kosmetyki-weganskie

Kosmetyki wegańskie: podstawa świadomej pielęgnacji

Kosmetyki wegańskie cieszą się ogromną popularnością na rynku beauty, a zainteresowanie nimi nieustannie wzrasta. Jest to związane, między innymi, z rosnącą świadomością konsumentów, którzy coraz uważniej wybierają preparaty pielęgnacyjne.

Weryfikacji klienta podlegają już nie tylko działanie i właściwości kosmetyku. Konsumenci dokładnie analizują również skład i substancje aktywne użyte w formule preparatu. Coraz częściej też zwracają uwagę na sam proces produkcyjny, zwłaszcza na to, czy podczas produkcji poszanowane zostało środowisko naturalne i prawa zwierząt.

Kosmetyki wegańskie – co to właściwie znaczy?

Kosmetyki wegańskie są kategorią produktową, która rośnie w siłę, a ten segment rynku beauty rozwija się w dynamicznym tempie. Coraz głośniej jest o proekologicznych rozwiązaniach, a moda na zdrową dietę i aktywny tryb życia staje się codziennością. Pojęcie „weganizmu” również przestało wywoływać zdziwienie – nie odnosi się już wyłącznie do diety, ale w zasadzie każdej sfery życia.

Coraz więcej kosmetyków na drogeryjnych półkach posiada specjalne symbole i oznaczenia „kosmetyk wegański”, „vegan” czy też „vegan friendly”. Jest to potwierdzeniem, iż produkt został wyprodukowany bez użycia jakichkolwiek surowców odzwierzęcych.

Należy natomiast podkreślić, że wegański nie musi wcale oznaczać produktu w 100% naturalnego, ani też wolnego od chemicznych dodatków. Nie można więc postawić znaku równości pomiędzy kategorią kosmetyków naturalnych, a wegańskich. Bardzo często są to natomiast produkty ekologiczne, gdyż na tym bazuje sama filozofia weganizmu.

Kosmetyki wegańskie mogą, ale nie muszą być jednocześnie naturalnymi. W ich składach można więc odnaleźć substancje syntetyczne oraz konserwanty. Osoby restrykcyjnie podchodzące do kwestii weganizmu, bez problemu odnajdą natomiast produkty, które są wegańskie i naturalne jednocześnie. Bardzo duży wybór kosmetyków wegańskich oraz naturalnych oferuje drogeria horex.pl

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Kiedy facet udaje, że mu nie zależy? 10 możliwości

Kosmetyki wegańskie nie mogą więc zawierać żadnych składników zwierzęcych i odzwierzęcych. Oczywiście wykluczone są również testy na zwierzętach – zarówno gotowego preparatu, jak i półproduktów, które go tworzą. Jednocześnie są to więc produkty cruelty free, które powstały z poszanowaniem praw zwierząt.

Podstawą ich formuł są najczęściej wyciągi i ekstrakty roślinne oraz składniki mineralne. Zwykle też surowce pozyskiwane są z ekologicznych upraw, co potwierdzane jest specjalnym certyfikatem. Jeśli chodzi o makijaż, najczęściej wykorzystywane są w tym celu kosmetyki mineralne.

Kosmetyki wegańskie: Twój świadomy i mądry wybór

Kosmetyki wegańskie są naturalnym przejawem weganizmu, a więc stylu życia obejmującego dietę roślinną, z której wykluczone są mięso i produkty odzwierzęce, do których zalicza się m. in. przetwory mleczne czy miód. Weganie bardzo często rozszerzają swoje ideały również o ubiór: odzież i obuwie nie mogą być wykonane chociażby z wełny czy skóry.

Jeśli chodzi o branżę beauty, tu weganizm ogranicza się do kosmetyków, które pozbawione są surowców pochodzenia zwierzęcego, a więc wielu popularnych składników wykorzystywanych przez przemysł kosmetyczny.

Mowa tu chociażby o propolisie, jedwabiu, keratynie, lanolinie, kolagenie, elastynie, miodzie, wosku pszczelim, pyłku pszczelim, jadzie węża, jadzie żmii, śluzie ślimaka, nici pajęczej, naturalnym włosiu czy też probiotykach, których źródłem są przetwory mleczne.

Innymi słowy, kosmetyki – by zostały uznane za wegańskie – nie mogą zawierać jakichkolwiek z wyżej wymienionych składników. Pozostałe substancje mogą być zarówno syntetyczne, jak i naturalne – w żaden sposób nie jest to unormowane.

Co ważne, kosmetyki „vegan friendly” są produktami naprawdę doskonałej jakości, których skuteczność została potwierdzona wieloma badaniami. Wyznając więc filozofię wegańską i chcąc w pełni dostosować się do jej wartości, nie musimy rezygnować z wysokiego poziomu pielęgnacyjnego.

Za ich dobroczynne właściwości odpowiadają roślinne ekstrakty i wyciągi, a także witaminy oraz minerały, które doskonale oddziałują na skórę czy włosy. Co ważne, kosmetyki z tej kategorii rzadziej wywołują alergie.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Co możesz zrobić, aby odroczyć egzekucję komorniczą?

Weganizm jest nie tylko dietą wykluczającą produkty zwierzęce i odzwierzęce. Stał się filozofią oraz stylem życia, które wpływ mają na wiele codziennych wyborów, mających być wyrażeniem szacunku do zwierząt. Wyborów mądrych i świadomych, które odnoszą się do wielu sfer – nawet tych – na pozór – najbardziej błahych i przyziemnych.

Jeszcze do niedawna wybór produktów z tej kategorii był dość ograniczony. Obecnie jednak bardzo wiele marek podchwyciło ideę weganizmu, a na rynku jest mnóstwo kosmetyków pozbawionych substancji odzwierzęcych. Trend ten ma tendencję rosnącą, bo i coraz więcej osób przykłada wagę do składu, a także samego procesu produkcyjnego. Nie liczy się już tylko sam produkt, ale również wartości wpisane w filozofię brandu.

Jedna odpowiedź na “Kosmetyki wegańskie: podstawa świadomej pielęgnacji

  1. Krem Only Bio Havana w pełni spełnił moje oczekiwania pod względem wydajności. Konsystencja była lekka, łatwa do aplikacji, a efekt końcowy był zarówno naturalny, jak i trwały. Cieszę się, że mogłam uzyskać świetny wygląd, jednocześnie respektując moje przekonania dotyczące ochrony zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *