Możemy ustalić to jakim typem osobowości jesteśmy, aby to zrobić należy odpowiedzieć na kilka pytań na podstawie których można ją określić. Protagonista jest bardzo rzadką osobowością, ponieważ posiada ją tylko 2 % społeczeństwa. Protagoniści są typami przywódców liderów i całkiem świetnie czują się w większym towarzystwie. Nie oznacza to jednak, że są samochwałami, wręcz przeciwnie emanuje z nich empatyczność i życzliwość.
Osobowość typu Protagonista, czyli ENFJ
Skrót ENFJ oznacza Extravert, Intuitive, Feeling, Judging na polski tłumacząc: Ekstrawersja, Percepcjonista, Uczuciowiec, Sędzia. Są to osoby, które są bardzo serdeczne i świetnie spełniają się przede wszystkim towarzysko. Bardzo często postrzegani są jako autorytet, który się naśladuje. Potrafią szybko zjednoczyć sobie ludzi, co jest godne podziwu.
Cechy Protagonisty – jakie są?
Protagoniści sprawiają wrażenie bardzo pewnych siebie ludzi i nie jest to mylne wrażenie, ponieważ doskonale odnajdują się w towarzystwie. Posiadają zdolności przywódcze i potrafią zjednać sobie ludzi. Są pewni siebie, charyzmatyczni i co ważniejsze bardzo życzliwi. Posiadają oni kilka podstawowych cech, są to między innymi:
- Życzliwość
Protagoniści emanują życzliwością i serdecznością, są bardzo mili i pełni troski. Zawsze są uśmiechnięci i pełni optymizmu, a dodatkowo zarażają szczęściem ludzi wokół.
- Komunikatywność
Osobowości ENFJ nie mają problemów z komunikatywnością. Są nie tylko wiarygodni, ale także autentyczni, świetnie pracują w grupie i potrafią zjednoczyć sobie rzeszę ludzi. Jak jeszcze są protagoniści? Przede wszystkim potrafią przyjąć krytykę i konstruktywnie ją przekazać.
- Charyzmatyczność
Protagoniści nie mają problemów z komunikacją i świetnie czują się w towarzystwie. traktuje się ich jako autorytet, który należy naśladować, ponieważ potrafią zmotywować ludzi do działania.
- Energiczni
Osobowości ENFJ są urodzonymi optymistami, którzy emanują pozytywną energią.
Zalety i wady Protagonisty (ENFJ) – jakie są?
Protagonista, biorąc pod uwagę jego spontaniczny i serdeczny zarazem charakter mógłby wydawać się chodzącym ideałem, jednak jak każda osobowość ten również ma swoje wady. Posiada także wady, jednak bardzo często zdarza się, że zalety je przyćmiewają.
Zalety Protagonisty:
- Empatyczność – protagoniści są bardzo pomocnymi ludźmi, którzy przykładają wagę do samopoczucia ludzi w ich otoczeniu. Chętnie motywują do działania nie tylko współpracowników, ale także przyjaciół i rodzinę. Jeśli chodzi o chęć niesienia pomocy innym to mówią o tym zawsze głośno i otwarcie, zupełnie przeciwnie jak introwertycy.
- Pewność siebie – dzięki temu, że osobowości ENFJ są pełni energii i charyzmy, potrafią nie tylko jednoczyć ludzi, ale również wpływać na ich chęć do pozytywnych zmian. Nie boją się oni krytyki i potrafią bronić swoich poglądów.
- Autorytet – stawia się ich za wzór do naśladowania, potrafią zjednoczyć sobie dużą rzeszę ludzi, kierować nimi i przekazywać im kreatywną krytykę, tak by ich nie urazić. Dodatkowo są bardzo charyzmatyczni co ułatwia im komunikatywność.
- Walka o dobro – protagoniści bardzo chętnie, a zarazem skutecznie walczą o dobro, zarówno swoje jak i innych ludzi. Cechuje ich przywództwo, jednak najważniejsze są dla nich racjonalizm, strategiczność i empatia.
- Inspiracja dla innych ludzi – stawia się ich jako wzór do naśladowania, są wspaniałymi przywódcami i świetnie sprawdzają się w tej roli. Jako autorytet jest on nie tylko wpływowy i chętny do działania, ale także lubiany i pewny siebie.
Wady Protagonisty:
- Zbyt ufni – niestety jak każda osobowość, protagoniści posiadają także wady. Bardzo często zdarza się, że za bardzo i za szybko ufają innym ludziom, przez co przysparza im to wiele cierpień.
- Łatwowierność – jest to cecha, która zapewne łączy się z zbytnią ufnością. Osobowości te są bardzo łatwowierni, przez co są wykorzystywani.
- Zapominają o sobie – jest to największa wada protagonistów. Bardzo chętnie pomagają innym ludziom, jednak często zapominają również o sobie. Gdy skupiają się na “zbawianiu” świata, zapominają o własnych potrzebach.
ENFJ a związki – czego spodziewać się w miłości?
Oczywiste jest, że Protagoniści są charyzmatyczni i energiczni. Idealną rolą dla tego typu osobowości jest rola lidera i świetnie się w niej sprawdzają, zarówno w pracy jak iw związkach. Jeśli chodzi o to jakim jest rodzicem to przede wszystkim troskliwym, jednak zarazem ludzi swoim dzieciom przewodzić. Chętnie zachęca je do działania i podkreśla ich zalety.
Jeśli chodzi o relację z drugą osobą to owszem są przewodnikami, jednak nie starają się w związku dominować. Są parterami lojalnymi, troskliwymi i szczerymi. Jeśli się zakochują to najważniejszy jest dla nich charakter partnera, rzadko zwracają uwagę na wygląd.
Dla swoich parterów potrafią być bardzo kochane i w pełni angażują się w ten związek. Cenią sobie nie tylko szczerość, ale również lojalność. Chętnie wspierają swoich partnerów i są to dla nich najważniejsze osoby, dlatego starają się za wszelką cenę ich uszczęśliwić.
Protagonista a praca zawodowa
Idealną pracą dla Protagonisty jest ta, w której będzie mógł wykazać się zdolnościami przywódczymi. Idealnie pracuje im się w grupie, a dodatkowo potrafią w naturalny sposób motywować swój zespół i rozwiązywać powstałe problemy.
Ich charyzmatyczność, energiczność, serdeczność, szczerość i lojalność sprawiają, że odnajdą się w każdej branży. Osobowości tej zależy na uszczęśliwianiu innych, niestety często kosztem samego siebie, wpływa na to zapewne ich łatwowierność i zaufanie.
Zawody dla Protagonisty – jakie są najlepsze?
Protagoniści ze względu na swoją osobowość posiadają wiele możliwości, jeśli chodzi o karierę zawodową. Ponieważ są charyzmatyczni odnajdują się w zawodach, w których mogą nawiązywać nowe kontakty z ludźmi i okazywać im pomoc. Odpowiednimi zawodami dla nich są:
- Psychoterapeuta
- Terapeuta
- Trener
- Nauczyciel
- Rzecznik prasowy
- Pracownik działu rekrutacji
- Szef
- Manager
- Pisarz
- Dyrektor
- Polityk
- Aktor
Jesteś protagonistą? Sprawdź to tym testem!
Protagonista jest lubianym człowiekiem, który potrafi odnaleźć się w każdym towarzystwie. Posiadają bardzo duże umiejętności w komunikowaniu się, są szczerzy, lojalni i otwarci. Osobowości ENFJ są autorytetami dla wielu ludzi, jednak absolutnie się nie wywyższają. Czy ty również jesteś Protagonistą? Wykonaj krótki test i sprawdź to!
- Interesują mnie problemy innych ludzi
- Ludzie darzą mnie zaufaniem
- Nie boję się występować publicznie
- Lubię pomagać innym
- Zależy mi na tym, by innym dobrze się żyło
- Zapominam o sobie
- Pomagam bezinteresownie
- Praca lidera jest dla mnie odpowiednia
- Chętnie słucham innych
- Zbyt szybko ufam ludziom
- Mam silną osobowość
- Mam wysokie zdolności komunikacji
Gdy po podliczeniu wszystkich odpowiedzi okaże się, że na większość odpowiedziałaś tak to możesz mieć pewność, że masz w sobie wiele z Protagonisty. Aby to potwierdzić w profesjonalny sposób należy udać się w tym celu do psychologa, który wykona test osobowości.
Znani Protagoniści – gwiazdy, które znasz!
Protagoniści dzięki swojemu życiowemu nastawieniu potrafią całkowicie zaufać innym ludziom co niestety sprawia, że są wykorzystywani. Takie cechy jak charyzmatyczność i energiczność wykorzystują do rozwiązywania najtrudniejszych problemów. Są świetnymi mówcami i potrafią zarządzać grupą ludzi, którzy traktują ich jako autorytety. Są to skuteczne metody, które wykorzystują w życiu codziennym i pracy.
Oczywiście istnieje wiele znanych osób, które są Protagonistami. Są to między innymi:
- Ben Affleck – aktor
- Patrick Swayze – aktor
- Oprah Winfrey – prezenterka
- Barack Obama –prezydent USA
- Ewa Drzyzga – prezenterka, dziennikarka
- Robert Biedroń – polityk
- Rafał Trzaskowski – polityk
- Szymon Hołownia – polityk
- Abraham Maslow – psycholog
Osoby o typie osobowości ENFJ są najbardziej pomocnymi osobami ze wszystkich 16stu osobowości. Są oni charyzmatyczni i pewni siebie, co ułatwia im nawiązywanie kontaktów międzyludzkich. Wzbudzają zarówno podziw jak i szacunek, nie wywyższają się i dobro innych jest dla nich priorytetem. Szacunek jest cechą, która ich określa.
Doświadczona psycholożka i redaktorka działu „Psyche”.