kobieta z brazowymi oczami

Brązowe oczy – co oznaczają i mówią o człowieku?

Brązowe oczy są niezwykle powszechne. Posiada je bowiem prawie 90 procent populacji co przy kilku procentach w przypadku innych kolorów jest sporą przewagą. Nie oznacza to jednak, że nie są wyjątkowe. Podobnie jak w przypadku innych kolorów brązowe oczy mogą powiedzieć nam wiele o człowieku. Dlatego też przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat brązowych oczu. Dowiesz się również jak je malować oraz jak ubierać się, by podkreślić ich piękno i blask.

Dziedziczenie brązowego koloru oczu – jak działa genetyka?

Naukowcy zgodnie twierdzą, że kolor brązowy był pierwszym w przypadku ludzkich oczu. Nie dziwi więc jego powszechność. Za ciemną barwę oczu odpowiada duża ilość melaniny w tęczówkach. Jak jednak dziedziczymy kolor brązowy? Mechanizmy dziedziczenia koloru oczu są dość skomplikowane, niemniej jednak, jeśli jedno z rodziców ma brązowe oczy istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie miało ten kolor tęczówki. Jest to również pewne, jeśli brązowy oczu ma oboje rodziców. Jednakże w przypadku gdy rodzice posiadają jasne oczy – niebieskie lub szare – prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka z brązowymi oczami jest praktycznie zerowe, choć może zdarzyć się, że maluch będzie miał oczy zielone lub piwne.

brazowe oczy

Brązowe oczy – co mówią o osobie?

Nie od dziś mówi się o tym, że oczy stanowią zwierciadło duszy. Z tego właśnie powodu kolory oczu od dawna były źródłem zainteresowania i interpretacji. Istnieje wiele stereotypów i przekonań co do tego z jakimi cechami charakteru i osobowości wiąże się brązowy kolor oczu. I choć opierają się one jedynie na wierzeniach czy przekazach kulturowych bardzo często możemy znaleźć w nich ziarno prawdy. Sprawdźmy więc, czym wyróżniają się osoby o brązowych oczach. Bardzo często są to cechy takie jak:

 • Siła i determinacja: Osoby o brązowych oczach często kojarzone są z silnym charakterem i determinacją.
 • Troskliwość i lojalność: Brązowe oczy często kojarzone są z ciepłem, troskliwością i lojalnością. Osoby o takich oczach często postrzegane są jako przyjaciele i partnerzy gotowi służyć wsparciem i oddaniem w relacjach osobistych.
 • Żywiołowość i energia. Osoby o brązowych oczach bardzo często są energiczne, pełne temperamentu i apetytu na życie. Nie boją się wyzwań, są radosne i optymistycznie patrzą w przyszłość.
 • Tajemniczość i intuicja: Istnieje przekonanie, że osoby o brązowych oczach wydają się bardziej tajemnicze i posiadają rozwiniętą intuicję.
 • Opanowanie i kontrola: W trudnych chwilach osoby o brązowych oczach są w stanie kontrolować swoje uczucia i trudne emocje. Potrafią zachować dystans. Jednocześnie są bardzo wrażliwi na uczucia innych osób i potrafią je odczytywać.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Mizantropia - czym jest? Charakterystyka osoby mizantropicznej

Jak więc widać, osoby o brązowych oczach są pełne energii, siły do działania oraz pewne siebie. Jednocześnie jednak nie wykorzystują swojej siły przeciwko innym. Wprost przeciwnie, starają się zrozumieć drugiego człowieka i otoczyć go opieką.

Co ubierać do brązowych oczu?

Wybierając odpowiednie ubrania możemy sprawić, że brązowe oczy nabiorą jeszcze więcej blasku i głębi. Wiele osób nie wie jednak w jakich kolorach powinny nosić ubrania, by podkreślić magię swojego spojrzenia. Tymczasem, oczy brązowe dają nam naprawdę sporo możliwości eksperymentowania z naszym wizerunkiem. Doskonale pasują do nich ubrania w odcieniach granatu, purpury, fioletu lub czerni, które tworzą atrakcyjny kontrast i sprawiają, że brązowe oczy stają się bardziej wyraziste. Kolejną propozycją są ciepłe kolory, takie jak odcienie zieleni, brązu, beżu, złota i pomarańczy. Te barwy pomagają podkreślić naturalny blask oczu. Osoby z brązowymi oczami mogą także postawić na jasne ubrania w odcieniach beżu lub klasyczną biel. Takie kolory pozwalają ożywić spojrzenie. Jak więc widzimy możliwości stworzenia stylizacji dla brązowych oczu jest więc naprawdę sporo. Dzięki temu każda osoba, która posiada oczy w tym kolorze może znaleźć rozwiązania, które będą dopasowane do jej stylu oraz indywidualnych upodobań.

brazowe oko

Jak malować brązowe oczy?

Podobne zasady dotyczą makijażu brązowych oczu. W tym przypadku również mamy sporo możliwości. Brązowe oczy doskonale współgrają z neutralnymi odcieniami cieni, takimi jak brązy, beże i złota. Kolory te podkreślają ciepło brązowych oczu i dodają im głębi. Możemy postawić również na odcienie zieleni, fioletu czy granatu, które zwrócą uwagę na oczy i sprawią, że wydadzą się bardziej intensywne. Brązowe oczy bardzo ładnie i kusząco prezentują się w makijażu smokey eyes, czyli tzw. przydymione oko. Jednakże w ich przypadku zamiast klasycznych odcieni szarości oraz czerni warto wykorzystać cienie w różnych odcieniach brązu. Kolejnym doskonałym pomysłem na podkreślenie brązowych oczu jest wykorzystanie bardzo popularnych obecnie kresek wykonanych eyelinerem, które tworzą tzw. “kocie oko’. Warto postawić na eyeliner w kolorze brązu – makijaż będzie wyglądał lżej i doskonale sprawdzi się na co dzień.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Piwne oczy - co oznaczają i mówią o człowieku?

Ciekawostki o brązowych oczach

Brązowe oczy należą do najbardziej powszechnych. Nie oznacza to jednak, że nie ma ich temat ciekawych informacji lub teorii. Poznajmy kilka z nich:

 • Brązowe oczy są uważane za jeden z najstarszych kolorów oczu w historii ludzkości. W badaniach genetyki ustalono, że brązowe oczy były pierwszymi, które pojawiły się u naszych praprzodków.
 • Istnieje wiele różnych odcieni brązowego, od jasnobrązowych po ciemnobrązowe. Często można zaobserwować, że odcień brązu może zmieniać się w zależności od oświetlenia i nastroju osoby.
 • Chociaż brązowe oczy są szczególnie powszechne u osób o pochodzeniu azjatyckim, afrykańskim i latynoskim, to można je znaleźć na całym świecie. Są one obecne w różnych grupach etnicznych i narodowych, co świadczy o ich globalnej popularności.
 • U niektórych osób brązowe oczy mogą zmieniać się wraz z wiekiem. U niemowląt i małych dzieci oczy wydają się jaśniejsze, a następnie stają się ciemniejsze w miarę dorastania.
 • Choć to nie jest regułą, niektóre badania sugerują, że osoby o brązowych oczach mogą być bardziej podatne na problemy z widzeniem nocnym niż osoby o jasnych oczach.
 • Brązowe oczy są znacznie bardziej odporne na działanie promieni UV niż oczy w jaśniejszych kolorach.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

Zobacz wszystkie posty Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *