Osobowość typu Działacz (ENFP) – cechy, zalety i wady, znani działacze

W modelu MBTI występuje 16 propozycji typów osobowości. Aby ustalić którą z nich jesteśmy musimy odpowiedzieć na kilkanaście pytań dotyczących naszej osoby. Jedną z nich jest osobowość typu działacz. Osoby te są urodzonymi entuzjastami i kieruje nimi ich własna dusza. Co ciekawe taki typ posiada około 7% całej populacji.

ENFP – osobowość typu Działacz

Skrót Extravwrted Intuitive Feeling Perceiving oznacza Ekstrawertyk Intuicyjny Uczuciowiec Obserwator. Ludzie o osobowości typu działacz są bardzo wrażliwi, towarzyscy i skupiają się na przyszłości oraz możliwościach, które ona niesie. Bardzo często zdarza się, że nie myślą logicznie i idą za głosem serca. Takie zachowanie sprawia, że są oni rozproszeni I działają bez kierunkowo. Działacze absolutnie nie mogą prowadzić życia, które ich nie interesuje, ponieważ jak sama nazwa wskazuje są oni przede wszystkim skupieni działaniu i jest to dla nich najważniejsze.

Działacze są wolnymi duchami, dla których bardzo ważne są więzi społeczne i emocjonalne. Są również osobami niezależnymi, empatycznymi i energicznymi. Jeśli wpadną oni w rutynę zadań administracyjnych to ich samoocena może spaść i najprawdopodobniej szybko się zniechęcą.

Cechy działacza – jakie są?

Działacz, jak sama nazwa wskazuje jest osobą, która najzwyczajniej lubi działać w relacjach międzyludzkich. Posiada zdolności przywódcze i jest świetnym mediatorem. Czerpie radość i energię z przebywania z ludźmi, jest świetnym organizatorem pracy i w naturalny sposób potrafi motywować swoich współpracowników do wykonywania działań. Działacz posiada również kilka innych charakterystycznych cech:

 • Optymizm

Działacze są ludźmi, którzy czerpią radość i energię z przebywania z ludźmi. Są bardzo optymistycznie nastawieni do świata, spontaniczni, kreatywni i doskonale radzą sobie w towarzystwie. Być może są on mi troszkę za głośni i zbyt śmiali, jednak sprawia to, że posiadają łatwość w nawiązywaniu relacji z nieznajomymi.

 • Chęć do pracy

Osobowość ENFP stworzeni są do podejmowania działań i nowych wyzwań. Dodatkowo potrafią w sposób naturalny zmotywować swoich współpracowników do wykonywania zadań, organizować im pracę biorąc przy tym pod uwagę ich możliwości oraz talenty. Działacze uwielbiają działać, dlatego zawsze są bardzo aktywni i spontaniczni.

 • Rozwiązywanie sporów
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Niebieskie oczy - co oznaczają i mówią o człowieku?

Działacze są świetnymi mediatorami, którzy rzadko stają po jednej ze stron. Jeśli w ich towarzystwie pojawi się jakikolwiek konflikt to automatycznie przyjmują oni rolę mediatora i bardzo dobrze radzą sobie z rozwiązywaniem każdego problemu. Zapewne wpływ ma na to ich wysoki poziom empatii, który wpływa na zdolność rozumienia emocji innych ludzi.

 • Samoświadomość

Jest to bardzo rzadka cecha, jednak działacz kładzie bardzo duży nacisk na swój własny rozwój i na wyrażenie siebie. Lubią oni rozmawiać z ludźmi w sposób otwarty i szczery i tego samego oczekują od ludzi w swoim otoczeniu.

 • Uczuciowiec

Niestety bardzo często zdarza się, że działacze większą uwagę przykładają do swoich uczuć niż do obiektywizmu i logiki. Dlatego też najczęściej podążają oni za głosem serca i pozwalają nieść się swoim emocjom. Najważniejsze jest dla nich to, być wiernym sobie oraz kierować się własnymi wartościami.

optymistyczna kobieta

Zalety i wady działacza (ENFP)

Działacze prawie zawsze skupiają się na świecie, który daje im nowe możliwości. Nigdy nie skupiają się na drobnych szczegółach, są pomysłowi i skoncentrowanie na działaniu. Bardzo często porównują rzeczy, które im się przytrafiają z przeszłością. W naturalny sposób przywołują swoje uczucia i spełnienia, które kojarzą im się z konkretnym wydarzeniem. Jak każda osobowość, również ta posiada nie tylko zalety, ale i wady:

Zalety działacza:

 • Empatyczność

Osobowość ENFP posiada bardzo wysoki poziom empatii, co wpływa na to, że szczególnie dbają o innych ludzi i wspierają ich w każdy możliwy sposób.

 • Aktywność

Działacze są bardzo aktywnymi ludźmi, dlatego też bardzo często stawiani są jako wzorzec dla innych. Potrafią w naturalny sposób zmotywować całą grupę do działania.

 • Towarzystwo

Osoby ENFP bardzo dobrze czują się w otoczeniu innych ludzi i co ważne nie mają problemów przy nawiązywaniu nowych znajomości. Jako przyjaciel działacz jest osobą bardzo lubianą.

 • Mediator

Działacz nie jest osobą konfliktową, jeśli jednak w jego otoczeniu pojawi się jakiś problem automatycznie stara się go rozwiązać i załagodzić.

Wady działacza:

 • Rozproszenie

Niestety bardzo często zdarza się, że działacz szybko się rozprasza i ma problemy z zakończeniem zadania, które zostało mu powierzone.

 • Beztroskość

Osobowość ENFP ma delikatne problemy z odpowiedzialnością i szybko nudzi się obowiązkami i czynnościami powtarzalnymi. Lubią podejmować ryzyko, jednak niekoniecznie chętnie działają, gdy muszą wykonać zadanie, które zostało powierzone im przez kogoś innego.

 • Nie lubi samotności
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Osobowość typu Animator (ESFP) – cechy, zalety, wady, znani rzecznicy

Działacz absolutnie nie lubi samotności, nie potrafi też indywidualnie pracować. Jeśli chcemy, by pracował on efektywnie musimy wiedzieć, że ma on silną potrzebę pracy z innymi ludźmi.

 • Niezorganizowanie

Jest to dość duża wada działacza, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę. Ciężko jest mu zorganizować ją tak, by wykonać zadania jak najlepiej. Dzieje się tak dlatego, że działacze są zbyt impulsywni, nie potrafią się skupić i są zbyt chaotyczni.

Związek z osobą ENFP

Oczywiste jest, że działacza są osobami bardzo towarzyskimi i empatycznymi. Nie oznacza to jednak, że żyje im się łatwo, ponieważ są również ludźmi bardzo wrażliwymi i niestety zbyt bardzo wierzą swojej intuicji. Bardzo często zdarza się, że takie myślenie i zachowanie ich po prostu gubi.

Bardzo dużo swojego czasu i energii poświęcają na relacje społeczne, a także na badanie własnych uczuć. Działacze są charyzmatyczni i mają potrzebę dbania o innych. Jeśli chodzi o związek to osobowość ENFP potrafi zmotywować swojego partnera do działania, wspiera go w tym. Relacja romantyczna jest pełna ciepła, pasji oraz namiętności. Oczywiście należy pamiętać, że działacz jest również ekstrawertykiem i potrzebuje czasem pobyć sam ze sobą.

Jeśli chodzi o rodzica o osobowości ENFP to jest on nie tylko bardzo kreatywny, ale również aktywny. Starają się zrobić oni wszystko, by ich dzieci realizowały swoje marzenia i rozwijały swoje pasje. Być może zdarza się, że czują się delikatnie przytłoczeni energią swoich dzieci, jednak bardzo chętnie przekazuje im on swoje poczucie wartości i dużą dawkę miłości.

optymistyczna dziewczyna

Praca zawodowa dla Działacza

Działacze nie lubią wykonywać pracy rutynowej, a zadania administracyjne zwyczajnie są dla ich nudne przez co bardzo szybko tracą cierpliwość. Ma to wpływ na ich zniechęcenie. Niestety bardzo często zdarza się, że nie kończą zadań, które zostały mu powierzone. Najlepszy karierą zawodową dla osobowości ENFP będzie taka, w której będzie miał możliwość tworzenia oryginalnych rozwiązań oraz swoboda. Świetnie sprawdzi się on na stanowisku kierowniczym, które będzie wymagało od niego motywowania współpracowników i wyznaczania dla nich zadań.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Złe i negatywne cechy charakteru - 50 najgorszych z nich

Zawody dla Działacza – jakie są najlepsze?

Działacze są bardzo charyzmatyczni, otwarci na nowych ludzi, na nowe, ciekawe zadania i nie lubią miejsc, w których muszą trzymać się harmonogramu i sztywnych ram. Najlepiej sprawdzą się w zawodzie wolnym. Najlepszymi zawodami dla działacza są:

 • Artysta
 • Grafik
 • Projektant
 • Architekt
 • Wynalazca
 • Polityk
 • Psycholog
 • Pielęgniarka
 • Nauczyciel
 • Pedagog
 • Terapeuta
 • Szef
 • Dyrektor
 • Manager
 • Inżynier

Jesteś Działaczem? Sprawdź to!

Działaczy cechuje optymistyczne podejście do świata oraz duża sympatia do innych ludzi. Są to osoby bardzo aktywne, charyzmatyczne, impulsywne, które cenią sobie wierność własnym wartościom. Bardzo mocno skupiają się na swoich związkach i posiadają zdolność do rozwiązywania sporów. Czy ty również jesteś działaczem? Aby się tego dowiedzieć odpowiedz na kilka poniższych pytań:

 1. Jestem bardzo towarzyski
 2. Nie lubię rutyny
 3. Jestem kreatywny i lubię nowości
 4. Interesuję się wieloma rzeczami jednocześnie
 5. Lubię poznawać nowych ludzi
 6. Posiadam spójny system wartości
 7. Nie lubię samotności
 8. Nie potrafię być odpowiedzialny
 9. Jestem świetnym negocjatorem
 10. Potrafię zmobilizować innych ludzi do pracy
 11. Mam wiele ciekawych pomysłów
 12. Jestem beztroski
 13. Nie lubię pracować w samotności
 14. Bardzo dobrze czuję się w towarzystwie innych ludzi

Na większość pytań odpowiedziałeś tak? To najprawdopodobniej jesteś osobowością działacza. Jeśli chcesz to potwierdzić możesz zgłosić się do psychologa w celu wykonania testu osobowości i potwierdzić swoje podejrzenia.

Najbardziej znani działacze

Działacze są ludźmi wrażliwymi, empatycznym, a zarazem energicznymi i towarzyskimi osobami. Istnieje wiele rozpoznawalnych postaci z różnych dziedzin, które posiadają osobowość ENFP, a są to między innymi takie sławy jak:

 • Cher – piosenkarka
 • Justin Timberlake – piosenkarz
 • Robin Williams – piosenkarz
 • Bob Dylan – muzyk
 • Jennifer Aniston – aktorka
 • Sandra Bullock aktorka
 • Ellen DeGenere– komik
 • Bill Cosby – komik
 • Charles Dickens – literat

Bardzo często zdarza się, osobowości ENFP nie są zainteresowane codziennym życiem, które ich nudzi. Nie potrafią się również skupić, dlatego też potrzebują wokół siebie ludzi, którzy im to ułatwią. Uwielbiają wymyślać nowe koncepcje i bardzo chętnie o nich dyskutują. Działacze są bardzo towarzyscy, kreatywni i wszechstronni.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

View all posts by Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *