Niestety obecnie, gdy często mówi się o agresji, do której dochodzi w czterech ścianach, dowiadujemy się, jak częsty jest to problem. Nie chodzi tylko o przemoc fizyczną, ale również psychiczną, powodujące stany lekowe, zaburzenia psychiczne oraz wiele innych efektów ubocznych, zwłaszcza w młodym wieku. Czym jest agresja słowna od strony bliskich i jak na nią reagować?
Agresja słowna wśród bliskich osób — czy często się zdarza?
Dawniej wszystkie problemy pozostawały w czterech ścianach i nie mówiono głośno o tym, co działo się w rodzinie. Nie tylko o agresji pijanych dziadków i ojców, ale również o problemach z alkoholem, które bardzo często prowadziły do tak patologicznych zachowań. Dziś, kobiety mają większe prawa, a przemoc domowa jest bardzo napiętnowana. Dlatego też dowiadujemy się o nowych przypadkach wśród naszych znajomych i rodziny.
Należy mieć na uwadze, że agresja słowna jest bardzo częstym zjawiskiem, z którym borykają się nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe. Nie każdy natomiast wie jak sobie z tym poradzić, jak się zachować i jak reagować. Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów i porad informujących o tym, jak sobie radzić z agresją ze strony bliskich.
Agresja słowna ze strony bliskiej osoby po alkoholu – co robić w tej sytuacji?
Niestety najczęstszą przyczyną, jeśli chodzi o agresję, nie tylko słowną wobec bliskich jest spożywanie alkoholu. Sprawia on, że pijący przestaje kontrolować swoje słowa i zachowanie, stając się agresywni, a często również brutalni wobec bliskich. Już najdrobniejsza rzecz, często także źle zrozumiane zdanie może doprowadzić do wybuchu złości i karczemnej awantury. Staje się to bardzo niebezpieczne.
Najczęściej zdarza się, że bliscy słyszą wyzwiska po alkoholu, jednak nie jest to jedyna forma ich agresji. Nie tylko panowie mają z tym problem, ponieważ zjawisko to występuje także u kobiet. Alkohol sprawia, że tracą oni kontrolę nad swoim życiem i obecnym postępowaniem, często rzucając w stronę swoich bliskich wyzwiska, przekleństwa oraz inne bardzo chamskie teksty.
Bardzo często zdarza się, że po tym, jak wytrzeźwieją, żałują wypowiedzianych słów, niestety jest już za późno. Jest to bardzo częsty problem nie tylko w polskich domach, który nasila się z roku na rok. Co ważne, takie sytuacje zdarzają się nie tylko w domach nałogowych alkoholików, ale również u osób, które spożywają alkohol sporadycznie.
Co robić w sytuacji, gdy wyzwiska po alkoholu są na porządku dziennym? Przede wszystkim musimy uświadomić agresorowi, że taki problem istnieje, zwłaszcza jeśli po alkoholu nie wiele pamięta. Kolejnym krokiem jest poszukanie pomocy u psychologa lub na terapii uzależnień.
Agresja słowna w związku – jak reagować na wyzwiska partnera?
Każda agresja ze słowna ze strony bliskich jest bardzo bolesna, niezależnie od tego, czy chodzi o naszego ojca, męża, matkę czy chłopaka. Jeśli chodzi o agresję słowną w związkach to powodów, może być naprawdę wiele, na przykład:
- Stresująca sytuacja
- Sytuacja finansowa
- Zazdrość
- Alkohol
- Odmienne zdania
- Zaniedbanie obowiązków domowych
- Różnica w wychowaniu dzieci
Można byłoby wymieniać je w nieskończoność, ponieważ każdy powód jest dobry, by rozpętać prawdziwą awanturę. Niestety agresja słowna wobec partnera, tak jak w innych przypadkach prowadzi często do wielu negatywnych skutków, jak np.:
- Niska samoocena
- Stany lekowe
- Depresja
- Brak kontroli nad życiem
- Sięganie po używki
- Myśli samobójcze
Należy również mieć na uwadze to, że agresja słowna jest tak samo zła, jak agresja fizyczna. Niestety często zdarza się, że ta pierwsza jest pierwszym stadium, które przechodzi do kolejnego czyi przemocy. Oczywiście agresor, gdy ochłonie lub wytrzeźwieje, najprawdopodobniej będzie nas przepraszał i wręczał nam prezenty, obiecując, że to się więcej nie powtórzy, jednak rzadko tak się zdarza. Jest to tak zwane błędne koło i konieczne jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu. Agresor musi udać się na terapie lub do psychologa, by uniknąć w przyszłości takich sytuacji.
Jak sobie radzić z agresją słowną?
Agresja słowna od strony bliskich jest prawdziwym utrapieniem i konieczna jest natychmiastowa reakcja i zakończenie takiej procedury, zanim jeszcze dojdzie do przemocy fizycznej. Jak sobie z nią poradzić? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że szanse na poradzenie sobie z atakami agresji na własną rękę są znikome. Konieczna jest pomoc psychologa lub terapia.
Nigdy nie dawaj się również w takim momencie sprowokować oprawcy, nie reaguj na zaczepki słowne, nie wdawaj się z nim w dyskusje, nie okazuj strachu, nie popadaj w panikę, staraj się nad sobą panować. Jeśli tego nie zrobisz, najprawdopodobniej agresja się powiększy i dojdzie do przemocy fizycznej.
Wszystko zależy od okoliczności, w jakich oprawca ma atak agresji i wysyła w naszym kierunku wyzwiska, staraj się jednak nie zwracać na niego uwagi i robić swoje. Jeśli jednak staje się on coraz bardziej agresywny, możesz zadzwonić po pomoc na Niebieską Linie lub zgłosić się po pomoc do Ośrodka Pomocy Rodzinie, w najgorszym wypadku nie wahaj się zadzwonić na policję.
Doświadczona psycholożka i redaktorka działu „Psyche”.