cera problematyczna

Cera problematyczna – podpowiadamy jak o nią zadbać?

Jeżeli na naszej skórze często pojawiają się niedoskonałości, a poza tym zmagamy się z zaskórnikami otwartymi lub zamkniętymi, czyli wągrami bądź zmianami ropnymi, najprawdopodobniej mamy do czynienia z cerą problematyczną. Często charakteryzuje się ona również nadmiernym przetłuszczaniem i błyszczeniem. Jak zadbać o taką skórę? Podpowiadamy.

Jakie kosmetyki wykorzystywać w pielęgnacji cery problematycznej?

Bardzo często stan cery problematycznej ulega pogorszeniu wtedy, kiedy stosujemy nieodpowiednie kosmetyki. Na jej stan może mieć wpływ również nasza dieta oraz zmiany hormonalne. Osoby, które zmagają się z niedoskonałościami, nierzadko sięgają po zawierające substancje silnie wysuszające, takie jak na przykład alkohol preparaty do cery trądzikowej. 

Stosowanie takich kosmetyków codziennie może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry, a co za tym idzie, nadprodukcji sebum, czyli zaostrzyć problemy, z którymi się zmagamy. W pielęgnacji cery problematycznej najlepiej sprawdzają się dermokosmetyki do twarzy. Takie produkty zazwyczaj pozbawione są wszelkich czynników alergizujących, drażniących czy komedogennych, które mogą powodować zaskórniki, nadmierne przetłuszczanie twarzy czy jej zaczerwienienie, a także niedoskonałości.

Oczyszczanie cery problematycznej

Bardzo istotnym elementem pielęgnacji cery problematycznej jest jej właściwe oczyszczanie. Ze względu na to, że zazwyczaj taka skóra jest tłusta i w jej przypadku mamy do czynienia z nadprodukcją sebum kosmetyk, którego używamy, musi dobrze oczyszczać naszą twarz. Z drugiej strony jednak nie może jej wysuszać, aby skóra nie produkowała jeszcze więcej sebum. 

Dlatego do oczyszczania cery problematycznej najlepiej wykorzystywać pianki, żele lub emulsje do mycia twarzy pozbawione silnych detergentów, alkoholu, barwników czy substancji zapachowych. W ich składzie mogą znajdować się dodatkowe substancje aktywne, takie jak na przykład kwas azeleinowy, kwas salicylowy, pantenol czy alantoina. Jeżeli na co dzień się malujemy lub stosujemy krem z filtrem, powinniśmy wykonywać dwuetapowe oczyszczanie, a więc w pierwszym kroku wykorzystać płyn micelarny, a w drugim żel, piankę czy emulsje do mycia twarzy.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Dobry fryzjer - po czym go poznać?

Pielęgnacja cery problematycznej 

Kiedy cera jest właściwie oczyszczona, powinniśmy ją stonizować, aby przywrócić jej naturalne pH. Następnie możemy zastosować serum lub krem. Ten pierwszy preparat charakteryzuje się dużą koncentracją składników aktywnych. Nakładamy go zawsze przed kremem na dzień lub na noc. Jeżeli mamy problem z przebarwieniami, warto postawić na serum z witaminą C. Z kolei w przypadku, gdy zmagamy się z niedoskonałościami, w produkcie takim szukajmy kwasu azeleinowego, tlenku benzoilu czy cynku. W kremie również powinny znaleźć się takie składniki. Wykonując poranną pielęgnację, nie zapomnijmy o zastosowaniu kremu z wysokim filtrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *