Hashimoto jest chorobą występującą głównie u kobiet. To przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, które prowadzi do niedoczynności tarczycy. Choroby nie da się wyleczyć, ale dzięki farmakologii można z nią normalnie żyć. W zmniejszeniu objawów i poprawie samopoczucia pomaga również dieta. Oto informacje, które pomogą Ci zrozumieć, czym jest Hashimoto i jaką rolę odgrywa odpowiednie żywienie.
Jakie są objawy i powody wystąpienia Hashimoto?
Choroba Hashimoto ma podłoże autoimmunologiczne. Jej nazwa nie pochodzi od endokrynologa, lecz japońskiego chirurga Hakaru Hashimoto. Już w 1912 roku podczas badania usuniętych gruczołów tarczowych odkrył zwłóknienie oraz zanik miąższu i opisał chorobę. W Hashimoto objawy nie są specyficzne. Można je przypisać również innym problemom zdrowotnym, ale w pierwszej kolejności warto wykonać badania oceniające stan tarczycy. Choroba Hashimoto objawia się przede wszystkim zmęczeniem i sennością. Może wystąpić apatia, a nawet depresja. Zdarzają się problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem. Nadmiernie przesuszona skóra, świąd i wypadanie włosów także mogą świadczyć o zapaleniu gruczołu tarczowego. Poza tym pacjenci zgłaszają wrażliwość na zimno. Przybieranie na wadze, opuchlizna twarzy, chrypka i niskie ciśnienie krwi to kolejne sygnały, aby zgłosić się do lekarza.
Do rozwoju Hashimoto dochodzi, gdy układ odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała niszczące gruczoł tarczowy. W przypadku Hashimoto przyczyny występowania choroby nie są do końca jasne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za tę autoimmunologiczną chorobę odpowiadają predyspozycje genetyczne w połączeniu z określonymi czynnikami środowiskowymi. Ryzyko jej rozwoju wzrasta w przypadku przewlekłego stresu i palenia papierosów, ale też w wyniku zakażenia wirusem różyczki, opryszczki, świnki lub wirusem Epsteina-Barra. Poza tym chorobę może wywoływać wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz bakteriami Helicobacter pylori lub Yersinia enterocolitica. Chorobę można z powodzeniem kontrolować, ale nieleczona prowadzi do poważnych problemów.
Dieta Hashimoto
Ze względu na autoimmunologiczny charakter Hashimoto dieta powinna zawierać produkty przeciwzapalne. Ważna jest właściwa podaż kwasów omega-3. W codziennym jadłospisie wielu osób wciąż jest ich za mało, dlatego przy Hashimoto zwróć na nie szczególną uwagę. Znajdziesz je w produktach zwierzęcych, przede wszystkim w rybach takich jak: łosoś, makrela, węgorz, śledź. Natomiast dobre roślinne źródło tych kwasów to: orzechy, nasiona chia, siemię lniane i pestki dyni. Poza tym dieta przy Hashimoto wymaga również zadbania o solidną porcję witaminy C, która ma właściwości antyoksydacyjne.
Dieta Hashimoto – przepisy powinny mieć w składzie produkty obfitujące w polifenole. Warto je uzupełnić o owoce jagodowe zawierające antocyjany. Więcej o Hashimoto i żywieniu w tej chorobie przeczytasz na stronie https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/hashimoto/. Rzadko mówi się o wspieraniu mikroflory jelitowej, ale jest to ważne ze względu na możliwość występowania stanów zapalnych jelit. Polecamy jogurt naturalny i kefir oraz wszelkiego rodzaju kiszonki.
Hashimoto dieta – czego nie wolno jeść? Na temat produktów, których nie wolno spożywać, powstało wiele mitów. Za produkty pogarszające stan zdrowia osób z Hashimoto uważa się warzywa kapustne. Tymczasem kapusta, jarmuż, kalafior, brokuły czy kalarepa nie powinny być wykluczane z diety ze względu na szereg właściwości odżywczych. Po prostu należy ograniczyć ich ilość.
Leczenie Hashimoto
Hashimoto – jakie badania potwierdzają chorobę? Hashimoto a prawidłowe TSH – co oznacza taka sytuacja? W diagnostyce Hashimoto wykonuje się badanie poziomu TSH, ale też anty-TPO oraz anty-TG. Podwyższony poziom TSH wskazuje na niedoczynność tarczycy, która może, ale nie musi być wywołana przewlekłym limfocytowym zapaleniem gruczołu tarczowego. Stężenie może też być prawidłowe. Dlatego do potwierdzenia przypuszczeń potrzebne jest wykonanie podanych wyżej badań dodatkowych. W Hashimoto leczenie powinno być wspierane dietą przeciwzapalną. Ważny jest zdrowy tryb życia. Chorując na Hashimoto, leki przyjmuje się codziennie. Pamietaj, że to lekarz ustala odpowiednią dawkę tyroksyny.