Cierpisz na przepuklinę? Wypróbuj 4 propozycji zmniejszenia objawów

Przepuklina kręgosłupa, czyli dyskopatia, to przykra dolegliwość związana ze zmianami w obrębie dysków. Jej przyczyną jest wydostanie się części miękkiej z wnętrza krążka międzykręgowego, co może powodować ból pleców lub nóg w wyniku ucisku na nerwy. Istnieją sposoby na zmniejszenie dolegliwości – poznaj 4 najpopularniejsze metody.

1. Ćwiczenia fizjoterapeutyczne

Regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha są kluczowe przy wszystkich problemach z kręgosłupem, a więc również w przypadku przepukliny. Powinny one być wykonywane pod okiem specjalisty. Ich celem jest wzmocnienie i poprawa elastyczności mięśni wzmacniających kręgosłup. Dzięki temu zmniejsza się ból i dyskomfort.

Jakie ćwiczenia są najbardziej korzystne przy problemach z przepukliną kręgosłupa?

  1. Niezbędne są ćwiczenia rozciągające takie jak delikatne skłony do przodu, ponieważ rozluźniają mięśnie pleców.
  2. Ponadto ważne są również ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie brzucha i mięśnie dolnej części pleców, są to m.in. deska czy mostek.
  3. Nie można też zapominać o  ćwiczeniach stabilizujących, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy i równowagi, mogą to być różnego typu ćwiczenia na piłce gimnastycznej czy na dysku sensorycznym.

cwiczenia-fizjoterapeutyczne.jpg

2. Zabiegi termiczne – uzupełnienie terapii od fizjoterapeuty

Jako uzupełnienie terapii pomocne są również zabiegi termiczne. Terapia ciepłem może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, zwiększeniu przepływu krwi i przynieść ulgę w bólu, z kolei krioterapia, czyli leczenie zimnem zmniejsza obrzęki, stan zapalny i również niweluje ból. Wybór rodzaju zabiegu zależy od fizjoterapeuty, który prowadzi terapię. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń i regularne powtarzanie zabiegów.

3. Dobór odpowiedniego materaca

Dobry materac zapewniający odpowiednie wsparcie dla pleców jest niezbędny w sypialni każdej osoby borykającej się z problemami z kręgosłupem. Bardzo ważne, by nie był on zbyt miękki, ponieważ wtedy ciało będzie zapadać się, uniemożliwiając przybranie komfortowej pozycji podczas snu. Z kolei zbyt twarda powierzchnia snu może zwiększać nacisk na kręgosłup i pogłębiać dolegliwości. Kluczem do sukcesu jest znalezienie balansu między optymalnym wsparciem i komfortem, a także równomierne rozłożenie ciężaru ciała.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak otrzymać tabletki antykoncepcyjne na e-receptę?

Jaki materac na przepuklinę kręgosłupa będzie najlepszy? Aktualnie za najlepszy wybór uznaje się zwykle materace średnio twarde, jednak zależy to przede wszystkim od wagi użytkownika. Osoby ważące powyżej 80 kg mogą rozważyć wybór twardego materaca, a powyżej 100 kg materaca bardzo twardego. Szczególnie polecane są materace z pianki wysokoplastycznej, czyli z tak zwaną pamięcią kształtu, ponieważ nie uginają się w sposób szkodliwy dla kręgosłupa, a jednocześnie zapewniają dobre rozłożenie ciężaru ciała.

Przed zakupem materaca warto skonsultować się ze swoim fizjoterapeutą, który najlepiej będzie znał szczegóły dolegliwości, będzie też umiał dopasować poziom twardości. Bardzo istotne jest również inwestowanie w jakość, ponieważ materace wykonane solidnie z dobrej jakości materiałów nie będą odkształcały się przez długie lata, zachowując w tym czasie optymalne właściwości. Jeśli nie ma możliwości konsultacji z fizjoterapeutą, można również udać się po pomoc do sklepu specjalizującego się w sprzedaży materacy. Dobrym miejscem na zakup tego typu produktu będzie  sklep medyczny Szydłowiec lub znajdujący się w innej, bliższej Ci miejscowości. Obecnie nie ma również problemu z zakupem materaca online.

dobor-odpowiedniego-materaca.jpg

4. Stosowanie leków przeciwbólowych

Pomimo wprowadzenia w życie profilaktyki, a także zabiegów i ćwiczeń u fizjoterapeuty czasami niezbędne jest dodatkowe stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Bywają sytuacje, gdy przepuklina kręgosłupa nie pozostawia pacjentom innego wyboru. Bardzo ważne jest jednak, żeby nie był to jedyny sposób radzenia sobie z problemem, a jedynie element wspomagający kompleksowo zaplanowaną terapię. Leki należy przyjmować wyłącznie zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego, dotyczy to zarówno dawki, jak i okresu, w jakim można bezpiecznie je przyjmować. Warto pamiętać, że wszystkie leki mogą mieć skutki uboczne.

Oprócz skutecznych sposobów na poradzenie sobie z przepukliną kręgosłupa takich jak terapia prowadzona przez fizjoterapeutę czy wybór dobrego materaca trzeba też pamiętać o innych elementach profilaktyki, a zwłaszcza o unikaniu dźwigania dużych ciężarów i wykorzystywaniu technik poprawnego podnoszenia przedmiotów. Wszystkie te elementy wprowadzone w życie jednocześnie mają szansę przynieść zdecydowanie najlepsze rezultaty.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Zdrowe, ale kaloryczne. Na jakie gatunki owoców należy uważać na diecie odchudzającej?

Materiał promocyjny.

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

View all posts by Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *