kobieta narcyz

Toksyczny narcyz – 20 cech, które ich wyróżniają

Ludzi o osobowości narcystycznej są bardzo charyzmatyczni i zrobienie na kimś dobrego wrażenia nie sprawia im żadnej trudności. Dalego też nie jesteśmy w stanie rozpoznać go od razu, jego gra aktorska jest na najwyższym poziomie, zwłaszcza jeśli chcą coś osiągnąć. Dopiero po pewnym czasie okazuje się, że mamy do czynienia z osobą narcyzem, który skutecznie uprzykrza nam życie. Po czym poznać osobę narcystyczną? Zwróć uwagę na kilka cech jego charakteru, by móc się przed nim ustrzec.

Kim jest toksyczny narcyz?

Tak naprawdę osobowość narcystyczna jest w każdym z nas. Różni nas jednak to, że potrafimy się kontrolować i mamy w sobie dużą ilość empatii. Oznacza to, że nie chcemy kogoś świadomie krzywdzić. Chcemy być kochani i potrafimy kochać, poświęcając się przy tym dla dobra partnera.

Przede wszystkim należy wyjaśnić, kim jest narcyz. Posiada on bardzo wysoki urok osobisty i charyzmę, dzięki czemu potrafi ująć społeczeństwo. Niestety posiada on również druga twarz, która nie jest tak przyjemna. Posiada on założone cele, do których dąży po trupach, jeśli natomiast coś staje mu na przeszkodzie, to nie tylko kłamie, ale również staje się agresywny.

Narcyz ma umiejętność owijania sobie ludzi wokół palca i manipulowania nimi, w taki sposób, że nie do końca są oni tego świadomi. Co gorsza, w sytuacji, gdy parter narcyza zorientuje się, że ma do czynienia z taką osobą, nie ma możliwości zakończenia tej relacji. Toksyczny narcyz zaczyna ją zastraszać i szantażować, robiąc wszystko, aby go nie zostawiła. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że przez cały okres trwania związku narcyz robi wszystko, by odizolować ukochaną osobę od znajomych i rodziny i możliwie jak najbardziej obniżyć jej poczucie wartości. Staje się ona jego ofiarą, która jest ograniczona jak tylko to możliwe.

Osobowość narcystyczna powinna być leczona psychologicznie. Nie chodzi tutaj o środki farmakologiczne, jednak najważniejsza jest terapia, której powinien się poddać. Wiedz jednak, że zazwyczaj nigdy sam się na nią nie zdecyduje, uważając się za chodzący ideał.

Jak wygląda związek z toksycznym narcyzem?

Na początku oczywiście narcyz jest bardzo kulturalny, pomocy i okazuje swojemu parterowi dużo czułości. Wszystko po to, by jego ofiara złapała haczyk i aby mógł przejąć nad nią całkowitą kontrolę. Prawda, czyli druga twarz oprawcy pojawia się w momencie, gdy ten stwierdzi, że ma już kontrolę nad parterem lub uświadamia sobie, że ten mu się sprzeciwia. Nie dziwi fakt, że kobieta, która jest zakochana w toksycznym narcyzie, każde jego niestosowne zachowanie tłumaczy przemęczeniem lub nadmiarem pracy. Prowadzi to do jeszcze większego poświęcenia z jej strony i całkowitemu uleganiu partnerowi.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Golden Teacher – na czym polega ich fenomen?

Z czasem ten romantyczny i czuły mężczyzna staje się zaborczy, zaczyna nas kontrolować, sprawdzać i manipuluje nami na każdym kroku. Jeśli natomiast zaczynamy się sprzeciwiać lub – co gorsza – grozimy rozstaniem, to niestety pokazuje on najgorszą ze swoich twarzy. Nie tylko nas zastrasza, ale również szantażuje, na przemian stając się znów czułym chłopakiem z przeplataniem prawdziwego oprawcy.

Toksyczny związek z narcyzem cechuje manipulowanie, kłamstwa i ograniczenie. Są to podstawowe cechy, za pomocą których możemy poznać, że mamy do czynienia z tego rodzaju człowiekiem. Pamiętaj również, że z czasem może stać się on dla nas niebezpieczny, zarówno dla partnera, jak i członków rodziny, z których czerpie wszelakie korzyści.

Jak rozpoznać toksycznego narcyza? 20 najczęstszych cech

Gdy wiemy już, że toksyczny narcyz posiada dwie twarze, powinniśmy zwracać uwagę na najważniejsze sygnały, dzięki którym go rozpoznamy. Relacja, która tworzymy z osobą narcystyczną, nigdy oparta nie jest na miłości, szczerości i wierności. Czerpie on wszelkie korzyści z ludzi, z którymi się zadaje. Jeśli natomiast stwierdzi, że nie może czerpać jakichś profitów z danej znajomości, potrafi zerwać kontakt w kilka sekund, nie tłumacząc się przy tym. Jeśli chodzi o związki, to po rozstaniu bardzo często przybiera on maskę kochanego i czułego człowieka, który obiecuje poprawę i chce wrócić. Jakie jeszcze cechy posiada toksyczny narcyz?

1. Kłamstwa

Uważa się, że osoba narcystyczna mówi prawdę, gdy się pomyli. Już od początku znajomości kłamie, mając na uwadze cel, który chce osiągnąć. Co gorsza, nigdy nie przyznaje się do winy i do upadłego walczy o swoje zdanie. Jeśli zarzucisz mu kłamstwo, potrafi w skuteczny sposób obrócić winę tak, abyś to ty go przepraszała.

2. Podziw

Toksyczny narcyz oczekuje stałego podziwu od wszystkich ludzi w jego otoczeniu. Aby go osiągnąć, potrafi bardzo dobrze kłamać. Komplementy i bycie w centrum uwagi, to to, czym się żywi. W sytuacji, gdy jego partnerka nie okazuje mu tego i nie podziwia go, to niestety staje się bezwzględny, a nawet agresywny.

3. Manipuluje

Narcyz potrafi bardzo skutecznie owinąć sobie ludzi wokół palca. Co ciekawe jest on tak dobrym aktorem, że na początku każdej znajomości ludzie odbierają go jako spokojnego, czułego i oddanego człowieka. Dopiero po pewnym czasie okazuje się, jaki jest naprawdę, gdy jego kłamstwa i manipulacje zaczynają wychodzić. Staje się wtedy bezwzględny.

4. Brak granic

Warto mieć na uwadze, że toksyczny narcyz nie wykazuje się żadną empatią, to oznacza również brak granic. Bardzo chętnie decyduje za innych, nie liczy się z ich zdaniem, źle ich traktuje i nie okazuje im szacunku. Ryzykowne zachowania i stała adrenalina sprawiają, że czuje się on ważny i dowartościowany.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Osobowość typu Przedsiębiorca (ESTP) - cechy, zalety, wady, znani przedsiebiorcy

5. Wyzyskiwanie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy toksyczny związek z narcyzem, oparty jest przede wszystkim na wyzyskiwaniu, czerpaniu profitów z każdej znajomości. Osoba narcystyczna nie ma żadnego pohamowania w swoim zachowaniu i nie ukrywa tego, że chce coś dostać. Jeśli jest to nie możliwe lub ktoś robi mu problemy w dążeniu do celu, bardzo skutecznie i jak najszybciej zrywa taką znajomość.

6. Jest numerem jeden

Narcyz nie znosi sprzeciwu. Uwielbia za, to gdy ludzie wokół doceniają go, wychwalają i jest on najważniejszy. Nie tylko w związku, ale również wśród znajomych musi grać on pierwsze skrzypce, a jego zdanie musi być zawsze ostatnim.

7. Spec w każdej dziedzinie

Narcyz uważa, że wie wszystko na każdy temat. Nie toleruje zdania innego niż jego same. Niema ważniejsze osoby niż on i nikt nie zna się na niczym lepiej niż on. Bardzo chętnie doradza wszystkich, a co gorsza podejmuje za nich również decyzje.

8. Brak zaufania

Toksyczny narcyz nigdy nikomu nie ufa, zapewne ma na to wpływ to, że jemu również nie można ufać. Brak zaufania również do partnerki sprawia, że staje się on podejrzliwy i niespokojny, co przekłada się na jego zaborczość. Uważa również, że każdy mu zagraża.

9. Arogancki

Oczywiste jest, że takie cechy jak wiedza na każdy temat czy wywyższanie wpływają na zachowanie narcyza względem innych ludzi, również partnerki. Niestety staje się on arogancki i wywyższa się na każdym kroku. Sprawia to, że nie posiada on realistycznego obrazu świata, który go otacza.

10. Nie potrafi utrzymywać relacji międzyludzkich

Posiada on silną potrzebę kompletowania i doceniania. Przez to nie potrafi utrzymać dobrych kontaktów z innymi ludźmi. Jeśli tego nie otrzymuje, staje się on nieprzyjemny. Co gorsza, każde słowo krytyki sprawia, że czuje się on atakowany i zrywa znajomość nagle.

narcyz

11. Brak empatii

Wszystkie negatywne cechy narcyza sprawiają, że jest on odbierany jak człowiek pozbawiony całkowicie empatii wobec innych. Nie tylko nie potrafi okazywać emocji, ale również nie ma wyrzutów sumienia. Dlatego tak często rani partnera, rodzinę i przyjaciół.

12. Problem w komunikacji

Oczywiste jest, że toksyczny narcyz zawsze wszystko wie najlepiej, nigdy nie liczy się ze zdaniem innych ludzi i podejmuje decyzje, nawet te ważne sam. Przez takie zachowanie ma bardzo duże problemy z kontaktem z innymi ludźmi.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Brązowe oczy - co oznaczają i mówią o człowieku?

13. Kontrolowanie

Toksyczny związek z narcyzem zawsze opiera się na stałym kontrolowaniu. Chce mieć on całkowitą władzę nad swoją drugą połówką, sprawdzając, gdzie i z kim jest. Najlepiej tez, aby zerwała kontakt ze znajomymi i rodziną i miała tylko jego. Jest to bardzo niebezpieczne i nie należy się na to zgadzać.

14. Przemoc psychiczna

Każdy narcyz stosuje na swoim parterze przemoc psychiczną. Kłamie, manipuluje i szantażuje go do tego stopnia, aż jego wartość całkowicie zaniknie. Chce mieć nad nim całkowitą kontrolę, nawet jeśli maiłoby to oznaczać złe traktowanie czy poniżanie drugiej osoby.

15. Przemoc fizyczna

Niestety toksyczny narcyz, któremu się sprzeciwiamy, staje się z czasem również bardzo agresywny. Jeśli przemoc psychiczna nie przynosi oczekiwanych przez niego efektów, zdolny jest również do użycia siły. Partnerzy osoby narcystycznej bardzo często są prawdziwymi ofiarami przemocy domowej.

16. Druga twarz

Osoba narcystyczna potrafi być bardzo dobrym aktorem. Jeśli sytuacja tego wymaga, potrafi założyć maskę uczciwego mężczyzny, o którym marzy każda kobieta. Gdy owinie sobie ofiarę wokół palca i sprawi, że jest ona w nim zakochana, najzwyczajniej pokazuje swoje prawdziwe oblicze.

17. Przypisuje sobie zasługi

Bardzo często osoba taka przypisuje sobie zasługi i osiągnięcia innych osób. Potrafi naprawdę świetne odegrać rolę człowieka, który zna się na wszystkim i potrafi zrobić wszystko, nawet jeśli niema o czymś bladego pojęcia.

18. Niezadowolony

Jak bardzo byś się nie starała uszczęśliwić osobę narcystyczną, nigdy ci się to nie uda. Nawet jeśli będziesz robiła wszystko, czego od ciebie oczekuje, to on zawsze znajdzie powód do swojego niezadowolenia, choćby drobny szczegół.

19. Zabiera prywatność

Narcystyczny partner zrobi wszystko by odizolować cię od znajomych i rodziny. Chce mieć pewność, że nikt nie będzie zaburzał jego spokoju i nastawiać cię przeciwko niemu. Jeśli natomiast dowie się, że taka sytuacja ma miejsce, wpadnie we wściekłość i stanie się naprawdę bezwzględny. Nie będziesz maiła również możliwości konwersacji z innymi bez jego wiedzy, będzie nie tylko wyliczał ci czas, dzwonił z pytaniem, gdzie i z kim jesteś, żądając, byś wróciła do domu, ale również sprawdzał ci telefon.

20. Zazdrość

Ponieważ narcyz ma bardzo niskie poczucie wartości, sprawia to, że jest obsesyjnie zazdrosny. Nigdy nie dzieli się, niczym co należy do niego, nawet swoją partnerką ze znajomymi lub rodziną. Jego zaborczość staje się bardzo mecząca i niebezpieczna.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

View all posts by Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *