Romans jest bardzo powszechnym zjawiskiem, który dotyka nie tylko małżeństw, ale również związków nieformalnych. Niestety bardzo często zdarza się, że konsekwencją jest też rozpad małżeństwa czy rozstanie. W artykule poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z romansowaniem. Czy istnieją jakiekolwiek zalety tego zjawiska.
Na czym polega romans?
Romans jest przelotną relacją skupiająca się przede wszystkim na zbliżeniu. Nigdy również nie trwa zbyt długo, zazwyczaj kilka miesięcy. Relacja taka zaczyna się od niewinnego flirtu i częstych rozmów. Jest to układ całkiem niezobowiązujący, który nie opiera się na takich wartościach jak zaufanie, szczerość czy miłość. Każde miejsce do nawiązania romansu jest dobre, może być to praca, dyskoteka, a nawet kawiarnia.
Każdy związek, który oparty jest na bliskości i seksie, jak w przypadku romansu nie trwa zbyt długo, raczej tyle i trwa pożądanie. Niestety bardzo często stwarza on dla uczestników tej relacji realne zagrożenie starty dotychczasowego partnera, a nawet pracy. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że społeczeństwo również potępia tego typu zachowania, jeśli więc wyjdzie on na jaw, to najprawdopodobniej staniemy się tematem do plotek i krytyki.
Jakie są rodzaje romansów?
Romans posiada wiele odsłon. Najpopularniejszymi z nich są:
- Romans w pracy – jest to najczęstszy rodzaj romansu, zazwyczaj zaczynający się całkiem niewinnie. Niewinny flirt bardzo szybko może przerodzić się w coś więcej niż tylko częste rozmowy i uśmiechy, dlatego należy mieć się na baczności. Niestety bardzo często zdarza się, że to właśnie służbowe wyjazdy stają się powodem namiętnych znajomości. Romansując w pracy, zaczynamy odczuwać podniecenie, namiętność i adrenalinę, nie zważając na konsekwencję tej relacji w przyszłości.
- Romans w małżeństwie – jest to bardzo popularna relacja, której najczęstszymi powodami są: obowiązki domowe, kłótnie, monotonia, brak bliskości czy rozmowy. Niestety skutkami romansu w małżeństwie zazwyczaj jest rozwód i podział majątku, warto, jest więc zastanowić się, czy gra jest warta świeczki.
- Romans wakacyjny – wakacje sprzyjają romansom, upalne dni, plaża, słońce i relaks są idealnymi czynnikami, które sprzyjają przelotnym znajomościom. Zazwyczaj taka relacja kończy się z dniem naszego wyjazdu, jednak niekiedy staramy się ciągnąć ją jak najdłużej. Niestety to odległość sprawia, że najzwyczajniej się to nie udaje.
- Romans sentymentalny – często zdarza się, że to właśnie sentyment sprawia, że romans trwa dłużej niż zwykle. W takim przypadku zakończenie znajomości jest dla nas bardzo trudne, mimo że po długim czasie ekscytacja i pociąg mijają.
Dlaczego czujemy potrzebę romansowania?
Romansowanie jest krokiem, na który nie każdego jest stać. Niektórzy najzwyczajniej boją się wchodzić w tego typu relację i bronią się przed nią rękoma i nogami. Jeśli już się na niego zdecydujemy, to najczęściej powodem tego jest:
- Nasza kochliwość
- Rutyna i nuda w dotychczasowym związku
- Potrzeba spełnienia fantazji erotycznych
- Trudna sytuacja życiowa
- Potrzeba dowartościowania
- Szukanie pretekstu do rozstania
- Chęć zemsty
- Impuls
- Brak zrozumienia
- Brak bliskości
- Zauroczenie
Bardzo często zdarza się, że zdradzane osoby zastanawiają się, co zrobiły źle i dlaczego ich parter wdał się w romans. Zrozum, że powód tego może być naprawdę błahy i nie powinnaś brać całej odpowiedzialności na siebie. Czasem najzwyklejszy niewinny flirt jest pierwszym krokiem do romansu i niewierności.
Początki romansu – jak się zaczynają?
Romans zazwyczaj zaczyna się od niewinnego flirtu i częstych rozmów. Najczęściej takie relacje rodzą się w pracy, między współpracownikami czy pracownikiem lub szefostwem. Niestety okazywana pomoc, zainteresowanie czy to, że możemy na kogoś liczyć, sprawiają, czasem przeradza się to w potrzebę spędzania z kimś czasu, namiętność i bliskość.
Zazwyczaj romans rozpoczyna się w sposób przypadkowy i nie jest wcześniej planowany, to spontaniczne zdarzenia sprawiają, że między dwojgiem ludzi pojawia się namiętność i pożądanie. Nie jest to również krótki okres, z dnia na dzień, zazwyczaj takie uczucia trwają dłuższy czas, zanim wybuchnął.
Jakie są zalety i wady romansu?
Nie rzadko zdarza się, że romans naradza się poprzez zwykłą znajomość, może być to również efekt przyjaźni. Zdarzają się przypadki, że romans zaczyna się między dwojgiem przyjaciół. Wiele osób zastanawia się, co wpływa na to, że wikłamy się w romans, jakie są tego przyczyny?
- Rutyna w związku
- Potrzeba przeżycia czegoś nowego, ekscytującego
- Pociąg fizyczny do innych osób
- Poszukiwanie innego życiowego partnera
- Cechy osobowości: niestałość w uczuciach
Jak się okazuje romans, ma oczywiście wiele wad i wpływa na cierpienie wielu osób, jednak posiada on także zalety. Jakie?
Zalety:
- Pojawienie się emocji
- Brak zobowiązań
- Wzrasta pewność siebie
- Zdobywanie nowych doświadczeń
- Relacja daje swobodę
- Zaspokojenie potrzeby bliskości
- Osoby nie czują się samotne
- Pojawia się pikanteria
Romans jak widać posiada kilka zalet, jest to na pewno relacja, która zapewni nam adrenalinę, dreszczy emocji i dobry seks. Dzięki takiej relacji możemy się nie tylko dowartościować, ale również zaspokoić swoje potrzeby.
Wady:
- Pojawiają się uczucia
- Trudno go zakończyć
- Brak wiedzy, jak zakończy się ta relacja
- Strach przed wyjściem prawdy na jaw
- Skrzywdzenie innych
- Ciąża
- Niepewność i chaos
Jak każda relacja, romans również ma swoje wady, jest ich w zupełności dużo więcej niż zalet, mimo to ludzie się na niego decydują. Pamiętaj jednak, że taka relacja musi być ukrywana w tajemnicy, co często nie jest łatwe. Dodatkowo najczęściej, gdy wyjdzie na jaw, doprowadza do wielu nieprzyjemnych konsekwencji i cierpienia wielu bliskich osób.
Konsekwencje romansu – z czym będziesz musiała się zmierzyć?
Zdarza się, że romans wychodzi na jaw i zaczynają się piętrzyć problemy. Każdy, kto uwikła się w tego typu relację, musi zdawać sobie sprawę z tego, że konsekwencje mogą być bardzo bolesne, nie tylko dla niego, ale również jego bliskich. Musimy więc przygotować się na to, że:
- Mogą pojawić się problemy w pracy, możemy ja stracić
- Małżeństwo się zakończy, pojawią się problemy związane z podziałem majątku i opieka nad dziećmi
- Kochanka będzie chciała zniszczyć nasze małżeństwo
- Pojawi się poczucie winy
- Stracimy poczucie bezpieczeństwa, będziemy odczuwali strach przed wyjściem na jaw prawdy
- Pojawienie się niechcianego dziecka
- Kochanek będzie nas szantażował
- Pojawią się plotki wpływające na nasze życie rodzinne i zawodowe
Praktycznie dla każdego romans jest zdradą, a ta z kolei jest bardzo potępiana w naszym społeczeństwie. Zawsze kojarzy się negatywnie i sprawia, że jesteśmy piętnowani, bez możliwości wytłumaczenia się lub podawania jej powodów. Niezależnie od tego, dlaczego się na nią zdecydowaliśmy (brak bliskości w związku) to właśnie my, zdradzający jesteśmy tymi najgorszymi.
Każdy, kto wchodzi w romans, musi zdawać sobie sprawę z konsekwencji, które mogą być jego następstwem. Warto jest wiec wcześniej zastanowić się, czy taka relacja jest faktycznie tego warta. Możemy stracić nie tylko partnera, ale również pracę, majątek i dzieci.
Ile trwa romans? Średni czas trwania
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: ile trwa romans? Zazwyczaj jednak jest to relacja krótkotrwała lub jednorazowy skok w bok. Zdarza się jednak, że romans przeradza się w dłuższą relację i trwa nie tylko kilka tygodni, ale nawet lata. Wszystko zależy od kilku ważnych czynników, między innymi: relacji dwojga ludzi, okoliczności, charakterów i zaangażowania.
Istnieją przypadki, że romans przeradza się w długą relację, która ciągnięta latami staje drugim życiem zdradzającego. Nie potrafią oni zakończyć swojego małżeństwa czy narzeczeństwa, decydując się na podwójne życie. Istnieje jednak kilka sygnałów, które świadczą o tym, że powinniśmy zakończyć romans, na przykład:
- Zdrada wyszła na jaw
- Chcemy wrócić do swojego życia
- Nie chcemy się spotykać potajemnie
- Namiętność się wypaliła
- Mamy dość podwójnego życia
- Żałujemy, że zdradziliśmy
Kiedy romans przeradza się w związek?
Zdarzają się przypadki, gdy romans zaczyna przeradzać się w coś więcej niż tylko przelotna znajomość. Potajemne spotkania sprawiają, że oboje zaczynamy rozmawiać ze sobą o swoich pragnieniach, planach i problemach życia codziennego. Zaczyna się również okazywanie zainteresowania, wspieranie i doradzanie, co jest pierwszym krokiem do czegoś więcej niż tylko seks. Z czasem może również zdarzyć się, że kochanek staje się dla nas kimś bliższym i przestajemy się pilnować oraz myśleć o konsekwencjach romansu.
Jakie są sygnały tego, że romans staje się czymś więcej niż tylko przygodną relacją? Pojawiają się na przykład:
- Zaangażowanie
- Zazdrość
- Smutek
- Tęsknota
- Seks nam nie wystarcza
- Chcemy spędzać z kochankiem coraz więcej czasu
Wszystkie te emocje sprawiają, że dociera do nas, że namiętna relacja oparta na seksie stała się dla nas z czasem czymś ważniejszym. To jest właśnie odpowiedni moment na zakończenie tej relacji oraz na podjęcie decyzji, czy faktycznie tego chcemy.
Bywa, że jeden z kochanków zaczyna oczekiwać od swojego partnera czegoś więcej niż tylko namiętności i bliskości. Może również wymagać od nas porzucenia rodziny na rzecz tej relacji. Warto jest jednak pamiętać, że w takiej sytuacji konieczne jest zaangażowanie obu stron i zadać sobie pytanie, czy jesteśmy gotowi na porzucenie dotychczasowego życia, niezależnie od konsekwencji, które najprawomocniej się pojawią i nie będą przyjemne.
Budowanie związku na krzywdzie innych ludzi jest bardzo trudne, dlatego też para, która postanawia stworzyć coś więcej niż tylko romans, musi być całkowicie pewna swoich uczuć. Miłość, niezależnie od tego, w jaki sposób się narodziła, jest bardzo silnym uczuciem, z którym ciężko jest walczyć. Wymaga ona od nas nie tylko pracy, cierpliwości, ale również poświeceń. Jeśli wiec dotarło do ciebie, że pokochałaś swojego kochanka to niestety poprzednia relacja, nie ma szans na przetrwanie. Nie pozostaje ci nic innego, jak zamkniecie poprzedniej relacji, dotychczasowego życia i spróbowanie nowego.
Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!