Zapewnienie poczucia bliskości jest jedną z podstawowych kwestii w naszym życiu. Objawia się w przynależności do grupy, poczuciu więzi emocjonalnej z innymi ludźmi, chęcią bycia razem, wspólnego przebywania i przeżywania emocji. Niestety, nie zawsze potrzeba ta może w pełni być realizowana – niekiedy schodzi na drugi plan, dając pierwszeństwo strategiom dbania o własne poczucie bezpieczeństwa.
Lęk przed bliskością – po czym poznać jego pierwsze symptomy?
Wychwycenie pierwszych symptomów lęku przed bliskością najczęściej następuje przez autorefleksję. Najczęściej bowiem sami orientujemy się, że podczas nawiązywania bliższego kontaktu, przekraczania granic bliskości, odczuwany dyskomfort, chcemy uciec lub przerwać zbliżanie się, czujemy się zaskoczeni, zniesmaczeni lub wyobcowani. Nawet, jeśli pozwalamy na zbliżenie i intymność, nie stanowią one przyjemności, nie są komfortowe. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z konsultacji, jakie oferuje psycholog Warszawa. Przedyskutowanie wewnętrznych odczuć związanych z relacjami z najbliższymi lub z partnerem, pomoże w zrozumieniu problemu, poszukiwaniu przyczyn lęku oraz zweryfikowaniu, czy niezbędne jest poddanie się terapii.
Objawy lęku przed bliskością – jak stwierdzić występowanie problemu?
Czy lęk przed bliskością można zobaczyć? Czy istnieją zewnętrzne symptomy, po których rozpoznać można, ze dana osoba odczuwa strach przed intymnością i boi się głębszych relacji? Z zewnątrz ciężko jest to dostrzec. Paradoksalnie, osoby cierpiące na lęk przed bliskością mogą bowiem tworzyć szczęśliwe relacje, jednak problem może pojawić się w trakcie trwania związku – zazwyczaj niezbędne jest wówczas skorzystanie z narzędzi, jakie daje psychoterapia par i małżeństw. Często bowiem wycofywanie się jednego z partnerów może prowadzić do poszukiwania nowej, powierzchownej relacji poza związkiem.
Lęk przed bliskością a codzienne funkcjonowanie
Konieczność zagwarantowania sobie bezpieczeństwa i opór przed powierzeniem choć części swojego życia – przede wszystkim emocjonalnego – w ręce i wolę drugiej osoby – prowadzą osoby naznaczone lękiem przed bliskością do wyborów, które najprawdopodobniej bardzo negatywnie odbiją się na ich życiu. Lęk przed zaangażowaniem w bliską relację warunkuje pozostawanie w samotności, zakochiwanie się w osobach niedostępnych tak fizycznie, jak i emocjonalnie. Osoby cierpiące na lęk przed bliskością niezwykle często żyją w relacjach, w których nie otrzymują od drugiej strony zbytniej uwagi i zaangażowania, zazwyczaj przechodzą przez szereg nieudanych związków nim trafią na pierwszą konsultację psychologiczną. Mają tendencję do korzystania z szybkich, niezobowiązujących znajomości, swoje potrzeby seksualne realizują często z osobami, których nie mają zamiaru bliżej poznawać.
Przyczyny lęku przed bliskością
Przyczyn rozwinięcia się lęku przed bliskością doszukuje się w doświadczeniach z przeszłości. Mogą nimi być tak zaburzone relacje z poprzednim lub poprzednimi partnerami życiowymi, jak i nieprawidłowe wzorce bliskości pochodzące od rodziców lub opiekunów. Kwestia wychowania, przeżywania i oceniania zachowania wobec siebie naszych rodziców, znacząco bowiem oddziałuje na wzorce relacji międzyludzkich, jakie tworzymy w późniejszym czasie. Rozwoju lęku upatruje się tutaj w poczuciu zagrożenia i braku poczucia bezpieczeństwa, jakiego dziecko doznawało w relacji rodziców. W późniejszym okresie lęk może powodowany być negatywnym doświadczeniem pierwszej miłości czy pierwszego poważnego związku.
Sposoby na lęk przed bliskością
Lęk przed bliskością nie jest problemem, którego nie można przepracować, od którego nie można się uwolnić. Tak jak z każdym innym strachem, również przed obawą zaangażowania, z powodzeniem można sobie poradzić. Przede wszystkim warto jest skorzystać z pomocy psychologa, który nakieruje na sposoby rozwiązania problemu i wesprze w podejmowaniu działań. Niewątpliwie ważnym jest dotarcie do źródła negatywnych przekonań o bliskości i akceptacja strachu i niepewności, jakie towarzyszą wchodzeniu w nowe relacje. Jeśli natomiast pragniemy zbudować związek – powinniśmy szczerze mówić o naszych odczuciach, również tych negatywnych, które blokują przed zaangażowaniem się.
Lęk przed bliskością nie musi pozostać w nas do końca życia, niszcząc wewnętrznie nas i relacje z najbliższymi. Zrozumienie problemu i akceptacja jego występowania, to klucz do budowania zdrowych relacji z samym sobą i innymi ludźmi.