priorytety

Priorytety w życiu i biznesie – jak je ustalać?

Każdy z nas chce pokierować swoim życiem w sposób, który pozwoli mu na osiągnięcie sukcesu i satysfakcji – zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. Często jednak zdarza się tak, że nie wiemy w jaki sposób postępować by osiągnąć swoje cele. Jest to spowodowane brakiem priorytetów w życiu. Są one niezwykle ważne, ponieważ determinują nasze działania i pozwalają nam skupić się na celu. Jak jednak prawidłowo ustalać priorytety w życiu? Czym są i czy rzeczywiście są niezbędne? Postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Priorytety w życiu – czym są?

Mówiąc o tym, czym są priorytety warto zacząć od ich definicji. Są to określone cele, wartości lub zadania, które uważane są za najważniejsze lub najbardziej istotne w danym kontekście lub okresie czasu. Określają na czym w danym okresie najbardziej skupiamy swoją uwagę. Posiadanie priorytetów pozwala nam na zaplanowanie naszych działań oraz sprawniejsze podejmowanie decyzji dotyczących tego, które cele lub zadania powinniśmy postawić przed innymi. Priorytety mogą różnić się w zależności od sytuacji, naszych przekonań oraz krótko- i długoterminowych celów życiowych. Osoby, które mają ustalone priorytety łatwiej podejmują decyzje oraz skupiają się na tym, co jest naprawdę istotne i przyczynia się do osiągnięcia sukcesu i spełnienia w ich życiu.

Jakie priorytety wybrać w życiu?

Wybór priorytetów ma ogromne znaczenie dla tego w jaki sposób potoczy się nasze życie. Wiele osób jednak nie wie, jakie priorytety warto wybrać, by ich życie było satysfakcjonujące i pełne sukcesów. Warto nadmienić, że każdy z nas może mieć całkowicie inne potrzeby oraz oczekiwania dotyczące swojego życia, dlatego też nie jesteśmy w stanie wskazać listy priorytetów, które powinien mieć każdy z nas. Dla niektórych osób najważniejsza będzie rodzina, dla innych tworzenie satysfakcjonujących relacji, jeszcze inne osoby nie będą w stanie cieszyć się życiem, jeśli nie osiągną sukcesu zawodowego oraz stabilizacji finansowej. Zastanawiając się jakie priorytety warto wybrać w życiu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim warto zastanowić się, co naprawdę ma dla nas znaczenie. Zrozumienie swoich wartości i przekonań pozwala wyznaczyć cele, które są z nimi zgodne oraz zaplanować drogę ich realizacji, która nie będzie godziła w najważniejsze dla nas wartości. Wybierając priorytety w życiu warto zastanowić się nad tym, z czego musimy zrezygnować by osiągnąć swoje cele. Przykładowo, wydawać się nam może, że na pierwszym miejscu znajduje się sukces finansowy. Jeśli jednak jesteśmy osobami potrzebującymi odpoczynku czy częstych kontaktów z bliskimi wytężona praca, która mogłaby nam pomóc w realizacji tego celu będzie stanowiła ogromne obciążenie dla naszej psychiki. Słowem, ustalając swoje priorytety powinniśmy brać pod uwagę wszystkie aspekty swojego życia.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  W oczekiwaniu na Święta - kalendarze adwentowe dla każdego

kobieta ustala priorytety

Jak ustalać priorytety w życiu i biznesie?

Ustalenie priorytetów w życiu zawodowym i prywatnym jest niezwykle ważne dla osiągnięcia spokoju i harmonii. Jest również niezwykle pomocne w planowaniu swoich działań w przyszłości. Jak jednak je ustalać? Przede wszystkim warto zacząć od ustalenia swoich celów oraz określenia wartości, które mają mieć nadrzędne znaczenie w naszym życiu. W życiu osobistym powinno to oznaczać refleksję nad tym, co naprawdę jest dla nas ważne: czy  jest to rodzina, zdrowie, dbanie o duchowy rozwój czy też poświęcenie się swoim pasjom. W kwestii biznesowej skupić powinniśmy się natomiast na kwestiach takich jak określenie strategicznych celów, które zamierzamy osiągnąć oraz określenia najważniejszych działań, które przyczynią się do osiągnięcia sukcesu firmy. Kolejnym krokiem w ustalaniu priorytetów powinna być ich kategoryzacja i nadanie odpowiedniego miejsca w hierarchii, tego co jest dla nas najważniejsze. Pozwoli to na ustalenie kolejności działań, które musimy podjąć, by osiągnąć swoje cele. Następnie warto stworzyć plan działania, który pomoże skoncentrować się na realizacji priorytetów. Ustalając plan działania powinniśmy pamiętać o tym, że może on wymagać zmian spowodowanych wpływem czynników zewnętrznych, jak również i zmian, które zachodzą w nas samych z powodu tego co dzieje się w naszym życiu. Warto pamiętać, że w modyfikacji swoich priorytetów czy planu działania nie ma nic złego – to całkowicie naturalny proces adaptowania się do nowych warunków i okoliczności. Ustalanie priorytetów niezależnie od tego, czy dotyczą życia prywatnego czy zawodowego jest więc procesem, który wymaga naszej uważności oraz zdolności do modyfikowania naszych założeń jeśli będzie to konieczne.

Jakie są moje obecne priorytety? Krótki test

Nie da się ukryć, że wiele osób ma problem z ustaleniem jakie właściwie są ich życiowe priorytety. W codziennym biegu często nie mamy bowiem możliwości by skupić się nad tym tematem. Jeśli ty również należysz do tego grona, nie martw się. Przygotowaliśmy dla ciebie krótki test, dzięki któremu ustalisz co najbardziej liczy się w twoim życiu.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  "Jestem brzydka" - co w tej sytuacji ma zrobić dziewczyna?

1. Co jest dla ciebie ważniejsze w tej chwili?

a) Kariera zawodowa

b) Rodzina i relacje osobiste

c) Rozwijanie pasji i zainteresowań

2. Na co poświęcasz najwięcej swojego czasu?

a) Na pracę zawodową

b) Na spędzanie czasu z bliskimi

c) Na rozwijaniu swoich pasji

3. Co stanowi główne źródło twojej satysfakcji?

a) Sukcesy zawodowe

b) Harmonia w rodzinie i relacjach

c) Realizowanie swoich pasji

3. Jaki obszar życia wymaga teraz największej uwagi?

a) Zdobywanie nowych umiejętności zawodowych

b) Dbanie o zdrowie i dobre relacje z bliskimi

c) Realizacja osobistych celów i marzeń

4. Czym często zajmujesz się w swoim wolnym czasie?

a) Pracą lub rozwojem zawodowym

b) Spędzaniem czasu z rodziną i przyjaciółmi

c) Wykonywaniem aktywności, które kochasz:

Przelicz, ile razy wybrałeś odpowiedzi a), b) i c):

Większość odpowiedzi a): Twoje obecne priorytety skupiają się głównie na karierze zawodowej i osiąganiu sukcesów w pracy.

Większość odpowiedzi b): Rodzina i relacje osobiste są dla ciebie teraz kluczowym obszarem życia.

Większość odpowiedzi c): Skupiasz się na rozwijaniu swoich pasji i realizowaniu osobistych celów.

zastanawiajaca sie kobieta

Kiedy i jak zmieniają się życiowe priorytety?

Priorytety życiowe nie są czymś, co ustalamy raz na całe swoje życie. Wprost przeciwnie, mogą one ulegać licznym zmianom, na które wpływ może mieć wiele czynników. Wśród nich wymienić możemy po prostu dojrzewanie i nabieranie doświadczenia. Przykładowo z czasem osoba, która skupiała się wyłącznie na pasji może dostrzec, że potrzebuje zabezpieczyć się finansowo. W związku z tym zmienia swoje priorytety na skupieniu się na pracy zawodowej lub rozwoju własnego biznesu. Czasem priorytety zmieniają się w wyniku trudnych a nawet traumatycznych wydarzeń w naszym życiu. Stając w obliczu nich uświadamiamy sobie jak kruche jest życie i całkowicie przewartościowujemy co jest dla nas ważne. Zmiana priorytetów życiowych może mieć różny przebieg. Niektóre osoby z dnia na dzień uświadamiają sobie, że coś innego jest dla nich ważne. Inne zaś powoli dojrzewają do zmiany swoich celów i powoli wprowadzają zmiany w życie.

Katarzyna Grochowska

Seksuolożka oraz redaktorka działu "Seks" i "Związki".

View all posts by Katarzyna Grochowska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *