kobieta narcyz

Czy narcyz zdradza? Narcyzm a skłonność do zdrady

Osobowość narcystyczna jest wyjątkowa, a relacje z nim nie są łatwe. Zbudowanie związku wymaga od nas wiele cierpliwości, ponieważ zapewnia nam on wiele skrajnych emocji. Niestety bardzo szybko się nudzą i jeśli w związku nie zapewnimy im nowych wrażeń to najprawdopodobniej stanie się on dla niego “złem koniecznym”. Czy narcyz zdradza?

Dlaczego narcyzi mają skłonność do zdrady?

Osobowość narcyza polega na samo zachwycie. Nie tylko lubi wyglądać atrakcyjnie, ale również oczekuje od otoczenia, że będą traktowali go jak najpiękniejszego z pięknych. Komplementowanie i uwielbienie są tym, bez czego narcyz nie potrafi żyć. Niestety wszystkie jego cechy osobowości wpływają na to, że narcyz może zdradzić. Dlaczego?

 • Są seksoholikami
 • Są nieufni
 • Jest żądny władzy
 • Jego potrzeby zawsze są najważniejsze
 • Nie angażuje się w relacje
 • Szybko się zakochuje
 • Szybko się odkochuje
 • Szybko się nudzi
 • Potrzebuje ciągle nowych bodźców
 • Ma trudności z rozmową
 • Ma trudności z rozwiązywaniem problemów
 • Niema potrzeby zaspokajania partnera
 • Ma skłonności do spotykania się z kilkoma osobami jednocześnie
 • Brakuje mu empatii
 • Lubi dominować
 • Gdy się rozstaje, lubi ponownie wracać
 • Traktuje partnera jako osobę nie równą jego osobie
 • Jest mistrzem w podrywaniu

Narcyz bardzo rzadko angażuje się w związki, bliskość nie jest mu potrzebna. Zależy mu na tym, by partner był w stosunku do niego uległy, ponieważ dominująca jest dla niego najważniejsza. Dodatkowo bardzo rzadko jest szczery, a kłamstwo nie jest dla niego niczym złym. Zdrada niestety jest dla niego czymś naturalnym.

Narcyzi – czy zawsze zdradzają swojego partnera?

Narcyz nie czuje potrzeby bliskości i przywiązywania się do swojego partnera na stałe. Wszystko to wynika z cech jego charakteru, które dla partnerów nie są łatwe do zaakceptowania. Ich potrzeba seksualna jest na tyle duża, że posiadanie kilku partnerek jednocześnie nie jest niczym zaskakującym. Nie należy jednak wrzucać wszystkich narcyzów do jednego “worka”, ponieważ istnieją wyjątki od reguły. Wszystko zależy od jego życiowych wartości, którymi się kieruje. Jeśli ma w sobie samozaparcie to bycie lojalnym wobec partnera nie będzie dla niego niczym trudnym.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Nieszczęśliwa miłość - jak sobie poradzić z niespełnionym uczuciem?

Oczywiście, że ma on skłonności do zdrady, lubi zmieniać często partnerki, a stałe związki wydają mu się najzwyczajniej nudne. Należy wiedzieć, że osoby o osobowości narcystycznej są bardzo dobrymi aktorami, nie sprawia im trudności udawanie kogoś innego, choćby wiernego i kochającego partnera. Niestety oznacza to również, że potrafi idealnie manipulować nie tylko ludźmi z otoczenia, ale również swoją drugą połówką.

kobieta narcyz przeglada sie w lustrze

Czy zdrada oznacza, że on/ona jest narcyzem?

Oczywiste jest, że niewierny partner jest najczęstszą przyczyną rozpadów w związku, jednak nie oznacza to, że każdy z nich jest narcyzem. Co zatem na to wpływ, jeśli nie jego osobowość? Wiele czynników, może wynieść taki przykład z domu rodzinnego, genetyka, znajomi czy wychowanie. Być może jego ojciec lub wujek również zdradzali i dlatego nasz facet robi to samo? Powodem zdrady mogą być również inne powody, na przykład seksoholizm czy zaburzenia.

Rodzaje zdrad narcyza – jakie zazwyczaj są?

Należy wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów niewierności narcyza. Nie dotyczy to tylko jego osobowości, ponieważ mężczyźni o innych predyspozycjach, którzy zdradzają swoje partnerki, również należą do takiego podziału. Najczęstszymi rodzajami zdrady narcyza są:

 • Krótka relacja – ponieważ narcyz nie lubi się angażować, a partnera traktuje przedmiotowo, to jego przygody seksualne są zazwyczaj krótkie. Zdradzając buduje on swoje ego i czuje się wyjątkowy. Niestety parterki nigdy nie wiedzą, że mają do czynienia z narcyzem, który podryw ma we krwi.
 • Na jedną noc – zdradza tego rodzaju polega na zaspokojeniu potrzeb narcyza, które sa naprawdę bardzo duże. Zazwyczaj kieruje się on impulsem, nie zastanawiając się nad konsekwencjami takiego czynu.
 • Kochanka zostaje partnerką – zdarza się to bardzo rzadko, jednak, jeśli narcyz czuje się zadbany i jego kochanka poświęca mu maksimum uwagi to “wskakuje” na miejsce jego stałej partnerki. Oczywiście narcyz jest w takiej sytuacji z dwiema kobietami, jednak nigdy nie trwa to zbyt długo.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Seks z przyjacielem - czy taki romans to dobry pomysł?

Narcyzm a wierność – czy narcyz może zachować wierność?

Wszystkie cechy narcyza utwierdzają nas w przekonaniu, że jest on samolubem i egoistą, nigdy nie liczy się z uczuciami swojego partnera i nie przywiązuje się do niego na stałe. Oczywiście potrafi być czarujący i romantyczny, jednak zazwyczaj ma on w tym swój ukryty cel. Tylko osoba, która tworzy z nim związek wie, jaki potrafi być naprawdę i jak wiele razy ją skrzywdził. W towarzystwie potrafi dobrze grać kogoś kimś w rzeczywistości nie jest. Czy narcyz może być wierny? Może, jednak są to bardzo rzadkie przypadki. Zazwyczaj na swoją partnerkę wybiera taką, która jest bardzo atrakcyjna, łatwo jest nią manipulować i niema żadnych dalekosiężnych ambicji. Wszystkie jej zainteresowania tratuje jako konkurenta i bywa o nie zazdrosny.

Narcyz jest bardzo towarzyskim człowiekiem, lubi poznawać nowe osoby, zwłaszcza atrakcyjne panie. Niestety jest to właśnie cecha jego charakteru, która ma największy wpływ na jego nie wierność. Tak naprawdę narcyz nigdy się nie zmieni. Jeśli zdradził raz zrobi to jeszcze kilka innych. Nawet jeśli okaże skruchę i obieca, że nigdy więcej tego nie zrobi to jest to kłamstwo. Zależy mu tylko na tym, by partner w danej chwili go nie zostawił. Bardzo szybko natomiast wróci do swojego zachowania, nie widząc w tym żadnego problemu. Kłamstwa nie sprawiają mu żadnej trudności, są bardzo dobrymi aktorami i potrafią świetnie wykorzystywać partnera do swoich niecnych planów.

mezczyzna narcyz

Narcyz wraca po zakończeniu związku – dlaczego to robi?

Narcyz bardzo często po zakończeniu związku wraca jak bumerang. Nie oznacza to jednak, że tęskni za swoją partnerką i nawet, gdy obiecuje poprawę, nigdy nie myśli o tym poważnie. Dlaczego wraca? Daje mu to poczucie dominacji nad parterem i wyższości. Niestety zazwyczaj ma on ukryty w tym cel. Chce jeszcze bardziej uzależnić od siebie zakochaną w nim partnerkę. Należy pamiętać, że takie zachowanie jest nie tylko toksyczne, ale również w pewnym momencie staje się najzwyczajniej niebezpieczne.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak działa obojętność na faceta? Poradnik dla kobiet

Czy da się stworzyć idealny związek z osobowością narcyza? Nie! Niestety nawet jeśli bardzo się staramy to nigdy nie uda nam się go całkowicie “usadzić: na miejscu. Jego silna osobowość ma nad nami przewagę. Mimo, że zdarza nam się myśleć, że jest on potulnym misiem, to bardzo szybko pokaże swoje prawdziwe oblicze, które do najłagodniejszych nie należy. Narcyz nie toleruje sprzeciwu, a ostatnie zdanie zawsze musi należeć do niego. Ponieważ jest bardzo dobrym aktorem, to z łatwością usypia czujność partnera i powraca do “swojego” życia. Jeśli natomiast druga połówka staje się podejrzliwa i grozi rozstaniem, to narcyz zrobi wszystko, by nie miała takiej możliwości wykorzystując intrygi, kłamstwa, zastraszanie i wzbudzi w niej poczucie winy. Należy pamiętać, że narcyz czuje się lepszy od innych ludzi, piękniejszy i mądrzejszy i nigdy nie pozwoli, by to się zmieniło.

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

Zobacz wszystkie posty Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *