lojalna kobieta

Lojalność – co to jest? Lojalny w przyjaźni, związku i biznesie

Lojalność to jedna z tych cech, które postrzegamy wyjątkowo pozytywnie. Chcemy się nią odznaczać oraz zależy nam na tym, by osoby w naszym otoczeniu również ją wykazywały. Nie ma w tym nic dziwnego. Jest to cecha, która od wieków opiewana jest chociażby w literaturze. Czym jednak tak naprawdę jest lojalność? Na czym polega? Chcąc wyjaśnić tę kwestię przygotowaliśmy niedługi artykuł, w którym znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć na temat lojalności.

Lojalność – co to jest?

Mówiąc o lojalności warto zacząć od definicji tego pojęcia. Lojalność to nic innego jak bycie wiernym, oddanym i uczciwym wobec określonej osoby, grupy, organizacji lub wartości. Jest cechą charakteryzującą się wiernością danemu zobowiązaniu, relacji lub przekonaniom, niezależnie od sytuacji czy trudności, które mogą wystąpić. Lojalność możemy rozumieć również jako gotowość do wspierania innych, niezależnie od okoliczności. Jest to cecha, która jest niezwykle pożądana w tworzeniu relacji – zarówno na stopie prywatnej, jak i zawodowej.

Być lojalnym wobec kogoś – co to znaczy?

Wiemy już czy jest lojalność oraz, że jest to cecha bardzo pozytywna, która może pozwolić nam na zbudowanie trwałych relacji oraz zdobycie zaufania innych osób. Jak jednak być lojalnym wobec kogoś? Jakie zachowania są odbierane jako lojalne? Mówiąc najprościej, jeśli chcemy być lojalnymi wobec kogoś powinniśmy charakteryzować się szczerością oraz prawdomównością. Podejmując się zobowiązania dotyczącego drugiej osoby musimy realnie wierzyć w to, że jesteśmy w stanie je spełnić i dążyć do tego że wszystkich sił. Bycie lojalnym oznacza oznacza dotrzymywanie słowa, dbałość o to co zostało przekazane nam w zaufaniu oraz wspieranie innych w ich dążeniach i potrzebach. To również umiejętność okazywania szacunku i zrozumienia, nawet w sytuacjach, gdy nasze własne przekonania lub interesy są całkowicie inne, niż osób, wobec których chcemy być lojalni. Można więc powiedzieć, że lojalność to wywiązywanie się ze swoich wcześniejszych zobowiązań i deklaracji, również w sytuacji gdy nie będzie to dla nas łatwe czy komfortowe.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Osobowość typu Przedsiębiorca (ESTP) - cechy, zalety, wady, znani przedsiebiorcy

lojalnosc

Przykłady lojalności

Lojalność objawiać może się na wielu płaszczyznach dotyczących życia codziennego. Często jednak nie jesteśmy w stanie ich wychwycić uznając zachowanie innych osób za coś normalnego i zwyczajnego. Tymczasem lojalność powinna być powodem uznania. Warto więc nauczyć się ją dostrzegać. Poniżej znajdziesz kilka przykładów lojalności, które podpowiedzą ci w jaki sposób może się objawiać. Dzięki temu łatwiej będzie ci ją dostrzegać również we własnym życiu. Oto one:

  • Przyjaciel od lat zawsze jest dostępny dla ciebie, niezależnie od okoliczności. Gdy potrzebujesz wsparcia, wystarczy jeden telefon lub wiadomość, a on gotowy jest ci pomóc. To przykład prawdziwej lojalności w przyjaźni.
  • Partnerzy tworzący związek dzielą ze sobą swoje marzenia, cele i trudności. Nawet w najtrudniejszych chwilach ufają sobie i pracują nad poprawą relacji, nie uciekając od problemów.
  • Klient przez lata pozostaje wierny danej marce, ponieważ zawsze dostaje wysokiej jakości produkty i usługi.
  • Członek rodziny jest w stanie pomóc w trudnych sytuacjach, wspierać emocjonalnie i finansowo inne osoby.
  • Pracownik kuszony jest alternatywną ofertą pracy. Mimo to decyduje się pozostać na dotychczasowym stanowisku, ponieważ wie, że jego odejście stanowiłoby obciążenie dla firmy w trudnym dla niej okresie.

Lojalność w miłości i związku – na czym polega?

Bycie lojalnym w relacji romantycznej jest fundamentem, bez którego trudno stworzyć udany, wspierający się związek. Lojalność w związku opiera się przede wszystkim na wzajemnej szczerości. Jasna wymiana poglądów czy informacji na temat odczuć jest niezwykle ważnym aspektem budowania relacji. Kolejną kwestią, o którą trzeba zadbać chcąc być lojalnym w związku jest wierność. Każda para może umówić się na różne zasady dotyczące kontaktów z innymi osobami. Oznaką lojalności jest przestrzeganie tych zasad. Mówiąc o lojalności w miłości nie sposób nie wspomnieć również o wspieraniu partnera niezależnie od sytuacji. Nawet jeśli nie zgadzamy się z tym co mówi lub robi – chcąc być lojalnymi stoimy za nim murem. Dopiero w późniejszym czasie, będąc sam na sam wyrażamy swoje zdanie. Lojalność polega bowiem na nie podważaniu autorytetu bliskiej nam osoby w towarzystwie. Lojalność wyraża się również w gotowości do pracy nad rozwojem relacji. Jeśli zauważamy, że dzieje się w niej coś niepokojącego, chcąc być lojalnym musimy zadbać o to, by starać się naprawić istniejące problemy i szukać sposobów na jej poprawę np. poprzez wsparcie specjalisty lub terapeuty.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Samoakceptacja i samoocena w życiu kobiety: klucz do szczęścia i spełnienia

Lojalność w przyjaźni – na czym polega?

Dla wielu osób przyjaźń jest jedną z najważniejszych relacji w ich życiu. Lojalność w stosunku do przyjaciela jest niezwykle istotna. Można wręcz stwierdzić, że bez niej stworzenie prawdziwej relacji przyjacielskiej jest wręcz niemożliwe. Czym jednak objawia się lojalność w przyjaźni? Przede wszystkim jest to obecność zarówno w dobrych jak i złych momentach. Lojalność oznacza zarówno wspieranie drugiej osoby gdy ta czuje się źle lub zmaga z trudnościami, jak również cieszenie się z jej sukcesów. Lojalność w przyjaźni to także nie zdradzanie tajemnic i sekretów osoby nam bliskiej, poszanowanie jej prywatności – także w sytuacjach, w których mogłoby nam przynieść to jakiekolwiek korzyści. Lojalny przyjaciel jest także szczery. Nie boi się mówić o tym co jest nie tak oraz wskazywać błędy, które popełniła druga osoba. Choć może wydawać się to trudne i bolesne, tak naprawdę dbanie o przyjaciela nie polega jedynie na prawieniu mu komplementów. Bycie prawdziwym i szczerym jest prawdziwym dowodem lojalności.

lojalne przyjaciolki

Lojalność w biznesie – na czym polega?

Mówiąc o lojalności warto zaznaczyć, że dotyczy ona nie tylko relacji prywatnych i rodzinnych, ale również zawodowych. Lojalność w biznesie jest jednym z czynników, które mogą sprawić, że będziemy postrzegani jako wartościowy pracownik lub kontrahent. Na czym jednak polega lojalność w biznesie? Przede wszystkim – na szczerości. Nawiązując jakiekolwiek kontakty biznesowe należy być szczerym, jasno mówiąc o swoich intencjach, potrzebach oraz oczekiwaniach. Pozwala to uniknąć rozczarowania w przyszłości. Lojalność w biznesie to także dotrzymywanie danego słowa oraz przestrzeganie umów, które podpisaliśmy. Niezależnie od tego, jak atrakcyjna propozycja pojawi się ze strony konkurencji musimy pamiętać o swoich zobowiązaniach i je wypełniać. Lojalność w biznesie powinna również oznaczać troskę o naszego partnera biznesowego. Jeśli widzimy, że jest coś, co można zmienić lub poprawić – warto o tym powiedzieć.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Charyzma - co to jest? Charakterystyka osoby charyzmatycznej

Podsumowując, lojalność jest cechą, która może pozwolić nam stworzyć stałe, mocne relacje zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Nie da się jednak ukryć, że bycie lojalnym wymaga sporej odwagi oraz bycia szczerym. Dla wielu osób stanowi to wyzwanie. Niemniej jednak warto je podjąć by stworzyć relacje, które będą trwałe niezależnie od okoliczności.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

View all posts by Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *