chorobliwa zazdrosc

Objawy chorobliwej zazdrości faceta – 15 najczęstszych sygnałów

Zazdrość w związku jest normalna i zdarza się bardzo często nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Nie jest to nic strasznego, ponieważ na ogół nie utrudnia życia partnerom. Problem jednak pojawia się, gdy mamy do czynienia z chorobliwą zazdrością. Potrafi ona bardzo uprzykrzyć życia, a co gorsza najczęściej prowadzi do wielkich kłótni, a nawet rozstania. Czym jest chorobliwa zazdrość i jak sobie z nią poradzić?

Chorobliwa zazdrość – co to właściwie jest?

Chorobliwa zazdrość jest uczuciem, które odczuwa jeden z parterów, jego myśli krążą jedynie wokół tego, że może być ona zdradzony lub już jest. Nie chodzi tutaj tylko zdradę fizyczna, ale również psychiczną. Oznacza to, że jest on zazdrosny nawet o to, że jego partnerka może myśleć o kimś innym. Jest to bardzo męczące, a nawet niebezpieczne na dłuższą metę, ponieważ parter zazdrosny staje się nieobliczalny.

Może mieć ona różne podłoże, jednak psycholodzy porównują ten stan do alkoholizmu, nazywając go zespołem Otella, który jest zaburzeniem psychosomatycznym. Najczęściej chorobliwa zazdrość wynika z niską samooceną partnera i bardzo niskim poczuciem własnej wartości. Uważa, że nie jest dla nas wystarczająco dobry i atrakcyjny i przez to nas straci. Bardzo często zdarza się, że zaburzenia takie posiadają osoby, które mają również wszelkie inne zaburzenia, jak lek przed śmiercią, nieufnością, odczuwaniem lęku i strachu.

Chorobliwa zazdrość mężczyzny może doprowadzić do wielu nieprzyjemności, na przykład może on kontrolować swoją partnerkę na każdym kroku, robić jej wyrzuty, manipulować nią, a nawet stać się wobec niej agresywny. Bardzo często lek przed tym, że zostanie on przez nią opuszczony sprawia, że staje się on prawdziwym potworem.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Brak rozmowy w związku - do czego może prowadzić?

zazdrosny facet

15 najczęstszych objawów chorobliwej zazdrości

Często zdarza się, że chorobliwie zazdrośni mężowie zaczynają na każdym kroku kontrolować swoją żonę, nie tylko sprawdzają jej telefon komórkowy, pocztę i emaile, ale również czy na pewno zostały dłużej w pracy i czy na pewno wyszły razem z koleżankami. Może również ograniczyć jej wydatki i kontrolować finanse, aby nie mogła kupić sobie nic ładne lub wyjść do kosmetyczki, takie zachowanie łączą zawsze z kimś “na boku”. Takie zachowanie na dłuższą metę staje się dla nich nie do zniesienia i pojawiają się groźby dotyczące rozwodu.  kiedy mamy do czynienia z chorobliwą zazdrością? Przedstawiamy 15 jej objawów.

 1. Parter sprawdza nas na każdym kroku, chce wiedzieć, gdzie byłyśmy, jak długo, z kim i co w tym czasie robiłyśmy.
 2. W każdej sytuacji szuka dowodów na rzekomą zdradę swojej parterki, wykorzystując przy tym nawet spóźnienie podczas powrotu z pracy do domu.
 3. Chorobliwie zazdrosny mąż sprawdza swoje żonie telefon, pocztę i emaile w poszukiwaniu wiadomości od kochanka.
 4. Zazdrośnik robi wszystko, by zawsze być koło swojej dziewczyny, odprowadza ją do pracy, jeśli to możliwe przesiaduje z nią aż skończy, wychodzi na spotkanie z koleżankami parterki.
 5. Ciągle opowiada jak bardzo jest nieszczęśliwy, jak czuje się niekochany i niepotrzebny.
 6. Kontroluje nasze finanse.
 7. Nie dociera do niego, że partnerka może mieć inne zainteresowania niż on, co gorsza stara się zrobić wszystko, by je porzuciła.
 8. Wypytuje o kobietę rodzinę, znajomych i współpracowników poszukując dowodów na jej kłamstwa.
 9. Stara się nas całkowicie ograniczyć, dąży do tego byśmy nie mogły wychodzić bez niego
 10. Podsłuchuje nasze rozmowy telefoniczne, nawet te z członkami rodziny.
 11. Szantażuje nas emocjonalnie
 12. Robi wszystko, by zwrócić na siebie nasza uwagę, okaleczając się przy tym czy popadając w nałóg
 13. Jeśli coś dzieje się bez jego zgody stara się nas za wszelką cenę ukarać, jest mściwy
 14. Staje się wobec nas agresywny zarówno psychicznie jak i fizycznie
 15. Prowokuje sprzeczki i kłótnie
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak uwieść faceta? 15 kobiecych rad

Chorobliwie zazdrośni mężczyźni są całkowicie świadomi swoje zachowania, rozumieją równie, że źle postępują i krzywdzą nim partnerkę. Zdają sobie także całkowitą sprawę z tego, że sposób w jaki traktują swoją kobietę sprawia, że ta odsuwa się od niego. Często nie mogąc poradzić sobie z emocjami sięgają po alkohol lub inne używki, przez co są bardziej podatni na uzależnienia. W takiej sytuacji problem się tylko zaognia, ponieważ facet pod wpływem na przykład alkoholu przestaje się kontrolować i staje się wobec nas agresywny.

zazdrosny mezczyzna

Jak poradzić sobie z chorobliwie zazdrosnym mężczyzną?

Chorobliwa zazdrość męża jest o wiele trudniejszym przypadkiem, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą także dzieci. Cała rodzina cierpi na tym, że parter nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami. Pojawia się więc pytanie: Czy chorobliwą zazdrość można wyleczyć?

Panie, które mają do czynienia z chorobliwie zazdrosnym parterami starają się zrobić wszystko, by zmienić ich zachowanie. Niestety podporządkowywanie się im żądaniom i kontrolo, jak również zapewnianie o swojej wielkiej miłości tylko do niego kilka razy dziennie nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę. Zwłaszcza, że ten stan może się pogłębić, a życie z takim człowiekiem, może stać się pełne cierpienia i przemocy.

Aby wyleczyć partnera z chorobliwej zazdrości konieczna jest praca was obojga. Zanim przystąpisz do działania powinnaś ustalić jaka jest przyczyna takiego zachowania i w jakich sytuacjach jego “napady” się zaogniają.

1. Samoocena

Chorobliwa zazdrość męża czy chłopaka może wynikać z jego niskiej samooceny. Konieczna jest więc praca nad tym, by ją podnieść. Takie patologiczne zachowania pojawiają się u osób, które mają wiele kompleksów związanych na przykład z ich wyglądem lub inteligencją. Mężczyzna musi zrozumieć, że jest tak samo atrakcyjny i mądry jak inni.

2. Pomoc terapeuty

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Kiedy mężczyzna myśli poważnie o kobiecie? 25 sygnałów, których nie da się przegapić!

Aby parter mógł przepracować swój problem powinien udać się do specjalisty, który przeprowadzi terapię indywidualną, a jeśli się zgodzisz, również w parze. Pamiętaj, że sama nie poradzisz sobie z chorobliwą zazdrością swojego chłopaka, potrzebować będziesz fachowego wsparcia, a to jest konieczne.

3. Leczenie psychiatryczne

Czasem zdarza się, że gdy mężczyzna nie otrzymał fachowej pomocy na początku pojawienia się objawów to choroba ta zaogniła się do tego stopnia, że konieczne będzie włączenie leczenia psychiatrycznego z zastosowaniem środków farmakologicznych. Niestety rzadko zdarza się, że chcą oni poddać mu się dobrowolnie twierdząc, że nie mają problemu. W takiej sytuacji istnieje szansa na to, by to sąd skierował go na takie leczenie. Miej jednak na uwadze, że chorobliwa zazdrość jest poważną chorobą i nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć jakie zachowania może wywołać w nim taka informacja.

Jak się okazuje chorobliwa zazdrość potrafi uprzykrzyć życie każdej kobiecie, a z czasem, gdy nie jest ona leczona może dojść nawet do tragedii. Partner podczas ataku zazdrości staje się agresywny i nieobliczalny, nie można więc przewidzieć jego zachowania. Czasem nawet nie do końca świadomie, może skrzywdzić swoją dziewczynę czy żonę. Warto jest więc postawić takiemu człowiekowi definitywne ultimatum – musi podjąć leczenie! Jeśli się nie zgodzi nie pozostaje ci nic innego, jak uciekanie, gdzie pieprz rośnie!

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

View all posts by Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *