Gdy na świat przychodzi dziecko, to rodzice starają się robić wszystko, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Dbają o nie i zwracają uwagę, na każdy szczegół, który może ich zaniepokoić. Jednym z objawów, które mogą zaniepokoić mamę i tatę, są czarne nitki, które pojawiają się w jego kale. Niestety nie każdy wie, czym są i jak je leczyć.
Czarne nitki w kupce niemowlaka – co mogą oznaczać?
Należy mieć świadomość, że nie tylko w kale dziecka, ale również osoby dorosłej mogą pojawić się nitki w różnych kolorach, czarnym, białym lub czerwonym. Zależnie, od jakiej tego są barwy, należy znaleźć przyczynę ich pojawienia się i przystąpić do koniecznego leczenia.
Zdarza się, że zauważamy u niemowlaka czarne nitki w kale. Jest to jeden z objawów, który szczególnie niepokoi rodziców, zwłaszcza jeśli nie wiedzą, czym są i jaka jest ich przyczyna. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że niektóre składniki spożywcze mogą zmienić kolor kupki u dziecka. Poza tym istnieje jeszcze druga przyczyna jak krwawienie z pokarmu pokarmowego czy alergie. To nadal nie koniec, ponieważ czarne nitki w kupce niemowlaka mogą być objawem zakażenia lambliami, czyli pasożytami. Przenoszone są drogą pokarmowa, kontaktem z zainfekowaną osobą lub zwierzęciem. Jednak w tym przypadku powinny pojawić się również inne objawy, takie jak wymioty czy bóle brzucha.
Przyczyny czarnych nitek w kale – jak im zapobiegać? Profilaktyka
Czarne nitki w kupie są niepokojącym objawem, który spędza rodzicom sen z powiek. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by ten problem się nie pojawił. Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o higienę praz prawidłową dietę dziecka. Małemu dziecku nie powinno podawać się takich produktów jak czerwone buraki, czy czerwone mięso, a już na pewno nie w dużej ilości. Należy również często myc ręce, zwłaszcza przed kontaktem z dzieckiem, by nie przenosić pasożytów drogą kontaktową.
Inną przyczyną pojawienia się czarnych nitek w kupce niemowlaka mogą być podawane dziecku leki. Konieczne jest zatem skonsultowanie się z lekarzem, zanim malec zacznie je przyjmować.
Gdy jednak dojdzie do zakażenia, należy zadbać o dobre nawyki jak mycie owoców i warzyw przed podaniem ich dziecku czy dezynfekowanie różnych powierzchni i przedmiotów. Osoby i zwierzęta, które są zakażone, nie powinny mieć kontaktu z malcem. Niewiele osób wie, że owocem, który wpływa na pojawienie się czarnych nitek w kale, może być banan. Nie jest to niepokojący objaw, chyba że utrzymuje się kilka dni. Przyczyną może być również zmiana żywienia lub mleka modyfikowanego, jednak nie powinny pojawiać się one dłużej niż dzień lub dwa.
Co w przypadku, gdy matka karmi dziecko piersią? Czy powinna natychmiast przestać? Po pierwsze musimy wiedzieć, że nie wszystkie produkty, które spożywa karmiąca mama, są dobrze trawione przez malca. W takiej sytuacji czarne nitki mogą pojawić się w kale dziecka. Warto, jest więc zwracać uwagę na stosowaną dietę.
Czarne nitki w kupie najczęściej oznaczają krwawienie z przewodu pokarmowego, najczęściej, gdy dziecko ma problemy z alergią. W takiej sytuacji konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, by potwierdził i znalazł przyczynę krwawienia z układu pokarmowego.
Jak wyleczyć problem czarnych nitek w kale?
Mimo zachowania szczególnej ostrożności zdarza się, że dochodzi do zakażenia. Możemy zauważyć wtedy czarne nitki w kupce dziecka, jednak nie należy od razu popadać w panikę. Warto natomiast nie zwlekać i udać się na konsultację do lekarza. Powinien on zbadać dziecko i w razie konieczności wykonać dodatkowe badania jak usg brzucha. Dopiero gdy uda mu się znaleźć przyczynę pojawienia się w kupie czarnych nitek, przystąpi on do leczenia.
Jeśli jest to zakażenie pasożytami, to leczenie polega na przyjmowaniu odpowiednich leków. Aby pozbyć się pasożytów, konieczne jest regularne przyjmowanie leków, zgodnie ze wskazówkami specjalisty.
Tak czy inaczej, jeśli w sytuacji, gdy w stolcu dziecka zauważymy czarne nitki, dochodzą do tego takie objawy jak wymioty, biegunka, bóle podbrzusza, wysypka czy gorączka, to niestety powinniśmy natychmiast udać się do szpitala lub najbliższej przychodni, w której uzyskamy pomoc.
Lekarz rodzinny oraz redaktorka działu „Zdrowie”.