smutna kobieta na kanapie

Miłość bez wzajemności – jak sobie z nią poradzić? Sprawdzony sposoby

W życiu każdego człowieka zdarzyła się sytuacja, że był on bez znajomości zakochany. Mowa tu nie tylko o nieodwzajemnionej miłości, ale również o fascynacji i zauroczeniu, którymi nas ona nie darzy. Oczywiste jest, że swego rodzaju odrzucenie sprawiło nam ból, zarówno fizyczny jak i emocjonalny. Miłość bez wzajemności, co możemy zrobić w tej sytuacji?

Co oznacza miłość bez wzajemności?

Gdy jesteś zakochana bez wzajemności, oznacza to, że obiekt twoich zainteresowań nie odwzajemnia twoich uczuć. Może okazać się, że ty jesteś zakochana, a on traktuje cię tylko i wyłącznie jako przyjaciółkę. Jest to bardzo bolesne doświadczenie, które sprawia, że czujemy nie tylko smutek i żal, ale również złość i gniew. Należy wiedzieć, że taka sytuacja nie zdarza się tylko młodym ludziom, ponieważ nieważny jest wiek, płeć czy doświadczenie życiowe, by taki stan dopadł również nas. Ważne jest jednak, by zrozumieć, że odrzucenie miłości jest czymś innym niż ta nieodwzajemniona. Czym zatem jest kochanie bez wzajemności? Jest to:

 • Zakochanie się w osobie, która jest dla nas niedostępna
 • Zakochanie się w osobie dostępnej, lecz nieinformowanie jej o naszych uczuciach
 • Wyznanie uczuć osobie, w której jesteśmy zakochani, odrzuca je ona, jednak nadal dążymy do stworzenia w związku
 • Tęsknota ze związkiem, który już dawno się skończył

Nieodwzajemniona miłość – dlaczego zawsze jest taka silna?

Nie od dziś wiadomo, że osoby zakochane są bardziej entuzjastyczne, mają niewyobrażalną siłę i energię. W sytuacji, gdy zakochałam się bez wzajemności wszystkie te emocje odczuwam odwrotnie, po prostu jestem nieszczęśliwa. Bardzo często zdarza się, że zakochanie bez wzajemności jest dużo silniejszym uczuciem niż miłość, która jest odwzajemniona. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ odczuwamy to zarówno psychicznie jak i emocjonalnie. Niestety bardzo często jest tak że ma to również wpływ na nasze życie. Kochamy bez wzajemności, ponieważ:

 • Wydaje nam się, że troska którą otacza nas przyjaciel jest miłością
 • Wiele osób obdarza uczuciem osoby, które są destrukcyjne
 • Mamy podobne charaktery
 • Wydaje nam się, że osoba, w której jesteśmy zakochani jest inna niż jest w rzeczywistości
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Dlaczego ex zawsze wracają? 12 powodów powrotów faceta

Oczywiste jest, że lubimy idealizować osoby, w których jesteśmy zakochani. Oznacza to, że nie potrafimy patrzeć na niego realistycznie i często nasze zdanie jest mylące. Najzwyczajniej nie dostrzegamy jego wad, jego złego zachowania i tego w jaki sposób naprawdę nas traktuje.

zmartwiona kobieta

Miłość bez wzajemności – jak się z niej wyleczyć?

Gdy kocham bez wzajemności to targają mną mieszane uczucia. Nie zawsze potrafimy poradzić sobie ze skrajnymi emocjami, które są bardzo silne. Należy pamiętać, że do miłości nie da się nikogo zmusić i powinniśmy przede wszystkim zadbać o siebie. Musimy dać sobie czas na przeżycie rozczarowania. Najlepszym sposobem jest znalezienie sobie sposobu na odreagowanie, może być to jakaś forma aktywności, wyjście ze znajomymi lub do kina. Jeśli emocje są tak silne, że nie potrafimy sobie poradzić i myśleć trzeźwo możemy skorzystać z pomocy przyjaciela, rodziny lub terapeuty. Jak się z tym uporać?

 1. Należy uporządkować wszystkie swoje uczucia. Rozczarowanie zawsze jest bardzo silne, jednak nie należy zastanawiać się, dlaczego miłość jest nieodwzajemniona i szukać w sobie winy.
 2. Nie rozpamiętuj całej sytuacji. Oczywiste jest, że musisz przejść przez smutek, złość i gniew, jednak nie pozwalaj sobie na takie emocje zbyt długo. W innym razie nie będziesz miała możliwości nabrania dystansu do sytuacji.
 3. Trzecim krokiem jest wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Ludzie bardzo często uczą się na swoich błędach, warto jest więc zastanowić się, dlaczego zaczęliśmy darzyć tę osobę uczuciem i jaką relację oferowała nam druga strona. Być może był to tylko seks lub przyjaźń, odpowiedź sobie na to pytanie szczerze.

Nie należy się obwiniać, to że miłość jest nieodwzajemniona. Nie oznacza to, że problem leży w tobie. Staraj się nie wyszukiwać na siłę powodów odrzucenia miłości, zaakceptuj decyzję drugiej osoby i podejść do tego na spokojnie. Absolutnie pozbądź się nadziei. Nie staraj się chodzić pięć razy w tygodniu na siłownię, ponieważ stwierdzisz, że możesz być zbyt gruba, ponieważ to, że schudniesz najprawdopodobniej niczego nie zmieni.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak powinien wyglądać dobry związek? 10 ważnych zasad

Jeśli zakochałam się bez wzajemności to nie oznacza to, że świat się skończył. Postaraj się zapomnieć o całej sytuacji oraz o uczuciach, którymi darzyłaś drugą osobę. Wyrzuć z siebie wszystkie emocje, a poczujesz ulgę. Bardzo często dobrym rozwiązaniem jest zmiana otoczenia i miejsca. Jeśli więc ta osoba chodzi do tej samej kawiarni co ty, znajdź sobie inne miejsce, gdzie podają dobrą kawę.

Czy da się zapomnieć o nieodwzajemnionej miłości?

Niezależnie od tego, ile mamy lat i jakie doświadczenie życiowe zakochanie może dotyczyć również nas. Bardzo często zdarza się, że nieodwzajemniona miłość sprawia, że tracimy nadzieję na zbudowanie stałego związku, boimy się odrzucenia i zamykamy się na nowe znajomości. Nie martw się tym, ponieważ najprawdopodobniej nigdy więcej nie powtórzysz tych samych błędów. Oczywiste jest, że nieodwzajemniona miłość jest bardzo bolesna i wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami. Pamiętaj jednak, że czas goi rany i wszystko minie. Jest to odpowiedni moment, by przeprowadzić analizę naszych wcześniejszych relacji i zastanowić się czy nie wybieramy takich samych mężczyzn. Warto jest spotykać się z ludźmi i wierzyć, że spotkasz miłość swojego życia. Nie bój się zaryzykować.

Na pewno po pewnym czasie uda ci się zapomnieć o nieodwzajemnionej miłości. Oczywiście jeśli „kocham bez wzajemności” dotyczy ciebie ty musisz nastawić się na długi proces smutku, jednak na pewno sobie z nim poradzisz. Całość dotyczy trzech etapów:

 • Na początku czujemy ból emocjonalny i fizyczny oraz całkowitą niesprawiedliwość
 • Drugim etapem jest pogłębiająca się rozpacz, narastająca frustracja, a to wszystko sprawia, że nasze życie wydaje się bardziej skomplikowane
 • Ostatnim etapem jest wyciszenie, zaczynamy zapominać o całej sytuacji, a odrzucenie wydaje nam się mniej bolesne

Miłość bez wzajemności jest bolesnym doświadczeniem dla każdego człowieka, niezależnie od jego wieku czy doświadczenia życiowego. Warto jest skorzystać w takiej sytuacji z pomocy osób trzecich, rodziny lub przyjaciół. Jeśli jednak zauważysz, że rozpatrzenie mija i zaczyna się w niej gubić to rozważ wizytę u psychologa.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Złamane serce - jak sobie z nim poradzić? Objawy i leczenie

smutna kobieta

Miłość bez wzajemności – co na to psychologia?

Wielu naukowców starało się wytłumaczyć co oznacza tak naprawdę kochać bez wzajemności. Przeprowadzono na ten temat wiele badań. Ustalono, że po odrzuceniu ogarniają nas negatywne emocje, na które ma wpływ ta część mózgu, która odpowiada za motywację, nagrody czy uzależnienie. Oznacza to, że poradzenie sobie z takimi uczuciami będzie wymagało od nas wiele czasu i cierpliwości. Bardzo ważne jest również, aby wiedzieć, że miłość nie odwzajemniona jest czymś innym niż prawdziwe uczucie. Zakochanie bez wzajemności wpływa na pogorszenie naszego stanu psychicznego, a ból i cierpienie można porównać do tego, po stracie bliskiej osoby. Jest to swego rodzaju żałoba, która może skończyć się depresją, a nawet samobójstwem. Psycholodzy uważają, że w takiej sytuacji czas leczy rany.

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

Zobacz wszystkie posty Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *