orteza na stopie

5 najważniejszych informacji o stabilizatorach i ortezach

Ortezy to najprawdopodobniej najbardziej popularne wyroby medyczne – różne rodzaje opasek i stabilizatorów można dostać nie tylko w profesjonalnych sklepach ze sprzętem medycznym, ale również w sklepach sportowych, a nawet marketach. Co powinieneś wiedzieć o stabilizatorach i ortezach? Poznaj 5 najważniejszych informacji.

#1 Ortezy i stabilizatory nosi się po kontuzjach

Ortezy i stabilizatory przede wszystkim powinno się nosić po kontuzjach stawów i innych urazach, a także przy chorobach o podłoży reumatycznym. Te wyroby medyczne stosuje się, gdy staw wymaga całkowitego lub częściowego unieruchomienia. Coraz częściej specjalistyczne nakładane stabilizatory zastępują również opatrunek gipsowy po złamaniu kości oraz służą do doleczania urazów po zabiegach chirurgicznych

Do stabilizatorów wspomagających powrót do zdrowia zaliczają się ortezy korekcyjne i stabilizacyjne (np. https://www.pomocedlaseniora.pl/1237-lokiec). Są to sprzęty medyczne najbardziej zaawansowane technologicznie, a do tego lekkie i wygodne. Poza tym pozwalają na utrzymanie leczonego stawu czy kończyny w higienie i nie ograniczają cyrkulacji powietrza tak mocno jak łuska gipsowa. Z kolei w celu doleczania stawu i pomagania w poruszaniu się po urazie stosuje się ortezy kompensacyjne.

#2 Ortezy i stabilizatory można stosować profilaktycznie

Stabilizatory można nosić również w celu profilaktyki urazów. Tzw. ortezy kompresyjne są najczęściej stosowane przez sportowców w czasie uprawiania obciążających stawy dyscyplin sportowych (np. narciarstwa, tenisa, koszykówki, siatkarzy, tj. https://www.pomocedlaseniora.pl/1233-kolano). Szybkie i nagłe wyskoki, zmiana kierunku biegu czy nagłe hamowanie narażają m.in. staw skokowy na bolesny uraz.

Poza tym każdy, kto w przeszłości choć raz doznał kontuzji jakiegoś stawu, w czasie uprawiania sportu powinien nosić stabilizator. Raz uszkodzone więzadła czy mięśnie są najczęściej osłabione, a przez to bardziej narażone na kolejny uraz.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Przestań podjadać i zobacz rezultaty

#3 Noszenie stabilizatora nie osłabia mięśni

Wielu lekarzy, fizjoterapeutów i rehabilitantów uważa, że korzystanie ze stabilizatora np. w postaci opaski uciskowej na kolano osłabia mięśnie albo propriorecepcję. Jednak Calaghan i wsp. w 2016 roku zbadali wpływ noszenia ortezy na mięsień czworogłowy uda u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową kolana. Badania pokazały, że po 12 tygodniach siła mięśniowa zwiększyła się, a wyhamowanie mięśniowe – zmniejszyło. Najprostszym wyjaśnieniem wyników badań jest to, że dzięki zmniejszeniu się bólu w czasie noszenia opaski na kolano pacjenci zachowywali większą aktywność niż ci, którzy z powodu dolegliwości powstrzymywali się od ruchu.

#4 Czasami ortezę należy nosić również w nocy

Wydawać by się mogło, że orteza albo stabilizator to sprzęt niezbędny tylko w czasie codziennych aktywności albo ćwiczeń. Jednak w przypadku poważnych urazów (np. złamania kości) czy niedawno przebytej operacji lekarz lub fizjoterapeuta mogą zdecydować o konieczności noszenia ortezy przez całą dobę. W czasie snu człowiek wykonuje mimowolne, a nieraz i gwałtowne ruchy, które bez usztywnienia mogłyby zaburzyć proces leczenia, a nawet pogłębić uszkodzenie! Jeśli więc lekarz zalecił Ci spanie w ortezie, zdecydowanie zastosuj się do jego wskazówki

#5 Źle dobrana orteza przyniesie więcej szkody niż pożytku

Pamiętaj, żeby w kwestii doboru ortezy (zwłaszcza korekcyjnej, stabilizacyjnej i kompensacyjnej) polegać na pomocy specjalisty. Ortopeda lub chirurg sprecyzuje chociażby, które elementy konstrukcyjne są niezbędne (np. fiszbiny, stalki) albo czy powinieneś nosić ortezę miękką, półsztywną czy sztywną. Z kolei specjalista w sklepie rehabilitacyjnym pomoże w dobraniu odpowiedniego rozmiaru i wyjaśni, jak regulować stopień kompresji.

Wysokiej jakości ortezy i stabilizatory znajdziesz odwiedzając nasz internetowy sklep rehabilitacyjny PomoceDlaSeniora.pl.

Źródła:

  1. https://www.jospt.org/doi/full/10.2519/jospt.2016.5093. [dostęp online: 16.07.2023].
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S000399931730446X. [dostęp online: 16.07.2023].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *