kobieta pije kaweee

Kawa – czy może pomóc w odchudzaniu?

Zdrowa, szczupła sylwetka to marzenie wielu z nas. Nic więc dziwnego, że wiele osób podejmuje próby utraty nadmiarowych kilogramów. W trakcie odchudzania często poszukujemy środków, które mogłyby nam pomóc w szybszej utracie wagi. Jednym z nich jest podobno kawa. Na temat tego popularnego napoju możemy znaleźć wiele wpisów na stronach i forach poświęconych odchudzaniu. Jaka jednak jest prawda, czy kawa rzeczywiście może pomóc nam w walce z wagą? Przekonajmy się.

Kawa a odchudzanie – co warto wiedzieć?

W sieci możemy znaleźć wiele doniesień mówiących o tym, że kawa jest napojem, który może pomóc nam w redukcji nadmiernych kilogramów. W istocie, czarna kawa ma szereg właściwości, które mogą sprzyjać odchudzaniu. Kofeina, główny składnik kawy, jest znana z tego, że może zwiększać tempo przemiany materii. Badania sugerują, że spożycie kofeiny przed treningiem może zwiększyć ilość spalanych kalorii. Co więcej, spożywanie kawy może także ograniczyć nasz apetyt, co również sprzyja osobom na diecie. Kolejną mocną stroną tego napoju jest fakt, że kawa jest również bogatym źródłem antyoksydantów, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników w organizmie. Ochrona komórek przed uszkodzeniem sprzyja ogólnej formie naszego ciała i może pomóc nam np. ćwiczyć efektywnie.

Uwaga na dodatki

Warto jednak wspomnieć o tym, że takie właściwości ma czarna kawa bez żadnych dodatków. Jeśli pijemy kawę słodzoną cukrem, miodem, z dodatkiem mleka czy syropów potencjalne korzyści zostają przykryte zwiększoną kalorycznością kawy, która z pewnością nie jest tym, czego potrzebują osoby na diecie. Kaloryczność kawy prezentuje się następująco:

  • Kawa czarna (bez dodatków): 0 kcal,
  • Kawa z cukrem: jedna łyżeczka cukru (ok. 4 g): około 16 kcal,
  • Kawa z mlekiem: około 10-20 kcal, w zależności od ilości użytego mleka,
  • Kawa z syropem smakowym: w zależności od rodzaju syropu, jedna porcja może dostarczyć od 20 do 70 kcal.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak ustawić łóżko w sypialni?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podane wartości są szacunkowe i mogą się różnić w zależności od składników i proporcji użytych do przygotowania napoju.

Kawa jako wsparcie w odchudzaniu

Jak więc widzimy, spożywanie czarnej kawy w umiarkowanych ilościach może wspomóc metabolizm a tym samym utratę kilogramów. Warto jednak mieć świadomość, że napój ten nie jest złotym środkiem, który wystarczy nam by schudnąć. Co więcej, nadmierne spożycie kawy może być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości takich jak zaburzenia rytmu serca, zaburzania snu, nadmierny wzrost ciśnienia krwi czy dolegliwości żołądkowe. Istnieje również grupa osób, które nie powinny spożywać kawy. Wśród nich wymienić możemy osoby zmagające się ze schorzeniami takimi jak refluks żołądkowy, wrzody żołądka, arytmia serca czy nadciśnienie. W przypadku tych osób picie kawy może przynieść więcej negatywnych konsekwencji niż ewentualnych korzyści.

Podsumowując, kawa jest popularnym napojem, który może pomóc nam w walce z nadmiarem kilogramów ze względu na to, że przyspiesza nasz metabolizm. Warto jednak mieć świadomość, że zarówno kawa, jak i inne “cudowne specyfiki’ nie pomogą nam w utracie wagi jeśli nie zadbamy o zbilansowaną dietę, deficyt kaloryczny oraz odpowiednią dawkę ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *