mezczyzna we friendzone

Jak wyjść z friendzone w 15 krokach? Skutecznie i szybko!

Bardzo często przyjaźń damsko – męska jest uważana za nie możliwą. Mimo to zdarza się również, że z prawdziwej przyjaźni rodzi się wiele szczęśliwych związków. Problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z friendzone, czyli zjawiskiem polegającym na odrzuceniu zalotów swojego przyjaciela. W jaki więc sposób wyjść z relacji frindozne? Co możemy zrobić? Jak z tego wybrnąć?

Friendzone – co to właściwie jest?

Jest to sytuacja, w której nie traktujemy swojego przyjaciela jako kogoś “więcej”, mimo, że on stara się zrobić wszystko, by dać nam do zrozumienia, że jest w nas zakochany. Jak dochodzi do tego, że nasz męski przyjaciel zaczyna darzyć nas innym uczuciem? Dzieje się tak zapewne dlatego, że w naszej dotychczasowej relacji jesteśmy po prostu sobą, nie staramy wypaść się jak najlepiej udając kogoś innego. Zaczynamy zwierzać się przyjacielowi, mówimy mu o swoich potrzebach i lękach, a on zawsze jest przy nas, wysłuchuje nas, ociera nasze łzy/ Najprościej mówiąc jest naszym rycerzem. W taki właśnie sposób często zdarza się, że “męska przyjaciółka” rozumie, że potrafimy być szczere, prostolinijne i naturalne, a są to cechy, których faceci szukają w swoich partnerkach. Dodatkowo pomiędzy wami pojawiają się żarty, droczenia, flirt. Takie zachowania może odebrać on jako sygnały, że może być między wami “coś” więcej.

W takie relacji może znaleźć się nie tylko mężczyzna, ale również kobieta. Istnieją trzy wyjścia z tej sytuacji:

 • Zakochany przyjaciel może poinformować o swoich uczuciach drugiego i pogodzić się z tym, że druga strona nie może jej niczego zaoferować
 • Zakochany przyjaciel może przemilczeć swoje uczucia i nigdy nie informować o nich drugiej osoby
 • Druga strona domyśli się jakimi uczuciami darzy ją przyjaciel i czego oczekuje i sama zrobi wszystko, by utrzymać przyjacielską relację, nie dopuszczając do wyznania uczuć

friendzone

Przyjaźń damsko-męska – czy w ogóle istnieje?

Najczęściej słyszy się, że taki rodzaj przyjaźni najzwyczajniej nie istnieje. Nawet jeśli oboje tego chcecie, z czasem wasza relacja może zmienić się w zakochanie, najczęściej u jednej ze stron. Przyjaźń opiera się na wzajemnym zaufaniu, wsparciu i akceptacji. Wychodzi na to, że dajecie sobie w ten sposób maximum bezpieczeństwa, a jest ono bardzo ważne również w relacji związku. Czy więc przyjaźń między dwiema osobami o innej płci jest możliwa? Jest, ale tylko i wyłącznie, jeśli trwa ona od wczesnych lat dzieciństwa i traktujecie się jak rodzeństwo. W innym wypadku prędzej czy później przerodzi się ona w “coś” więcej.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Przerwa w związku - czy może pomóc naprawić relację? Powody i konsekwencje

Friendzone – czy to toksyczna przyjaźń?

Niestety zdarza się, że jedno z przyjaciół całkiem świadomie wykorzystuje drugiego przyjaciela. Specjalnie bawi się jego uczuciami, dając mu różne sygnały, że z tej relacji w przyszłości może być “coś” więcej. Ten więc stara się, często ponad swoje siły i możliwości, stając na głowie by sprostać oczekiwaniom przyjaciela. Jest na każde jej zawołanie w dzień i w nocy. Taka relacja jest bardzo toksyczna i należy ją natychmiastowo zakończyć. Przyjaźń nie jest szczera, a z przyjaźni tego typu związku nie będzie.

Sygnały, które świadczą, że jesteś we friendzone

 • Opowiada ci o swoich randkach
 • Twój przyjaciel zwierza ci się z problemów sercowych
 • Często prosi cię o pomoc
 • Unikacie kontaktu fizycznego
 • Czujecie się w swoim towarzystwie swobodnie
 • Opowiadacie sobie o byłych partnerach
 • Prosi cię o poradę sercową

Znalazłeś się w relacji friendzone? Odpowiadamy dlaczego!

Niestety relacja ta nie jest czymś oczekiwanym i uwielbianym. Często zadajemy sobie również pytanie: czemu to mi się ona przydarzyła? Wiedz, że to nic innego jak twoje zachowanie wpłynęło na to, że stałeś się uczestnikiem powyższej relacji. Jakie zachowanie?

 • Jesteś zbyt miły i kulturalny – niestety łączy się to również z szablonowością i przewidywalnością. Bycie przesadnie miłym i pomocnym czyni z ciebie człowieka nudnego jak flaki z olejem.
 • Nie potrafisz flirtować – niestety bez takiej umiejętności nie będziesz w stanie stworzyć romantycznej relacji. Droczenie się, operowanie seksualnymi podtekstami oraz ciekawe historie wpływają na budowanie napięcia między mężczyzną a kobietą.
 • Zbyt często komplementujesz – owszem nie jest w tym nic złego, ale komplementowanie znajomego na każdym kroku kilkadziesiąt razy dziennie staje się nudne i nie szczere. Są to puste słowa.
 • Za dużo mówisz o swoich uczuciach – powtarzanie ciągle, że jesteś w stanie zrobić dla swojej połówki dosłownie wszystko i dasz się za nią zabić sprawia, że stajesz się zbyt emocjonalne, a co za tym idzie mało męski.
 • Mało przejmujące tematy podczas rozmów – jeśli nie masz do powiedzenia nic ciekawego, lepiej nie mów nic. Rozmawianie o kłótniach sąsiadów lub psie babci, który potrafi aportować nie sprawi, że staniesz się atrakcyjniejszy.
 • Za bardzo się starasz –niestety to bardzo często popełniany błąd. Nie okazuj zbyt dużo zainteresowania osobie, która nie okazuje go tobie.
 • Unikasz bliskości – jeśli nie inicjujesz dotyku to oczywiste jest, że między wami nie pojawi się żadna chemia, co prowadzi jedynie do relacji przyjacielskiej.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Karanie milczeniem - na czym polega i jak na nie reagować?

mezczyzna z kobieta we friendzone

Jak wyjść z friendzone? 15 kroków do sukcesu

Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, by wyjść z relacji friendzone.

 1. Pierwszym krokiem jest przyznanie się sobie do tego co naprawdę czujemy. Niema sensu dłużej się oszukiwać, odpowiedz sobie szczerze co tak naprawdę czujesz i nie przeciągaj tego.
 2. Kolejnym krokiem jest upewnienie czy wyznanie twoich uczuć nie zniszczy waszej przyjaźni Może zdarzyć się, że po usłyszeniu o naszych uczuciach wobec ich osoby będą chcieli zerwać z nami kontakt. Warto jest więc zastanowić się czy wyznanie to będzie tego warte.
 3. Trzecim krokiem jest szczerość. Musisz szczerze porozmawiać z przyjacielem, w którym się podkochujesz. Nie unikaj tej rozmowy, pamiętaj, że najprawdopodobniej całkowicie nie świadoma będzie cię raniła. Zwłaszcza w sytuacji, gdy będzie chodziła z randki na randkę i opowiadała ci o nich ze szczegółami. Przecież jesteś jej przyjacielem…
 4. Podejdź do całej sytuacji na spokojnie, nie naciskaj przyjaciela i nie bądź nachalny. Nie musisz przez cały czas udowadniać jej, że jesteś najlepszym kandydatem na świecie. Ogromna ilość kwiatów, smsów czy bombonierek na pewno nie sprawi, że pokocha cię on szybciej lub mocniej.
 5. Możesz także wykorzystać zazdrość. Warto jest umawiać się z innymi kobitami lub mężczyznami. Wzbudzenie zazdrości pozwoli ci na obserwację przyjaciela i jego reakcję.
 6. Jeśli zazdrość nie przyniosła efektu możesz sprawdzić to co czuje partner relacji friendzone poprzez zniknięcie z jego zasięgu. Unikaj social mediów i odwiedzania miejsc, w których on bywa. Może okazać się, że za tobą zatęskni i sam się do ciebie odezwie.
 7. Zniknięcie z życia friendzone. Jest to dość brutalne, ale często zdarza się, że jedyne rozwiązanie w całej sytuacji.
 8. Nie daj się cierpieniom, musisz żyć dalej! Nie pozwól sobie na zamykanie się w domu, chodzenie po nim od rana do wieczora w powyciąganej pidżamie z paczką ciastek. Absolutnie nie możesz pokazać tego jak bardzo cierpisz. Zacznij żyć swoim życie, to jest dobry czas na wychodzenie do ludzi, na imprezy, poznawanie nowych osób. Znajdź sobie dodatkowe zajęcia, to właśnie teraz jest odpowiedni czas na siłownię czy aerobik.
 9. Kolejnym punktem jest zaprzestanie bycia “NA ZAWOŁANIE”. Warto jest możliwie jak najbardziej rozluźnić waszą relację. Jeśli więc dostaniesz smsa z propozycją spotkania, poszukaj wymówki, by się nie spotkać. Dzięki temu druga osoba nie będzie miała nad nami żadnej kontroli i władzy. Dobrze wam to zrobi.
 10. Wykorzystaj relację friendzone i proś swojego przyjaciela o stałe przysługi, nawet w najdrobniejszych sprawach. Z czasem na pewno poczuje się ona wykorzystywana i zmieni ona podejście do twojej osoby, najzwyczajniej mając tego dość.
 11. Przestań być prawdziwym przyjacielem! A już na pewno tylko przyjacielem. Udowodnij drugiej osobie, że jesteś wart jej zainteresowania. Zacznij dbać o swój wygląd, by wzbudzić jego zainteresowanie. Zrób wszystko, by pokazać jej swoje nowe oblicze i zmienić wasza relację.
 12. Nie daj się zwodzić. Musisz zmusić swojego przyjaciela do podjęcia decyzji. Zaproponuj mu spróbowanie nowej relacji, prawdziwego związku. Przecież jeśli tak dobrze dogadujecie się w relacji przyjacielskiej, to nie wiele zmieni się, gdy zaczniecie być razem. Podejdźcie do całej sytuacji na spokojnie, niczego nie przyśpieszając.
 13. Musisz skutecznie oddzielić zachowania przyjacielskie od tych w związku. Podczas spotkania możesz spróbować wykonać kilka delikatnych gestów, nie bądź w tym jednak zbyt nachalny i daj partnerowi czas, by mógł oswoić się z sytuacją.
 14. Okaż swojemu friendzone więcej bliskości niż zazwyczaj. Dopilnuj, by wszystkie gesty z twojej strony były zupełnie niż te przyjacielskie. Złapanie za rękę, przytulenie czy całus – wszystkie te czynności musza być wykonane w sposób inny niż tylko ten przyjacielski.
 15. Bądź cierpliwy! Jest to bardzo ważne, nie staraj się przyśpieszyć waszej relacji. Pamiętaj, że przez bardzo długi czas byliście tylko przyjaciółmi, teraz natomiast druga osoba może się nieco krępować.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak mężczyzna sprawdza kobietę? 12 metod którymi facet testuje dziewczynę

Błędy których powinniście unikać przy wychodzeniu z friendzone

Niestety często zdarza się nam popełniać wiele błędów, poprzez które nie możemy skutecznie wyjść z relacji friendzone. Należy unikać, między innymi:

 • Chwalenia i kompletowania partnera. Nie możesz dawać mu do zrozumienia jak bardzo jest idealny czy wyjątkowy.
 • Jeśli zauważysz, że druga osoba wysyła ci sprzeczne sygnały, absolutnie je odrzucaj i na nie nie reaguj
 • Obdarowywania przyjaciela prezentami bez okazji
 • Tłumaczeń drugiej osobie, że na miłość przyjdzie czas i wystarczy tylko byście się bardzo starali
 • Bycia na każde zawołanie przyjaciela

Relacja friendzone jest bardzo uporczywa, zwłaszcza dla jednej ze stron, która oczekuje czegoś więcej niż tylko przyjaźni. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość i przyjaźń najprościej musi się zakończyć, by zakochany nie cierpiał. Warto jest dobrze zastanowić się czy faktycznie jesteśmy zakochani czy to tylko chwilowe zauroczenie i z czasem będziemy w stanie nad nim zapanować. Jeśli nie, no cóż – musisz postawić na całkowitą szczerość i porozmawiać z drugą zainteresowaną osobą.

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

Zobacz wszystkie posty Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *