piwne oczy kobiety

Piwne oczy – co oznaczają i mówią o człowieku?

Oczy są zwierciadłem duszy. Wie o tym dokładnie każdy z nas. Nic więc dziwnego, że są tym elementem, na który zwracamy baczną uwagę gdy widzimy kogoś po raz pierwszy. Czasem możemy zobaczyć, że w oczach osoby mienią się dwa kolory: ciemny brąz i jasny, brąz z odcieniami zieleni lub też brąz z kolorem szarym lub niebieskim. Takie właśnie oczy nazywane są oczami piwnymi. Co warto wiedzieć o tym kolorze oczu? Jakie są osoby, które posiadają oczy piwne i co mogą zrobić by podkreślić ich piękno? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Dziedziczenie piwnego koloru oczu – jak działa genetyka?

Piwny kolor oczu jest jednym z rzadziej występujących. Obecnie posiada go około 5-8% populacji. Pod nazwą “oczy piwne” kryje się wyjątkowa, unikalna barwa oczu, która jest połączeniem koloru jasnego brązu z innymi, refleksami. Jak to możliwe, że taki kolor oczu występuje? Tajemnicą jest genetyka. O tym, jaki kolor oczu będziemy posiadali decyduje gen odpowiedzialny za produkcję melaniny, czyli pigmentu, który nadaje kolor naszej skórze, włosom oraz również oczom. Istnieje kilka scenariuszy, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia piwnego koloru oczu u dziecka:

 • Oboje rodziców posiadają piwne oczy. W takim przypadku istnieje duża szansa, że potomstwo także będzie miało piwne oczy, ponieważ geny odpowiedzialne za ten kolor oczu zostaną przekazane z obu stron.
 • Jedno z rodziców ma brązowe oczy, drugie zaś jaśniejsze – szare lub niebieskie. Pozwala to uzyskać odpowiednią kombinację genów odpowiedzialną za kolor piwny.

Warto mieć jednak świadomość, że zasady dotyczące dziedziczenia koloru oczu nie są tak proste jak np. zasady dotyczące dziedziczenia grupy krwi. Geny kodujące kolor oczu są polimorficzne, co oznacza, że istnieje wiele wariantów genów dla każdego koloru oczu. Ponadto, interakcje między genami mogą prowadzić do różnych odcieni brązu w piwnych oczach.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Cynizm - czym jest? Przykłady i charakterystyka cynika

ruda kobieta z piwnymi oczami

Piwne oczy – co mówią o osobie?

Jak wspominaliśmy we wstępie oczy uznawane są za zwierciadło duszy. Nic więc dziwnego, że wiele osób kojarzy ich kolor z charakterystycznymi cechami charakteru. Wciąż brakuje nam naukowego potwierdzenia, że jest to prawdą, niemniej jednak warto wiedzieć, co mogą oznaczać piwne oczy u człowieka. Osoby o tym kolorze oczu traktowane są jako bardzo towarzyskie, radosne i otwarte. Bardzo często lubią się bawić, imprezować, poznawać nowe osoby. Warto jednak wspomnieć również o tym, że jednocześnie ten kolor oczu kojarzony jest z uczuciowością, wiernością i dbałością o relacje. Kolejną cechą charakterystyczną dla osób o oczach piwnych może być zbytnia porywczość i impulsywność. Jednocześnie jednak osoby o oczach piwnych są charakteryzowane jako empatyczne, skłonne do pomocy innym ludziom niezależnie od sytuacji. Jak więc widać jest to bardzo ciekawe połączenie cech. Warto jednak pamiętać o tym, że każda osoba jest unikalna, dlatego też określanie charakteru osoby na podstawie koloru jej oczu może być myląca.

Co ubierać do piwnych oczu?

Odpowiednio dobrane elementy garderoby mogą podkreślać piękno piwnych oczu i sprawiać, że będą one bardziej wyraziste. Wiele osób nie wie jednak jakie kolory ubrań wybierać, by osiągnąć taki efekt. Śpieszymy z odpowiedzią. Istnieje kilka wskazówek dotyczących koloru ubrań, które zawsze doskonale będą podkreślać urodę piwnych oczu. Wśród kolorów, które doskonale się sprawdzają wymienić możemy:

 • kolory złoty i brązowy – doskonale współgrają z piwnymi oczami, podkreślając ich ciepły odcień,
 • kobaltowe i niebieskie odcienie – kontrastują z brązowym kolorem oczu, co może dodawać głębi spojrzeniu,
 • fiolet i odcienie śliwkowe – kolory te potrafią wydobyć ciepło piwnych oczu,
 • odcienie miedzi – świetnie sprawdzą się w przypadku wieczorowych kreacji i dodatków podkreślając kolor oczu,
 • klasyczna czerń – to kolor, który świetnie kontrastuje z jasnym blaskiem piwnych oczu.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Osobowość typu Obrońca (ISFJ) - cechy, zalety, wady, znani obrońcy

Warto jednak pamiętać, że są to tylko podstawowe propozycje dotyczące ubrań pasujących do piwnych oczu. Tak naprawdę każda osoba powinna znaleźć swój styl i kolorystykę, w której czuje się dobrze. Ze swojej strony zalecamy jedynie rezygnowanie z ubrań w jaskrawych, neonowych kolorach. Ich intensywność sprawia, że blask spojrzenia piwnych oczu znacząco przygasa.

Jak malować piwne oczy?

Malowanie piwnych oczu to sztuka podkreślania ich naturalnej głębi i uroku. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej palety kolorów cieni do powiek. Warto stawiać na brązy, głębokie burgundy lub ciepłe odcienie ziemi, które doskonale podkreślą piwny kolor tęczówki. Kolejnymi kolorami, które doskonale pasują do koloru piwnego są odcienie niebieskiego – szczególnie mocno nasycone takie jak kolor chabrowy. Decydując się na tego typu cienie musimy jednak pamiętać o tym, że bezlitośnie obnażają wszelkie niedoskonałości cery. Dlatego też należy wówczas zatroszczyć się o doskonale dobrany korektor oraz podkład. Przy mocnych kolorach cieni pasujących do piwnych oczu warto postawić na usta w kolorze nude lub muśnięte przezroczystym błyszczykiem. Równie ważna jest odpowiednia technika aplikowania cieni do powiek. W przypadku oczu piwnych najlepiej prezentuje się tzw. przydymione oko. Warto więc dokładnie zblendować cienie pozwalając na płynne przejścia pomiędzy odcieniami. Na co dzień dobrym pomysłem będą kreski wykonane eyelinerem. Osoby o ciemnych oczach mogą zdecydować się na kolor czarny lub grafitowy. Jeśli zaś mamy jasne włosy i piwne oczy ciekawy efekt osiągniemy sięgając po niebieski lub granatowy eyeliner.

brunetka z piwnymi oczami

Ciekawostki o piwnych oczach

Przedstawmy kilka ciekawostek na temat piwnych oczu:

 • Nazwa „piwne oczy” pochodzi od podobieństwa koloru tęczówki do odcienia piwa.
 • Piwne oczy są spotykane u ludzi różnych ras i narodowości na całym świecie.
 • Czasem można zauważyć, że odcień oczu piwnych może zmieniać się w zależności od nastroju. Jest to spowodowane rozszerzaniem się lub zwężeniem źrenic, co “przesuwa” nieco plamki koloru w oczach piwnych.
 • Piwne oczy mogą wydawać się bardziej intensywne w odbijaniu światła niż inne kolory oczu. To właśnie dlatego wydają się być tak promieniste.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Osobowość Architekt (INTJ) - cechy, zalety, wady i znani Architekci

Osoby z piwnymi oczami mogą być bardziej wrażliwe na światło słoneczne.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

Zobacz wszystkie posty Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *