usmiechnieta kobieta

Pozytywne cechy charakteru – 75 najważniejszych z nich

Prawda jest, że każdy z nas posiada pozytywne cechy charakteru, niezależnie od tego, co sami sądzimy. Czasem ich nie zauważamy lub najzwyczajniej nie zaliczamy ich do naszych zalet. Nie ma dwóch osób o jednakowych pozytywnych cechach charakteru, każdy z nas jest inny. Jakie pozytywne cechy charakteru zaliczają się do tej długiej listy? Zapoznaj się z nią i przekonaj się, jak bardzo jesteś wyjątkowy.

75 najważniejszych pozytywnych cech charakteru

Każdy człowiek złożony jest nie tylko z wad, ale również z zalet. Wystarczy tylko zagłębić się w ich jakże długą listę, by zrozumieć jak bardzo wyjątkowymi i wartościowymi ludźmi jesteśmy. Dzięki nim jesteśmy dobrymi i odważnymi ludźmi, życie w pracy i w życiu rodzinnym jest o wiele łatwiejsze. Sprawdź jakie pozytywne cechy charakteru są na naszej liście i zwróć uwagę na to, jak wiele z nich posiadasz ty sam!

1. Odwaga

Jeśli chodzi o pozytywne cechy charakteru, to najważniejszymi z nich jest odwaga. Jest nam ona potrzebna w życiu codziennym, jeśli jej nie mamy, to inni ludzie będą kierowali naszym życiem. Człowiek odważny potrafi walczyć o swoje zdanie i posiada umiejętność zachowania w sytuacjach kryzysowych.

2. Asertywność

Jest to cecha, która polega na umiejętności wyrażania własnego zdania, a co ważniejsze o trzymaniu się go za wszelką cenę. Nie jest to łatwa umiejętność, jednak jest zarazem bardzo ceniona, nie tylko w życiu codziennym, ale również w pracy.

3. Dobroduszność

Pozytywne cechy człowieka to między innymi dobroduszność. Jest to bardzo rzadka cecha, jednak można się jej nauczyć. Wystarczy tylko odpowiednie podejście do życia i innych ludzi, oparte na miłości i radości ze wszystkiego, co nas otacza.

4. Życzliwość

Człowiek życzliwy to taki, który podchodzi do drugiego człowieka z szacunkiem i zrozumieniem. Jest on bardzo pomocny i wdzięczny za wszystko, co posiada.

5. Bezinteresowność

Dobre cechy charakteru zawsze oparte są na chęci pomocy innym ludziom. Bezinteresowność z kolei polega na dawaniu od siebie i nieoczekiwaniu niczego w zamian.

6. Odpowiedzialność

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest w życiu odpowiedzialność. Zarówno za dobre, jak i złe uczynki. Powinniśmy żyć ze świadomością, że niezależnie od naszych uczynków musimy brać za nieodpowiedzialność. W przypadku rodziców konieczne jest pamiętanie, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje życie, ale również za nie.

7. Gościnność

Pozytywne cechy charakteru prawdziwego Polaka przede wszystkim związane są z gościnnością, którą się wyróżniamy. Jesteśmy bardzo pomocni i w razie potrzeby przyjmiemy pod swój dach każdego, kto potrzebuje noclegu lub ciepłego posiłku. Takie cechy zawsze się bardzo ceni!

8. Empatia

Empatia jest bardzo pozytywna i ważną cechą dobrego człowieka, który nie tylko wykazuje się bardzo dużym zrozumieniem dla drugiego człowieka, ale również potrafi wczuć się w jego sytuację. Dzięki takim umiejętnościom jak życzliwość czy wsparcie, nasze życie będzie dużo łatwiejsze, a na pewno niesamotne.

9. Optymizm

Osoby zawsze uśmiechnięte z pozytywnym nastawieniem do życia są zawsze zauważalne. Co ważniejsze ich życie jest dużo łatwiejsze, gdy z problemów, które ich spotykają, potrafią zawsze wyciągnąć wnioski i znaleźć rozwiązanie.

10. Opanowanie

Pozytywne cechy charakteru to również opanowanie. Obecnie czasy bardzo się zmieniły i ciągle za czymś gonimy. Praca i obowiązki domowe sprawiają, że nie mamy czasu na dobry sen i odpoczynek i stajemy się nerwowi, a z czasem nawet agresywni. Opanowanie jest bardzo pozytywną cechą!

11. Rozsądek

Lista pozytywnych cech jest bardzo długa, jednak nie może na niej zabraknąć rozsądku. Ciężko jest żyć, nie kierując się emocjami, jednak osoba rozsądna posiada tę umiejętność i chętnie korzysta z własnego doświadczenia, wiedzy i przemyśleń.

12. Punktualność

Jest to bardzo ważna cecha, która na pewno ułatwia nam życie w pracy, jednak należy pamiętać, że jest nie mniej ważna w życiu codziennym. Człowiek punktualny jest zarazem dobrze zorganizowany, a jego życie jest pozbawione pośpiechu i stresu.

13. Prawdomówność

Dobre cechy ludzi to te związane z mówieniem prawdy. Jest to bardzo pożądaną cechą, jednak również rzadka. Prawdomówność to również uczciwość względem samego siebie, nie tylko innych ludzi.

14. Szczerość

Mówienie prawdy bez względu na konsekwencje jest bardzo ważne. Powinniśmy za wszelką cenę być bardzo szczerzy zarówno z samymi sobą, jak i innymi, nawet jeśli prawda może kogoś zaboleć.

15. Poczucie humoru

W czasach, kiedy mamy wiele zmartwień i brakuje nam dystansu do siebie, miłe cechy charakteru zawsze powiązane są z poczuciem humoru, wesołością, zaradnością i ogólnym szczęściem.

16. Komunikatywność

Jakie jeszcze dobre cechy charakteru występują na naszej liście? Otóż komunikatywność i otwartość na nowe znajomości są jedną z nich. Komunikacja jest bardzo ważna w życiu codziennym, niestety nie każdy taką cechę posiada.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Sarkazm - czym jest? Osoba sarkastyczna i jej charakterystyka

17. Pracowitość

Pracowitość wiąże się także z zaangażowaniem w powierzone prace oraz odpowiedzialnością zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jest to bardzo ważna cecha, na którą często zwraca się uwagę.

18. Pomysłowość

Jest to cecha, która jest bardzo przydatna w życiu codziennym. Kreatywność i umiejętność radzenia sobie w życiu codziennym i z napotkanymi przeszkodami pozwala nam iść przez życie z uśmiechem i spokojem.

19. Troskliwość

Dobre cechy człowieka to takie, które pozwalają nam troszczyć się o innych, nie oczekując niczego w zamian. Pamiętaj, że nie tylko wielkie czyny świadczą o naszej trosce.

20. Hojność

Hojność najczęściej kojarzy się ludziom z rozdawaniem pieniędzy na prawo i lewo. Nic bardziej mylnego! Polega ona na dawaniu nawet najdrobniejszych, wykonanych samodzielnie prezentów, drobnych przedmiotów. Chodzi w tym tylko o dawanie czegoś od siebie bezinteresownie.

usmiechnieta blondynka

21. Bystrość

Czym jest bystrość? Jest to przede wszystkim połączenie inteligencji ze spostrzegawczością. Każdy bystrzak ma dużo łatwiejsze życie. Co ważne, cechę tę można sobie wypracować, ćwicząc logikę i myślenie.

22. Dokładność

Jeśli wykonujesz powierzone ci zadania sumiennie i rzetelnie to twoim atutem jest dokładność, bardzo ceniona zwłaszcza w miejscu pracy.

23. Wyrozumiałość

Każdy powinien wykazywać się dobrymi cechami, które połączone są z wyrozumiałością. Umiejętność zrozumienia drugiego człowieka i okazanie mu wsparcia jest bardzo ważne.

24. Wielkoduszność

Jak sama nazwa wskazuje, wielkoduszność związana jest z człowieczym uduchowieniem. Polega na wyrozumiałości i ogromnym zrozumieniu dla drugiego człowieka. Pamiętaj, że nie wszyscy jesteśmy idealni i każdy ma prawo do popełniania błędów.

25. Przezorność

Przezorny zawsze zabezpieczony. Osoby o tych cechach posiadają umiejętność przewidywania złego, które może się w ich życiu wydarzyć i ich zaskoczyć. Dlatego też często zauważamy, że ludzie przezorni są ubezpieczeni i mają odłożone pieniądze „na czarną godzinę”.

26. Ostrożność

Ważne jest, aby ostrożności nie mylić ze strachem. Osoba ostrożna nie boi się ryzyka, bierze jednak pod uwagę wszystkie za i przeciw podczas podejmowania ważnych decyzji. Na pewno podejmie też taką, która będzie dla nich korzystna.

27. Ciekawość

Jeśli jesteś ciekawy świat i ludzi to tak jakbyś wygrał na loterii. Dzięki temu, że posiadasz tak wspaniałą cechę, masz chęć i potrzebę ciągłego rozwijania się i poznawania tego, co nowe.

28. Zaradność

Każdy zaradny człowiek ma bardzo ułatwione życie. Żadne przeciwności losu nie są mu straszne, ponieważ potrafi sobie z nimi skutecznie poradzić.

29. Skromność

Jest to piękna cecha człowieka o czystym sercu. Jeśli nie oczekujesz pochwał i nagród za swoje uczynki, to sprawia to, że w oczach ludzi jesteś prawdziwym aniołem.

30. Altruizm

Każdy altruista jest najlepszym, co może spotkać jego rodzinę, przyjaciół i otaczających go ludzi. Altruizm to nic innego jak chęć niesienia pomocy oraz gotowość do poświęceń.

31. Zdyscyplinowanie

Pozytywne cechy charakteru to także trzymanie się zasad i norm, które są od górnie narzucone i co ważniejsze niema z tym żadnego problemu. Przystosowanie się jest dla niego bardzo proste.

32. Grzeczność

Czym jest bycie grzecznym? Przede wszystkim jest to uprzejmość, zrozumienie i wrażliwość. Okazywanie szacunku innym ludziom, również tym z niższej klasy jest obecnie bardzo ważne.

33. Godność zaufania

Jeśli jesteśmy odbierani jako godni zaufania, to oznacza, że ludzie nam z łatwością ufają. Potrafimy dotrzymywać tajemnic i szanujemy poglądy, zdanie innych ludzi oraz zatrzymujemy je dla siebie.

34. Uprzejmość

Dobre cechy charakteru to między innymi uprzejmość. Czym się charakteryzuje? Dostosowaniem się do wcześniej przyjętych norm społecznych, podporządkowaniu się im i szanowaniu ludzi, którzy je wcześniej przyjęli.

35. Charyzmatyczność

Nie od dziś wiadome jest, że osoby charyzmatyczne, czyli takie, które posiadają umiejętność odnajdywania się w każdej grupie ludzi, jest najważniejszą. Dzięki niej szybko nawiązujemy kontakty międzyludzkie i poznajemy ciekawych ludzi, przez co nasze życie również staje się dużo ciekawsze.

36. Cierpliwość

Pozytywne cechy osobowości to takie, które łączą ze sobą dobroć, wrażliwość i czułość, a zarazem wyrozumiałość i uczynność. Wszystko to sprawia, że jesteśmy odbierani jako osoby cierpliwe, które otwarte są na uwagi i zdanie innych ludzi. Dodatkowo cierpliwość przejawia się stoickim spokojem, nawet gdy musimy komuś tłumaczyć jedną rzecz kilka razy.

37. Lojalność

W życiu codziennym powinniśmy wykazywać się uczciwością i rzetelnością. Obie te cechy sprawiają, że jesteśmy lojalni, co w życiu codziennym stanowczo ułatwia nam funkcjonowanie w społeczeństwie.

38. Wrażliwość

Uważa się, że to kobiety są wrażliwymi istotami, jednak panowie również posiadają tę cechę. Bycie wrażliwym nie oznacza wypłakiwanie się w poduszkę przy każdej okazji, jednak polega ono na zrozumieniu, uprzejmości, łagodności i serdeczności wobec innych ludzi.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Osobowość typu Pośrednik (INFP) - cechy, zalety, wady, znani rzecznicy

39. Uczynność

Bezinteresowna chęć pomagania drugiemu człowiekowi jest bardzo ważną cechą. Uczynność polega na dobroci, wrażliwości oraz skromności. Jesteśmy w stanie zrobić wiele, by okazać innym, jak bardzo jesteśmy pomocni.

40. Łaskawość

Łaskawość to połączenie życzliwości, wyrozumiałości, uprzejmości, dobroci i wspaniałomyślności. Dzięki nim jesteśmy lepszymi ludźmi, z którymi inni chętnie spędzają czas.

zadowolona kobieta

41. Wytrwałość

Nic nie jest tak ważne, jak wytrwałość w dążeniu do celu. Jest to cecha znacznie ułatwiająca nam życie zawodowe i prywatne. Dzięki tym umiejętnościom jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzone wcześniej cele i spełniać swoje marzenia, nawet te najskrytsze.

42. Zrównoważony

Osoba zrównoważona cechuje się spokojem oraz opanowaniem. Potrafi zachować spokój w nawet najbardziej stresującej sytuacji, zachowując przy tym równowagę.

43. Czułość

Zarówno miłość, jak i okazywanie uczuć są ważnymi cechami, które powinniśmy mieć. Nie zawsze jednak potrafimy mówić o swoich uczuciach i okazywać bliskim jak bardzo są dla nas ważni. Na szczęście cechy tej można się nauczyć.

44. Śmiałość

Śmiała osoba nigdy nie ma problemów z nawiązywaniem kontaktów z nowo poznanymi osobami. Również w pracy jest jej łatwiej współpracować w dużej grupie osób, nawet jeśli nie są to jej znajomi.

45. Przedsiębiorczość

Czym jest przedsiębiorczość? Jest to bardzo pozytywna cecha charakteru, dzięki której możemy osiągać zamierzone cele w życiu zawodowym. Nasza łatwość w podejmowaniu racjonalnych decyzji sprawia, że krok po kroku osiągamy swoje marzenia.

46. Stanowczość

Stanowczość to zarazem pewność siebie i asertywność. Stanowcze podejście do życia codziennego pozwala nam mieć swoje zdanie i nie ulegać wpływom innych ludzi. Jest to cecha bardzo ceniona w pracy, ale również w życiu rodzinnym.

47. Pewność siebie

Dobre cechy ludzi to takie, które sprawiają, że czujemy się przy nich bezpieczni. Jeśli jesteśmy pewni siebie, to oznacza to, że posiadamy umiejętność zachowania się w stresujących sytuacjach i potrafimy kierować ludźmi.

48. Operatywność

Dobre cechy charakteru to sprawność, skuteczność i energiczność, czyli sumując właśnie operatywność. Wszystkie te cechy skutecznie pomagają nam w życiu codziennym.

49. Taktowność

W kontaktach międzyludzkich bardzo ważne jest okazywanie szacunku. Taktowność polega na wyczuciu podczas rozmowy, musimy wiedzieć, kiedy możemy coś powiedzieć, a kiedy należy przemilczeć.

50. Staranność

Każde zadanie, które wykonujemy rzetelnie i starannie sprawia, że cechujemy się starannością i dbałością o szczegóły. Sumienność jest bardzo ceniona w pracy, dlatego osoby, które posiadają taką cechę charakteru bardzo szybko, a zarazem najczęściej awansują.

51. Adaptacja

Umiejętność połączenia charyzmatyczności oraz łatwości nawiązywania kontaktów z nowo poznanymi ludźmi sprawiają, że posiadamy cechę adaptacyjną. Oznacza to, że szybko klimatyzujemy się w nowych miejscach oraz w nowym społeczeństwie.

52. Serdeczność

Czym jest serdeczność? To połączenie uprzejmości, łagodności, cierpliwości, wielkoduszności czy łaskawości. Można byłoby wymieniać te cechy w nieskończoność, jednak jednym zdaniem: cecha ta sprawia, że jesteśmy miłymi i dobrymi ludźmi.

53. Umiejętność przekonywania

Umiejętność związana z przekonywaniem do naszego zdania i racji innych ludzi może być także wadą, zwłaszcza jeśli stale to wykorzystujemy. Zaleta natomiast jest wtedy, gdy potrafimy przekonać do zmiany decyzji w ważnej, a zarazem błędnej decyzji.

54. Dociekliwość

Bycie ciekawskim a dociekliwym to dwie odmienne cechy. Człowiek dociekliwy jest ciekawy nowych ludzi, świat i tego, co go otacza. Stara się szkolić i na bieżąco uczyć, dowiadując się, co jak istnieje świat i jacy są ludzie.

55. Systematyczność

Systematyczność w pracy sprawia, że „grozi” na szybki awans. Te dobre cechy charakteru sprawiają, że jesteśmy również stanowczy, pewni siebie, rzetelni oraz wytrwali.

56. Sprawiedliwość

Osoba sprawiedliwa najczęściej postępuje zgodnie z zasadami etyki, zwłaszcza gdy uważa, że jest to słuszne lub uzasadnione. Stara się również zrobić wszystko, by wykazać się mądrością, elokwencją oraz taktem. Jest to bardzo ceniona cecha.

57. Uważne słuchanie

Tę cechę na pewno docenią nasi partnerzy, bliscy przyjaciele oraz rodzina. Każdy z nas potrzebuje obok człowieka, który go wysłucha i w razie konieczności doradzi. Pamiętaj jednak, że uważne słuchanie to także umiejętność zachowania tajemnicy, spokoju oraz mądrości.

58. Łagodność

Łagodne usposobienie polega na wyrozumiałości, spokoju i dobroci. Osoba łagodna nie lubi sporów i kłótni i za wszelką cenę stara się ich unikać.

59. Mądrość

Osoby mądre to nie tylko te nad wymiar inteligentne. Cecha, jaką jest mądrość, łączy ze sobą wszystkie pozostałe pozytywne cechy osobowości z naszej listy.

60. Pilność

Często pilność określana jest także jako gorliwość. Jest to jak najbardziej pozytywna cecha, która przejawia się rzetelnością, starannością i dokładnością. Posiadając ją, możemy mieć pewność, że żadne zadania czy nauka nie będą nam straszne.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Osobowość typu Dyskutant (ENTP) - cechy, zalety, wady, znani dyskutanci

61. Elokwencja

Miłe cechy charakteru sprawiają, że chętnie spędzamy czas z osobą elokwentna, która potrafi się ładnie wysławiać. Nie jest w tym wulgarna i nie narzuca nam swoje zdania. Rozmowa z człowiekiem posiadającym tę cechę jest przyjemna, spokojna i miła.

62. Dyskrecja

Umiejętność dochowania tajemnicy to bardzo trudna cecha, której ciężko jest się nauczyć, zwłaszcza ludziom, którzy lubią plotki. Jest to również cecha najbardziej doceniania w przyjaciołach. Jeśli posiadasz tę cechę, to możesz być siebie dumny, jeśli natomiast masz z tym pewne trudności to spokojnie, możesz nad nią popracować. Nie poddawaj się!

63. Kreatywność

Człowiek posiadający cechę kreatywności potrafi w naturalny sposób pokonywać przeciwności losu za pomocą własnych umiejętności.

64. Rzetelność

Lista pozytywnych cech charakteru zawiera również rzetelność, która polega na wypełnianiu swoich obowiązków od początku do końca bardzo szczegółowo, krok po kroku. Cecha ta jest bardzo przydatna w życiu zawodowym i uważa się ja za prawdziwy skarb.

65. Spryt

Spryt jest spostrzegawczością, kreatywnością oraz charyzmą zarazem. Cechuje on osoby, które w zatrważającym tempie potrafią znaleźć rozwiązanie z najtrudniejszej sytuacji. Ich pomysłowość sprawia, że czasem im zazdrościmy. Jest to zdecydowanie ogromna zaleta człowieka.

usmiechnieta dziewczyna

66. Spostrzegawczość

Dobre cechy ludzi bardzo często spowodowane są spostrzegawczością, bo przecież jak być uczynnym, wrażliwym czy pomocnym, jeśli nie zauważamy tego, że wokół nas jest ktoś, kto potrzebuje pomocy? Osoba spostrzegawcza w bardzo naturalny i szybki sposób dostrzega nawet najdrobniejsze szczegóły.

67. Tolerancja

Tolerancja zawsze kojarzy nam się z rasizmem. Jeśli nie obrażamy ludzi innych narodowości, to owszem jesteśmy tolerancyjni. Jednak nie możemy zapominać także o szanowaniu odmiennego zdania od naszego.

68. Wytrwałość

Pozytywne cechy charakteru takie jak wytrwałość pozwalają nam dążyć do celu bez najmniejszego wysiłku. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni i potrafimy poradzić sobie podczas stresujących sytuacji, wykazując się spokojem i opanowaniem.

69. Spontaniczność

Pozytywne cechy charakteru to także spontaniczność. Osoba ta powinna być również charyzmatyczna, co ułatwia jej nawiązywanie nowych znajomości. Spontaniczność polega również na szybkim podejmowaniu decyzji, czasem lekko szalonych i nie do końca przemyślanych.

70. Oszczędność

Niewiele osób potrafi być oszczędnym, co obecnie jest bardzo ważne. Możemy ją również wyćwiczyć, oznacza to jednak, że czeka nas wiele wyrzeczeń, ponieważ musimy zrezygnować z wielu przyjemności związanych z dalekimi podróżami lub częstymi zakupami.

71. Pragmatyzm

Dobre cechy charakteru sprawiają, że posiadamy umiejętność oceny sytuacji w sposób realistyczny, dzięki czemu wybieramy rozwiązanie, które przede wszystkim będzie skuteczne.

72. Wierność

Wierność to nie tylko zachowanie wobec partnera, ale również wobec przyjaciół, rodziny, współpracowników czy wobec swoich poglądów. Osoba wierna swoim przekonaniom cechuje się także stanowczością, asertywnością i zdecydowaniem, które są obecnie bardzo cenne.

73. Takt

Osoba taktowna potrafi z łatwością dostosować się do norm społecznych. Cechuje ją również łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz wyczucie.

74. Schludność

Miłe cechy charakteru często wiążą się także z naszym wychowaniem. Człowiek schludny lubi porządek i stara się go zawsze utrzymywać. Jest to bardzo ceniona cecha zwłaszcza w życiu rodzinnym.

75. Zdecydowanie

Jest to cecha, która łączy ze sobą wysokie poczucie własnej wartości, stanowczość, wiarę we własne możliwości, pewność siebie czy wytrwałość. Osoba zdecydowana potrafi w szybki sposób podjąć decyzję, która będzie korzystna, a zarazem nie będzie pozostawiała żadnych wątpliwości. Takim osobom zawsze się ufa.

Wszystkie wyżej wymienione cechy to tylko część pozytywnych cech osobowości, jakimi wyróżniać może się człowiek. Jeśli masz większość z nich, to oznacza to, że jesteś pewny siebie, zdecydowany i charyzmatyczny. Wszystkie te zalety sprawiają, że zarówno poznawanie nowych ludzi, jak i odkrywanie świata nie jest dla ciebie żadnym wyzwaniem. Wszystkie wyżej wymienione plusy sprawiają, że jest nam łatwiej w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Codzienność jest dla nas czymś ciekawym i sprawia, że chcemy próbować czegoś nowego.

Pamiętaj również, że jeśli nie posiadasz jakiś cech, które chciałbyś mieć, to zawsze masz możliwość ich nauczenia się. Wystarczy tylko zmienić swoje myślenie i podejście i uzbroić się w cierpliwość. Rzadko zdarza się, że ktoś jest chodzącym ideałem i posiada wszystkie pozytywne cechy osobowości z wyżej wymienionej listy.

Karina Młyńska

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu "Psyche".

View all posts by Karina Młyńska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *