sarkastyczna kobieta

Sarkazm – czym jest? Osoba sarkastyczna i jej charakterystyka

Sarkazm to jeden ze stylów wypowiedzi, który budzi skrajne emocje. Dla jednych osób bywa zabawną i trafną ripostą, dla innych może być krzywdzący. Nie ma w tym nic dziwnego. Sarkastyczne komentarze są bowiem ostre jak brzytwa. Wiele osób traktuje je emocjonalnie, ponieważ nie wie jakimi cechami wyróżnia się człowiek sarkastyczny. Wiedząc o tym przygotowaliśmy krótki artykuł dotyczący sarkazmu i jego wpływu na inne osoby. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat osób sarkastycznych – zapraszamy do lektury.

Czym jest sarkazm?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest sarkazm. Pojęcie to jest bowiem wciąż źle interpretowane oraz mylnie łączone z ironią. Sarkazm to nic innego jak jeden z rodzajów komunikacji werbalnej, która charakteryzuje się rodzajem werbalnej ironii, w której istotą jest gra słów, zdolność zabawienia odbiorcy oraz ukryta satyra. Mówiąc sarkastycznie, pozornie wyrażamy aprobatę, zgodę lub zachwyt, podczas gdy w rzeczywistości nasze intencje prezentują się zupełnie odmiennie. W sarkazmie ukryta jest nie tylko ironia, ale także umiejętność subtelnej manipulacji językiem. To forma komunikacji, która odwołuje się do kontekstu oraz zdolności odbiorcy do rozumienia ukrytego znaczenia wypowiadanych słów.

Sarkastyczne odpowiedzi – przykłady sarkazmu

Wiemy już czym jest sarkazm. Nie da się jednak ukryć, że dla wielu osób wychwycenie go w codziennych rozmowach i kontaktach z innymi bywa trudne. Może mieć on bowiem bardzo delikatną, zawoalowaną formę. Jak więc poznać, że ktoś odpowiada nam w sposób sarkastyczny. Nie ma na to jednej dobrej metody, niemniej warto poznać przykłady wykorzystania sarkazmu by nauczyć się go dostrzegać. Z tego własnie powodu przygotowaliśm klka przykładów sarkastycznych odpowiedzi:

 • „Twoja rada jest bezcenna. Naprawdę nie wiem, co bym zrobił bez twoich mądrych wskazówek.” – odpowiedź wyraża sarkastyczną niechęć do sugestii lub krytyki drugiej osoby.
 • “Naprawdę doceniam twoją punktualność” – w sytuacji gdy ktoś się spóźnia.
 • “To był naprawdę dobry film. Arcydzieło kina” – wyrażone w momencie gdy ktoś jest rozczarowany seansem.
 • “Jestem wprost zachwycony tym strojem.” – w sytuacji gdy ubranie innej osoby nam się nie podoba.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Pantoflarz - kto to jest? Cechy, zalety i wady

Słowem, sarkazm bardzo często ma formę ironicznego podkreślenia tych aspektów, które nam przeszkadzają, lub z których nie jesteśmy zadowoleni. Może być również gorzkim a nawet czarnym żartem.

Jak wyczuć sarkazm?

Zdarza się, że osoby używające sarkazmu są w tym tak dobre, że nie dostrzegamy ich prawdziwych emocji lub intencji i bierzemy za pewnik to, co do nas mówią. Wyczuwanie sarkazmu nie jest umiejętnością, którą posiada każdy z nas. Niemniej jednak można się tego nauczyć.  Wyczuwanie go polega na zrozumieniu subtelnych niuansów w komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Pod uwagę należy brać kontekst wypowiedzi, pomoże nam to stwierdzić czy osoba ironicznie żartuje, czy też jest szczera w tym co mówi. Warto także zwrócić uwagę na jej ton głosu. Osoby rzucające sarkastyczne uwagi często robią to w sposób nieco karykaturalny – przeciągając głoski lub nienaturalnie akcentując słowa. Mowa ciała również wysyła sygnały gdy ktoś jest sarkastyczny. Uniesione brwi, lekki uśmiech, mrugnięcie okiem sugerują, że osoba nie mówi serio. Jeśli mimo wszystko mamy wątpliwości warto zadawać dodatkowe pytania. Bardzo często popychają one bowiem osobę sarkastyczną do wyrażenia swojego prawdziwego zdania, uczuć czy emocji. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że sarkazm nie zawsze jest oczywisty i może nie udać nam się go wychwycić – nie ma w tym nic złego. Jeśli czujemy, że słowa osoby sarkastycznej sprawiają nam przykrość – warto jasno o tym powiedzieć i wyznaczyć granice.

Osoba sarkastyczna – charakterystyka

Nie da się ukryć, że niektóre osoby bywają sarkastyczne w niektórych sytuacjach, ale nie brakuje takich, które bywają sarkastyczne nawet w momentach, które tego nie wymagają. Człowiek sarkastyczny wyróżnia się szeregiem cech, po których możemy go poznać. Wśród nich wymienić należy:

 • Kreatywność językową: Osoby sarkastyczne często wykazują się bogatym zasobem słów i zdolnością do szybkiego myślenia. Potrafią stworzyć żart z niemal każdej sytuacji.
 • Szybkość reakcji: Sarkastyczne odpowiedzi są często spontaniczne i błyskawiczne. Osoba sarkastyczna jest gotowa do bronienia się w każdej chwili.
 • Umiejętność czytania między wierszami: Osoba sarkastyczna jest w stanie odczytywać ukryte znaczenie w słowach innych ludzi. Potrafi zauważyć, kiedy ktoś używa sarkazmu w swojej wypowiedzi.
 • Czarny humor: Sarkazm często łączy się z czarnym humorem, czyli żartami na tematy kontrowersyjne lub trudne. Osoba sarkastyczna może być osoba, którą realnie bawi taki humor.
 • Dystans: Osoby sarkastyczne często utrzymują pewien dystans w relacjach interpersonalnych. Nie biorą wszystkiego dosłownie i potrafią wykorzystać sarkazm jako formę obrony.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Brązowe oczy - co oznaczają i mówią o człowieku?

sarkastyczna koszulka

Czy jestem człowiekiem sarkastycznym? Krótki test

Wiele osób, które zauważają, że ich cięte riposty i czarny humor nie są dobrze odbierane zastanawia się nad tym, czy jest to spowodowane tym, że są osobami sarkastycznymi. Przygotowaliśmy krótki test, który może pomóc w stwierdzeniu tego. Jeśli chcesz go przeprowadzić odpowiedz na poniższe pytania. Im więcej odpowiedzi twierdzących udzielisz tym bardziej sarkastyczną osobą jesteś.

 • Czy często używasz ironii jako formy humoru w swoich rozmowach?
 • Czy ludzie często pytają cię, czy mówisz serio, gdy wypowiadasz się na jakiś temat?
 • Czy często używasz sarkazmu w sytuacjach stresowych lub niekomfortowych?
 • Czy jesteś w stanie szybko wymyślić sarkastyczną ripostę w odpowiedzi na komentarz innej osoby?
 • Czy ludzie czasem źle rozumieją twoje intencje w rozmowach?
 • Czy używasz sarkazmu jako formy wyrażania krytyki lub niezadowolenia?
 • Czy zauważyłeś, że nie wszyscy ludzie w Twoim otoczeniu czują się komfortowo?
 • Czy uważasz, że sarkazm może być skutecznym narzędziem w rozwiązywaniu konfliktów lub obrony swoich poglądów?
 • Czy jesteś w stanie zrozumieć i odczytać sarkazm w wypowiedziach innych ludzi?
 • Czy zdarza Ci się używać sarkazmu w sytuacjach, które wymagałyby bardziej poważnego podejścia?

Czy sarkazmu trzeba się wyzbyć?

Wiele osób, które dostrzegają, że są sarkastyczne a swoimi ciętymi wypowiedziami ranią innych zastanawia się w jaki sposób mogą wyzbyć się sarkazmu. Czy jednak jest to konieczne? Jak się okazuje, nie do końca. Sarkazm jest cechą, która pozwala nam radzić sobie z rzeczywistością oraz tym co dla nas trudne. Jeśli jesteśmy osobą, która często posiłkuje się sarkazmem warto zastanowić się nad tym, czy swoim zachowaniem nie ranimy innych osób. Istnieje kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Wśród nich wymienić należy kontekst sytuacyjny, skutki naszego zachowania czy umiejętność odczytywania emocji innych ludzi. Jeśli zauważamy, że w towarzystwie są osoby bardzo empatyczne i wrażliwe, mamy do czynienia z sytuacją formalną wymagającą profesjonalizmu lub sarkastyczny komentarz dotyczy trudnych chwil dla innych osób –  wówczas lepiej powstrzymać się od takich słów. Mogą w tym nam pomóc zarówno rady znalezione w sieci, jak i profesjonalna pomoc specjalistów.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

View all posts by Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *