kobieta doradca esfj

Osobowość Doradca (ESFJ) – cechy, zalety, wady i znani Doradcy

Na podstawie testu Meyers – Briggs Type Indicator mamy możliwość ustalenia rodzaju swoje osobowości.ogólnie jest ich aż 16, jednak typ ESFJ posiada około 17% populacji i nazywani są Doradcami. Są to osoby towarzyskie, łatwo nawiązujące kontakty z ludźmi oraz najlepiej czujące się pośród ludzi, nie lubiące samotności.

Co oznacza MBTI?

Meyers – Briggs Type Indicator oznacza samoopisowy kwestionariusz, który posiada kilka pytań, na które należy odpowiedzieć pozytywnie lub negatywnie. Dzięki temu będą mieli Państwo możliwość poznania swojej osobowości.

Osobowość typu Doradca, czyli ESFJ

Skrót ESFJ oznacza Extraverted Sensing Feeling Judging, co w tłumaczeniu na polski oznacza: Ekstrawertyk Spostrzegawczy Uczuciowiec Oceniający. ESFJ, czyli Doradcy to ludzie bardzo pozytywni, którzy nie strona od towarzystwa innych ludzi. Świetnie odnajdują się w dużych grupach, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym.

Osoby o tym typie osobowości cechuje spora charyzma, zaufanie, a także posiadają zdolności przywódcze. Przykładają wiele uwagi do budowania swojej pozycji społecznej, źle znoszą odrzucenie i krytykę.

Osoby o osobowości Doradcy kierują się konkretnymi zasadami życiowymi, opierają się na swoich wartościach oraz tradycjach. Są w tym temacie nie zmienni. Bardzo często niestety zbyt skupiają się na innych ludziach, zapominając o sobie.

kobieta o osobowosci doradcy

Cechy Doradcy – jakie są?

Osobowości ESFJ są bardzo odpowiedzialni oraz godni zaufania, dlatego też posiadają wokół siebie sporo osób, które im najzwyczajniej ufa. Są również rozsądni i pomocni i tolerancyjni, Doradca jest wiec idealnym partnerem w związku i współpracownikiem w pracy. Posiada on kilka podstawowych cech, są to między innymi:

 • Lojalność

Zarówno stabilność jak i bezpieczeństwo są dla Doradców bardzo ważne. Żyją kierując się takimi zasadami, by nie zranić nikogo i nie zmieniać swoich zasad życiowych. W związku są wiernymi partnerami, w pracy zaś lojalnymi pracownikami. Na obu płaszczyznach można na nich polegać.

 • Obowiązkowość
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Charyzma - co to jest? Charakterystyka osoby charyzmatycznej

Zawsze dążą do zakończenia swoich rozpoczętych projektów, niezależnie, ile pracy ich to kosztuje i ile czasu musza temu poświecić. Ciekawe jest to, że bardzo rzadko zdarza się, że robią to dla siebie, częściej natomiast dla oceny społecznej.

 • Wrażliwość

Doradcy są bardzo harmonijni, bardzo zależy im na tym, by uszczęśliwiać ludzi wokół. Niestety często zapominają o sobie i swoich potrzebach. Mimo wszystko odnajdują się w pracy i grze zespołowej, uszczęśliwia je wygrana i radość całej grupy.

 • Towarzyski

Doradca jest osobą, która świetnie czuje się w większym gronie ludzi. Jest charyzmatyczna, towarzyska i najzwyczajniej bardzo lubiana. Dodatkowo jest lojalna i godna zaufania co jeszcze bardziej przyciąga do niej ludzi.

 • Empatyczni

Posiadają w sobie ogromną ilość empatii, poprzez co są bardzo wrażliwi na krzywdę ludzi i robią wszystko, nie tylko by im pomóc, ale również by ich chronić przed złem tego świata.

kobieta w garniturze

Jakie wady i zalety ma Doradca?

Wiele osób może mieć Doradcę za prawdziwego mięczaka, który chce zadowolić i uszczęśliwić wszystkich dookoła. Owszem jest on bardzo empatyczny i posiada związanych z tym szereg innych zalet, ale nie jest on idealny, jak każda osobowość on również ma swoje wady.

Zalety Doradcy:

 • Doradcy są bardzo odpowiedzialni – zawsze z uwaga i poświęceniem wykonują powierzone im zadania
 • Empatyczność – jest to ich najlepsza cecha, bardzo zależy im na tym, by nie krzywdzić ludzi wokół
 • Lojalność – można na nich liczyć, są również godni zaufania. W takim połączeniu Doradca na pewno cię nie zawiedzie
 • Łatwość w nawiązywaniu kontaktów – ponieważ Doradcy są bardzo charyzmatyczni i potrafią łatwo nawiązywać kontakty z nowo poznanymi ludźmi, są oni nimi otoczeni przez cały czas. To właśnie w towarzystwie, zwłaszcza wesołym i głośnym, czują się najlepiej.

ESFJ przykładają bardzo dużą uwagę do relacji z innymi ludźmi. Ich akceptacja i towarzystwo są dla nich bardzo ważne i najlepiej pracuje im się właśnie w grupie.

Wady Doradcy:

 • Silna potrzeba akceptacji – niestety bardzo zależy im na tym, by przynależeli do jakiejś grupy. Poprzez taką potrzebę zdarza im się podążać za wskazówkami grupy, zapominając przy tym o sobie
 • Są zbyt empatyczni i łatwo wierzący – Doradcy bardzo często żyją w przekonaniu, że ich przyjaciele nie są zdolni do zrobienia czegoś złego. Nawet jeśli nie mają racji, zawsze stają w ich obronie niezależnie od sytuacji.
 • Dominowanie – niestety często chcą dominować i wiedzą lepiej co uszczęśliwi ich rodzinę i przyjaciół
 • Nie czują się doceniani – zwłaszcza, gdy nie usłyszą słowa pochwał z ust innych osób
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Szare oczy - co oznaczają i mówią o człowieku?

Osobowość ESFJ a związek – czego się spodziewać?

Doradcy mają bardzo silną potrzebę bycia w związku opartym na zaufaniu i stabilności. Całkowicie zdają sobie sprawę z tego, że nikt inny nie da im takiej ilości uczuć i poczucia bezpieczeństwa jak właśnie ich partner, który jest dla nich najważniejszy. Niema więc mowy, by doradca pozwolił sobie na zdradę lub flirt z innymi.

Aby ich samopoczucie było dobre należy okazać im maximum zainteresowania i bliskości. To właśnie na tych wartościach opierają swoje życie. Podczas budowania relacji podchodzą do tego bardzo poważnie. Zależy im na tym, by opierał się on nie tylko na zaufaniu, ale także na wsparciu i zrozumieniu.

Doradcy nie lubią konfliktów, kłótni oraz krytyki, które źle wpływają na ich samopoczucie. Unikają więc napiętych sytuacji agresji, często najzwyczajniej odpuszczając na nie swoją korzyść.

Relacje przyjacielskie są bardzo ważnym elementem w ich życiu. Starają się więc robić wszystko, by mieć ich jak największą liczbę i stara się również ich zadowolić.

Jeśli chodzi o rodzicielstwo to Doradcy są nadopiekuńczy i chcą chronić swoje dzieci za wszelką cenę. Jeśli natomiast pojawiają się problemy wychowawcze to są bardzo stanowczy i oczekują okazania im pełnego szacunku.

Zawody dla Doradcy – w których odnajdzie się najlepiej?

Najlepszymi warunkami do pracy dla Doradcy są miejsca, w których może się wykazać. Są osobami bardzo dobrze zorganizowanymi. Lubią, gdy ich miejsce pracy jest dobrze zorganizowane, dlatego dbają o właściwa harmonię i porządek. Bardzo chętnie pomagają współpracownikom i nie mają problemów z kontaktem z innymi.

Najlepszymi zawodami są da niego:

 • Księgowy
 • Lekarz
 • Pielęgniarka
 • Ekonomista
 • Psycholog
 • Terapeuta
 • Opiekunka
 • Agent ubezpieczeniowy
 • Wolontariusz
 • Rzecznik prasowy

elegancka kobieta doradca

Czy jesteś Doradcą? Sprawdź to!

Wiemy już, że osobowość Doradcy posiada około 17% populacji, a jego charakter sprawia, że ludzie czują się przy nim bardzo dobrze. Wiele osób może uważać ich za naiwnych, jednak są one bardzo ufne lubią spędzać czas z innymi ludźmi. Wykonaj test, dzięki któremu to sprawdzisz.

 1. Lepiej czuję się w grupie niż w samotności
 2. Zależy mi na dobrych relacjach z innymi
 3. Działam zawsze według ustalonego planu
 4. Nie lubię zmian
 5. Jestem bardzo emocjonalny
 6. Źle przyjmuje krytykę
 7. Ważne jest dla mnie to co mówią o mnie ludzie
 8. Jestem bardzo pracowity i wszystko robię na 100%
 9. Lubię być przywódcą
 10. Wiele rzeczy robię bezinteresownie
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak reagować na wyzwiska i agresję słowną ze strony bliskich?

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś TAK to istnieje duża szansa, że masz osobowość Doradcy. Pamiętaj jednak, że test ten jest testem podglądowym. Jeśli więc chcesz być pewien tego czy faktycznie masz wiele wspólnego z Doradcą to możesz skonsultować swój wynik z psychologiem, który pomoże ci ustalić prawdziwą osobowość.

Znani Doradcy

Istnieje wiele znanych osób, które posiadają osobowość typu ESFJ. Są to między innymi:

 • Beata Kozidrak – piosenkarka
 • Dorota Gardias – dziennikarka
 • Natasza Urbańska – aktorka, piosenkarka
 • Eddie Murphy – aktor, komik
 • Robert Janowski – piosenkarz, aktor, prezenter filmowy
 • Edyta Herbuś – aktorka, tancerka
 • Grażyna Torbicka – dziennikarka, prezenterka
 • Victoria Beckham – piosenkarka
 • Papież Franciszek – papież
 • Elton John – piosenkarz

Osoby ESFJ, czyli o osobowości Doradcy są najprościej mówiąc urodzonymi przywódcami. Warto jednak nadmienić, że mimo tego, że stabilność i bezpieczeństwo jest dla nich bardzo ważne, potrafią się dostosować do grupy mimo swoich przekonań i poglądów. Co wyjątkowego w sobie jeszcze posiadają? Cechuje je silna potrzeba akceptacji, spora empatia i lojalność.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

View all posts by Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *