radzik na twarzy kobiety

Cera trądzikowa – czym myć twarz?

Bez względu na to, czy borykamy się z trądzikiem młodzieńczym, czy trądzikiem dorosłych, problemy skórne widoczne na twarzy mają postać stanów zapalnych objawiających się bolesnymi czerwonymi wykwitami lub krostami, niekiedy wypełnionymi ropą. Jest to efekt zablokowania struktury włosowo-łojowej, który nasila się, kiedy pielęgnacja oczyszczająca skórę jest nieregularna i/albo niewłaściwa. Mycie cery trądzikowej jest jednym z elementów pielęgnacji oczyszczającej. Jakich kosmetyków do mycia używać, mając na uwadze także inne, współistniejące problemy skóry?

Duży wybór kosmetyków do mycia twarzy trądzikowej sprawia, że warto zadać sobie pytanie o różnice między nimi. Dermokosmetyki tołpa.® do mycia twarzy z problemami dermatologicznymi są odpowiednie zarówno dla osób, które dostrzegają na swojej twarzy dopiero pierwsze zmiany trądzikowe, jak i dla tych, które borykają się ze zmianami o średnim i dużym nasileniu.

Co to jest pielęgnacja oczyszczająca?

Termin „pielęgnacja oczyszczająca” oznacza ogół czynności pielęgnacyjnych związanych z dbałością o skórę trądzikową, których nadrzędnym celem jest jej oczyszczenie, a właściwie – ciągle ponawiane oczyszczanie. Zainfekowana skóra wymaga systematycznego mycia, którego efektem jest uregulowanie pracy gruczołów łojowych oraz złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka, a co za tym idzie – pozbywanie się z niego martwych komórek oraz zanieczyszczeń. Oczyszczając skórę trądzikową, równocześnie ją pielęgnujemy.

Mycie twarzy, na której pojawiły się zmiany trądzikowe, konieczne jest zarówno rano, jak i wieczorem – codziennie, bez wyjątku. Poranna toaleta pozwoli na oczyszczenie naskórka z kurzu, nadmiaru sebum i cząsteczek potu, które zaległy na powierzchni po całej nocy, a wieczorna musi uwzględniać także demakijaż.

Starannie umyta twarz jest przygotowana na zastosowanie kolejnych kosmetyków: tonizujących, nawilżających i ochronnych. Nawet najlepsze kosmetyki nie zadziałają, jeśli zastosowane zostaną na nieoczyszczoną cerę.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Hydrodekompresja w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka

Czym różnią się kosmetyki do mycia cery trądzikowej?

Kosmetyki do mycia cery trądzikowej mają rozmaite składy i odmienne konsystencje. Skupmy się na tej drugiej cesze, sprawdzając, czym różnią się od siebie pianka i żel.

Pianka do oczyszczania twarzy

Pianka do mycia twarzy to doskonałe rozwiązanie, jeśli szukamy naprawdę lekkiego kosmetyku oczyszczającego. Polecana jest do skóry suchej lub wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Jest dobrze tolerowana, a mycie napiętej i podrażnionej skóry pianką to sama przyjemność. Kosmetyk należy nałożyć na wilgotną skórę, wykonywać lekki masaż przez ok. 1–2 minut, a następnie obficie spłukać.

pianka na tradzik

Nawilżający żel do mycia twarzy

Żel ma inną konsystencję niż pianka – lekko płynną, dzięki czemu łatwo rozprowadza się na zwilżonej twarzy. Te najsilniej działające są przeznaczone do cery tłustej i trądzikowej. Żele do cery tłustej niekiedy zawierają również składniki złuszczające, takie jak kwasy lub drobinki peelingujące. W przypadku żeli myjących do cery trądzikowej mechaniczne oraz inwazyjne złuszczanie naskórka nie jest wskazane, dlatego jeśli są one wzbogacane o substancje peelingujące, to będą to raczej delikatnie działające enzymy roślinne.

Ciekawym rozwiązaniem są żele typu 3 w 1, które dzięki unikalnemu składowi gwarantują:

  • dokładnie oczyszczanie bez uczucia ściągnięcia,
  • normalizację mikrobiomu,
  • hamowanie rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku,
  • zapobieganie blokowaniu porów i przeciwdziałanie powstawaniu niedoskonałości,
  • działanie antyoksydacyjne.

kobieta bierze prysznic

Równie godny polecenia jest żel-peeling. To kosmetyk myjący stworzony z myślą o skórze wrażliwej, alergicznej oraz o uporczywych i nawracających niedoskonałościach, w tym o trądziku dorosłych.

Żel myjąco-peelingujący:

  • dzięki lekko rozgrzewającej kamforze, która otwiera pory, złuszczającemu enzymowi i drobinkom peelingującym zapewnia spotęgowany efekt oczyszczania,
  • odblokowuje pory i usuwa zaskórniki,
  • zmniejsza wydzielanie sebum i długotrwale ogranicza błyszczenie,
  • w 7 dni redukuje rozszerzone pory,
  • nie narusza fizjologicznego pH skóry ani naturalnej bariery ochronnej.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak usztywnić włosy? 10 domowych sposobów

Mycie twarzy trądzikowej jest niezbędnym elementem pielęgnacji oczyszczającej. Wybór odpowiedniego kosmetyku do mycia, czyli takiego, który uwzględnia także osobniczą wrażliwość skóry i stan jej nawodnienia, to gwarancja, że kolejne, następujące po myciu elementy pielęgnacji będą maksymalnie efektywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *