lęk-przed-bliskoscia

Oznaki lęku przed bliskością – jak sobie z nim radzić?

Lęk przed bliskością może być trudny do pokonania. Jest to naturalny stan, który może mieć różne przyczyny, od trauma z przeszłości po brak umiejętności nawiązywania głębokich relacji. Niezależnie od źródła lęku, istnieją konkretne kroki, które można podjąć, aby zmniejszyć jego negatywny wpływ na życie. Z niemniejszego artykułu dowiesz się, czym jest lęk przed bliskością, jakie są jego oznaki, a także w jaki sposób można sobie z nim radzić.

Lęk przed bliskością – czym jest?

Lęk przed bliskością, znany również jako fobia społeczna – filofobia – jest stanem emocjonalnym, który może prowadzić do unikania relacji interpersonalnych i bliskich związków. Osoby cierpiące na ten lęk często doświadczają silnego niepokoju i niezdrowego nacisku na siebie, aby unikać bliskości z innymi, choć z drugiej strony darzą drugą osobę uczuciem i pragną być kochanym. Jak widzimy, osobą cierpiącą na lęk przed bliskością targają sprzeczne emocje i czuje się ona tym zmęczona.

Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można pozbyć się tego lęku. Należy jednak podjąć pewne kroki, które to umożliwią.

Przyczyny i objawy lęku przed bliskością

„Pierwszym krokiem jest zrozumienie, jakie są źródła lęku. Wiele osób czuje lęk w sytuacjach, w których mogą być narażone na ryzyko odrzucenia lub szkody. Może to być spowodowane przez negatywne doświadczenia z przeszłości, takie jak uszkodzenia uczuciowe, które mogły wynikać z nieudanego małżeństwa lub niepowodzenia w innych związkach, a także brakiem zaspokojenia potrzeby bliskości w okresie wczesnego dzieciństwa . Inne przyczyny lęku przed bliskością to strach przed zobowiązaniami, zmienność lub trudności w wyrażaniu emocji”. Mówi na Pan Jakub z Psychoterapia Warszawa

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Olejowanie włosów – czyli jak szybko odżywić zniszczone włosy?

Kolejnym krokiem jest ustalenie, jak lęk wpływa na nasze życie i jakie są jego oznaki. Lęk przed bliskością może powodować trudności w rozwijaniu i utrzymaniu głębokich relacji. To z kolei może prowadzić do izolacji lub unikania sytuacji, w których można nawiązać bliskość, a także powodować trudności w szukaniu przyjaciół. Lęk ten może przekładać się także na trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu intymności w związku. Oznaki lęku przed bliskością to m.in. unikanie fizycznego kontaktu, brak zaufania do innych, strach przed odrzuceniem, niepokój w sytuacjach bliskiego kontaktu. Może to prowadzić do izolacji społecznej, poczucia samotności i braku poczucia bezpieczeństwa.

Jak radzić sobie z lękiem przed bliskością?

Radzenie sobie z lękiem przed bliskością nie jest łatwe, lecz z czasem oraz z wykorzystaniem odpowiednich metod można nauczyć się jak sobie z nim radzić i w jaki sposób nawiązywać bliskie relacje z innymi.

Znaleźć źródło leku i odpowiednio go przepracować

Aby poradzić sobie z lękiem przed bliskością, należy przede wszystkim dotrzeć do źródła jego pochodzenia, a następnie skonfrontować się z nim. Terapia poznawczo-behawioralna może być skuteczna w leczeniu lęku przed bliskością, pomagając osobie pozbyć się negatywnych myśli i zachowań. Może to również pomóc w nauce nowych sposobów radzenia sobie z lękiem i niepokojem w codziennych sytuacjach. Uzyskanie profesjonalnego wsparcia z zewnątrz może być więc kluczowe do pozbycia się lęku.

Aktywność, pozwalająca zapomnieć

Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak medytacja i joga, również mogą pomóc w zarządzaniu lękiem. Ważne jest, aby znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie z niepokojem, skupiając się na prawidłowym oddechu oraz oczyszczaniu umysłu z negatywnych myśli i emocji. Ponadto warto znaleźć i realizować jakąś pasję, co pomoże zająć głowę przyjemnymi rzeczami i odciąć się od rozmyślania o swoim lęku.

Bliskich relacji trzeba się nauczyć

Następną rzeczą jest nauka nawiązywania i utrzymywania bliskich relacji. Musi natomiast przebiegać ona stopniowo, z wyznaczeniem swoich granic. Nie trzeba od razu nawiązywać bliskich relacji z każdym, kogo spotkamy na swojej drodze. To do nas powinna należeć decyzja o tempie i stopniu znajomości, dzięki którym będziemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Kiedy już poczujemy się nieco pewniej w swojej skórze, można spróbować nawiązać bliższe relacje z innymi. Pomocne będzie poznanie ludzi, którzy mają podobne zainteresowania – wspólna nauka tańca, praca zespołowa, grupowe hobby lub zajęcia tematyczne z pewnością  pozwolą znaleźć wspólne tematy do rozmów oraz zbliżyć do siebie.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Elegancja i styl w świecie perfum

Pokonanie lęku przed bliskością wymaga czasu i zaangażowania. Trzeba nauczyć się, jak radzić sobie z lękiem, nawiązywać i utrzymywać relacje oraz korzystać z profesjonalnej pomocy i narzędzi, które pomogą poradzić sobie z sytuacjami wywołującymi lęk. Jeśli będziemy konsekwentnie postępować ze wszystkim wskazówkami, z pewnością pozbędziemy się lęku, na nowo ciesząc z bliskości i intymności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *