kobieta z szarymi oczami

Szare oczy – co oznaczają i mówią o człowieku?

Choć szarość kojarzy nam się ze smutkiem i przygnębieniem w przypadku szarych oczu ta symbolika koloru nie znajduje zastosowania. Oczy w kolorze szarym są pełne życia, potrafią zmieniać swój odcień w zależności od otoczenia i nadają uroku osobie, która je posiada. Jest ich jednak naprawdę niewiele. Szacuje się bowiem, że szare oczy posiada niespełna 2 procent populacji. Co jednak oznaczają szare oczy? Czy kryją jakieś informacje o człowieku? Jeśli jesteś tego ciekawa – zapraszamy do lektury. Z naszego artykułu dowiesz się również jakie ubrania i makijaż pasują do tego wyjątkowego koloru oczu.

Dziedziczenie szarego koloru oczu – jak działa genetyka?

Szare oczy, podobnie jak oczy piwne należą do tzw. “oczu mieszanych” czyli łączących ze sobą dwa kolory. Wiele osób, które posiada takie oczy uważa, że tak naprawdę są one jasno niebieskie. Mogą odnosić takie wrażenie, ponieważ tak jak wspominaliśmy we wstępie wydają się one zmieniać kolor w zależności od oświetlenia i otoczenia. Oczy szare są niezwykle rzadkie, występują jedynie u 2 procent ludzi. Co więcej, osoby mające taki kolor oczu pochodzą z Europy i najczęściej mają również jasne włosy. Ten wyjątkowy kolor nie występuje wśród osób z Afryki, Azji czy krajów południowych. Aby dziecko mogło mieć szare oczy oboje rodziców musi mieć ten kolor oczu. Zdarza się również, że dziecko rodzi się z szarymi oczami jeśli jedno z rodziców ma oczy szare a drugie niebieskie. Jeśli któryś z rodziców ma oczy brązowe szanse na urodzenie się dziecka z szarymi oczami są zerowe.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Osobowość typu Działacz (ENFP) – cechy, zalety i wady, znani działacze

szare oczy

Szare oczy – co mówią o osobie?

Już od wieków poszczególnym kolorom oczu przypisuje się pewne cechy charakteru i osobowości. Można traktować to w ramach ciekawostki, jednakże cechy powiązane z kolorem oczu bardzo często okazują się być prawdziwe gdy poznamy daną osobę. Sprawdźmy więc, co wyróżnia osoby o szarych oczach. Wśród najważniejszych ich cech wymienić możemy:

 • złożoność charakteru: osoby o szarych oczach często wydają się być tajemnicze, nieco skryte i odsunięte od innych, wynika to jednak z ich myślicielskiej natury oraz złożonego charakteru;
 • stabilność: szare oczy oznaczają spokój, opanowanie i pewność swoich decyzji. Osoby o takich oczach są zdecydowane, nie zmieniają swoich opinii i przekonań pod wpływem impulsu;
 • kreatywność: szare oczy bardzo często są oznaką, że dana osoba jest bardzo kreatywna, pomysłowa i ma artystyczne zacięcie;
 • odwaga i ambicja; osoby o szarych oczach są często bardzo odważne, nie boją się wyzwań, bardzo chętnie rywalizują z innymi oraz podejmują ryzyko;
 • wierność i czułość: w związkach osoby z szarymi oczami są bardzo wierne, nie są w stanie zawieść zaufania swojego partnera, okazują mu również dużo uczuć i czułości nawet w najdrobniejszych gestach.

Ciekawą cechą osób o szarych oczach jest również nietypowe poczucie humoru. Często odbierane są jako osoby ponure, których nic nie śmieszy. Nie jest to jednak prawdą, potrafią śmiać się z wielu rzeczy, jednak najczęściej nie są to te, które są zabawne dla ogółu.

Co ubierać do szarych oczu?

Piękno szarych oczu warto podkreślać odpowiednim ubiorem. Te jasne, przejrzyste oczy doskonale współgrają z wieloma kolorami, istnieją jednak połączenia, które nadają im szczególnego wyrazu i charakteru. Wśród nich wymienić możemy:

 • Jasny błękit – to kolor, który doskonale harmonizuje z szarością oczu tworząc spójną, czystą i delikatną całość. Idealnie sprawdzi się w przypadku pań o jasnych włosach.
 • Czerń – ponadczasowy kolor, który może sprawić, że oczy nabiorą tajemniczego, stalowego blasku.
 • Fiolet – zarówno w jasnych jak i głębokich odcieniach, tworzy wyjątkowy kontrast z szarymi oczami. To połączenie emanuje tajemniczością i elegancją.
 • Zieleń – butelkowa zieleń czy kolor oliwkowy, tworzą zrównoważony kontrast i wydobywają różne odcienie szarości z oczu, co nadaje spojrzeniu głębi.
 • Srebrny – to kolejny kolor pozwalający na stworzenie harmonijnego połączenia.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Osobowość typu Pośrednik (INFP) - cechy, zalety, wady, znani rzecznicy

Osoby o szarych oczach powinny natomiast wystrzegać jaskrawych kolorów takich jak żółć czy pomarańcz. Również czerwień może zagłuszać ich delikatną urodę i przytłumiać spojrzenie. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to, że kolory takie nie mogą pojawić się np. w dodatkach. Wszystko zależy bowiem przede wszystkim od naszego stylu oraz indywidualnych upodobań.

Jak malować szare oczy?

Makijaż ma niezwykle duże znaczenie jeśli chodzi o podkreślenie spojrzenia. Jak powinien wyglądać w przypadku szarych oczu? Istnieje kilka możliwości. Pierwszą z nich jest zastosowanie metalicznych, srebrzystych cieni z drobinkami, które doskonale harmonizują z pięknem szarych oczu. Drugim sposobem na podkreślenie szarego koloru oczu jest zastosowanie cieni w kolorze fioletu lub zieleni, które działają na zasadzie kontrastu sprawiając, że spojrzenie nabierze blasku. Cienie, których należy unikać w przypadku szarych oczu to zdecydowanie kolory niebieskie, które zagłuszą spojrzenie. Nie poleca się również odcieni neonowych czy złota. Na co dzień szare oczy możemy podkreślać cieniami w neutralnych kolorach beżu i nadawać im wyrazu poprzez narysowanie cienkiej kreski grafitowym eyelinerem. W przypadku szarych oczu możemy zdecydować się na nieco bardziej wyraziste podkreślenie ust.

blondynka z szarymi oczami

Ciekawostki o szarych oczach

Szare oczy mimo swojej delikatności budzą zainteresowanie. Nic więc dziwnego, że na ich temat powstało wiele ciekawostek i mitów. Oto niektóre z nich.

 • W pewnych warunkach oczu szarych można pomylić z oczami niebieskimi, zwłaszcza gdy występuje duża ilość oświetlenia. Wynika to z podobnej ilości melaniny w tęczówce.
 • Osoby o szarych oczach mogą być bardziej wrażliwe na jasne światło słoneczne niż osoby o ciemniejszych kolorach oczu.
 • Niektóre badania sugerują, że osoby o szarych oczach mogą być bardziej podatne na występowanie depresji i stanów lękowych. J
 • W starożytnej Grecji uważano, że szare oczy były znakiem mądrości i intelektu. Słynny filozof Sokrates miał rzekomo szare oczy.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Aromantyczność - nie wszystkie osoby muszą tworzyć związki!

Niektórzy wierzą, że szare oczy są związane z osobami o wyjątkowej aurze i zdolnościach paranormalnych. Nie istnieją na to jednak żadne potwierdzone dowody.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

View all posts by Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *