Mamy możliwość na podstawie kwestionariusza osobowości zawierającego wiele pytań na dowiedzieć się jaki konkretnie typ osobowości posiadamy. ENTP to osobowość dyskutanta, który określany jest jako osoba ekstrawertyczna i zaradna. Jest to bardzo rzadki typ, ponieważ posiada go jedynie 3% populacji.
Co oznacza MBTI?
Nazwa tego skrótu to Meyers – Briggs type indicator, jest on oznaczenie kwestionariusza samoopisowego. Zawiera on różne typy osobowości ludzi, jednym z nich jest dyskutant, którego posiada tylko 3% populacji.
Osobowość typu Dyskutant, czyli ENTP
Skrót ENTP oznacza Extraverted Intuitive Thinking Perceiving, na polski tłumacząc: Ekstrawertyk Intuicyjny Myśliciel Obserwator. Są to osoby, które są charyzmatyczni, strategiczni, jednak dopracowywanie szczegółów nie jest dla nich zbyt łatwe. Bardzo często przeceniają swoje możliwości. Unikają rutyny i nigdy nie pozwalają na to, by ktoś nimi rządził. Mają swoje poglądy, których potrafią w przekonujący sposób bronić. Niestety mają trudności z dotrzymywaniem terminów w pracy.
Cechy Dyskutanta – jakie są?
Dyskutanci są bardzo uczciwi i absolutnie nie będą w tej kwestii ustępliwi. Wiele osób uważa, że są one mało wrażliwe i niechętnie wchodzą w konflikty. Posiada on kilka podstawowych cech, są to między innymi:
- Nie lubią jak im się rozkazuje
Dyskutanci preferują samozatrudnienie. Niekoniecznie potrafią dostosować się do wytycznych ich szefów, bardzo nie lubią także, gdy się im w jakiś sposób rozkazuje. Ciągle szukają nowych wyzwań, szybko się nudzą i mają problem z dotrzymywaniem terminów.
- Talent pisarski
Rzecznicy posiadają bardzo bujną wyobraźnię, co ułatwia im pracę w dziedzinie dziennikarstwa. Zawód pisarza jest dla nich wprost stworzony. Stawiają na dążenie do celu i idą w tym kierunku ze sporą łatwością.
- Potrafią odnaleźć się w każdym towarzystwie
Dyskutanci bardzo szybko odnajdują się w nowych towarzystwach. Ułatwia im to, że są bardzo oczytani i interesują się wieloma tematami jednocześnie. Są bardzo ciekawi ludzi i świata. Osobowości ENTP cechuje także uczciwość oraz szczerość w relacjach.
- Charyzmatyczność
Dyskutanci są duszami towarzystwa, bardzo lubią zabłysnąć w towarzystwie swoją wiedzą. Są bardzo pewni siebie, intrygujący i zabawni. Są również oczytani i interesują się wieloma tematami, dlatego rozmowa z innymi ludźmi jest dla nich nie tylko łatwa, ale również potrzebna.
- Energiczność
Dyskutanci są bardzo energicznymi osobami. Jeśli posiadają jakiś problem to potrafią spędzić nad znalezieniem rozwiązania kilka dni i nocy. Nie tracą przy tym swojej energii i nigdy nie odpuszczają. Robią wszystko, by ich zdanie było zawsze na wierzchu.
Dyskutant (ENTP) – wady i zalety tego typu osobowości
Dyskutant mógłby wydawać się chodzącym ideałem, jednak jak każda osobowość ten również ma swoje wady.
Zalety Dyskutanta:
- Lubią się uczyć – bardzo interesują ich to co nowe. Bardzo chętnie uczą się nowych rzeczy
- Pomysłowość – potrafią z minuty na minutę przejść z jednego pomysłu do drugiego, nie sprawia im to żadnej trudności
- Lubią nowe wyzwania – dyskutanci lubią nowe wyzwania, bardzo chętnie się rozwijają i unikają rutyny
- Stratedzy – są bardzo dobrymi liderami, potrafią planować i nie lubią, gdy im się rozkazuje
- Charyzma –
Wady Dyskutanta:
- Nadmierna pewność siebie – dyskutanci mają wysoką samoocenę, uważa się ich za snobistyczne i zadufane w sobie
- Brak wiarygodności – mają trudności z dotrzymywaniem słowa, rzadko również dotrzymują terminów, brakuje im samozaparcia, szybko się nudzą i rezygnują
- Unikają rutyny – dyskutanci nie lubią rutyny, codzienne obowiązki ich przytłaczają i ich nudzą, starają się takiego życia unikać
- Nie lubią, gdy im się rozkazuje – nie lubią pracować pod czyimś dowództwem, najlepiej odnajdują się w pracy dla samego siebie
- Nierealnie ocenia własne umiejętności – dyskutanci często uważają, że potrafią wszystko i na wszystkim się znają, co nie jest zgodne z prawdą
Dyskutanci są bardzo sprytni, pomysłowi, elastyczni i kreatywni. Nie lubią natomiast rutyny i nudnych działach, dlatego też bardzo często szukają rzeczy, które ich stymulują. Dyskutanci są także bardzo pomysłowi, obiektywni i uczciwi. Praca w grupie nie jest dla nich, dlatego samodzielna praca jest dla nich strzałem w dziesiątkę.
Związek a osobowość ENTP
Dyskutanci są bardzo charyzmatyczni, dlatego też są duszami towarzystwa. Ludzie lubią spędzać czas w ich towarzystwie. Jeśli chodzi o to jakimi są rodzicami to naprawdę wspaniałymi. Bardzo chętnie poświęcają czas swoim dzieciom na wspólnej zabawie i rozmowach z nimi na różne tematy. Rzadko interesują Dyskutantów codzienne obowiązki, zwłaszcza, gdy z czasem ich nudzą. Uwielbiają natomiast dyskutować na różne tematy, często nawet na temat błahostek. Są również bardzo entuzjastyczni, dzięki temu ich partner na pewno będzie czuł się zadbany i kochany.
Dyskutanci są bardzo otwartymi osobami, jednak cechuje je umiejętność dotrzymywania słowa, szczerość i uczciwość w relacjach. Skoki w bok nie leżą wiec w jego naturze. Należy jednak pamiętać, że szara codzienność nie jest dla nich czymś co lubią, dlatego unikają nudnych działań.
Codzienne obowiązki jak sprzątanie i mycie naczyń niestety nie są dla Dyskutantów. Ciężko jest im się zorganizować, dlatego może być to duży problem w związku. Ich dom jest zawsze otwarty, Dyskutant bardzo chętnie przyjmuje w nim swoich przyjaciół, z którymi lubi spędzać czas na rozmowach na różne tematy.
Praca zawodowa a Dyskutantnci
Osoby o osobowości Dyskutanta nie lubią, gdy ktoś nimi rządzi, dlatego też najlepiej jest, gdy mają oni własną firmę i mogą o niej decydować sami. Dodatkowo świetnie potrafią rozplanować grupie zajęcia, są idealnymi przywódcami. Bardzo szybko nudzi ich rutyna, tak więc tylko praca, która ich naprawdę interesuje sprawi im przyjemność. Niestety bardzo często ma on także problemy z dotrzymywaniem terminów.
Zawody dla Dyskutanta – jakie są najlepsze?
- Dziennikarz
- Grafik
- Redaktor
- Fotograf
- Prawnik
- Adwokat
- Makler giełdowy
- Inżynier
- Projektant
- Polityk
- Copywriter
- Przedsiębiorca
- Nauczyciel
Dyskutanci bardzo dobrze odnajdą się w pracach, w których będą mogli mieć kontrol nad ludźmi i ich uczyć. Lubią nowe wyzwania, a ich zainteresowania są naprawdę szerokie.
Czy jesteś Dyskutantem? Zrób krótki test!
Gdy wiemy, że osobowość Dyskutanta to zaledwie 3% całej populacji, a jego cechy charakteru są tak ciekawe to na pewno chcielibyśmy zostać jednym z nich. Odpowiadając na kilka poniższych pytań będziesz w stanie odpowiedzieć sobie czy jesteś osobowością ENTP.
- Mam wiele pomysłów
- Lubię zagadki
- Z łatwością rozwiązuje problemy
- Lubię dyskutować z innymi ludźmi
- Nie lubię rutyny
- Lubię ciekawe zadania
- Nie lubię, gdy ktoś mi rozkazuje
- Nie lubię samotności
- Lubię spędzać czas z ludźmi
- Jestem osobą aktywną
- Szybko wyciągam wnioski na podstawie kilku danych
- Jestem zaradny życiowo
Podlicz swoje odpowiedzi. Jeśli odpowiedziałeś na większość pytań w sposób twierdzący to najprawdopodobniej masz osobowość Dyskutanta. Pamiętaj jednak, że test ten ma charakter podglądowy. Jeśli nie jesteś pewien odpowiedzi to możesz skorzystać z pomocy psychologa, który przeprowadzi z Tobą profesjonalny wywiad i na jego podstawie zaprzeczy lub potwierdzi twoje przepuszczenia.
Znani Dyskutanci – historycznie i obecnie
Oczywiście istnieje wiele znanych osób, które posiadały osobowość typu ENTP i są to między innymi:
- Aleksander Wielki – Król Macedonii
- Tom Hanks – aktor
- Donald Tusk – polityk
- Theodore Roosevelt – prezydent USA
- Magda Gessler – kucharka
- Lewis Carroll – pisarz
- Thomas Edison – wynalazca
- Celine Dion – piosenkarka
- Janusz Palikot – polityk
- Walt Disney – producent bajek dla dzieci
Osoby ENTP, czyli o osobowości Dyskutanta są bardzo wyjątkowe, charyzmatyczne i energiczne. Potrafią z łatwością zorganizować pracę całej grupie, nie lubią, gdy ktoś nimi rządzi, dlatego samozatrudnienie w ich przypadku będzie strzałem w dziesiątkę. Wiele czasu poświęcają temu czym się interesują, a zazwyczaj mają ich naprawdę wiele. W ich domu znajdzie się wiele zabawek i nowych gadżetów. Osoby ENTP potrafią bardzo szybko znaleźć rozwiązanie na każdy problem, są mistrzami w improwizacji.
Doświadczona psycholożka i redaktorka działu „Psyche”.