odzywka bialkowa

Odżywki białkowe dla sportowców – rodzaje i zastosowanie

Odżywki białkowe to bezpieczny suplement diety przeznaczony dla osób, które uprawiają sporty siłowe. Ich regularne stosowanie jest zalecane sportowcom, ponieważ zapewniają odpowiednią podaż białka podczas intensywnych treningów. Białko pełni w naszym organizmie wiele istotnych funkcji. Jak wybrać dobrą odżywkę białkową i kiedy warto ją stosować?

W ofercie renomowanych producentów znajdziesz odżywki białkowe, które różnią się między sobą składem, smakiem i dawkowaniem. Zanim wybierzesz dany produkt, zapoznaj się najpierw z jego właściwościami i działaniem. Odżywki białkowe to świetny sposób na uzupełnienie niedoborów i poprawę wydajności organizmu. Sprawdź dostępne rodzaje i wybierz coś w sam raz dla siebie!

Dlaczego warto stosować odżywki białkowe?

Wzmożona aktywność ruchowa powoduje, że wzrasta zapotrzebowanie organizmu na białka i węglowodany. Jeśli trenujesz bardzo intensywnie po kilka razy w tygodniu, to dostarczenie odpowiedniej ilości białka wraz z pożywieniem może być bardzo trudne, ponieważ wymaga spożywania bardzo obfitych posiłków. Tymczasem odżywki białkowe zawierają wysokie stężenie białka, które może wynosić od 60% do nawet 95%.

Stosowanie suplementów diety z białkiem niesie ze sobą wiele korzyści dla organizmu. Białko buduje wszystkie struktury ciała, reguluje metabolizm komórkowy, jest niezbędne do syntezy hormonów i wspomaga odporność. W dobrym sklepie z odżywkami znajdziesz wysokiej jakości produkty, które możesz bezpiecznie stosować przed lub po treningu. Prawidłowo dobrana odżywka pomoże Ci uzyskać wymarzoną sylwetkę i sprawi, że bez problemu osiągniesz zamierzone cele.

Odżywki białkowe – najpopularniejsze rodzaje

Pierwszym podstawowym kryterium wyboru odżywki białkowej powinno być pochodzenie białka. Jeśli na co dzień nie spożywasz mięsa, to lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będą odżywki zawierające białko pochodzenia roślinnego. Takie preparaty mogą mieć w swoim składzie izolat białka sojowego, białko z grochu, białko z ryżu lub białko konopne.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Nadmierne wypadanie włosów - Jak sobie z tym poradzić?

Odżywki białkowe są też wytwarzane z produktów odzwierzęcych. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się białko serwatkowe, czyli produkt uboczny, który powstaje podczas produkcji serów i twarogów. Odżywki białkowe z serwatki mogą zawierać:

  • koncentrat białka serwatkowego,
  • izolat białka serwatkowego,
  • hydrolizat białka serwatkowego,
  • kazeinę micelarną.

Wysokobiałkowe odżywki są źródłem cennych aminokwasów. Regularne stosowanie suplementów diety bogatych w białko korzystnie wpływa na wzrost masy mięśniowej i przyspiesza procesy regeneracyjne po dużym wysiłku fizycznym.

Odżywki białkowe rozpuszcza się w wodzie lub mleku. Tak przygotowany szejk możesz wypić raz lub dwa razy dziennie w zależności od zaleceń producenta. Stosowanie suplementów diety nie oznacza jednak, że możesz zrezygnować ze zdrowej diety. Pamiętaj, aby regularnie spożywać zbilansowane posiłki i nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu organizmu po każdym treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *