10 najpiękniejszych symboli miłości, które znaczą bardzo wiele

Istnieje wiele symboli, które oznaczają miłość. Zakochani bardzo chętnie korzystają z nich, gdy chcą ją okazać swojemu partnerowi. Czym jest symbol miłości? Jakie istnieją symbole reprezentujące miłość? Zapoznajmy się z kilkoma podstawowymi.

Symbole miłości – co to jest?

Oczywiste jest, że każdego rodzaju symbol ma swoje ukryte znaczenie. Zazwyczaj nawiązywane są do sytuacji, osoby, przedmiotu. Bardzo zdarza się, że mają one swoje korzenie w historii i łączy się je z naturą, roślinami, kolorami oraz zwierzętami. Wykorzystując symbol miłości możemy powiedzieć komuś, że go kochamy i jest dla nas bardzo ważny. Nie zawsze musimy wykorzystywać symbol miłości, który jest znany, ponieważ może być on unikatowy i tylko nasza druga połówka będzie znała jego znaczenie. Niewiele osób wie, że takie znaki mają bardzo dużą moc i bardzo dużo znaczą.

10 najpiękniejszych symboli miłości i ich znaczenie dla par

Najczęściej wybieramy symbol miłości w walentynki. To właśnie w dzień zakochanych obdarowujemy swoich partnerów różnymi przedmiotami, na których znajdują się symbole miłości. Warto jest jednak pamiętać, że uczucie należy pielęgnować przez cały rok a nie tylko od święta. Za pomocą takiego przedmiotu możemy pokazać drugiej osobie, że o niej myślimy oraz że wywołuje w nas pozytywne emocje. Najpopularniejszym z nich jest serce, jednak warto jest zapoznać się również z innymi, które rozpoznawane są nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

1. Obrączki

Obrączki są najpopularniejszym symbolem miłości, a zarazem symbolem małżeństwa. Bardzo często uważa się, że określają one nieskończoność, uczucie oraz przypieczętowanie związku. Zakochani, którzy decydują się na ślub za ich pomocą przysięgają swojej połówce wierność, uczciwość i szczerość. Gdy zakładają je sobie na palce po złożeniu przysięgi budzi się w nich pewność, że miłość ta przetrwa do grobowej deski.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie Egipcjanie jako pierwsi używali obrączek jako symbolu małżeństwa. Nosili go na palcu serdecznym, ponieważ oznaczał on miłość, która biegnie prosto do serca. W ludowych opowieściach znajdziemy również opowieści dotyczące kwestii gładkości obrączek. Uważano, że jeśli nowożeńcy wybrali gładką parę obrączek to mogli liczyć na szczęśliwe lata małżeństwa. Jeśli natomiast ich wybór padł na szorstkość lub plamy to symbol ich miłości został naruszony bezpowrotnie.

Wiele par decyduje się również na umieszczenie w obrączkach różnych kamieni, które są symbolami uczuć i mają swoje znaczenie. Na przykład:

 • Beryl – oznacza miłość wierność
 • Ametyst – jest to kamień wierności, który chroni partnera przed cudzołóstwem i nieporozumieniami
 • Turkus- oznacza wieczną miłość i szczęście rodzinne
 • Szafir – jest symbolem więzi, miłości oraz oddania
 • Karneol- oznacza pokój w rodzinie i dom bez kłótni
 • Akwamaryn- jest oznaką zrozumienia i spokoju
 • Kamień księżycowy – pomaga pokonać wszystkie przeszkody, które stoją na drodze zakochanych do wiecznego szczęścia
 • Kryształ górski – oznacza nie tylko miłość, ale również przyciąga uczucia i pomaga ludziom zbudować szczęśliwą rodzinę
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Tęsknota za ukochanym - jak sobie z nią poradzić? 9 porad

obraczki

2. Czerwona róża

Od zawsze wiadomo, że kobiety bardzo lubią dostawać kwiaty, A jeśli chodzi o panów to jest to dla nich podstawowy sposób okazywania im uczuć. Symbol miłości w postaci czerwonej róży kojarzony jest z Afrodytą. Bardzo duże znaczenie ma nie tylko kolor kwiatka, ale również jego zapach. Jest to podstawowy symbol miłości, który kojarzony jest z ludźmi zakochanymi, pięknością oraz młodością. Panowie bardzo chętnie wykorzystuję płatki róż do rozsypywania ich na podłodze czy łóżku.

Należy wiedzieć, że nie tylko róże są atrybutami miłości, ponieważ również inne kwiaty mają ogromne znaczenie. Na przykład tulipany oznaczają nie tylko gorące uczucie, ale również radość ze spotkania. Bzy są symbolami radości i miłości, kojarzone są z młodością i szaleństwem. Jeśli chodzi o storczyki to jest to oznaka fascynacji oraz podziwu. Również fiołki mają swoje znaczenie, jeśli dostaniesz je od partnera to wiedz, że jest to symbol tęsknoty i wierności. Lilie najczęściej oznaczają poważne zamiary wobec partnera i niewinność.

Na całym świecie to właśnie kwiaty są najczęstszymi symbolami miłości. Na przykład Chińczycy obdarowują swoje partnerki piwoniami, które symbolizują u nich zrozumienie oraz wzmocnienie związku. W Indiach natomiast jest to jaśmin, a w Rosji stokrotka. Jej białe płatki oznaczają czystość, a żółte palenisko ciepły dom.

czerwona roza

3. Łabędź

Łabędź w kolorze białym jest to symbol miłości, który oznacza nie tylko uczucie, ale również za jego pomocą dajemy ukochanej osobie do zrozumienia, że jest dla nas najważniejsza i chcemy iść z nią przez życie.

Nie tylko łabędź jest symbolem miłości, na przykład w Japonii za taki symbol uważa się bociany. Jest to również symbol wierności, długowieczności oraz głębokich uczuć.

W wielu kulturach to właśnie pingwiny uważane są za symbol miłości i romantyzmu, oznaczają również wierność. Na piedestale mamy również flaminga, który kojarzony jest z lojalnością wobec partnera i oznacza, że jest on naszym jedynym partnerem seksualnym. W Meksyku ludzie uważają, że prawdziwymi amuletami w miłości są kolibry. To właśnie wibracje ich skrzydeł wpływają na naszą energię oraz energię miłości.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Kiedy związek nie ma żadnego sensu? 15 sygnałów, że rozstanie jest blisko

labedz

4. Gołąb

Biały gołąb jest to symbol miłości, który oznacza szczęście, wierność oraz dobrobyt. Para młoda bardzo chętnie wypuszcza je po złożeniu przysięgi. Bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na ich ułożenie, gdy decydujemy się na prezent z motywem gołębim, a ptaki te dotykają się dzióbkami oznaczają miłość i wieczność.

W Chinach symbolem miłości jest motyl. Tak jak u nas podczas ślubu możemy spotkać wiele motywów gołębia, tak Chińczycy wykorzystują motyw motyla. Oznacza on wzajemną miłość. Bardzo często nowożeńcom wręcza się w prezencie kaczki mandarynki, które mają zapewnić im silny związek.

bialy golab

5. Amor

Amor lub inaczej kupidyn wielu osobom kojarzy się z aniołkiem, który strzela do nich strzałami miłości. Amor był Bogiem w mitologii greckiej, a słowo „cupido” oznacza niespełnione pragnienie. Szukając gadżetów na prezent, dla osoby którą kochamy możemy zauważyć, że jego motyw pojawia się zarówno na poduszkach, kartkach jak i brelokach. Zazwyczaj przedstawiany jest jako mały, gruby chłopiec z kręconymi włosami trzymający łuk i strzałę. Jest to najbardziej znany symbol miłości na całym świecie.

kupidyn

6. Skrzydła

Jest to często występujący symbol miłości, jednak dla wielu osób jest niestandardowy. Oczywiście, zakochani uważają, że miłość uskrzydla i symbol ten pokazuje nie tylko wolność, ale również docenienie partnera, a także akceptację jego wad i zalet. W wielu krajach skrzydła oznaczają również duże zaufanie.

skrzydla

7. Nieskończoność

Bardzo popularnym symbolem miłości jest znak nieskończoności. Wygląda on jak ósemka położona w poziomie. Bardzo często motyw ten pojawia się na odzieży, ceramice oraz na biżuterii. Wiele osób również tatuuje sobie ten znak na w swoim ciele. Bardzo często ten symbol miłości kojarzony jest również z przyjaźnią, lecz bardzo silną.

W Portugalii takim amuletem, który jest symbolem miłości jest w Viana heart. Jest to ozdoba wykonana ze złota, która reprezentuje najświętsze serce Jezusa Chrystusa. Kobiety traktują je jako symbol miłości, szczęścia oraz spełnienia.

symbol nieskonczonosci

8. Kotwica

Oczywiście wielu osobom symbol miłości w postaci kotwicy może kojarzyć się z morzem. Jak to jest więc możliwe, że łączone jest z miłością? Ten symbol dawniej uważano za bezpieczeństwo i nadzieję. W związkach również o nią chodzi, zwłaszcza ludziom, którzy chcą w swoim życiu stabilizacji. Wiele osób uważa również, że kotwica oznacza męską i damską siłę, która tworzy jedność.

kotwica

9. Czerwone serce

Jest to najpopularniejszy symbol miłości. Jest prawdziwą klasyką dla osób zakochanych i znajduje się w każdej kulturze i w każdym kraju. Czerwone serce kojarzy się z miłością, gorącym uczuciem, oddaniem, nadzieją, mądrością, namiętnością oraz przyjaźnią. Już nawet małe dzieci wiedzą, że czerwone serce jest to symbol miłości.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Związek na odległość - jak o niego dbać?

W Polsce to właśnie czerwień kojarzona jest z miłością i seksem. Dawniej, w średniowieczu była również symbolem bogactwa i statusu. Należy jednak wiedzieć, że nie tylko ten kolor ma bardzo duże znaczenie w miłości, ponieważ istnieją również inne nie mniej ważne:

 • Zielony – jest to kolor nadziei na szczęście, symbolizuje nieśmiertelność i płodność.
 • Biały- oznacza nie tylko niewinność, czystość, ale również szlachetne zamiary. Wiele osób uważa, że biel symbolizuje również światło, sprawiedliwość i dziewictwo.
 • Róż – ten kolor również jest oznaką miłości, ale dodatkowo kojarzony jest z młodością, pogodnym nastrojem i wdziękiem oraz namiętnością.
 • Błękitny – dla wielu ludzi jest to kolor Matki Bożej. Symbol koloru błękitnego bardzo często oznacza niebo, spokój, wierność, delikatność i stałość
 • Żółty – jest to kolor słońca i bardzo często oznacza wartości oraz wiedzę. Niestety z czasem barwa ta stała się symbolem zdrady, wrogości oraz fałszu. Stało się to kolor przez szaty Judasza.
 • Fioletowy – jest to najbardziej niejednoznaczny i niezwykły kolor, który najczęściej kojarzony jest z kontemplacją, z dumą oraz uniesieniami. Dla wielu ludzi jest to barwa znieczulająca, żałobna, łagodząca stres i napięcie oraz zapobiegająca bezsenności.

czerwone serce

10. Jabłko

Można zadać sobie pytanie: jak to jest możliwe, że jabłko jest symbolem miłości, skoro to właśnie ono skusiło Adama jak wiadomo ta historia nie skończyła się dobrze? Otóż symbol miłości w postaci jabłka najczęściej oznacza płodność i dostatek. W Chinach uważa się, że jest to symbol przyjaźni i pokoju, a przecięte jabłko obrazuje kobiecy srom, co kojarzone jest z miłością i pięknem.

Niewiele osób wie, że na przykład na Ukrainie owocem, który uważany jest za symbol miłości jest śliwka Wiśniowa. Również chmiel ma duże znaczenie, ponieważ jest to talizman rodziny. W polskiej literaturze oraz w mitologii greckiej bardzo duże znaczenie mają także maliny, które oznaczają fascynację, sentymentalizm oraz zbliżenie. Truskawki natomiast są symbolem pożądania, miłości, siły, dobrego nastroju oraz bardzo często traktowane są jako afrodyzjak

czerwone jablko

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

View all posts by Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *