poklocona para

Kiedy związek nie ma żadnego sensu? 15 sygnałów, że rozstanie jest blisko

Normalne jest, że związki się kończą. Nie zawsze jednak wiemy, kiedy w naszej relacji zaczyna dziać się źle i jakie sygnały świadczą o tym, że koniec nadchodzi. Czy istnieją sygnały, które świadczą o tym, że nasza relacja przestaje mieć sens?

Czujesz, że związek nie ma sensu? Może trzeba to zakończyć?

Miłość powinna nas przede wszystkim uskrzydlać. Co powinniśmy czuć? Szczęście! Oczywiste jest, że każdy początek związku sprawia, że mamy wrażenie, że unosimy się nad ziemią i czujemy motyle w brzuchu. Sytuacja znacznie się zmienia, gdy pierwsze zauroczenie mija i pojawia się prawdziwe, codzienne życie. Najczęściej staje się to w sytuacji, gdy razem zamieszkamy. To właśnie wtedy nachodzą nas myśli dotyczące tego, czy związek ma sens. Każda relacja, która przepełniona jest negatywnymi emocjami takimi jak brak zaufania, brak bliskości czy zrozumienia sprawiają, że związek przestaje nas uszczęśliwiać. Przede wszystkim każdy związek nie ma sensu, gdy:

 • Irytujemy się wzajemnie
 • Pojawia się brak poczucia bezpieczeństwa
 • Pojawia się brak poczucia stabilizacji
 • Parter wzbudza w nas poczucie winy
 • Jesteśmy smutni
 • Unikamy bliskości
 • Czujemy do partnera obrzydzenie
 • Pojawia się brak zrozumienia
 • Lepiej czujemy się sami niż z partnerem
 • Nic was nie łączy
 • Nie ma między wami uczucia, które pojawiło się na początku
 • Gdy gardzicie sobą

Sens w związku – kiedy się go traci?

Wchodząc w nowy związek, czujemy się najszczęśliwsi na świecie i planujemy wspólną przyszłość aż do śmierci. Niestety mimo szczerych chęci i głębokiego uczucia, codzienne życie może nas niemiło zaskoczyć. W sytuacji, gdy zaczynamy spędzać ze sobą coraz więcej czasu i co za tym idzie, poznajemy się bardziej, zaczyna przeszkadzać nam w partnerze coraz więcej rzeczy. W takiej sytuacji nasuwa się więc pytanie: “Kiedy związek nie ma sensu?”.

Warto pamiętać, że związek to nie tylko bliskość, ale także relacja przyjacielska. Normalne jest to, że rozmawiamy z naszym parterem szczerze na każdy temat. W sytuacji, gdy zaczynamy się okłamywać, ukrywamy przed sobą wiele rzeczy lub najzwyczajniej przestajemy ze sobą rozmawiać, to niestety jest to sygnał świadczący o tym, że ten związek nie ma sensu.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Po czym poznać, że mężczyzna się angażuje? 10 sygnałów u faceta

Z czasem mogą pojawiać się także inne problemy, takie jak niewierność, lekceważenie czy sprawianie sobie przykrości. Każdy, kto zauważa w swojej relacji pojawiające się wymienione symptomy, zdaje sobie sprawę z tego, że ta relacja rozpada się bezpowrotnie. Co gorsza, nasz parter może nas nie wspierać, a nasz każdy sukces jest przez niego krytykowany. Co za tym idzie, przestajemy być szczęśliwi, a zarazem nie dostrzegamy już wszystkich zalet naszej drugiej połówki, które na początku nas urzekły.

Niestety wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływają na rozpad związku i możemy śmiało stwierdzić, że jest to moment, w którym niestety nie uda się nam tej relacji uratować. Warto jest pamiętać, że nie ma sensu budować niczego na siłę i starać się to naprawiać, gdy parter tego nie chce.

para sie kloci

Co świadczy o tym, że związek jest bez sensu? 15 sygnałów

Mimo szczerych chęci, które mają na celu stworzenie związku idealnego, nie zawsze nam się to udaje. Zaczynają pojawiać się sygnały świadczące o tym, że związek przestaje mieć sens.

1. Różnice

Oczywiste, a zarazem całkiem normalne jest to, że w każdym związku pojawiają się równice. Nie należy zapominać, że każda relacje tworzy dwoje obcych sobie osób, które każdego dnia się poznają. Z czasem mogą więc pojawić się rzeczy, które niestety są nie do zaakceptowania. Jeśli dodatkowo nie chcemy iść na kompromisy, to niestety nie uda nam się uratować tej relacji, a rozstanie jest nieuniknione.

2. Kłamstwa

Nigdy nie udaje się stworzyć szczęśliwej relacji, gdy oparta jest ona na kłamstwie. Należy pamiętać, że podstawą udanej relacji jest całkowita szczerość. Jeśli natomiast zauważymy, że nasz parter zaczyna nas okłamywać lub my sami przestajemy mówić mu o wszystkim, to jest to sygnał rychłego rozstania.

3. Zdrada

Niestety nawet w najbardziej udanych związkach, trwających wiele lat może pojawić się zdrada. Mimo że są pary, które mimo wszystko starają się ją wybaczyć i odbudować związek, to większość nie widzi takiej możliwości. Zdrada jest najczęstszym czynnikiem, który wpływa na definitywny rozpad związku.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Nieśmiały mężczyzna - jak podrywa? 15 zachowań, które łatwo zauważyć

4. Problemy

Nie zawsze chodzi o te poważne, ponieważ jeśli przestaje nam się układać w związku, to często zaczynamy je sobie sami stwarzać. W takiej sytuacji stałe napięcie między parterami doprowadza do kłótni i awantur, które zawsze kończą się rozstaniem.

5. Brak bliskości

Na początku związku zawsze okazujemy sobie uczucia, a bliskość jest dla nas najważniejsza. Niestety z czasem, gdy między parterami pojawia się coraz więcej różnic, zaczynamy się wycofywać. Gdy nasz parter przestaje nas przytulać, całować i dotykać, to niestety nie ma szans na uratowanie tej relacji.

6. Kłótnie

Wszystkie różnice, które pojawiają się z czasem w związku, zaczynają potęgować i prowadzą do coraz częstszych kłótni i awantur, które się potęgują. Niestety pod wpływem emocji nie jesteśmy w stanie się kontrolować i sprawiamy sobie nawzajem wiele przykrości. W takiej sytuacji pojawia się również wiele przykrych słów, których nie da się cofnąć.

7. Osobne miejsca zamieszkania

Każdy związek oparty jest na bliskości i częstych rozmowach. Jest to możliwe, gdy widzimy się codziennie, wspólna kawa na dzień dobry i kolacja na noc zdecydowanie bardzo nas do siebie zbliżają. Jeśli natomiast mieszkamy z dala od siebie lub po prostu osobno, nie zawsze jest to możliwe. Związki na odległość rzadko mają szansę przetrwać.

8. Przemoc

Kiedy związek nie ma sensu? Przede wszystkim, gdy pojawia się w nim przemoc, zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Agresywny parter potrafi zniszczyć wszystko, co starasz się z całych sił odbudować. Taką relację należy natychmiast zakończyć i zerwać kontakt z oprawcą.

9. Brak komunikacji

Niestety z biegiem czasu, w związku może pojawić się tak zwany chłód emocjonalny. Czym się objawia? Brakiem rozmowy, brakiem zrozumienia, unikaniem siebie nawzajem, kłamstwami i ogólnym dystansem. W takiej sytuacji niestety rzadko udaje się uratować taki związek.

10. Władza

Na początku związku jesteśmy ulegli i bardziej chętni do kompromisów. Niestety z biegiem czasu, gdy poznajmy się już bardziej, pojawia się również większa odwaga i zaczynamy przejawiać chęć władzy. Pamiętaj, że jednostronne „rządzenie” jest sygnałem, że związek nie ma szans na przetrwanie.

11. Kontrola

Kiedy związek nie ma sensu? Na przykład, gdy zaczynamy się wzajemnie kontrolować. I nie chodzi tutaj o pytanie partnera, dokąd czy z kim wychodzi. Jednak takie zachowania jak śledzenie jego telefonu, e-maili czy wypytywanie o niego znajomych jest niezdrowe i niestety nie wróży się takiej relacji dalszej przyszłości.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak rozpoznać geja? 10 sygnałów, dzięki którym go rozpoznasz

12. Brak planów na przyszłość

Gdy zaczynamy ze sobą być i poznajemy się z dnia na dzień, wydaje nam się, że spędzimy ze sobą resztę życia. Niestety często zdarza się, że w trakcie związku okazuje się, że nie łączy nas tak wiele, by mieć wspólne plany na przyszłość. Na przykład jeden z parterów może marzyć o rodzinie i gromadce dzieci, a drugi o podróżach. W takiej sytuacji ich plany na przyszłość ze sobą koligują.

13. Egoizm

Gdy nasz parter myśli wyłącznie o sobie i własnym dobrze, to zaczynamy czuć się pomijani i z czasem również nieszczęśliwi. Jeśli jedno z was jest egoistą, to niestety, jeśli druga połówka tego nie zaakceptuje lub po prostu nie nauczy się z tym żyć, to niestety jest to sygnał, że związek nie ma sensu.

14. Niezadowalające życie seksualne

Mimo tego, co mówi twój parter, musisz mieć świadomość tego, że zarówno bliskość, czułość tak jak i życie seksualne są w związku bardzo ważne. Jeśli macie inne potrzeby seksualne lub potrzebujecie tego rodzaju bliskości mniej, lub więcej niż parter, to niestety różnica ta doprowadzi do rychłego rozpadu związku.

15. Krytykowanie

Wchodząc w relacje z przyszłym parterem, oczekujemy od niego przede wszystkim wsparcia na każdej płaszczyźnie. Jeśli natomiast zaczyna on nas krytykować, a każde decyzje niezgodne z jego zdaniem są tymi złymi, to powinnaś jak najszybciej zakończyć tę relację.

zalamana para

Związek nie ma sensu? Co robić?

Niestety odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna, należy się rozstać. Oczywiście wiele par decyduje się na przeciąganie tej decyzji, twierdząc, że chcą tę relację ratować. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a sztuczne podtrzymywanie jej i okłamywanie samego siebie z czasem doprowadzi do frustracji, która skumulowana przerodzi się w kłótnie i awantury. Kiedy związek nie ma sens, należy sobie to głośno i stanowczo powiedzieć. Lepiej jest rozstać się w przyjacielskiej relacji niż dopuścić do wielu przykrości lub – co gorsza – agresji.

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

View all posts by Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *