mizantropiczna osoba

Mizantropia – czym jest? Charakterystyka osoby mizantropicznej

Większość z nas ma w swoim życiu momenty, w których nie przepadamy za towarzystwem innych ludzi. Są dla nas uciążliwi i denerwują swoim zachowaniem. Zazwyczaj jednak stan taki jest przejściowy i prędzej czy później mija. Istnieją jednak osoby, które odczuwają wstręt do ludzi przez cały czas. Nazywamy ich mizantropami. Jest to dość intrygująca oraz niepokojąca postawa, której warto przyjrzeć się bliżej. Dlatego też przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym odpowiemy na pytanie czym jest mizantropia.

Czym jest mizantropia? Ogólna niechęć do ludzi

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest mizantropia. Pojęcie to wywodzi swoją nazwę od greckiego słowa „misanthrōpos”, które oznacza „niechęć do ludzi”. To uczucie jest głęboko zakorzenione w psychice osoby mizantropicznej i prowadzi do izolacji społecznej. Mizantropii nie możemy mylić z introwertyzmem czy zachowywaniem dystansu. Jest to bowiem o wiele bardziej nasilona postawa, która przejawia się w odczuwaniu silnej niechęci do ludzi i społeczeństwa. Osoba mizantropiczna charakteryzuje się wyraźnym brakiem zaufania i negatywnym nastawieniem do innych ludzi.

Osoba mizatropiczna – kto to jest i czym się charakteryzuje?

Mizantropia jest stanem, który charakteryzować się może różnym stopniem nasilenia. Nie wszystkie osoby odczuwające niechęć do ludzi będą prezentować wszystkie cechy charakterystyczne dla tej postawy, jednak istnieje kilka z nich, które możemy wymienić charakteryzując osobę mizantropiczną. Wśród cech i zachowań, które ją wyróżniają wymienić możemy:

 • Negatywne nastawienie: mizantropia charakteryzuje się negatywnym i pesymistycznym podejściem do ludzi i społeczeństwa. Osoby mizantropiczne często widzą w innych tylko wady i negatywne cechy.
 • Trudności z okazywaniem zaufania: Mizantropia często łączy się z głębokim brakiem zaufania do innych. Osoby mizantropiczne mogą uważać, że inni ludzie są nieuczciwi, egoistyczni lub niegodni zaufania.
 • Izolacja społeczna: Osoby mizantropiczne często unikają interakcji społecznych i starają się unikać towarzystwa innych ludzi. Preferują samotność i unikają większych grup społecznych.
 • Trudności w tworzeniu bliskich relacji: To kolejny aspekt charakteryzujący osoby mizantropiczne. Ich niechęć do ludzi sprawia, że mają trudności z nawiązywaniem trwałych i głębokich relacji interpersonalnych. Wycofują się emocjonalnie, co utrudnia budowanie bliskich więzi.
 • Brak wrażliwości i empatii: Osoba mizantropiczna nie toleruje innych ludzi, odczuwa do nich niechęć a nawet wrogość. W związku z tym nie potrafi być wrażliwa na krzywdę innych osób, nie potrafi zrozumieć emocji innych osób i na nie odpowiedzieć.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Osobowość Poszukiwacz Przygód (ISFP) – cechy, zalety, wady i znani Logistycy

smutna dziewczyna

Jak zachowuje się mizantrop? Objawy mizantropii

Cechy charakterystyczne mizantropa wpływają na jego zachowanie. Osoba taka często uznawana jest za introwertyczną a nawet aspołeczną, ponieważ stroni od kontaktów z innymi ludźmi. Unika wyjść czy spotkań, ma naprawdę ograniczone grono znajomych. Nie wynika to jednak z faktu, że dobrze czuje się sama ze sobą czy też nie przepada za rozmowami z innymi. Mizantrop odczuwa realną niechęć a nawet wstręt do ludzi i to jest przyczyną jego unikania spotkań z nimi.
Jeśli jednak kontaktuje się z kimś (np. ze względu na zobowiązania zawodowe) może wykazywać wyższość, wyraźną niechęć a nawet agresję. Osoby mizantropiczne bardzo często wykorzystują sarkazm i krytykę w swoich interakcjach z innymi. Są znane z używania ironii do wyrażania swoich negatywnych przekonań o ludziach i społeczeństwie. Kontakty z taką osobą są dla innych obciążające i nieprzyjemne co prowadzi do jeszcze większej izolacji. Wspominaliśmy również o trudnościach w budowaniu relacji. Związana z nimi jest także wrażliwość na zdrady. Niechęć do innych osób sprawia, że mizantrop traktuje inne osoby jako złe, mające nieuczciwe zamiary. Gdy ktoś, kogo mimo oporów dopuści do siebie, zawiedzie jego zaufanie jest to dla niego ogromnym ciosem, który tylko jeszcze bardziej napędza jego negatywne emocje dotyczące ludzi.

Czy jestem mizantropem? Krótki test

Mizantropia jest postawą, która często mylona jest z innymi cechami charakteru a nawet zaburzeniami. Bardzo często jest to introwertyzm, nieśmiałość a także fobia społeczna czy aspołeczność. Nic więc dziwnego, że osoby, które nie przepadają za towarzystwem innych często obawiają się, że są mizantropami. Dlatego też przygotowaliśmy krótki test, który pomoże ci sprawdzić czy jesteś mizantropem. Odpowiedź na poniższe pytania TAK lub NIE. Im więcej odpowiedzi twierdzących udzielisz tym większe prawdopodobieństwo, że jesteś osobą mizantropiczną.

 • Czy często unikasz większych grup społecznych?
 • Czy masz trudności z nawiązywaniem bliskich relacji z innymi ludźmi?
 • Czy często odczuwasz brak zaufania do innych ludzi?
 • Czy wydaje ci się, że większość ludzi jest niegodna zaufania?
 • Czy zauważasz, że często krytykujesz innych ludzi w myślach?
 • Czy unikasz angażowania się w dyskusje lub rozmowy?
 • Czy często widzisz w innych ludziach głównie ich wady i negatywne cechy?
 • Czy odczuwasz, że osoby, które cię otaczają nie spełniają Twoich oczekiwań?
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak reagować na wyzwiska i agresję słowną ze strony bliskich?

Pamiętaj, że nasz test wskazuje jedynie pewne tendencje, nie postawi jednoznacznej diagnozy. Jeśli chcesz wiedzieć, czy jesteś mizantropem warto skonsultować się z terapeutą, który dokładnie przeanalizuje twoje zachowanie i sposób myślenia o innych.

Czy mizantropia to choroba?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które odkrywają u siebie cechy osoby mizantropicznej. Pragniemy uspokoić, mizantropia nie jest klasyfikowana jako zaburzenie psychiczne. Jest to raczej stan emocjonalny i społeczny charakteryzujący się negatywnym stosunkiem do ludzi i społeczeństwa. Wynikać może on z szeregu czynników takich jak doświadczenia życiowe, traumy czy trudności w relacjach interpersonalnych. Dla niektórych osób mizantropia może stanowić tymczasową reakcję na trudne doświadczenia, podczas gdy w przypadku  innych może być trwałym elementem ich życia. Nie ma więc obowiązku jej leczenia. Niemniej jednak musimy pamiętać, że mizantropia może znacznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie a nawet wykluczyć z życia społecznego. Może być także niebezpieczna dla innych osób, jeśli niechęć do ludzi jest tak silna, że przejawia się agresją.

mizantropka

Mizantropia – czy trzeba ją leczyć?

Jak wspominaliśmy powyżej, mizantropii nie uznaje się za jednostkę chorobową i nie ma obowiązku jej leczenia. Nie da się jednak ukryć, że jest to stan psychiczny, który może być bardzo uciążliwy oraz mieć negatywne konsekwencje zarówno dla mizantropa jak i jego bliskich. Warto więc podjąć działania, które mogą pomóc w złagodzeniu odczuwanej niechęci do ludzi. Dobrze poprowadzona psychoterapia może przynieść widoczne efekty i ułatwić mizantropowi funkcjonowanie w społeczeństwie. Wiele osób, które zdecydowało się na skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego terapeuty zauważa u siebie zmniejszenie negatywnych odczuć dotyczących innych osób, zaczynają nawiązywać kontakty i relacje i lepiej odnajdują się w codziennym życiu. Jeśli więc odczuwamy wstręt do innych, izolujemy się i dajemy pochłonąć negatywnym myślom i uczuciom warto szukać profesjonalnego wsparcia.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

Zobacz wszystkie posty Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *