Jak wyregulować rytm dobowy

Jak wyregulować rytm dobowy? 5 drobnych nawyków, które możesz zacząć wprowadzać od zaraz

Uregulowanie rytmu dobowego jest niezwykle ważne z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto zatem dowiedzieć się, jakie drobne nawyki mogą poprawić jakość naszego snu oraz sprawić, że o poranku będziemy wypoczęci i pełni energii do działania.

1. Telefon zamień na książkę

Wielu z nas wyrobiło sobie niezbyt korzystny nawyk używania telefonu po położeniu się do łóżka. Czytamy wiadomości, gramy w gry, odpisujemy na maile. Niestety, nie ułatwia nam to zasypiania, a nawet wręcz przeciwnie! Niebieskie światło zakłóca naturalny proces produkcji melatoniny i sprawia, że trudniej zapaść w blogi i relaksujący sen. Jeżeli już musimy oddać się przed snem jakiejś aktywności, zdecydowanie lepiej będzie po prostu poczytać książkę. Kiedy poczujemy wzmożoną senność, nie przedłużajmy jednak lektury. Najlepiej wyznaczać sobie każdego wieczoru jeden bądź dwa rozdziały do przeczytania. W przeciwnym razie możemy bowiem uzyskać efekt przeciwny od zamierzonego.

zadbaj-o-swoja-wygode.jpg

2. Zadbaj o swoją wygodę

Jeżeli nasz rytm dobowy ma ulec poprawie, koniecznie zatroszczmy się o komfort w swojej sypialni. Najważniejszy jest oczywiście zakup wygodnego materaca, takiego jak na przykład ten dostępny na stronie https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200. Warto dodać, że sennamaterace.pl to autoryzowany dystrybutor marki Hilding, która dba o to, aby jej produkty były zarówno funkcjonalne, jak i trwałe – a to wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i najwyższej jakości materiałów. Dobrej jakości materac nie tylko sprawi, że łatwiej nam będzie zasypiać i budzić się o regularnych porach, ale również uchroni nas przed bólami kręgosłupa. Jest to ważne w każdym wieku, ponieważ na swoje dobre samopoczucie musimy pracować tak naprawdę przez całe swoje życie. Wybierając materac, zwracajmy uwagę na różne aspekty, tak by dopasować go do swoich potrzeb i preferencji.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Catering dietetyczny w Kielcach jako wsparcie w zmianie stylu życia dla par

3. Przewietrz sypialnię

Dobre materace dostępne na stronie https://sennamaterace.pl/ mogą znacząco pomóc w poprawie komfortu w sypialni, ale to nie wszystko, co warto dla siebie zrobić. Starajmy się wyrobić sobie nawyk systematycznego wietrzenia pomieszczenia, w którym oddajemy się w objęcia Morfeusza. Dzięki temu możliwe będzie pozbycie się zarazków, w tym chorobotwórczych bakterii (pomoże w tym zresztą także materac o dobrej przepuszczalności powietrza, a najlepiej antyalergiczny). Poza tym świeże powietrze niezwykle korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy. Stajemy się spokojniejsi i zrelaksowani, przez co o wiele łatwiej udaje nam się zasnąć. Rano budzimy się zaś wypoczęci i nie musimy kilkukrotnie wyłączać budzika. Oprócz wietrzenia sypialni dobrze byłoby też zatroszczyć się o odpowiednią temperaturę. Nie powinna być ona wyższa niż 21–22 stopnie Celsjusza. Latem może być to utrudnione, dlatego warto zadbać o zaciemniające rolety. Jeżeli okna zostaną zasłonięte za dnia, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że temperatura w pomieszczeniu wieczorem będzie dosyć przyjemna.

4. Zjedz lekką kolację

Niezwykle istotne jest również to, aby nie objadać się przed położeniem do łóżka. W przeciwnym bowiem razie nasz organizm będzie zajęty przede wszystkim trawieniem. Starajmy się więc zjadać lekki posiłek, złożony na przykład z warzyw i pieczonego drobiu. Ciężkostrawne i tłuste potrawy są przeciwwskazane, zwłaszcza dla osób zmagających się ze zgagą i refluksem. Niezmiernie ważna jest też odpowiednia pora kolacji. Najlepiej zjadać ostatni posiłek na 3 godziny przed wejściem do łóżka. Dzięki temu zyskamy pewność, że procesy trawienne będą przebiegać w niezakłócony niczym sposób. Rano będziemy mieli natomiast ochotę na spożycie zbilansowanego i zdrowego śniadania, które doda nam energii i siły do działania.

5. Wieczorna medytacja lub sesja jogi

Wiele osób narzeka na stres, który utrudnia im zapadanie w błogi i dający odpoczynek sen. Na szczęście, istnieją metody pozwalające na skuteczne wyciszenie się. Jednym z nich jest medytacja, a drugim joga. Tak naprawdę warto jednak połączyć jedną praktykę z drugą dla uzyskania optymalnych efektów. Jeżeli chodzi o jogę, starajmy się wybierać praktyki spokojne, na przykład jogę yin. Pozostaje się wówczas dość długo w poszczególnych pozycjach po to, aby móc z nich czerpać jak najlepsze korzyści. Dzięki jodze i medytacji można skutecznie wyciszyć swój układ nerwowy, a na dodatek rozciągnąć swoje mięśnie. Jeżeli praktyki te mają być efektywne, muszą być jednak systematycznie wykonywane. Warto poświęcać na nie przynajmniej kwadrans każdego wieczora. Dobrym pomysłem jest też zapalenie jakiejś świecy zapachowej, dzięki czemu praktyka będzie jeszcze przyjemniejsza. Wśród wyciszających aromatów na szczególne uznanie zasługuje lawenda.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Czym są wodorowo-metanowe testy oddechowe i kiedy je stosować?

wieczorna-medytacja-lub-sesja-jogi.jpg

Materiał sponsorowany.

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

View all posts by Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *