negatywnie nastawiona kobieta

Złe i negatywne cechy charakteru – 50 najgorszych z nich

Każdy człowiek ma dobre cechy charakteru, jednak nie należy zapominać również o tych złych. Bardzo często zdarza się, że nie jesteśmy wobec siebie krytyczni i nie zwracamy uwagi na te, które nie do końca są pozytywne. Wszystkie natomiast wpływają na naszą osobowość i na to, jak odbierają nas inni ludzie. Czy wiesz, jakie cechy charakteru są złe? Jeśli nie, to przedstawiamy kilka z nich!

Negatywna cecha charakteru – jak go określamy?

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że to jakie cechy charakteru posiadamy, zależne jest nie tylko od tego, w jaki sposób i w jakim środowisku zostaliśmy wychowani, ale także od temperamentu i osobowości. Niestety każdy człowiek posiada negatywne cechy charakteru, które w znacznym stopniu mogą uprzykrzać nam życie. Możemy zauważyć, że pojawiają się problemy nie tylko w pracy, ale również w innych kontaktach międzyludzkich, również tych prywatnych.

Należy także pamiętać, że nie zawsze negatywne cechy charakteru oznaczają coś złego i źle o nas świadczą. Wszystko zależy wyłącznie od danej sytuacji i okoliczności z tym związanych. Może więc zdarzyć się, że są one uważane za coś dobrego. Bardzo często niektóre z nich są przydatne na przykład w pracy, gdzie takie cechy jak gadatliwość czy nadmierna pewność siebie są wręcz wskazane.

dwa kciuki w dol

Jakie są najgorsze cechy charakteru? 20 najgorszych z nich

Należy mieć na uwadze, że złe cechy charakteru na co dzień mogą znacznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Są jednak wyjątki od reguły, zwłaszcza gdy cechy te przydają nam się w pracy, którą wykonujemy. Często więc traktowane są jako atrybuty naszej osobowości, którymi możemy się pochwalić. Jeśli chodzi o negatywne i złe cechy charakteru, to możemy zaliczyć do nich między innymi:

1. Lenistwo

Niestety jest to bardzo często występująca cecha charakteru, która nie należy do tych dobrych. Wiele osób coraz częściej odkłada to, co ma zrobić na późniejszy termin. Wiąże się to również z nerwami i pomijaniem potrzeb innych osób w naszym otoczeniu. Uciekanie przed obowiązkami lub opóźnianie ich w znacznym stopniu bardzo często prowadzi do konfliktów nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym.

2. Egoizm

Wbrew pozorom nie jest to rzadka cecha, która nie należy do tych dobrych. Uważając samych siebie i własne potrzeby za najważniejsze bardzo często ranimy przy tym bliskie nam osoby i współpracowników. Egoizm równoznaczny jest także z wywyższaniem się, co budzi wśród naszego otoczenia wiele negatywnych emocji, a my sami odbierani jesteśmy jako zadufani w sobie.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Szare oczy - co oznaczają i mówią o człowieku?

3. Upór

Jest to cecha, która nie zawsze odbierana jest wyłącznie w negatywny sposób, ponieważ może mieć ona również wydźwięk pozytywny. Jeśli jesteśmy uparci, to najprawdopodobniej dążymy do obranych celów i potrafimy walczyć o swoje. Często jednak we własnym uporze zapominamy o ludziach z naszego otoczenia, nieświadomie ich raniąc. W tym przypadku powiedzenie: „Po trupach do celu” może spowodować, że będziemy odebrani jako kłótliwi i zapatrzeni w samych siebie.

4. Bierność

Wiele osób, które są bierne, uważanych jest najzwyczajniej za nieśmiałych. Nie jest to jednak dobra cecha charakteru, ponieważ stanie z boku, niewypowiadanie się i nieinformowanie otoczenia o naszym własnym zdaniu bywa niebezpieczne. Ludzie uważają nas za zakompleksionych i niepewnych siebie znacznie to wykorzystując. Nie jest to jednak cecha, której nie można zmienić, wystarczy jedynie nad tym popracować.

5. Arogancja

Niestety jest to najgorsza ze złych cech charakteru, ponieważ ludzie, którzy są aroganccy, są zarazem nieżyczliwi i traktują ludzi z góry. Osoby zapatrzone w siebie wykazują się bardzo niską empatią i nadmierną pewnością siebie.

6. Impulsywność

Jest to zdecydowanie negatywna cecha charakteru, która wpływa na to, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez ludzi w naszym otoczeniu. Osoby, które wykazują się impulsywnością, uważne są za agresywne, skora do krzywdzenia innych nie tylko czynem, ale przede wszystkim słowem. Bardzo często osoby, które posiadają tego typu cechę, najpierw mówią, a potem myślą, przez co sprawiają innym przykrość, nawet nieświadomie.

7. Zachłanność

Negatywna cecha charakteru, jaką jest zachłanność, niestety ma jeden wydźwięk. Osoby zachłanne wykazują się nie tylko pazernością, ale również mają poczucie, że mogą żądać i wymagać. Bardzo często uważane są także za chciwe i skąpe.

8. Nieczułość

Jest to negatywna cecha charakteru, która nie jest jednoznaczna. Nie zawsze nieczułość oznacza, że jesteśmy zimni i nieempatyczni. Zazwyczaj wynika to z naszej przeszłości, gdy ktoś nas zrani lub w dzieciństwie nie nauczono nas okazywania uczuć. Niestety wiąże się to z brakiem empatii i wrażliwości.

9. Agresywność

Jest cechą, która jest mało pożądana, a co gorsza może również być bardzo niebezpieczna. Ludzie, którzy wykazują się tego typu cechą, są zazwyczaj unikani w towarzystwie. Wiąże się ona nie tylko z agresywnością fizyczną, ale także psychiczną. Wszystkie wybuchy złości, wszczynanie kłótni czy bójki najczęściej spowodowane są bez konkretnego i ważnego powodu.

10. Beztroska

Beztroska nie jest traktowana jako cecha, która jest jednoznacznie negatywna. Wiąże się ona z dziecinnym podejściem do życia, bardzo często postępujemy, nie zważając na konsekwencje. Co gorsza, nie jesteśmy skorzy do brania odpowiedzialności za swoje czyny i słowa. Czasem jednak beztroskie życie sprawia, że jesteśmy chętniejsi do ryzykowania i podejmowania szybkich decyzji. Uważa się również, że ludzie żyjący jak przysłowiowy Piotruś Pan są o wiele szczęśliwsi.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Osobowość Logistyk (ISTJ) – cechy, zalety, wady i znani Logistycy

11. Bezwzględność

Niestety tej cechy charakteru powinniśmy się jak najszybciej pozbyć. Dlaczego? Ponieważ najczęściej osoby, które są bezwzględne, ranią ludzi z własnego otoczenia, nie mając przy tym żadnych skrupułów. Okrucieństwo wobec innych, którym się wykazują, nigdy nie jest trafne w konkretnej sytuacji.

12. Wścibstwo

Kolejna cecha, która potrafi przysporzyć nam wielu kłopotów zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. Osoby posiadające tę złą cechę charakteru wykazują się dociekliwością, żyją plotkami i chętnie przekazują je innym, co często sprowadza na nich niemałe kłopoty. Należy pamiętać, że nadmierne interesowanie się życiem innych ludzi nigdy nie prowadzi do niczego dobrego.

13. Niezdecydowanie

Jest to negatywna cecha charakteru, nad którą możemy pracować. Niemniej jednak ludzie, którzy są niezdecydowani, mają trudności z podejmowaniem szybkich i trafnych decyzji, co często wykorzystywane jest przez innych. Wykazują się oni nie tylko szybką zmianą własnych poglądów, brakiem własnego zdania, ale także brakiem konsekwencji. Wszystko to sprawia, że ich życie jest o wiele trudniejsze.

14. Naiwność

Jeśli wierzysz we wszystko, co ci się mówi, szybko i łatwo ufasz nieznajomym i wykazujesz się uległością, to niestety posiadasz cechę, która ma wyłącznie negatywy wydźwięk. Naiwność sprawia, że stajemy się lekkomyślni, co często sprowadza na nas niemałe kłopoty.

15. Obłuda

Czym jest obłuda? Ludzie posiadający tę cechę wykazują się nieszczerością, kłamliwością i hipokryzja. Bardzo często otoczenie uważa ich za perfidnych i chamskich. Niestety należy pamiętać, że dwulicowość nie popłaca, ponieważ prawda zawsze wyjdzie na jaw, sprowadzając na nas niemałe kłopoty. Kłamanie i gra na kilka frontów nie popłaca.

16. Kłótliwość

Jest to negatywna cecha charakteru, jednak występująca bardzo często. Niestety osoby, które wszczynają kłótnie, często bez powodu są unikane i niechętnie spędza się z nimi czas. Wiąże się ją również z brakiem samokontroli i kapryśnością.

17. Pesymizm

Jest to cecha charakteru, którą zdecydowanie uważa się za negatywna. Dlaczego? Ponieważ osoby, które mają pesymistyczne podejście do życia, są zarazem uważane za marudzące, opryskliwe i kłótliwe. Uważają one, że wszystko, co robią i to jakie decyzje podejmują, są złe i nie przyniosą w ich życiu niczego dobrego.

18. Roszczeniowość

Kolejna negatywna cecha charakteru, która niestety może przynieść nam więcej szkody niż pożytku jest roszczeniowość. Co to oznacza? Osoby posiadające tę cechę wykazują się nadmiernymi żądaniami, bardzo często nieuzasadnionymi. Uważają, że należy im się wszystko od wszystkich, a co gorsza naprawdę wierzą, że to właśnie one zawsze mają rację.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Piwne oczy - co oznaczają i mówią o człowieku?

19. Nieautentyczność

Udawanie kogoś innego, kogoś, kim się nie jest, niestety jest jedną z negatywnych cech, które przysporzyć mogą nie mało kłopotów. Pamiętaj, że udawanie kogoś innego, dostosowując się do konkretnych sytuacji, nigdy nie jest, udaje się na dłuższą metę. Prawda z czasem wyjdzie na jaw.

20. Despotyzm

Ludzie wykazujący się tą cechą uważani są za gburowatych, egoistycznych, agresywnych i chamskich. Otoczenie niechętnie spędza z nimi czas, nadmierne wymagania wobec innych i uważanie, że zawsze mamy rację, często doprowadzają do kłótni agresywności.

blondynka w czarnej koszuli

Jakie są jeszcze negatywne cechy charakteru? Oto lista!

Oczywiste jest, że wszystkie negatywne cechy charakteru są naszą słabością. Jednak nad wieloma z nich możemy pracować i starać się je zmienić. Niestety bardzo często zdarza się, że są one przyczyną porażek w naszym życiu, zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Należy mieć świadomość, że lista negatywnych cech jest o wiele dłuższa niż te wyżej wymienione, są to między innymi:

  • Bezczelność
  • Bezmyślność
  • Brak samokontroli
  • Grubiaństwo
  • Łakomstwo
  • Małostkowość
  • Niesumienność
  • Nieszczerość
  • Próżność
  • Porywczość
  • Pogarda
  • Wyrachowanie
  • Marudność
  • Rozrzutność
  • Wstydliwość
  • Zarozumiałość
  • Chamstwo
  • Roztargnienie
  • Hardość
  • Hałaśliwość
  • Fanatyzm
  • Fałszywość
  • Chytrość
  • Cynizm
  • Kłótliwość
  • Hałaśliwość
  • Kapryśność
  • Nielojalność
  • Mściwość
  • Oschłość
  • Obojętność
  • Podejrzliwość
  • Skąpstwo
  • Zrzędliwość

Masz negatywną cechę charakteru? Jak się jej pozbyć?

Wiele negatywnych cech charakteru sprawia, że nasze życie jest trudne. Co zatem wpływa na to, że stajemy się ich posiadaczami? Najczęściej jest to doświadczenie życiowe, dzieciństwo, środowisko oraz inne czynniki. Niestety wszystkie te cechy mogą wpływać na to, w jaki sposób odbiera nas społeczeństwo. Na szczęście istnieje szansa na to, by się zmienić, wystarczy tylko nad sobą pracować. Warto jest je pokonywać na bieżąco, by nie dać im możliwości pozostania z nami na zawsze. Zatem jak długo może trwać taki proces? Tak naprawdę może być to całe nasze życie. Najważniejsze jest jednak by uzbroić się w cierpliwość.

Bardzo często jest to nasza własna decyzja i wpływa na nią nasza świadomość. Innym razem jednak kierujemy się zdaniem społeczeństwa, które zwraca nam uwagę na nasze nietypowe zachowania. Każdy bodziec do podjęcia pracy nad własnymi cechami charakteru jest dobry, warto, jest go wykorzystać.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

View all posts by Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *