kobieta z balejazem

Balejaż – co to jest, komu pasuje i ile kosztuje? Kompletny poradnik

Balejaż jest obecnie najpopularniejszą koloryzacją, na którą decyduje się wiele kobiet. Był to hit w latach 90, potem przeszedł do lamusa, dziś znów wrócił do łask i jest numerem jeden w salonach fryzjerskich. Jest to metoda, która pasuje paniom o różnej długości włosów i o różnych kolorach włosów, zarówno blondynkom, jak i brunetkom. 

Balejaż – co to jest?

Nazwa pochodzi z języka francuskiego, w tłumaczeniu na język polski oznacza: „zamiatać”. Stylistki fryzur wyjaśniają, że nazwa pochodzi od metody, którą wykonuje się tę koloryzację, ponieważ nakładanie farby na poszczególne pasma porównywalne jest do tych wykonywanych na włosach.

Jest to technika, za pomocą której nakłada się farbę na poszczególne pasma włosów, nadając koloryzacji naturalnego wyglądu. Sprawia również, że włosy wyglądają, jakby odbijały światło, były zdrowsze i gęściejsze. Niektóre kobiety porównują balejaż do malowania pasemek, jednak, mimo że techniki są podobne to podstawową różnicą, jest pokrywanie pasemek.

Obecnie balejaż został urozmaicony i do wyboru mamy kilka technik jego wykonania:

  • Sombre – wersja dużo delikatniejsza niż popularny balejaż
  • Ombre – metoda polegająca na rozjaśnianiu końcówek włosów
  • Flamboyage – metoda polegająca na nieregularnym rozjaśnianiu końcówek

balejaz na wlosach

Jakie są rodzaje balejażu?

Balejaż to jedynie metoda koloryzacji włosów, jednak obecnie panie mają wiele jego rodzajów do wyboru. Dzięki temu mogą wybrać dla siebie odpowiednią metodę, która sprawi, że ich włosy będą wyglądały jak muśnięte słońcem, zdrowsze i gęściejsze, a jest to bardzo ważne. Najpopularniejszymi rodzajami balejażu są:

1. Ombre

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  8 kształtów piersi - sprawdź jaki masz kształt biustu!

Włosy od połowy są rozjaśnione, u nasady pozostają ciemniejsze.  Jednak przejście jest bardzo subtelne.

2. Sombre

Pełna nazwa tej koloryzacji to soft ombre, czyli w tym przypadku przejście między ciemną częścią włosów a jaśniejszą jest tak subtelne, że ledwo widoczne.

3. Flamoyage

W tłumaczeniu na język polski nazwa oznacza „płonący”. Metodę tą najczęściej wybierają panie, które są posiadaczkami włosów o lekkim lub całkowitym skręcie. Metoda ta jest najsubtelniejsza ze wszystkich rodzajów balejażu.

4. Babylights

Jak nazwa wskazuje, jest to metoda porównywalna do koloru dziecięcych włosów. Bardzo subtelna i naturalna o jasnych refleksach.

5. Ronze

Panie o brązowych i rudych włosach decydują się na ronze, czyli red i brown. U nasady są brązowe, a na końcach intensywnie rude.

6. Bronde

Jest to balejaż połączony z blondem, u nasady pozostają brązowe i dzięki delikatnemu przejściu po końce stają się jaśniejsze.

Komu pasuje balejaż?

Balejaż jest uniwersalną koloryzacją, która pasuje prawie każdej kobiecie. Najczęściej decydują się na niego panie w podeszłym wieku, ponieważ jest to metoda bardzo naturalna i zarazem odmładzająca. Wszystko zależy od tego, jaki kolor włosów posiadamy naturalnie i podczas wyboru rodzaju balejażu należy wziąć to pod uwagę.

  • Brunetki – powinny zdecydować się na pasemka koloru jasnego brązu
  • Blondynki — mogą zdecydować się na końce w kolorze platyny
  • Rude — również mogą postawić na rozjaśnione końcówki

Jeśli chodzi o długość i rodzaj włosa to balejaż, jest najbardziej widoczny na tych prostych, kręconych o różnej długości. W przypadku pań o krótkich włosach to, jeśli są one mocno kręcone, balejaż może być słabo widoczny.

szary balejaz

Czy można samodzielnie zrobić balejaż w domu?

Cena balejażu zależnie od salonu fryzjerskiego waha się od 150 do 400 zł, zależnie od miejscowości. Dlatego też wiele kobiet decyduje się na wykonanie balejażu w domu na własną rękę. Oczywiście jest to możliwe, jednak konieczne jest posiadanie jakiegokolwiek doświadczenia, by balejaż był efektowny.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Perfekcyjne brwi – jak je osiągnąć?

Potrzebować będziemy także pomocy drugiej osoby, która wykona koloryzację na tylnej partii włosów. Dodatkowo musimy przygotować takie akcesoria jak: farbę do włosów, czepek, pędzelek, miseczkę, rękawiczki jednorazowe, szydełko, folię.

Jeśli nie posiadamy doświadczenie w pracy z rozjaśniaczem to niestety, musimy zachować szczególną ostrożność, by nie spalić włosów. Najlepiej jest stosować się do zaleceń producenta i nie trzymać farby dłużej niż jest to wskazane.

Czy lepiej zrobić balejaż u fryzjera?

Oczywiście, aby wykonać balejaż, musimy posiadać choćby podstawowe doświadczenie, aby efekt był, taki jak tego oczekiwałyśmy. Konieczna jest również pomoc drugiej osoby, zwłaszcza podczas koloryzacji tylnej partii włosów. Jeśli nie spełniamy tych dwóch warunków, najlepiej będzie udać się do salonu fryzjerskiego, w którym naszymi włosami zajmie się doświadczony stylista. Należy jednak liczyć się z tym, że koszt balejażu, zależnie od długości naszych włosów może nie być niski. W większych miastach i salonach cena ta dochodzi nawet do 400 zł.

Ile trwa balejaż?

Najczęściej wykonanie balejażu trwa zależnie od długości włosów od 2,5 do 4 godzin. Pamiętaj jednak, że jeśli włosy są długie czy kręcone to czas jego wykonania będzie dłuższy niż w przypadku włosów prostych i krótkich. Tak czy inaczej, zarezerwuj sobie na ten zabieg koloryzacyjny kilka godzin, byś nie pośpieszała fryzjerki. W innym wypadku praca może zostać wykonana na niższym poziomie.

balejaz na brazowych wlosach

Ile kosztuje balejaż?

Cena balejażu zależy od miejsca, w którym go wykonujemy oraz od długości i rodzaju włosów, jakie posiadamy. Najczęściej jednak jest to koszt w przedziale 100 – 400 zł. Na koszt balejażu składa się wiele czynników, na przykład:

  • Ilość zużytej farby
  • Liczba odcieni
  • Metoda wykonania balejażu
  • Długość i gęstość włosów

Podsumowując, balejaż jest naturalną koloryzacją dla kobiet w każdym wieku, o każdym kolorze włosów i ich długości. Można oczywiście wykonać taką koloryzację samemu w domu, jednak doświadczenie i pomoc drugiej osoby jest niezbędna. Jeśli chcemy, by została wykonana profesjonalnie, zdecydujmy się na usługę w profesjonalnym salonie fryzjerskim, gdzie za balejaż zapłacimy od 100 do 400 zł, zależnie od kilku wyżej wymienionych czynników. Jeśli chcesz coś zmienić w swoim wyglądzie, a ścięcie włosów nie wchodzi w grę to balejaż, jest strzałem w dziesiątkę!

Katarzyna Grochowska

Seksuolożka oraz redaktorka działu "Seks" i "Związki".

View all posts by Katarzyna Grochowska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *