zielone oko kobiety

Zielone oczy – co oznaczają i mówią o człowieku?

Kolor oczu to jedna z najbardziej charakterystyczna cecha każdego z nas. Szczególnie, jeśli posiadamy zielone oczy. Jest to bowiem jeden z najbardziej rzadkich kolorów. Szacuje się, że ma go zaledwie 2 procent ludzi. Kolor ten jest intrygujący, przyciągający i może sprawić, że wyróżnimy się z tłumu. Wystarczy jedynie odpowiedni makijaż i ubiór, który pięknie go podkreśli. Co jednak jeszcze warto wiedzieć o zielonym kolorze oczu? Czy jest nam on w stanie powiedzieć coś o człowieku? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Dziedziczenie zielonego koloru oczu – jak działa genetyka?

Zielone oczy należą do najrzadziej występujących, za co odpowiedzialny jest dość skomplikowany proces dziedziczenia. Wyjaśniając najprościej, to jaki kolor oczu będziemy mieli determinują geny kontrolujące kolor oczu znajdują się na chromosomie 15 i są odpowiedzialne za produkcję pigmentu melaniny w tęczówce oka. Istnieją dwa główne rodzaje melaniny: eumelanina, która odpowiedzialna jest za ciemne kolory oczu, takie jak brązowe czy czarne, oraz feomelanina, która wpływa na jaśniejsze kolory oczu, takie jak niebieskie czy szare. W przypadku zielonych oczu, istotną rolę odgrywa stosunek feomelaniny do eumelaniny. Dlatego też największe szanse na zielone oczy pojawiają się w sytuacji gdy:

 • oboje rodziców mają zielone oczy (choć nie jest to gwarancją, że dziecko również będzie je miało),
 • oboje rodziców mają niebieskie lub szare oczy i choć jedno z dziadków dziecka miało zielone oczy,
 • jedno z rodziców ma oczy zielone a drugie niebieskie lub szare.

Co ciekawe, jeśli jedno z rodziców ma oczy brązowe lub czarne szanse na to, że dziecko będzie miało zielone oczy są praktycznie równe zero. Poziom melaniny odpowiedzialnej za ciemne kolory będzie bowiem zbyt wysoki.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Lęk przed bliskością. Jak poradzić sobie z przełamaniem barier fizycznych i psychicznych?

kobiece zielone oko

Zielone oczy – co mówią o osobie?

Wiele osób twierdzi, że z kolorem oczu powiązany jest charakter i cechy usposobienia danej osoby. Przede wszystkim osoby o takich oczach uznawane są za seksowne i atrakcyjne. Nie są to jednak jedyne ich cechy. Z zielonym kolorem łączy się cechy takie jak:

 • tajemniczość i enigmatyczność: ludzie o zielonych oczach często są kojarzeni z głębią oraz skrywanymi tajemnicami,
 • kreatywność: osoby o zielonych oczach często wydają się bardziej twórcze i wrażliwe na sztukę;
 • spokój: niektórzy ludzie uważają, że osoby o zielonych oczach są bardziej spokojne i zrównoważone emocjonalnie,
 • indywidualizm: ze względu na rzadkość zielonych oczu, osoby je posiadające mogą być postrzegane jako oryginalne i chodzące własnymi ścieżkami,
 • odpowiedzialność: mówi się o tym, że osoby o zielonych oczach są odpowiedzialne, dobrze wykonują swoje obowiązki oraz potrafią działać pod presją czasu.

Co ubierać do zielonych oczu?

Kolor oczu możemy podkreślić odpowiednim ubiorem. Warto to wykorzystać, by wyglądać korzystniej i przykuwać do siebie uwagę ludzi. Jakie ubrania pasują osobom o zielonych oczach? Wybór jest naprawdę spory. Na pierwszym miejscu warto wymienić odcienie zieleni, które z pewnością będą sprzymierzeńcem zielonookich. Zielone ubrania, takie jak sukienki, bluzki czy spodnie stworzą harmonijną całość podkreślając wyjątkowy kolor oczu. Możemy również wybrać kolory ziemi, takie jak brązy, beże i odcienie złota, ponieważ doskonale komponują się one z zielonymi oczami, tworząc naturalny i elegancki wygląd. Kolejnymi odcieniami, które doskonale pasują do zielonych oczu są fiolety oraz bordo. Te kolory tworzą z kolei elegancki kontrast, który również podkreśli piękno spojrzenia. Jeśli chodzi o wzory ubrań osoby o zielonych oczach świetnie wyglądają we wszystkim co związane z naturą. Warto więc wybierać kwieciste i roślinne motywy, choć ciekawą propozycją są również proste i delikatne geometryczne wzory. Niezależnie od koloru oczu warto pamiętać, że ubrania powinny przede wszystkim pasować do naszego stylu oraz estetyki, dlatego też warto eksperymentować z różnymi stylizacjami.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Złe i negatywne cechy charakteru - 50 najgorszych z nich

Jak malować zielone oczy?

Posiadając zielone oczy warto zatroszczyć się o makijaż, który podkreśli ich wyjątkowy kolor. Jaka paleta sprawdzi się w przypadku tego koloru tęczówki. Przede wszystkim kolory ciemne i wyraziste. Kobiety posiadające zielone oczy mogą postawić na wyrazisty makijaż typu smokey eyes lub zdecydować się na wykonanie mocnych, równych kresek czarnym lub grafitowym eyelinerem. Wybierając cienie do powiek, warto postawić na odcienie brązu, brzoskwini i fioletu, które pięknie kontrastują z zielonymi oczami. Co ważne, tak mocne zaakcentowanie koloru oka może powodować, że cienie pod oczami staną się bardziej widoczne, dlatego też konieczne jest zastosowanie dobrej jakości korektora oraz podkładu jak najbardziej dopasowanego do odcienia naszej skóry. Jeśli zaś chodzi o kolor ust w przypadku u pań o zielonych oczach najlepiej sprawdzą się klasyczne czerwone usta lub malinowe odcienie. Warto jednak podkreślić, że zielone oczy niejedno mają imię i mogą mieć różne nasycenie koloru. Czasem zdarza się, że wymagać będą mniej zdecydowanej oprawy. Niezależnie od tego, czy nasze oczy są ciemno czy jasno zielone należy jednak unikać cieni w kolorze żółtym, który nie wygląda dobrze w przypadku tego koloru oczu.

kobieta z zielonymi okiem

Ciekawostki o zielonych oczach

Zielone oczy od zawsze intrygowały ludzi, nic więc dziwnego, że na ich temat powstało wiele mitów i ciekawostek. Przedstawmy kilka z najciekawszych.

 • Prawie wszystkie osoby o rudych włosach posiadają zielone oczy.
 • Zielone oczy są bardziej powszechne u ludzi pochodzących z regionów o wysokim poziomie opadów deszczu, takich jak Irlandia czy Szkocja. Jest to związane z dziedziczeniem genów od przodków.
 • U niemowląt zielone oczy mogą się zmienić kolor w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia.
 • Niektóre badania sugerują, że osoby o zielonych oczach mogą być bardziej wrażliwe na zmiany emocjonalne u innych ludzi, choć to nie jest absolutna reguła.
 • Zielone oczy często były obiektem fascynacji i inspiracji w literaturze i kulturze. Często kojarzone były z tajemniczością i magią.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak reagować na wyzwiska i agresję słowną ze strony bliskich?

Zielone oczy nie są jednolite. Odcień zielonych oczu może się zmieniać w zależności od oświetlenia i otoczenia.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

Zobacz wszystkie posty Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *