kobieta z niebieskimi oczami

Niebieskie oczy – co oznaczają i mówią o człowieku?

Chyba każdy z nas w swoim życiu spotkał osobę, której oczy były niebieskie jak błękitne niebo. Mimo iż kolor ten nie należy do najbardziej powszechnych, ponieważ posiada go zaledwie 8 procent populacji, jest tak charakterystyczny, że zapada w pamięć. Co jednak oznaczają niebieskie oczy? Co mogą powiedzieć nam o człowieku? Przyjrzymy się temu w naszym artykule. Co więcej, znajdziesz tu również garść praktycznych porad dla pań o niebieskich oczach – sprawdziliśmy bowiem jak powinny malować się i ubierać by jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość swojego spojrzenia.

Dziedziczenie niebieskiego koloru oczu – jak działa genetyka?

Niebieski kolor oczu jest dość rzadko spotykany, co wynika z faktu, że za jego powstanie odpowiedzialna jest prawdopodobnie mutacja genowa, która miała miejsce około 6 tysięcy lat temu. Naukowcy twierdzą, że wszystkie osoby posiadające niebieskie oczy mają tych samych przodków. Ustalono także, że przodek osób niebieskookich pochodził z Afganistanu lub okolicznych terenów, co może być nieco zaskakujące biorąc pod uwagę to, że obecnie niebieskoocy to najczęściej mieszkańcy Skandynawii.

Niebieskie oczy – co mówią o osobie?

Wiele osób wierzy, że to jaki kolor oczu posiadamy mówi dużo o naszym usposobieniu, charakterze oraz cechach, jakimi się wyróżniamy. Czy jest to prawdą? Trudno jest znaleźć naukowe potwierdzenie na to, niemniej jednak poprzez lata wykształciło się wiele opinii na temat tego, czym wyróżniają się osoby o niebieskich oczach. Wśród najważniejszych cech, jakie możemy im przypisać znajdują się:

 • Spokój i opanowanie: Niebieskie oczy często kojarzone są z osobami spokojnymi i zrównoważonymi emocjonalnie. Uważa się, że ludzie o niebieskich oczach są bardziej opanowani w sytuacjach stresowych.
 • Kreatywność: Niebieskie oczy bywają kojarzone z kreatywnością i wyobraźnią. Osoby o takim kolorze oczu często są twórcze i artystyczne.
 • Wrażliwość: Istnieje przekonanie, że osoby z niebieskimi oczami są bardziej wrażliwe emocjonalnie i empatyczne. Potrafią zrozumieć i odczuwać emocje innych ludzi.
 • Intuicja: Niektórzy wierzą, że niebieskie oczy są związane z dobrą intuicją. Osoby o takim kolorze oczu często potrafią przewidzieć wydarzenia lub odczuwają intuicyjnie, co jest właściwe.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak reagować na wyzwiska i agresję słowną ze strony bliskich?

Ponadto o osobach o niebieskich oczach mówi się także, że często są bardzo zdeterminowane, wyrażają większą odporność na ból. Wśród negatywnych cech osób o niebieskich oczach wymienia się za to skłonność do rywalizacji oraz pojawiającą się czasem niedostępność i chłód w relacjach. Niemniej jednak osoby o niebieskich oczach budzą zainteresowanie i uznawane są za bardzo atrakcyjne.

blondynka z niebieskimi oczami

Co ubierać do niebieskich oczu?

Wybór garderoby w odpowiednich kolorach może sprawić, że niebieskooka osoba będzie wyglądała jeszcze bardziej atrakcyjnie. W jakich kolorach warto więc się ubierać? Osoby posiadające ten kolor oczu mogą postawić na:

 • ciepłe odcienie beżu i brązu – doskonale wydobywają niebieski odcień oczu, podkreślając go i tworząc wspólną, harmonijną całość,
 • złoto – to kolor, w który zdecydowanie współgra z niebieską barwą oczu, warto wykorzystywać go nie tylko w dodatkach, ale również w ubraniach,
 • klasyczna czerń – tworzy chłodną, nieco zdystansowaną całość z niebieskimi oczami, doskonale sprawdzi się w strojach formalnych
 • odcienie fioletu – podkreślają niebieskie oczy na zasadzie kontrastu, pamiętajmy, że powinny być ciepłe. W przypadku osób o ciemnej karnacji i niebieskich oczach doskonale sprawdzi się ciemna śliwka czy kolor wrzosowy, osoby o jasnej skórze i włosach świetnie prezentują się w lawendzie.

Warto również podkreślić, że do niebieskich oczu pasują również odważne kolory takie jak pomarańcz czy butelkowa, ciemna zieleń. Wiele osób podkreśla urodę swoich oczu dobierając ubrania w tym samym odcieniu by tworzyć jednolitą całość. Możliwości stworzenia idealnej stylizacji dla osób o niebieskich oczach jest więc naprawdę sporo. Warto z nimi eksperymentować by sprawdzić w czym czujemy się i wyglądamy najlepiej.

Jak malować niebieskie oczy?

Odpowiedni makijaż może podkreślić wyjątkową barwę niebieskich oczu i nadać im wyrazu oraz głębi. Zdarza się jednak, że panie, które mają niebieskie oczy nie wiedzą jakie cienie wybierać by wyglądać korzystnie. Zasada jest prosta – w przypadku niebieskich oczu stawiamy na kolory natury lub kontrasty. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy malować oczu niebieskimi cieniami, które zagłuszą naturalny kolor naszych oczu. Ciepłe odcienie brązu, beżu lub złota świetnie kontrastują z niebieskim kolorem oczu, tworząc efekt głębi i intensyfikując ich naturalną barwę. Możemy również zdecydować się na wykorzystanie ciepłych odcieni fioletu takich jak lawendowy czy śliwkowy – te kolory również podkreślają chłodny odcień niebieskich oczu na zasadzie kontrastu. Ważna jest także prawidłowa technika makijażu. Aby podkreślić niebieskie oczy, można wykonać makijaż smoky eyes. Polega on na stopniowym przechodzeniu od ciemniejszego koloru cieni na zewnętrznych kącikach oczu do jaśniejszego wewnętrznie. Taki makijaż nadaje oczom głębi i sprawia, że wydają się większe. Oczy niebieskie nie wymagają mocnego podkreślania ust. Warto wybrać naturalny kolor szminki lub błyszczyka, aby nie odciągać uwagi od oczu.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Aromantyczność - nie wszystkie osoby muszą tworzyć związki!

mloda kobieta z niebieskimi oczami

Ciekawostki o niebieskich oczach

Niebieskie oczy od zawsze budziły zainteresowanie. Istnieje wiele ciekawostek związanych z tą niezwykłą barwą tęczówek. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

 • W literaturze i kulturze niebieskie oczy często symbolizują tajemniczość, spokój, a czasem nawet nadprzyrodzone moce. Są często wykorzystywane jako motyw w sztuce i filmie.
 • Kolor oczu może różnić się w zależności od regionu geograficznego. Oczy niebieskie znacznie częściej występują w Europie Północnej niż w innych częściach świata.
 • Ludzie o niebieskich oczach są bardziej podatni na uszkodzenia spowodowane działaniem promieni UV, dlatego nie powinni zapominać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem.

Niebieskie oczy występują także u niektórych zwierząt, takich jak niektóre rasy kotów, np. ragdoll. Są jednak zdecydowanie rzadkością.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

Zobacz wszystkie posty Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *