Czasem dajemy ponieść się emocjom i zezwalamy, by nasz partner zrobił nam malinkę. Jest to pocałunek połączony ze ssaniem, a jego efektem jest czerwono-siny krwiak podskórny. Niestety najczęściej żałujemy tej decyzji i robimy wszystko by taki wykwit usunąć lub zakryć, jednak wiedz, że nie jest to takie proste i nie da się tego zrobić w ciągu jednego dnia. Przedstawimy wam kilka skutecznych sposobów na to jak usunąć malinkę, zapoznajcie się z nimi.
Malinka – co to w ogóle jest?
Z medycznego punktu widzenia jest to niewielki krwiak, który powstaje na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych i tkanek. Powstaje ona wskutek krótkiego ssania, niestety jest dość trwała, ponieważ zaczyna znikać dopiero po tygodniu. Najczęściej wykonywana jest na szyi, jednak może pojawić się ona na brzuchu, udzie lub dekolcie. W jaki więc sposób szybko pozbyć się malinki?
Jak szybko pozbyć się malinki? 8 sposobów
Usunięcie malinki jest naprawdę trudne, lecz istnieje kilka skutecznych sposobów, aby to przyśpieszyć.
1. Zimny okład
Z pomocą przyjdzie nam najzwyklejszy lód, którego używamy również do stłuczeń i siniaków. Możemy owinąć go ręcznikiem lub ścierką i przyłożyć w miejscu malinki. Ma to na celu obkurczanie naczyń krwionośnych i zmniejszenie krwawienia. Jeśli nie masz lodu możesz włożyć łyżkę do zamrażarki na kilka minut i przyłożyć ją w miejscu wykwitu. Całą czynność należy powtarzać nawet kilka razy dziennie.
2. Masaż
Aby malinka się zmniejszała należy masować ją od środka do zewnątrz kilka razy dziennie. Warto jest wcześniej rozgrzać skórę wykonanym wcześniej ciepłym kompresem. Ma on na celu przyspieszenie krążenie krwi i gojenie.
3. Olejek miętowy
Mięta pieprzowa poprawia krążenie krwi i wpływa na regenerację naczyń krwionośnych. Należy używać go tylko maksymalnie trzy razy dziennie, ponieważ uszkadza on skórę.
4. Aloes
Aloes jest rośliną, która bardzo skutecznie wpłynie na pozbycie się malinki. Nie tylko nawilża on stan zapalny, ale również przyspiesza proces gojenia. Należy stosować go bezpośrednio na malinkę i obserwować jak zasinienie się zmniejsza.
5. Maść z arniki
Ma ona na celu zmniejszenie obrzęku i złagodzenie bólu. Należy nakładać ją maksymalnie cztery razy na dobę bezpośrednio na malinkę. Należy również uważać, ponieważ bardzo często okazuje się, że maść ta ma właściwości uczulające.
6. Pasta do zębów
Jest to bardzo oryginalna metoda jednak często pomaga podczas usuwania malinki. Nie tylko ochłodzi ona miejsce uszkodzenia naczyń, ale również obrzęk zostanie zmniejszony, a przepływ krwi zwiększony. Należy smarować nią bezpośrednio malinkę i pozostawić na około 10 minut. Po tym zabiegu należy spłukać taką maseczkę, a całość powtarzać maksymalnie 3 razy na dobę.
7. Banan
Niewiele osób wie, że bananem można usunąć malinkę kropkę, aby to zrobić należy przyłożyć skórkę w miejsce malinki i pozostawić na pół godziny.
8. Witamina K
W aptece znajdziemy maść, w której skład wchodzi witamina K, odpowiada ona za przyspieszenie procesu leczenia wykwitów skórnych. Jeśli lubisz warzywa to sięgnij po brokuły, brukselkę, szpinak i jarmuż. Witaminę K znajdziesz również w brązowym ryżu.
Jak jeszcze można usunąć malinkę?
Skuteczne jest również masło kakaowe. Działa on nawilżająco i pobudzająco. Zanim wymasujemy masło kakaowe w malinkę należy ją wcześniej rozgrzać ciepłym kompresem. Posiada ono w składzie witaminę K, jednak możemy zastąpić je również oliwą z oliwek lub olejkiem migdałowym.
Malinka na szyi – czy może być groźna dla zdrowia?
Malinka sama w sobie nie jest niebezpieczna, jednak może być kłopotliwa, ponieważ jest ciężka w usunięciu. Należy pamiętać, że malinka jest efektem wystąpienia krwiaka, oznacza to, że naczynia krwionośne zostały uszkodzone. Niebezpieczne jest natomiast jeśli pojawia się ona blisko tętnicy szyjnej, ponieważ może uszkodzić tętnice szyjną, w której pojawi się zakrzep. Jestem niebezpieczny, ponieważ prowadzi do zatoru, który hamuje przepływ krwi do mózgu i prowadzi do udaru, a nawet do śmierci. Takie przypadki są niestety znane.

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!