radzik na twarzy kobiety

Cera trądzikowa – czym myć twarz?

Bez względu na to, czy borykamy się z trądzikiem młodzieńczym, czy trądzikiem dorosłych, problemy skórne widoczne na twarzy mają postać stanów zapalnych objawiających się bolesnymi czerwonymi wykwitami lub krostami, niekiedy wypełnionymi ropą. Jest to efekt zablokowania struktury włosowo-łojowej, który nasila się, kiedy pielęgnacja oczyszczająca skórę jest nieregularna i/albo niewłaściwa. Mycie cery trądzikowej jest jednym z elementów pielęgnacji oczyszczającej. Jakich kosmetyków do mycia używać, mając na uwadze także inne, współistniejące problemy skóry?

Duży wybór kosmetyków do mycia twarzy trądzikowej sprawia, że warto zadać sobie pytanie o różnice między nimi. Dermokosmetyki tołpa.® do mycia twarzy z problemami dermatologicznymi są odpowiednie zarówno dla osób, które dostrzegają na swojej twarzy dopiero pierwsze zmiany trądzikowe, jak i dla tych, które borykają się ze zmianami o średnim i dużym nasileniu.

Co to jest pielęgnacja oczyszczająca?

Termin „pielęgnacja oczyszczająca” oznacza ogół czynności pielęgnacyjnych związanych z dbałością o skórę trądzikową, których nadrzędnym celem jest jej oczyszczenie, a właściwie – ciągle ponawiane oczyszczanie. Zainfekowana skóra wymaga systematycznego mycia, którego efektem jest uregulowanie pracy gruczołów łojowych oraz złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka, a co za tym idzie – pozbywanie się z niego martwych komórek oraz zanieczyszczeń. Oczyszczając skórę trądzikową, równocześnie ją pielęgnujemy.

Mycie twarzy, na której pojawiły się zmiany trądzikowe, konieczne jest zarówno rano, jak i wieczorem – codziennie, bez wyjątku. Poranna toaleta pozwoli na oczyszczenie naskórka z kurzu, nadmiaru sebum i cząsteczek potu, które zaległy na powierzchni po całej nocy, a wieczorna musi uwzględniać także demakijaż.

Starannie umyta twarz jest przygotowana na zastosowanie kolejnych kosmetyków: tonizujących, nawilżających i ochronnych. Nawet najlepsze kosmetyki nie zadziałają, jeśli zastosowane zostaną na nieoczyszczoną cerę.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jakie alkohole oferuje marka Miler Spirits i czym się wyróżniają?

Czym różnią się kosmetyki do mycia cery trądzikowej?

Kosmetyki do mycia cery trądzikowej mają rozmaite składy i odmienne konsystencje. Skupmy się na tej drugiej cesze, sprawdzając, czym różnią się od siebie pianka i żel.

Pianka do oczyszczania twarzy

Pianka do mycia twarzy to doskonałe rozwiązanie, jeśli szukamy naprawdę lekkiego kosmetyku oczyszczającego. Polecana jest do skóry suchej lub wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Jest dobrze tolerowana, a mycie napiętej i podrażnionej skóry pianką to sama przyjemność. Kosmetyk należy nałożyć na wilgotną skórę, wykonywać lekki masaż przez ok. 1–2 minut, a następnie obficie spłukać.

pianka na tradzik

Nawilżający żel do mycia twarzy

Żel ma inną konsystencję niż pianka – lekko płynną, dzięki czemu łatwo rozprowadza się na zwilżonej twarzy. Te najsilniej działające są przeznaczone do cery tłustej i trądzikowej. Żele do cery tłustej niekiedy zawierają również składniki złuszczające, takie jak kwasy lub drobinki peelingujące. W przypadku żeli myjących do cery trądzikowej mechaniczne oraz inwazyjne złuszczanie naskórka nie jest wskazane, dlatego jeśli są one wzbogacane o substancje peelingujące, to będą to raczej delikatnie działające enzymy roślinne.

Ciekawym rozwiązaniem są żele typu 3 w 1, które dzięki unikalnemu składowi gwarantują:

  • dokładnie oczyszczanie bez uczucia ściągnięcia,
  • normalizację mikrobiomu,
  • hamowanie rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku,
  • zapobieganie blokowaniu porów i przeciwdziałanie powstawaniu niedoskonałości,
  • działanie antyoksydacyjne.

kobieta bierze prysznic

Równie godny polecenia jest żel-peeling. To kosmetyk myjący stworzony z myślą o skórze wrażliwej, alergicznej oraz o uporczywych i nawracających niedoskonałościach, w tym o trądziku dorosłych.

Żel myjąco-peelingujący:

  • dzięki lekko rozgrzewającej kamforze, która otwiera pory, złuszczającemu enzymowi i drobinkom peelingującym zapewnia spotęgowany efekt oczyszczania,
  • odblokowuje pory i usuwa zaskórniki,
  • zmniejsza wydzielanie sebum i długotrwale ogranicza błyszczenie,
  • w 7 dni redukuje rozszerzone pory,
  • nie narusza fizjologicznego pH skóry ani naturalnej bariery ochronnej.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Olejowanie włosów – czyli jak szybko odżywić zniszczone włosy?

Mycie twarzy trądzikowej jest niezbędnym elementem pielęgnacji oczyszczającej. Wybór odpowiedniego kosmetyku do mycia, czyli takiego, który uwzględnia także osobniczą wrażliwość skóry i stan jej nawodnienia, to gwarancja, że kolejne, następujące po myciu elementy pielęgnacji będą maksymalnie efektywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *