kobieta logistyk

Osobowość Logistyk (ISTJ) – cechy, zalety, wady i znani Logistycy

ISTJ jest jedną z 16 osobowości w modelu MBTI, które stwarzane są na podstawie testu. Logistyk jest osobą racjonalny, dąży do swoich celów i bierze odpowiedzialność za swoje czyny. Ilu Logistyków występuje w Polsce? Znacznie sporo, ponieważ jest to aż 13% całej populacji.

Co oznacza MBTI?

Skrót MBTI to Meyers – Briggs type indicator oznaczający tak zwany kwestionariusz samoopisowy. Jak sama nazwa wskazuje konkretne osobowości wyznacza się za pomocą własnych opisów osobowości i zachowania zgodnego z konkretną sytuacją. Ogólnie tego rodzaju typów jest aż 16.

Osobowość typu Logistyk (ISTJ) – kim jest?

Pełna nazwa skrótu ISTJ to Introverted Sensing Thinking Judging, co w tłumaczeniu na polski brzmi: Introwertyk Percepcjonista Myśliciel Sędzia. Są to osoby, które traktowane są jako te pozbawione uczuć, zimne, jednak nie do końca tak jest. Są oni również bardzo szczerzy, uczciwi i lojalni.

Bardzo istotne jest to, że są niezależni, jeśli muszą natomiast poprosić kogoś o pomoc to czują się słabe. Prawda jest ich bazą życiową. Nigdy nie kłamią, niezależnie od tego, jakie konsekwencje będą musiały ponieść. Bardzo dobrze się uczą, nie jest to dla nich żadnym utrudnieniem. Świetnie radzą sobie z takimi przedmiotami jak matematyka, historia, prawo i inne nauki ścisłe.

Logistycy mimo swoich umiejętności nie lubią zwracać na siebie uwagi. Poprzez takie zachowanie sami mogą zostać nie zauważeni, a ich praca niedoceniona. Może wydawać się, że mają zamknięty umysł, ponieważ bardzo często zdarza się, że przywiązują się do przeszłości. Wynika to z ich potrzeby poczucia bezpieczeństwa i ostrożności.

kobieta pracujaca w kawiarni

Cechy Logistyka – jakie są?

Logistycy są pragmatykami, oznacza to, że kierują się w swoim życiu rozsądkiem i rzadko dają ponieść się emocjom. Dodatkowo uwielbiają pracować, zwłaszcza nad tym co ich interesuje i cieszy ich, gdy ktoś docenia ich ciężką pracę. Posiada on kilka podstawowych cech, są to między innymi:

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Szara myszka - jaka to kobieta? Cechy charakteru i test

Stabilizacja życiowa

Jest to cecha, którą Logistycy bardzo sobie cenią i dbają, by żyć według konkretnych zasad.  są bardzo dokładni w swoich poczynaniach i nie zmieniają swoich poglądów, nawet, gdy są bardzo naciskani.

Uczciwość

Uczciwość jest główną cechą Logistyków. Nigdy nie kłamią, nawet wtedy, gdy grożą im poważne konsekwencje. Nie ważne czy grozi im utrata przyjaciela, strata pracy czy więzienie. Ich tok myślenia nie pozwala im na mijanie się z prawdą.

Czarno biały świat

Nie istnieją dla nich w tym temacie kolory tęczy. Są bardzo racjonalni i nie kierują się intuicją. Coś jest czarne albo białe niema innej możliwości. Zapewne wpływa na to ich prawdomówność – jestem niewinny lub winny, nie ma możliwości, że byłem w tym miejscu, jednak nie brałem w tym udziału.

Pracuje sam

Woli pracę wykonywaną przez niego samego. Jeśli więc musi wykonać coś w grupie lub choćby w duecie, jest to dla niego znaczne utrudnienie. Ponieważ Logistyk jest bardzo skuteczny i metodyczny lubi, gdy jest chwalony i wszystkie zasługi przypadają właśnie jemu.

Nie słucha swojej intuicji

Jego życie i przekonanie opierają się wyłącznie na faktach. Wszystkie jego decyzje podjęte są zgodnie z nim samym i jego życiowymi zasadami. Niema mowy o zaufaniu intuicji, liczy się tylko prawda i racjonalizm.

kobieta pracujaca w logistyce

Jakie są zalety i wady Logistyka?

Logistyk dla wielu osób może wydawać się dziwakiem, który jest szczery do bólu i nigdy nas nie okłamie, jednak jak każda osobowość on również ma swoje wady.

Zalety Logistyka:

 • Biorą odpowiedzialność za swoje czyny nie zależnie od konsekwencji – zawsze mówią prawdę, nie można namówić ich do kłamstwa
 • Są nadzwyczaj uczciwi, zawsze mówią tylko prawdę – nie da się namówić ich do kłamstwa
 • Są bardzo samodzielni, wolą pracować sami niż w grupie – nie potrafią przegrywać, nie odpuszczają, jeśli już się czegoś podejmują wykonują pracę od początku do końca
 • Są bardzo dokładni, poświęcają się swoim zadaniom w 100% i nie biorą pod uwagę żadnej porażki
 • Najważniejsza jest dla niego stabilizacja życiowa – nie lubią zmian, są bardzo stali w uczuciach
 • Skupia się tylko na swoich myślach i uczuciach – nie da się go przekonać do innych sprzecznych z jego poglądów
 • Są wiarygodni – wszyscy wiedzą, że logistyk jest prawdomówny i nie kłamie, zyskuje zaufanie wszystkich ludzi wokół
 • Są sumienni – doprowadzają wszystkie projekty do końca
 • Cechuje ich determinacja w dążeniu do celu – nigdy nie odpuszczają
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Brązowe oczy - co oznaczają i mówią o człowieku?

Relacje z innymi ludźmi są dla nich bardzo ważne, jednak najlepiej pracuje im się w samotności. Dzięki temu mają możliwość skupienia się na wykonaniu zadania, są bardzo dokładni, dlatego nie zwracają uwagi na konieczność włożenia w pracę wysiłku czy czas jej trwania.

Wady Logistyka:

 • Logistycy nie są elastyczni – żyją według własnych zasad życiowych ciężko otworzyć im się na to co nowe
 • Nie potrafią się adaptować – zwłaszcza jeśli chodzi o zmiany, do których podchodzą z niechęcią
 • Niski poziom empatii – ponieważ mają trudność z nawiązywaniem nowych relacji, nie potrafią także zrozumieć emocji innych ludzi
 • Perfekcyjność – wydawać by się mogło, że jest to zaleta, jednak nie do końca. Chcą być perfekcjonistami za wszelką cenę.
 • Nadmierna kontrola – jest to bardzo uciążliwa cecha, która niestety posiadają logistycy. Chcą wszystko kontrolować i nie biorą pod uwagę innej mozliwości

Osobowość ISTJ w związku – jak sobie radzi?

Logistycy stawiają na racjonalizm, szczerość i stabilizację, są więc idealnymi partnerami w związkach. Bardzo wiele wymagają zarówno od siebie jak i swoich drugich połówek oraz dzieci. Dzięki temu, że trzymają się sztywno swoich zasad i poglądów, uważa się je za osoby lojalne i stabilne uczuciowo. Mimo, że Logistycy lubią samotność, to są także wspaniałym słuchaczami.

Logistyków cechuje bardzo duża uczciwość, jego partner nie musi obawiać się, że zostanie przez niego skrzywdzony, a na pewno nie świadomie. Możemy także bezgranicznie im ufać, nie grozi im poryw spontaniczności wiążący się z przypadkowym romansem. Niestety trzeba liczyć się z tym, że Logistyk ma problemy z okazywaniem uczuć i rozmawianiem o nich. Czy jednak nie da się do tego przyzwyczaić?

Zawody dla Logistyka – jakie są najlepsze?

Najlepszymi warunkami do pracy dla Logistyka są miejsca, w których panuje całkowita stabilność, nie zachodzą częste zmiany i może pracować sam. Ich racjonalne myślenie, twarde stąpanie po ziemi i brak możliwości zmiany poglądów sprawiają, że najlepszymi zawodami są da niego:

 • Sędzia
 • Adwokat
 • Wojskowy
 • Policjant
 • Księgowy
 • Informatyk
 • Agent ubezpieczeń
 • Agent nieruchomości
 • Kontroler jakości
 • farmaceuta
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Apodyktyczność - co to jest? Charakterystyka osoby apodyktycznej

kobieta pracuje samotnie w logistyce

Czy jesteś Logistykiem? Koniecznie sprawdź!

Ustaliliśmy, że osobowość Logistyka posiada 13% populacji, a jego cechy charakteru są tak wyjątkowe, jego szczerość i stabilizacja są godne podziwu. Czujesz, że wiele was łączy i ty również możesz być posiadaczem tej osobowości? Wykonaj test, dzięki któremu to sprawdzisz.

 1. Czy lubisz analizować wszystko co się dzieje?
 2. Czy fakty są dla ciebie najważniejsze?
 3. Czy wszystko czego się podejmujesz robisz bardzo dokładnie, nie przyśpieszając pracy?
 4. Czy cechuje cię spontaniczność?
 5. Czy ludzie ci ufają?
 6. Czy zawsze, wszystko doprowadzasz do końca?
 7. Czy jesteś osobą poważną?
 8. Czy jesteś osobą chłodną?
 9. Czy stabilizacja w związku jest dla ciebie ważna?

Podlicz swoje odpowiedzi. Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś TAK to najprawdopodobniej masz osobowość Logistyka. Nie należy zapominać, że powyższy test ma charakter podglądowy. Jeśli nie do końca jesteś pewien wyniku, możesz skorzystać z pomocy psychologa, który to stwierdzi.

Znani Logistycy

Istnieje wiele znanych osób, które posiadają osobowość typu ISTJ. Są to między innymi:

 • Jarosław Kaczyński – polityk
 • Anija Rubik – modelka
 • Maja Sablewska – menadżerka gwiazd, zajmuje się także stylistyką
 • Książe Karol – syn królowej
 • Elżbieta II – królowa
 • Julia Roberts – aktorka
 • Krystyna Janda – aktorka
 • Paweł Kukiz – muzyk, polityk
 • Mateusz Morawiecki – polityk, premier
 • Małgorzata Kożuchowska – aktorka
 • Izabela Kuna – aktorka

Osoby ISTJ, czyli o osobowości Logistyka są najprościej mówić urodzonymi prawdomówcami. Co wyjątkowego w sobie jeszcze posiadają? Cechuje je ogromna stabilność, perfekcyjność oraz dokładność w tym czego się podejmują.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

Zobacz wszystkie posty Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *