Nie jest tajemnicą, że jakość snu oddziałuje w znaczący sposób na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Sen szczególnie istotną rolę odgrywa u dzieci, albowiem wpływa na ich optymalny rozwój i witalność. Niestety, współcześnie wiele dzieci zmaga się z bezsennością, która stanowi poważną zagwozdkę dla tysięcy lekarzy. Co najczęściej jest przyczyną problemów ze snem u najmłodszych i w jaki sposób skutecznie z nimi walczyć?
Co jest przyczyną problemów ze snem u dzieci?
W większości przypadków przyczyna występowania problemów ze snem jest zależna od wieku naszej pociechy. Jeżeli mamy do czynienia z niemowlakiem, to głównym powodem bezsenności przeważnie jest kolka bądź wyrzynanie się ząbków. U starszych dzieci przyczyny problemów ze snem mogą być jednak o wiele bardziej złożone i obejmują zarówno rozwijające się choroby na tle nerwowym, jak i przemęczenie wynikające ze zbyt często używanych urządzeń elektronicznych. Niezależnie od przyczyny, bezsenność zawsze jest niezwykle przykrym doświadczeniem, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno jej bagatelizować. Zdaniem ekspertów większość problemów ze snem wynika z przemęczenia dzieci bądź niewłaściwego przygotowania sypialni. Jeżeli w pokoju, w którym śpi dziecko, unoszą się brzydkie zapachy bądź panuje wysoka temperatura, to wielce prawdopodobne, że nasza pociecha będzie męczyła się z zaspaniem. Małe dzieci bardzo mocno odczuwają również brak rodziców oraz swoich ulubionych zabawek. Jeśli więc nasze dziecko znajduje się w nowym otoczeniu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie czuło się zagrożone, w efekcie czego nie da rady usnąć.
Jak walczyć z bezsennością u dzieci?
Aby wyeliminować bezsenność u naszych potomków, należy zadbać przede wszystkim o zdrowy tryb życia. Niezależnie, czy posiadamy dziecko w wieku przedszkolnym, czy niemowlę, zawsze powinniśmy dokładać wszelkich starań, aby zapewnić mu dostęp do świeżego powietrza oraz komfortowe warunki snu. Dlatego też zadbajmy o to, aby w jego pokoju panowała cisza, spokój i względna ciemność. Aby zredukować ryzyko wystąpienia problemów ze snem, warto także unikać zbyt późnego spożywania kolacji przez dziecko. Trudności z trawieniem mogą bowiem sprawiać, że dziecko będzie źle się czuło i nie da rady usnąć. Częstym powodem bezsenności u dzieci są również drzemki w ciągu dnia. Jeśli nasza pociecha więcej śpi podczas dnia niż w trakcie nocy, to warto zredukować częstotliwość drzemek o niestandardowych godzinach. Ich częste występowanie może wpływać na to, że dziecko będzie przesadnie wypoczęte, przez co nie da rady zasnąć w godzinach wieczornych. Dobrym patentem na walkę z bezsennością jest też zadbanie o relaks i wyciszenie dziecka. Zanim nasz potomek pójdzie do łóżka, warto więc pobawić się z nim bądź poczytać mu bajki. Jeśli nie mamy wystarczająco czasu, by zabawiać swoje dziecko, to nie musimy załamywać rąk, gdyż współcześnie istnieją audiobooki, dzięki którym czytanie jest o wiele bardziej nowoczesne. Świetnym wyborem dla najmłodszych są przede wszystkim bajki audiobooki, które są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Z ich pomocą dzieci odprężą się przed pójściem spać, co powinno wpłynąć na mocniejszy i bardziej komfortowy sen.
Czym skutkuje bezsenność u dzieci?
Problemy ze snem są bardzo często bagatelizowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ich występowanie większość osób zrzuca na karb zmęczenia bądź niewłaściwej diety. Niereagowanie na bezsenność jest jednak olbrzymim błędem, ponieważ może ona przynieść liczne reperkusje. Zbyt mała ilość snu wpływa bowiem nie tylko na gorsze samopoczucie, ale również na nieatrakcyjną aparycję. Trudności ze snem skutkują zarówno ziemistą cerą, jak i podkrążonymi oczami, przez co w znaczący sposób odbijają się na zdrowiu dzieci. Lekarze zauważają, że niewłaściwa ilość snu może także powodować wahania nastroju, problemy z koncentracją, a nawet trudności z uczeniem się. Dzieci, które śpią poniżej ośmiu godzin, zazwyczaj osiągają gorsze wyniki w szkole, a ponadto trudniej przychodzi im nawiązywanie relacji międzyludzkich. Oznacza to, że pozornie błahy problem może nieść za sobą naprawdę poważne konsekwencje, dlatego też pod żadnym pozorem nie można udawać, że się go nie widzi.
Bezsenność u najmłodszych a choroby
Uspokajając wszystkich rodziców, należy podkreślić, że w większości przypadków bezsenność nie jest wynikiem rozwijających się chorób. Zazwyczaj problemy ze snem mają relatywnie proste podłoże, które da się łatwo wyeliminować. Niewłaściwa dieta, nieregularne kładzenie się do łóżka, zbyt duże zmęczenie czy rozwijanie się organizmu to tylko niektóre z przyczyn, które mogą wpływać na problemy ze snem. Choć w większości przypadków bezsenność nie jest związana z poważnymi chorobami, to niekiedy może wskazywać na rozwijające się problemy lękowe. Jeśli dziecko przez dłuższy czas narzeka na trudności ze snem, to warto udać się do psychologa, aby potwierdził, że dziecko nie cierpi na depresję, nerwicę lękową czy hipochondrię. Krótki wywiad ze specjalistą powinien okazać się wystarczający, aby nabrać pewności, że zdrowie psychiczne dziecka nie znajduje się w niewłaściwym stanie.