszystko wyłącznie siebie. Jakie są powody rozstania?

  • Narcyz znudził się partnerem
  • Znalazł kogoś innego
  • Nie dostaje tyle uwielbienia i zachwytu, ile potrzebuje
  • Nie chce tworzyć z parterem żadnej przyszłości, a on ma wobec niego oczekiwania

Dlaczego decydujemy się na rozstanie z narcyzem:

  • Pojawia się przemoc psychiczna
  • Pojawia się przemoc fizyczna
  • Został zdradzony przez narcyza
  • Pojawia się chęć zakończenia toksycznego związku
  • Nie radzi sobie ze złym traktowaniem przez narcyza
  • Zaczyna rozumieć, że ta relacja jest niebezpieczna

Czego się spodziewać po rozstaniu z narcyzem?

Aby definitywnie zakończyć związek z narcyzem należy wykazać się przede wszystkim stanowczością i trzymać się podjętej decyzji. Ponieważ narcyz zaczyna się po rozstaniu nieracjonalnie zachowywać, powinniśmy trzymać się kilku podstawowych zasad, by nie ulec jego manipulacjom.

  1. Urwanie kontaktu – należy całkowicie odciąć się od tego toksycznego człowieka, nie odbierać od niego telefonów, nie odpisywać na wiadomości i absolutnie nie spotykać się z nim nawet na chwilę.
  2. Pogodzić się z rozstaniem – oczywiste jest, że każde rozstanie należy przecierpieć i tak jest też tym razem. Na pewno zrobiłaś wszystko, by uratować ten związek, jednak jest to po prostu nie możliwe. Musisz się z tym pogodzić!
  3. Nie bój się prosić o pomoc – najprawdopodobniej jesteś już całkowicie zmanipulowana przez swojego oprawcę, poproś o pomoc przyjaciela lub członka rodziny. Jeśli to nie pomoże możesz zgłosić się do psychologa lub terapeuty.
  4. Zwątpienie – możesz mieć chwilę słabości i zacząć zastanawiać się czy to rozstanie było konieczne. Przypomnij sobie jak narcyz cię traktował i jaka była przyczyna tego rozstania.
  5. Ty jesteś najważniejsza – musisz przede wszystkim zacząć myśleć o sobie i swoim dobru.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Kiedy facet zacznie żałować rozstania i zrozumie co stracił?

Rozstanie z narcyzem nigdy nie należy do najłatwiejszych. Co gorsza najczęściej wraca on po rozstaniu jak bumerang, odchodząc i wracając nieskończoną ilość razy. Absolutnie nie robi on tego z miłości, zależy mu jedynie na kontrolowaniu, graniu na emocjach, wykorzystywaniu i szukaniu podziwu. Jakie jeszcze jest zachowanie narcyza po rozstaniu? Dosłownie nieracjonalne, a nawet niebezpieczne:

  • Składa fałszywe obietnice
  • Szantażuje partnera
  • Szuka zemsty
  • Udaje uczucia i skruchę

Co czuje narcyz po rozstaniu?

Zachowanie narcyza po rozstaniu jest dla wielu ludzi niezrozumiałe. Należy pamiętać, że jest on nieempatyczny i nie posiada żadnych uczuć, a cierpienie bliskich go nie rusza. Nigdy nie angażuje się on w związki romantyczne i pozostawienie partnera nie jest dla niego niczym trudnym.

Czy narcyz cierpi i tęskni po rozstaniu? Oczywiście, jednak na pewno nie za tym samym co jego partnerka. Tęskni za stałym podziwem, wychwalaniem, możliwością kontroli. Jest w stanie zrobić dosłownie wszystko, aby tylko móc wrócić do partnerki, nawet jeśli miałoby to wiązać się z szantażem.

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

View all posts by Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *