balejaz na wlosach

Balejaż w domu – jak go zrobić samemu? Krok po kroku

Kilka, kilkanaście lat temu balejaż był najpopularniejszą koloryzacją, na która decydowało się najwięcej kobiet. Obecnie znów wrócił on do łask, a co ciekawsze farbowane pasemka nie są już tylko koloru blond. Aby wykonać koloryzację nie musimy udawać się do salonu fryzjerskiego, ponieważ każdy może wykonać go samemu w domu. Jak to zrobić?

Balejaż w domu – czy to możliwe?

Przede wszystkim na początek wyjaśnijmy sobie, czym jest balejaż. Otóż nazwa pochodzi z języka francuskiego i po tłumaczeniu oznacza zamiatać lub szczotkować. Jest to koloryzacja, dzięki której otrzymuje się rozjaśnione pasma włosów. Wyróżnia się także 3 typy balejażu, są to:

 • Sombre – daje delikatne efekt
 • Ombre – końce włosów są rozjaśnione
 • Flamboyage – nieregularne rozjaśnianie końcówek

Wiele kobiet decyduje się na wykonanie baleyage w domu, z pomocą przyjaciółki, siostry czy mamy. Jest to również świetna okazja na spędzenie razem trochę czasu. Jak samemu zrobić balejaż w domu? Nie musimy się do tej koloryzacji specjalnie przygotowywać. Bardzo ważne jest jednak przygotowanie dobrej jakości farby, która rozjaśni nasze włosy, najlepiej o 3 tony.

Domowy balejaż – jak farba i akcesoria będą ci potrzebne?

Aby wykonać balejaż w domu niema konieczności specjalnego przygotowywania włosów do koloryzacji. To, czego będziemy potrzebować zależy od metody, jaką będziemy wykonywać koloryzację.

 • Niezależnie od techniki koloryzacji, zawsze potrzebna będzie nam miseczka i pędzelek. Jego kształt i rozmiar najczęściej dobiera się do techniki. Do wyboru mamy również te silikonowe, które są najbardziej precyzyjne oraz ze sztywnym włosiem, najbardziej popularne. Do wielu zestawów producenci dołączają specjalne łopatki z grzebieniem, z których kobiety chętnie korzystają. Nie zapomnij o czepku z dziurkami, który jest elementem bardzo ułatwiającym koloryzację.
 • Niektóre dziewczyny decydują się na wykorzystanie techniki za pomocą folii lub papierków. W tym przypadku najlepszym pędzlem będzie ten szeroki i płaski. Panie wykazują się pomysłowością i chętnie zamiast pędzla do koloryzacji wybierają czystą szczoteczkę do zębów lub szczoteczkę po tuszu do rzęs.
 • Pozostałymi elementami, które mogą okazać się niezbędne, są: peleryna, ręcznik, grzebyk, rękawiczki lateksowe.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jaki kolor włosów wybrać do jasnej karnacji? Poznaj nasze wskazówki!

kobieta z balejazem

Jak samemu zrobić balejaż w domu? Praktyczny poradnik

Jeśli chodzi o to jak samemu zrobić balejaż w domu to do wyboru mamy kilka metod, które wybiera się do konkretnego rodzaju włosów (farbowanych lub nie) czy też efektu, który chcemy osiągnąć.

METODA PIERWSZA – PROSTE I FARBOWANE WŁOSY

Jeśli chcemy wykonać baleyage w domu na włosach wcześniej farbowanych to sposób jest prosty, ponieważ niema konieczności wykorzystywania do tego folii czy czepka. Jest to bardzo dobra metoda dla posiadaczek cienkich i zniszczonych włosów, które są bardzo podatne na rozjaśnianie. Aby skutecznie wykonać balejaż w domu tą metodą, należy:

 • Umyć włosy, wysuszyć je i rozczesać grzebykiem z szerokimi ząbkami.
 • Cienki pędzelek zanurzamy we wcześniej przygotowanej farbie. Rozprowadzamy ją bardzo cienko na zewnętrzenej stronie włosów. Zależnie od tego jaki efekt chcemy uzyskać, możemy wykonać je co 1,5 cm lub co 3 cm.
 • Farbę należy nakładać od nasady aż po same końce pasm, w bardzo dokładny sposób. Jeśli miejscami farby nałożysz za dużo, usuń jej nadmiar palcami.
 • Farby nigdy nie należy trzymać na włosach dłużej niż zaleca producent. Po określonym czasie konieczne jest dokładne umycie włosów i nałożenie odżywki nawilżającej.

METODA DRUGA – KOLORYZACJA NA FOLII

Jest to czasochłonna metoda koloryzacji, jednak świetny sposób na balejaż w domu. Co ciekawe, dzięki niej możemy wykonać go stosując kilka kolorów, nie tylko jeśli chodzi o odcienie. Jak samemu zrobić balejaż na folii?

 • Dzielimy włosy na 4 części: na czubku, z tyłu i po obu bokach. Koloryzacje włosów należy zacząć od części tylnej.
 • Każdą farbowaną część należy przed nałożeniem farby podzielić na dwie równe części w poziomie. Za pomocą cienkiej końcówki pędzla do malowania wydzielamy z pasma kilka mniejszych pasemek, które kładziemy na folię, po czym pokrywamy farbą. Następnie należy zamknąć pasemka w folii. Tak samo postępujemy z każdym pasmem włosów na głowie.
 • Po upływie określonego przez producenta czasie należy zdjąć folię, umyć głowę letnią wodą i nałożyć odżywkę, najlepiej nawilżającą.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Cosmetics Zone. Przygotuj swoje paznokcie na wakacje z topowymi produktami

balejaz blond

METODA TRZECIA – KOLORYZACJA ZA POMOCĄ CZEPKA

Jest to najprostsza metoda na balejaż w domu, tym bardziej, że specjalistyczny czepek jest to bardzo niski koszt.

 • Czeszemy włosy i nakładamy na nie czepek
 • Za pomocą specjalnego szpikulca wyciągamy pasemka z dziurek
 • Na wyciągnięte pasemka nakładamy farbę zgodnie z instrukcjami

Wiele pań decyduje się na balejaż w domu, który wykonują same z pomocą koleżanki lub członka rodziny. Należy jednak mieć na uwadze, że mamy do czynienia z farbą rozjaśniającą włosy, jeśli nie mamy doświadczenia w jej używaniu to grozi nam ich “spalenie”. Najważniejsze jest, by stosować farbę zgodnie z zaleceniami producenta i nie trzymać jej dłużej niż to wskazane.

Katarzyna Grochowska

Seksuolożka oraz redaktorka działu "Seks" i "Związki".

View all posts by Katarzyna Grochowska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *