kobieta trzyma tampon

Jak wyjąć tampon? Bezboleśnie i szybko

Tampony dla kobiety podczas miesiączki są prawdziwym zbawienie. Są one dużo wygodniejsze niż podpaski i można stosować je idąc na basen. Posiadają wiele zalet i Pań nie trzeba namawiać do ich użytkowania. Niestety należy wziąć pod uwagę również to, że ich nie odpowiednie stosowanie może doprowadzić do wielu problemów.

Jak wyciągnąć tampon? Częsty problem u kobiet

Wiele kobiet bardzo chętnie stosuje ten środek higieniczny podczas okresu. Niewiele kobiet natomiast wie, jaki jest jego skład. Przede wszystkim wytworzone są z bawełny i celulozy drzewnej, które nasączone są między innymi: pochodne ropy naftowe i silikon. Dlaczego też jest on więc biały? Wszystko za sprawą chloru. Tak naprawdę każda kobieta może go używać, ważne jest jednak, by wcześniej zapoznać się z ulotką. Na rynku istnieje ich wiele rozmiarów, ale również różna ich chłonność.

Jak wyjąć tampona? Jest to odpowiednie pytanie skierowane zwłaszcza do młodych kobiet, które nie mają w tej kwestii większego doświadczenia. Otóż zaczynając stosować takie środki higieniczne podczas miesiączki najlepiej zacząć od mniejszych rozmiarów, ponieważ są one łatwiejsze w usunięciu. Większe rozmiary jest trochę ciężej wyjąć, co może powodować stres. Nie należy się jednak martwić, ponieważ z czasem nabierze ona wprawy.

tampony

Czym grozi niewyciągnięty tampon?

Tampon w pochwie nie powinien być dłużej niż zaleca producent, zazwyczaj jest maksymalnie 6 – 8 godzin. Bardzo ważna jest jego regularna wymiana. Jeśli tego nie dopilnujesz to może to spowodować wiele niebezpiecznych zagrożeń. Są to między innymi:

 • Przecieki
 • Wydzielina
 • Świąd
 • Zaczerwienienie
 • Brzydki zapach

Niestety tampon w macicy przez zbyt długi czas może powodować również inne chorobowe objawy:

 • Gorączka
 • Denność
 • Ból gardła
 • Ból podbrzusza
 • Spadek ciśnienia
 • Nieprawidłowa praca serca

Wszystkie wyżej wymienione objawy są najprawdopodobniej objawami powstałej infekcji. Mogą również oznaczać podrażnioną błonę śluzową pochwy.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Suplementacja osób aktywnych - jakie suplementy diety stosować?

Największym problemem jest tampon w pochwie przez miesiąc. Absolutnie taka sytuacja niema prawa się zdarzyć, ponieważ im dłużej się on tam znajduje tym bardziej jest dla nas niebezpieczny. Może to doprowadzić do wstrząsu toksycznego. Jego objawami mogą być gorączka, biegunka, bóle mięśni, zawroty głowy czy świąd i pieczenie skóry. Taki stan jest bardzo niebezpieczny.

Jeśli chodzi o zapomniany tampon objawy świadczą o tym, że nasz organizm jest zagrożony. Należy natychmiast go usunąć i nie używać do końca miesiączki.

Bezbolesne wyjmowanie tampona – jak to zrobić?

Wiele młodych kobiet zastanawia się jak wyjąć tampon, żeby nie bolało? Pamiętaj, aby przed ich użyciem zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi. Jeśli nie wiesz, jak wyjąć tampona to zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami:

 • Przed wyciąganiem tampona należy dokładnie umyć ręce
 • Należy zdecydowanym ruchem złapać wystający sznurek i pociągnąć
 • Gdy już uda się go w całości wyjąć, owiń go papierem toaletowym i wyrzuć do kosza na śmieci

Jak wyjąć tampon, żeby nie bolało? Należy stanąć w delikatnym rozkroku i rozluźnić ciało. Jest to odpowiedni sposób na pozbycie się tampona bez bólu. Lekki opór na pewno poczujesz w sytuacji, gdy tampon nie jest dobrze nasiąknięty. Nie należy się jednak tym przejmować.

kobieta z tamponem

Jakie problemy pojawiają się przy wyciąganiu tampona?

Zdarza się, że cały tampon utknął w pochwie. Taka sytuacja jak i resztki tamponu w pochwie są powodem do ogromnemu stresu. Nasuwa się pytanie czy poradzimy sobie z jego wyciągnięciem, jeśli na przykład nie posiada on sznurka. W sytuacji, gdy tampon utknął nie należy panikować, należy kucnąć i delikatnie przeć. Można wsunąć również dwa palce i złapać tampona. Należy zachować ostrożność, by wata w środku się nie rozdzieliła. Jeśli tak się wydarzy to to warto jest skorzystać z pomocy osób trzecich. Można poprosić o pomoc bliska osobę lub kucnąć i za pomocą palców spróbować wyciągnąć resztki waty. Jeśli jednak się nie uda to konieczna jest wizyta u ginekologa.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Co może powodować problemy ze snem u dzieci?

FAQ – jak wyciągnąć tampon?

Czy tampon może utknąć?

Niestety to może się zdarzyć. Nie należy jednak wpadać w panikę. Najczęstszym problemem jest urywający się sznurek i tampon po jego pociągnięciu zostaje w pochwie. Najskuteczniejszą metodą na jego usunięcie jest wyciągnięcie go za pomocą dwóch palców. Gdy utknie on w pochwie należy przede wszystkim zachować spokój i nie panikować, istnieje sposób na bezpieczne usuniecie go i w większości przypadków nie ma konieczności wizyty u ginekologa.

Jak wyciągnąć stary tampon?

Tego typu środki higieniczne są jednorazowe. Należy pamiętać, że każdy tampon na raz nie nadaje się do drugiego użytku. Jeśli więc zapomniany tampon w pochwie jest naszym problemem to pamiętaj o konieczności natychmiastowego go wyjęcia. Należy również mieć na uwadze, że mocno nasiąknięty tampon może ulec rozpadowi w pochwie. Jeśli sznurek odpadnie wykorzystaj w tym celu dwa palce. Bardzo istotne jest także zachowanie higieny osobistej.

Jak wyciągnąć tampon bez sznurka?

Oczywiste jest, że tampon wyciąga się właśnie za pomocą sznurka. Niestety czasem zdarza się, że odpada i środek higieniczny zostaje w pochwie. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne go sprawdzenie przed jego włożeniem. Nie należy się tym przejmować, ponieważ wystarczy kucnąć, napiąć się i chwycić go dwoma palcami. Jest to bardzo skuteczny sposób na pozbycie się środka higienicznego w całości.

Jak wyciągnąć resztki waty z tampona?

Oczywiste jest, że tampon składa się z waty. Niestety, gdy mocno nasiąknie może zdarzyć się, że wata w pochwie ulegnie rozkładowi. Nie należy w takiej sytuacji panikować, ponieważ najprawdopodobniej resztki waty wypłynął z krwią. Konieczne jest jednak użycie podpaski, by móc ja obserwować. Jeśli jednak nie zauważysz na niej resztek waty to konieczna jest wizyta u ginekologa, który za pomocą specjalistycznych szczypiec wyjmie resztki tampona. Jeśli za długo poczekamy w naszym organizmie może dojść do infekcji, która jest niebezpieczna.

trzy tampony

Co zrobić, jeżeli włożyłam dwa tampony na raz?

Przede wszystkim należy pamiętać, że jeden tampon w zupełności wystarczy podczas miesiączki. Nie należy używać wiec więcej niż jednej sztuki jednocześnie. Jeśli natomiast zdarzy się taka sytuacja to należy je natychmiast usunąć. Wykonujemy tą czynność pojedynczo będzie to dużym ułatwieniem.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak zatrzymać okres? Farmakologiczne i domowe metody na zatrzymanie miesiączki

Czy tampon może wpaść do macicy?

Wiele kobiet stosujących tampony obawia się, że może on trafić do macicy. Nie należy się tym martwić. Taka sytuacja nigdy się nie zdarzy. Najzwyczajniej niema takiej możliwości. Choćby dlatego, że szyjka jest bardzo długa a dodatkowo bardzo wąska. Niema takiej opcji, by popchać tampona aż do niej. Użytkowanie tego środka higienicznego jest całkowicie bezpieczne.

Nawet jeśli urwiemy sznurek od tampona to wcale nie oznacza, że od razu zacznie przemieszczać się on w kierunku macicy. Przede wszystkim należy zachować spokój i spróbować wyjąć go palcami. Jest to naprawdę bardzo łatwe, pod wpływem parcia zacznie on się sam wysuwać. Najważniejsze jest nie panikować i postępować zgodnie ze wskazówkami.

Tampon – czy może samoistnie wypaść?

Najważniejsza jest odpowiednie, zgodne z instrukcją producenta użytkowanie tampona. Dzięki temu, nie będziesz musiała się martwić, że będzie on przeciekał. Musisz pamiętać, że po jego aplikacji nie należy czuć dyskomfortu. Nie należy się również martwić, że samoistnie wypadnie, ponieważ trzymają go mięśnie pochwy. Niestety bardzo rzadko, jednak zdarza się, że podczas korzystania z toalety i silnego parcia sam się wysunie. Nie martw się jest to normalne, po prostu użyj drugiego. Nie zamartwiaj się, że źle go zaaplikowałaś, ponieważ wcale to o tym nie świadczy.

Wyjęcie tampona jest bardzo proste. Dla młodych dziewczyn może zdawać się niebezpieczne, jednak należy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta i nie stanie się nic nieoczekiwanego. Bardzo często zdarza się, że urywa się sznurek, jednak środek higieniczny pozostały w pochwie można wyjąć za pomocą dwóch palców. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, niema konieczności od razu wizyty u ginekologa.

Katarzyna Wojtowicz

Lekarz rodzinny oraz redaktorka działu "Zdrowie".

View all posts by Katarzyna Wojtowicz →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *