teskniaca kobieta

Tęsknota za ukochanym – jak sobie z nią poradzić? 9 porad

Miłość jest bardzo silnym uczuciem, gdy kogoś szczerze kochamy, chcemy spędzać z nim każdą wolną chwilę. Niestety, gdy nasza druga połówka lub ktoś z rodziny wyjeżdża pojawia się rozdzierające nasze serce uczucie – tęsknota. Jakie są jej objawy? Jak sobie z nią radzić?

Jakie są etapy miłości?

Niewiele osób wie, że istnieje kilka etapów związanych z miłością.

 • Początkowa – nasz organizm zachowuje się jakbyśmy byli pod wpływem narkotyków. Nie panujemy nad swoim ciałem, mamy problemy z apetytem i snem.
 • Etap intymności – nasze uczucia wobec partnera dosłownie “buzują”, pojawia się silna potrzeba bliskości, naszym ciałem włada pożądanie. Jest to etap przejściowy i z czasem ulega uspokojeniu.
 • Zobowiązanie – na tym etapie pojawiają się poważne rozmowy na temat wspólnej przyszłości
 • Przyjaźń – zaczynamy sobie bezgranicznie ufać, zwierzać i można powiedzieć, że wiemy o sobie wszystko
 • Pusty etap – oznacza, że zarówno romantyzm jak i pożądanie opada.
 • Rozpad związku – partnerzy już dobrze się znają i decydują czy chcą ze sobą być na stałe czy najzwyczajniej postanawiają iść w innych kierunkach.

kobieta teskni za bylym partnerem

Objawy tęsknoty za ukochanym – jakie są? Poznaj 9 najczęstszych

Przyczyn pojawienia się tęsknoty jest bardzo wiele. Mogą być to między innymi: wyjazd, zmiana miejsca zamieszkania, praca w innym mieście…niezależnie na której fazie miłości jesteśmy, możemy mieć do czynienia z tęsknotą.

1. Problemy ze snem

Jest to bardzo częsty objaw tęsknoty. Nasze myśli krążą koło naszego partnera i ciągle zastanawiamy się co robi, gdzie jest czy myśli o nas. Jeśli już uda nam się zasnąć to zazwyczaj jest to sen lekki, nie spokojny, a rano na pewno będziemy zmęczeni.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Po czym poznać, że mu na Tobie zależy? 25 oczywistych sygnałów

2. Brak apetytu i problemy z żołądkiem

Typowym objawem tęsknoty za ukochanym są problemy żołądkowe. Owszem czujemy głód, jednak nasz żołądek nie jest w stanie przyjąć żadnego pokarmu. Może pojawić się również brak apetytu i skurcze odczuwalne w podbrzuszu.

3. Brak koncentracji

Gdy tęsknimy za ukochaną osobą nie jesteśmy w stanie na niczym się skupić. Brak skupienia przekłada się na efektywność naszej pracy oraz na wykonywanie codziennych obowiązków. Z biegiem czasu staje się to coraz bardziej uciążliwe.

4. Szybsze bicie serca

Gdy tęsknimy, nasze serce pracuje dużo szybciej niż zazwyczaj. Wpływa na to noradrenalina, która działa dużo słabiej niż adrenalina. Wpływa ona również na podwyższenie ciśnienia tętniczego.

5. Zazdrość

Gdy tęsknimy zaczynamy odczuwać wzmożoną zazdrość, zazwyczaj wynika to z tego, że nie mamy nad ukochaną osobą żadnej kontroli. Kiedy najczęściej się pojawia? Na przykład gdy nasz ukochany nie odbiera telefonu.

6. Uczucie pustki

Oczywiste jest, że gdy nasz kochany wyjedzie czujemy się samotni. Wydaje nam się, że zostaliśmy sami i nikt nie może “zalepić” tej strasznej pustki. Pamiętaj jednak, że masz przy sobie rodzinę i przyjaciół, których najprawdopodobniej swoim zachowaniem odtrącasz.

7. Smutek

Wzmożony smutek jest podstawowym objawem tęsknoty. Odczuwamy go jeszcze silniej niż zwykle, określany jest jako rozrywający serce.

8. Rozdrażnienie

Ponieważ nie możemy uporać się z tęsknotą, zaczynamy być rozdrażnieni. Wszystko i wszyscy wpływają na pogorszenie naszego samopoczucia i z czasem zaczynają nas drażnić i denerwować. Warto jest z tym uczuciem walczyć, by nie wpłynęło na nasze zdrowie.

9. Złość

Na co się złościmy podczas tęsknoty? Otóż na wszystko i na wszystkich. Na partnera, który wyjechał, na rodzinę, na nas samych, na całą sytuację. Złość jest normalnym uczuciem, warto jest jednak starać się uspokoić.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  10 pomysłów na szaloną randkę, które nie zapomnisz!

steskniona kobieta

Objawy tęsknoty – jak sobie z nimi poradzić?

Objawy tęsknoty, zwłaszcza, gdy trwają za długo mogą doprowadzić do pogorszenia naszego stanu zdrowia, do depresji, a nawet myśli samobójczych, zwłaszcza u nastolatków. Istnieje kilka skutecznych metod na poradzenie sobie z objawami, które są dla nas uciążliwe.

 • Wychodź ze znajomymi
 • Spotykaj się z rodziną
 • Znajdź sobie hobby
 • Utrzymuj z ukochanym stały kontakt
 • Odwiedzaj ukochanego w każdym możliwym terminie
 • Oddaj się ćwiczeniom
 • Porozmawiaj z przyjacielem
 • Wspominaj wspólne chwile
 • Postaw przy szafce nocnej jego zdjęcie

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

View all posts by Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *