ISFP to jeda z 16 osobowości w modelu MBTI. Osobowości te stwarzane są na podstawie testu samoopisowego. Poszukiwacz Przygód to osoby o dużym zmyśle twórczym, cenią piękno i trzymają się swoich zasad, nie dając się zmienić. Ilu Poszukiwaczy Przygód występuje w Polsce? Bardzo mało, ponieważ tylko 8% całej populacji.
Co oznacza MBTI?
Skrót MBTI, czyli Meyers – Briggs Type Indicator. Jest to konkretne oznaczenie specjalnego kwestionariusza samoopisowego. Za jego pomocą możemy wyznaczyć typ swojej osobowości i dowiedzieć się o sobie czegoś więcej. ile jest typów osobowości? Według kwestionariusza jest ich aż 16.
Osobowość typu Poszukiwacza Przygód, czyli ISFP
Pełna nazwa skrótu ISFP to Introverted Sensing Feeling Perceiving co w tłumaczeniu na polski brzmi: Introwertyk Percepcjonista Uczuciowiec Obserwator. Poszukiwacze Przygód są to osoby, które traktowane są jako artyści, którzy doceniają piękno. Są nastawione do świata w sposób pozytywny i życzliwy.
Poszukiwacz Przygód lubią znikać na jakiś czas, poświęcając się całkowicie myśleniu nad tym kim w rzeczywistości są i jakimi zasadami się w życiu kierują. Jest to dla nich odpowiedni czas na przewartościowanie swojego życia, nie poddają analizie ani przeszłości, ani przyszłości, raczej żyją dniem dzisiejszym.
Osobowości ISFP bardzo często poddaje się ryzykownym sytuacjom, takim jak skoki ze spadochronu czy nurkowanie. Świetnie sprawdzają się w organizowaniu sobie czasu i potrafią “przeskoczyć” trudne sytuacje w ich życiu. Poszukiwacze Przygód nie mają również żadnych trudności w nawiązywaniu kontaktów, mimo, że potrafią w krytycznych sytuacjach zachować się dość agresywnie.
Cechy Poszukiwacza Przygód – jakie są?
Poszukiwacze Przygód potrafią bujać w obłokach, jeśli jednak powierzysz im jakiś zadania, możesz mieć pewność, że zostaną one sumiennie wykonane. Można powiedzieć, że osoby o tym typie osobowości są pełne sprzeczności, co dodaje im osobistego uroku. Ludzie typu ISFP posiadają kilka cech, które sprawiają, że w rzeczywistości są oni wyjątkowi:
Uzdolnione manualnie
Poszukiwacze Przygód są prawdziwymi artystami. Posiadają dość wysokie zdolności manualne i kochają zajęcia, w których mogą się wykazać swoimi zdolnościami. Rzadko przygotowują się specjalnie do wykonania powierzonych im zadań, raczej liczą na to, że będą potrafili sobie z nimi poradzić, mimo stawianych im przeszkód.
Nie lubią konfliktów
Bardzo szybko i skutecznie się z nich wycofują. Jeśli ktoś ich zaczepia lub krytykuje starają się takiej osoby po prostu unikać. Nie lubią kłótni i dramatów, dlatego w ich otoczeniu nie znajdziesz ludzi, którzy są zbyt konfliktowi.
Łatwo dostosowuje się do zmian
Wydawać by się mogło, że tak zwana dusza artystyczna lubi mieć wszystko poukładane i znać swoje cele życiowe. Poszukiwacz Przygód, jak sama nazwa wskazuje mimo to nie jest takim człowiekiem. Bardzo szybko dostosowuje się do zmian, które są nie zbędne i nie stwarza im to najmniejszego problemu.
Zamiłowanie do eksperymentowania
Typ osobowości ISFP lubi podejmować ryzyko. Bardzo często zdarza się, że chcą oni sprawdzić na własnej skórze, czy coś jest dokładnie takie jak zakładali. Nie straszne są im niebezpieczne sporty ekstremalne czy gry hazardowe.
Urok osobisty i wrażliwość
Poszukiwacze Przygód z natury sa bardzo uroczymi ludźmi, którzy absolutnie nie lubią wchodzić w drogę innym. Dodatkowo cechuje ich ogromna wrażliwość, również na krzywdę innych ludzi. Posiadają w sobie wiele sprzecznych emocji, raz są milutkimi “pluszakami” innym razem potrafią wybuchnąć dość agresywnie.
Jakie są zalety i wady Poszukiwacza Przygód?
Poszukiwacz Przygód wielu osobom wydaje się być zawsze szczęśliwym, niekonfliktowym i artystycznym człowiekiem. Należy wziąć jednak pod uwagę, że również on jak wielu innych ludzi posiada swoje wady, z którymi należy się pogodzić, zwłaszcza jeśli zależy nam na jego towarzystwie.
Zalety Poszukiwacza Przygód:
- Są bardzo pomysłowi – posiadają dużą wyobraźnię, która często wykorzystują
- Są namiętni – mimo, że Poszukiwacze Przygód są zazwyczaj nieśmiali to, jeśli są kimś zainteresowani, odkładają wszystkie inne rzeczy i sprawy na drugi tor całkowicie o nich zapominając
- Są bardzo skrupulatni – a sumienność to ich drugie imię
- Są bardzo tolerancyjni – nigdy nie krytykują innych i sami również źle znoszą krytykę
Wady Poszukiwacza Przygód:
Logistycy nie są elastyczni – żyją według własnych zasad życiowych ciężko otworzyć im się na to co nowe
- Nie lubią niczego planować – Poszukiwacze Przygód najczęściej idą po prostu na żywioł nie zastanawiając się nad konsekwencjami
- Jeśli chodzi o wyciąganie wniosków to mają z tym dość spore trudności
- Nie lubią wykonywać zadań związanych z tym co już znają, bardziej “kręci” ich to co nowe i nie sprawdzone
- Szybko się stresują – nie lubią, gdy coś idzie nie po ich myśli
- Nie lubią przegrywać
Osobowość ISFP w związku – jak to wygląda?
Poszukiwacze Przygód mogą wydawać się bardzo otwartymi osobami, należy jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o związki to nie otwierają się zbyt szybko i potrzebują czasu, by kogoś lepiej poznać. Warto jest jednak poświęcić im czas, ponieważ jeśli już to zrobią to okazują się być miłymi i entuzjastycznymi partnerami. Mimo, że są bardzo lojalni to można spodziewać się pozytywnych zaskoczeń z ich strony. Traktują swoich partnerów w sposób wyjątkowy i zapewniają im stałą opiekę. Jeśli więc będą musieli zrezygnować ze swoich dotychczasowych planów, by się tobą zająć to zrobią to bez wahania. Jacy jeszcze są i czego w związku potrzebują?
- Potrzebują wsparcia emocjonalnego
- Angażują się w życie intymne
Jeśli chodzi o rodzicielstwo to typ ISFP bardzo chętnie biorą udział w wychowaniu dzieci, czerpiąc z tego maximum przyjemności. W naturalny sposób organizują swoim dzieciom różnego rodzaju aktywności zachęcając ich do tego.
Zawody dla Poszukiwacza Przygód – pozna te najlepsze!
Poszukiwacze przygód potrzebują emocji, ryzyka i możliwości rozwoju, praca monotonna nie jest dla nich. Biurowa praca, w której będą zmuszeni do 8 godzinnego siedzenia w jednym miejscu absolutnie nie jest dla nich. Sprawdzą się w takich zawodach jak:
- Fotograf
- Malarz
- Muzyk
- Menadżer
- Doradca
- Aktor
- Poeta
- Terapeuta
- Psycholog
- Tłumacz
- Ratownik
- Socjolog
- Nauczyciel
Czy jesteś Poszukiwaczem Przygód? Sprawdź swoją osobowość!
Osobowość ISFP jest najzwyczajniej urocza, ludzie w jego otoczeniu bardzo chętnie spedzają z nim czas. Jest na swój sposób wyjątkowy, ponieważ taki typ osobowości posiada jedynie 8 % populacji. Ich energia na pewno jest zaraźliwa i nie można się z nim nudzić. Wykonaj test, dzięki któremu sprawdzisz, czy ty również jesteś Poszukiwaczem.
- Lubisz ryzyko
- Lubisz eksperymenty
- Posiadasz zdolności artystyczne
- Jesteś zorganizowany i sumienny
- Nie zastanawiasz się nad przeszłością ani nad przyszłością
- Cenisz sobie piękno
- Nie planujesz, działasz
- Nie lubisz konfliktów, unikasz ich
- Kilkakrotnie popełniasz te same błędy, nie potrafisz wyciagać wniosków
- Nie lubisz zmieniać tego co znasz, jeśli nie musisz
- Otaczasz się tym co estetyczne
Jeśli po podliczeniu wszystkich odpowiedzi większość z nich brzmi TAK to najprawdopodobniej masz osobowość Poszukiwacza Przygód. Oczywiście, by upewnić się, że wynik na 100% jest prawidłowy należy udać się do specjalisty, który to określi.
Znani Logistycy
Mimo, że osobowość typu Poszukiwacza Przygód to tylko 8 % całej populacji to istnieje wiele znanych osób, które posiadają osobowość typu ISFP. Znamy ich jako aktorów, muzyków czy dziennikarz, którzy świetnie sprawdzają się w swoich rolach. Są to między innymi:
- John Travolta – aktor
- Kuba Wojewódzki – dziennikarz, satyryk
- Jon Bon Jovi – muzyk
- Małgorzata Foremniak – aktorka
- Robert De Niro – aktor
- Wolfgang Amadeusz Mozart – kompozytor
- Prince – muzyk
- Piotr Adamaczyk – aktor
- Zbigniew Zamachowski – aktor
Osoby ISFP, czyli o osobowości Poszukiwacza Przygód są najprościej mówiąc kolorowymi i czarującymi postaciami, które potrafią włożyć bardzo dużo wysiłku w rozwiniecie swoich cech, zwłaszcza tych słabszych i dodatkowe umiejętności. Co jeszcze wyjątkowego w sobie posiadają? Cechuje je 100% zaangażowanie w wykonywaną pracę, koncentrowanie się na teraźniejszości oraz mała refleksyjność w życiu.
Doświadczona psycholożka i redaktorka działu „Psyche”.